Je „politizácia“ naozaj najväčším problémom justície?

 
Ján Hrubala
| dennikn.sk | Ján Hrubala | Autor je sudcom Špecializovaného trestného súdu a člen Prezídia ZOJ | 28. Apríla 2016 11:16 |

Ján Hrubala

Súdna moc nemôže kreovať „samu seba“, nemôže ísť o totálne uzavretý systém a primeraná angažovanosť ostatných mocí v štáte je priam nevyhnutná.

V roku 2009 Združenie za otvorenú justíciu (ZOJ) zverejnilo dokument „Päť viet“, ktorým vyše stovka podpísaných sudcov dala najavo svoju nespokojnosť a obavy z vývoja „vo vnútri stavu“. Necítili sme ohrozenie od politikov ani od ministrov spravodlivosti, či už sa volali Hanzel, Liščák alebo Lipšic – s nimi sme si od čias slobody vždy vedeli (a aj vieme) poradiť. Hamletovsky vzaté, cítili sme „niečo zhnité dnu, v štáte dánskom“.

Som iniciátorom a autorom tohto dokumentu a predpokladám, že i jeho signatári ho podpísali preto, lebo neboli stotožnení s konformitou tej väčšiny sudcov, ktorí sa síce žiadnych manipulácií a prenasledovania názorovo odlišných kolegov nedopúšťali, naďalej tvrdo a spravodlivo pracovali, ale necítili potrebu čokoľvek k tomu povedať. Strach nie je dobrý radca.

Keď medzi inými aj novozvolený prezident Združenia sudcov Slovenska (ZSS) Juraj Sopoliga tento dokument v tom čase označil za „politikárčenie“ vedené nenaplnenými osobnými ambíciami jeho autorov, pousmial som sa. Poznáme sa viac ako dvadsať rokov, trúfnem si povedať, že máme medzi sebou korektné vzťahy akceptujúce názorové odlišnosti a minimálne vo vzťahu ku mne to nemohol myslieť vážne. Ja predsa len chcem, aby sme sa pre názorové odlišnosti nefackali. A on to vie. A pevne verím, že to chce tiež.

Mimochodom, ťažko povedať, či náš apel dopadol dobre alebo zle, viem len jedno. ZOJ ani cez parlament ani cez politikov vo výkonnej moci „nepretláčalo“ svojich kandidátov do žiadnych funkcií. Akurát Elenu Berthotyovú poslal prezident do Súdnej rady a dostal sa tam aj Dušan Čimo. Spomedzi naozaj silných kandidátov (medzi inými kandidoval aj Štefan Harabin) ho tam vo férových voľbách zvolili samotní sudcovia.

Nemôžeme kreovať sami seba

Nuž, ale o inom som chcel, hoci takýto úvod som považoval za potrebný. Prečítal som si vyhlásenie ZSS z ich posledného víkendového snemu a naozaj niet dôvodu s viacerými jeho pasážami nesúhlasiť. Konštatujem to celkom rád, napriek tomu, že mnohí zo ZOJ členmi tejto organizácie už nie sme.

Všimol som si, že aj v rámci tohto dokumentu (chvalabohu) sa slovo „politikárčenie“ už sprofanovalo. Nahradili ho výrazy ako „politický nominant“ a „politizácia“ súdnej moci. Napríklad sa tu hovorí, že „odmietame navrhované opatrenia o spoluúčasti polovice politických nominantov z mimojustičného prostredia (t. j. justičných laikov) na rozhodovaní o základnej otázke odbornej a morálnej spôsobilosti kandidáta na výkon ústavnej funkcie predstaviteľa súdnej moci, ktoré je jednoznačne neprípustnou politizáciou justície“.

Chcelo tým ZSS povedať, že „vás (justičných laikov) do toho, kto bude sudcom, nič nie je“? Ak áno, nesúhlasím. Nielen preto, že niekde sudcov vyberajú len „justiční laici“ (volia sa) a nikto s tým nemá problém, ale hlavne preto, že ak je pozícia sudcu pozíciou predstaviteľa jednej z troch mocí v štáte, nemôže sa proces výberu a menovania takéhoto predstaviteľa porovnávať napríklad s výberom manažéra do hocako významnej firmy (mimochodom, aj organizátori výberov do firiem do tohto procesu angažujú ľudí z rôznych oblastí). Súdna moc nemôže kreovať „samu seba“, nemôže ísť o totálne uzavretý systém a primeraná zaangažovanosť ostatných mocí v štáte je priam nevyhnutná.

Ozaj – politici. Pomaly to znie ako nadávka, ale či sa nám to páči, alebo nie, ide o jediný zdroj moci, ktorý pochádza priamo od občanov a jediní sa minimálne v ďalších voľbách občanom priamo zodpovedajú – aj z toho, ako nominovali do Súdnej rady a do príslušných výberových komisií. V rámci personálnej tvorby justície nemôžu byť vo väčšine, ale, nehnevajte sa, podozrievať ich zo snahy ovládnutia justície tým, že do Súdnej rady menujú pár akademikov, advokátov alebo predstaviteľov tretieho sektora a do výberových komisií pár praxou ošľahaných psychológov alebo personalistov sa mi zdá byť… jemne povedané, prehnané.

Prejdime na javisko

Mimochodom, poznám a v minulosti som aj poukázal na prípady, keď časť médií kritizovala výsledky výberových konaní, ktoré podľa môjho názoru zaslúžene vyhrali uchádzači majúci príbuzných v justícii. Tiež som otvorene hovoril o prípadoch, ktoré som za „kóšer“ nepovažoval. Aj preto sa pýta: Čo bude zlé na tom, keď sa v budúcnosti odpovede na banálne otázky typu „čo vás motivovalo uchádzať sa o pozíciu sudcu“ v rámci ústnych skúšok nebudú dať obodovať plným počtom bodov? Čo sa dá vytknúť komisii, v ktorej dvaja z piatich členov nebudú sudcovskí, ale „politickí“ nominanti. Nebudú v takýchto prípadoch výsledky výberových konaní aj pred verejnosťou (áno, hlavne pred ňou, pretože kvôli nej existujeme) ľahšie obhájiteľné?

Nehnevajte sa, milí združenári, politické tlaky na rozhodovanie a akási všeobecná „politizácia“ justície zďaleka nie sú jej najväčší problém. (Sudcovia súdu, kde pôsobím, nevybavujú banálne kauzy, politické ani iné tlaky necítia a ak by sme sa s akýmikoľvek tlakmi stretli, ich riešenie o niekoľko minút preberie polícia.) Ak niečo z tohto súdka problémom je, tak sú to „zákulisné ťahy“, v rámci ktorých netušia, kto poťahuje najdôležitejšími nitkami, ani tí, ktorí sa ťahania nitiek zúčastňujú.

Neťahajme teda nitky v zákulisí, prejdime na javisko. Významné osobnosti českej justície to už urobili a hoci inštitucionálne zázemie justície ohľadne garantovania jej nezávislosti nám všade závidia, s dôverou u verejnosti sme na tom zle. Bude to tak naďalej, kým všetko, čo zaváňa nazretím do našej kuchyne, bude pre nás apage satanas, kým nevyšleme signál, že aj nám prekážajú kolegovia, ktorí nezvládajú náročnú prácu a kým (hocako opodstatnený) nárek a vznášanie (hocako opodstatnených) požiadaviek budú našou jedinou stavovskou mediálnou prezentáciou.

 

Leave your comments

0
terms and condition.

Comments (12)

Load Previous Comments
 • Guest (aktuality)

  http://www.aktuality.sk/clanok/345089/policajti-chceli-pokutovat-basternaka-nechajte-ho-je-to-nas-clovek-volal-im-policajny-sef/

  dnes, 13:00
  Policajti chceli pokutovať Bašternáka. Nechajte ho, je to náš človek, volal im policajný šéf

  Keď Ladislava Bašternáka zastavila policajná hliadka, zavolal niekomu vysokopostavenému. Šéf radových policajtov následne usmernil, že ide o „ich človeka“.
  Policajná hliadka v roku 2012 zastavila v Bratislave podnikateľa Ladislava Bašternáka po tom, ako predbiehal cez plnú čiaru na automobile Bugatti Veyron. Policajti však od nadriadených dostali pokyn, aby vodiča nepokutovali. Vyplýva to z úradného záznamu polície, ktorý dnes v parlamente čítal Daniel Lipšic (OĽANO-NOVA).
  „Je to náš človek,“ ozvalo sa v telefóne jedného z členov hliadky 10 minút po Bašternákovom zastavení. Dopravnému policajtovi volal zástupca riaditeľa na krajskom policajnom riaditeľstve. Jeden z členov hliadky sa voči usmerneniu vzbúril a zavolal svojmu priamemu nadriadenému, že odmieta porušiť zákon a nenechá sa zastrašiť.
  Spolu s kolegom spísali záznam na policajnú inšpekciu. Tá podľa Igora Matoviča (OĽANO-NOVA) dopravákov z hliadky ani len nevypočula. Matovič ďalej uviedol, že Robert Kaliňák (Smer-SD) nečestných policajtov povýšil a z hlavného páchateľa urobil šéfa policajných poriadkovej polície.
  Matovič s Lipšicom vytiahli spis na Bašternáka počas pokusu o odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka v parlamente.
  Opletačky pre 150 eur
  „Pochybenie sa stane, ale z toho nemôžete vyvodiť takéto uzávery," reagoval na obvinenia voči spolustraníkovi poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD). Podľa Gábora Grendela ide o príbeh, ktorý svedčí o tom, aký rešpekt má podnikateľ Bašternák pred políciou. „Žiaden,“ vyhlásil dnes v pléne.
  Bašternák okrem nedovoleného predbiehania nemal zapnutý ani bezpečnostý pás a neuposlúchol výzvu polície, aby vypol motor. Policajti mu chceli uložiž pokutu vo výške 150 eur.
  „Toto je príbeh o tom, čo je schopný pán Bašternák, váš človek urobiť kvôli 150-tim eurám,“ povedal Grendel, ktorý sa koaličných poslancov ďalej pýtal, odkiaľ má podnikateľ takú moc a komu telefonoval.
  Podľa policajného záznamu totiž Ladislav Bašternák niekam telefonoval. Pýtal si meno policajta i názov útvaru, kam patrí. Poskytnuté údaje tlmočil do telefónu a žiadal, aby to vybavili. Následne policajtom volal ich šéf, aby Bašternáka nechali tak. Tí napriek tomu pokračovali a chceli Bašternákovi zadržať aj vodičský preukaz. Podnikateľ napokon pokutu zaplatil.
  „Je absolútne neprijateľné, aby si niekto vybavoval pokuty. Ja sám som ich dostal niekoľko a nikdy som nikomu nevolal. Predpokladám, že to riešila inšpekcia ministerstva vnútra. Tá by mala vysvetliť, ako sa s tým vysporiadala,“ reagoval podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Sieť).
  Komplikovaná kauza
  Ladislav Bašternák je hlavnou postavou komplikovanej kauzy. Štát mu na vratkách na posledných 12 rokov vyplatil podľa Denníka N 16 miliónov eur. Vratky DPH však mali byť podľa Kriminálneho úradu Finačnej správy fiktívna, keďže existuje podozrenie, že ceny bytov boli nadhodnotené a Bašternákova firma za ne zaplatila len zlomok spomínanej sumy.
  Ako Aktuality.sk informovali ešte začiatkom tohto roka, Bašternák prenajíma byt v komplexe Bonaparte aj premiérovi Robertovi Ficovi. Podľa Lipšica je byt postavený zrejme z ukradnutých peňazí. Opozícia vyzýva Fica, aby sa odtiaľ vysťahoval a navrhuje, aby ministra Kaliňáka odvolal.
  Mohlo by vás zaujímať
  Podnikateľovi, ktorý prenajíma byt Ficovi, vyplatil štát 16 miliónov eur
  Podnikateľ blízky Ficovi tvrdí, že platil za byty 12 miliónov eur v hotovosti
  Policajti idú po opitých šoféroch, majú stovky nových testerov na alkohol
  Slovenských Rómov si v Čechách pomýlili s utečencami, zavolali na nich políciu
  Ďalší cestný pirát: Bratislavčan letel po diaľnici rýchlosťou 191 km/h
  Video: Osem ľudí obvinili z brutálných mafiánskych vrážd. Polícia zverejnila zábery zo zásahu

 • Guest (tyzden.sk)

  http://www.tyzden.sk/nazory/32595/preco-fico-drzi-kalinaka-a-naopak/?t=928d1e8&piano_d=1&v=5690&z=1&p=4 />
  Prečo Fico chráni Kaliňáka a naopak
  .eugen Korda
  To, že Robert Kaliňák je klamár, vedia všetci z jeho okolia. A vie to aj predseda vlády. Lenže v tomto prípade mu úplná absencia pravdovravnosti neprekáža. Naopak, je vítaná.

  keby minister vnútra pravdivo prehovoril, tak by sa s určitosťou zrútil tak starostlivo budovaný Ficov obraz politika, ktorému ide len a len o blaho občanov tohoto štátu. Pred očami verejnosti by sa objavil muž, ktorý miluje luxus, ženy, peniaze a moc a v podstate mu môžu byť všetci ostatní ukradnutí. Ľud potrebuje len vtedy, keď sa rozhoduje, koho bude „ľud“ krúžkovať na volebných lístkoch. Všetko toto má aj vďaka úzkemu spojenectvu s Kaliňákom.
  Preto Kaliho nikto neodvolá. Je jednoducho na čele chobotnice, ktorá dusí tento malý štát. Jeho pád je úplne vylúčený!
  „Ľud potrebuje Fico len vtedy, keď sa rozhoduje, koho bude „ľud“ krúžkovať na volebných lístkoch.“
  Minister vnútra okrem kompromitujúcich informácií na svojich spolustraníkov totiž určite disponuje aj podporou vplyvných oligarchov, ktorí majú tiež čo skrývať. Zaviazané sú mu aj vysokopostavené osoby zo silových zložiek. Možno by stálo za to, keby sa opozícia napríklad pokúsila preveriť majetkové pomery policajného prezidenta a niektorých členov jeho rodiny.
  Ani Fico, ani Kaliňák v parlamente nepredniesli ani jeden argument, ktorý by spochybňoval tvrdenie opozície, že minister vnútra kryl daňový podvod. Nepodarilo sa im nijako spochybniť ich prepojenie na daňového podvodníka. A vlastne sa o to ani nepokúsili.
  „Vy viete, že je to tak a my sa tvárime, že to tak nie je“ – to je ich stratégia. To, že sa takto zachovajú sa dalo čakať. Čakať sa dalo aj to, že poslanci Smeru a SNS, budú kryť Kaliňákovi chrbát až do roztrhania tela.

 • Guest (Stanislav Martinčko)

  http://martincko.blog.sme.sk/c/423866/r-fico-ja-so-svojim-zlepencom-vyrabam-mierove-holubice-a-vy-sirite-len-nenavist.html

  Stanislav Martinčko
  R. Fico: Ja so svojim zlepencom vyrábam mierové holubice a Vy šírite len nenávisť!
  10.6.2016 o 14:58 | Karma článku: 4.48 | Prečítané  1091-krát
         Už je to dávno, čo Pablo Picasso nakreslil svoju holubicu mieru, ktorá mala symbolizovať mier, pokoj a porozumenie medzi ľuďmi.
         Dnes, keď počúvame z nášho parlamentu slová o nenávisti, ktorú údajne šíri parlamentná opozícia, musíme sa pozrieť, prečo sa znova máme nenávidieť. Premiér má pravdu, ak hovorí, o nenávisti, ale my sa až tak medzi sebou nenávidíme, ako nenávidíme súčasnú slovenskú politiku za to, čo všetko neurobila svojou neschopnosťou a chamtivosťou pre nás. Vidíme a zároveň nenávidíme cirkus v parlamente, kde jeden druhému vyčíta, kto je väčší zlodej, nenávidíme, keď vidíme, ako sa zákon pozerá na papalášov a ako sa zákon pozerá na bežných ľudí. Papaláši majú takú moc, že ak majú zaplatiť pokutu, tak volajú skoro ministra, aby sa im to prepieklo a na nás bežných ľudí sa robia na polícii plány, koľko pokút majú od nás povyberať. Pusipajtaš SMERU Bašternák si nadmerné odpočty vysvetľuje, ako svoju zárobkovú činnosť, lebo vie, že sa môže na nich  spoľahnúť a obyčajný živnostník, ak sa mu niektorý mesiac zadarí a kúpi toho viac, tak ten musí zo strany štátu strpieť pri vrátkach DPH množstvo byrokracie. Štát bazíruje na centoch pri obyčajných ľuďoch, ale svojim rozhadzuje milióny, len sa tak práši! V časoch totality sme nenávideli  papalášov pre ich pánske spôsoby, ale teraz sa nám vrátili do nášho verejného života ešte s väčšou intenzitou a arogantnosťou. Pán premiér, my, občania chceme podobne ako Picassova holubica žiť v pokoji, mieri a porozumení, ale že to tak nie je, nie je to naša vina, lebo vinní a zodpovední ste všetci, ktorí ste sa pričinili o to, že Slovensko nie je právny štát a zatvoril svoje srdce pre chudobných. Vy všetci červenomodrí máte toho za ušami viac ako dosť, nepomôže Vám ani kreslenie mierovej holubice, ktorú kreslí premiér a ceruzky mu podávajú Bugár, Žitňanská, Prochádzka, Hrnčiar a všetci ostatní.
        My, bežní ľudia máme v sebe viac ideálov, ako si myslíte!

 • Guest (Karol Janik)

  http://www.somvobraze.eu/specialny-prokurator-kovacik-znasilnovanie-maloletych/

  Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a znásilňovanie maloletej.
  Napísal Karol Janik - 09.06.2016
  2 4553
  Bývalý šéf úradu Nitrianskeho kraja Peter Nagy je podľa prokuratúry nevinný. Jeho podriadenú, ktorá plnila pokyny, odsúdili.
  Špeciálny prokurátor Kováčik rozhodol, že nie je trestné, keď Nagy na pokyn koaličnej rady v župe vybavoval zákazku pre spriazneného advokáta.
  „Po preskúmaní celého vyšetrovacieho spisu prokurátor dospel k záveru, že je nepochybné, že konanie obvineného nemožno vyhodnotiť ako konanie protiprávne,“ konštatuje Kováčik v uznesení o zastavení trestného stíhania – Denník Sme, 7.jún 2016.
  Ak by sme chceli nájsť v právnej histórii nejaké obdobné prípady škandalóznych prokurátorských rozhodnutí totožných s tými, ktoré má za sebou vo svojej funkcii Kováčik, hľadali by sme ich rovnako dlho a rovnako “úspešne”, ako Zeman s Ovčáčkom Peroutkov článok o tom, že Hitler bol gentleman. Úspešní by sme boli len v prípade, že by sme ich porovnali s tými, ktoré vydala hanba v kresle generálneho prokurátora, Dobroslav Trnka.
  Prokurátor Kováčik si celkom dobre naplánoval oznámenie tejto amnestie ďalšieho smeráckeho zlodeja. Urobil tak v deň, keď sa opozícia pokúsila v parlamente odvolať zástupcu smeráckeho tutti di cápa, Kaliňáka. Kováčik správne predpokladal, že táto jeho justičná prasačina zanikne vo virvare okolo krstného otca dph-áčkových podvodov, Roberta Kaliňáka.
  Právne šokujúce je najmä oddôvodnenie o zastavení stíhania. Podľa Kováčika je totiž politická dohoda nad zákonom, Ústavu nevynímajúc. Ak sa politickí gauneri dohodnú, že porušia zákon a niekto to na ich pokyn vykoná, nejde o trestný čin! Takúto právnu zvrhlosť si dovolili len fašistickí a komunistickí prokurátori a sudcovia, keď posielali na smrť, dokonca v rozpore s vtedy platnými zákonmi, nevinných ľudí.
  Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa už dávno zapísal do slovenskej justičnej histórie mnohými škandalóznymi oslobodeniami politikov predovšetkým Smeru, SNS a HZDS. V snahe vyjsť v ústrety svojim donorom, neštítil sa a neštíti znásilňovať aj právo.
  Špeciálna prokuratúra vznikla asi pred 15 rokmi. Z pohľadu práva je ešte maloletá. Podľa § 199, ods. 2, písmeno b, kto znásilní chránenú osobu(sem patria aj maloletí do 15 rokov), potresce sa odňatím slobody na 7 až 15 rokov. Kováčik ju svojimi rozhodnutiami znásilňuje opakovane.
  Otázka na záver týždňa teda znie : Ako na to zareaguje Ficov spolužiak?
  (c) shooty

 • Guest (Marianna Varjanová)

  https://dennikn.sk/482753/shooty-vyvazenost-2/

  https://dennikn.sk/blog/ropa-vychode-ludi-braniacich-majetok-pred-cudzincami-zatyka-slovenska-policia/
  Marianna Varjanová

  Ropa na východe: Ľudí brániacich majetok pred cudzincami zatýka slovenská polícia
  Silné mužské ruky, ktoré vás v zime vtlačia do vyhriateho auta sú príjemné. Ak ten muž nie je práve policajtom v službe.

  Agresivita ťažiarov je najviditeľnejšia pri nerešpektovaní vôle obyvateľov a ich vlastníckych práv. Na popis nasledujúcich osobných skúsenosti bude Priemerne Kultivovaná Žena chvíľu hľadať  slová: zima, sneh, stres, chronická nevyspatosť .. a smiech. Rehot mužov, ktorí so zapnutou kamerou komentujú, ako ma polícia zatýka, pretože som si dovolila povedať: Stačilo guys!
  Sme stále suverénnym štátom?
  Alpine Oil and Gas sro (AOG) – slovenská schránka vlastnená Američanmi je spolu s ďalšími zahraničnými subjektami držiteľom licencie na geologický prieskum uhľovodíkov. Na severovýchode Slovenska už viac ako rok bráni miestnym v normálnom živote svojim agresívnym postupom.  Smilno, Oľka a Ruská Poruba sú po Jahodnej, Kremnici a pod. ďalšou prípadovou štúdiou o trende využívania kombinácie:  slovenské nerastné bohatstvo + zastaralá legislatíva + nechránené obyvateľstvo + ťažbe naklonené úrady + pomerov znalý investor.
  V minulom článku som sa pokúsila vysvetliť,  že nejde len o nespokojnosť niekoľkých ľudí, ktorých domovy sú v prieskumnom území. Žijem v epicentre diania. Téma je komplexná a abstraktná, ako TTIP a klimatická zmena. A rovnako ďalekosiahle môžu byť dôsledky, ak ju nevytiahneme na svetlo včas.

  Tri mesiace odporu a nekonečnej frustrácie
  Ak upustím od detailov, zjednodušený opis situácie je takýto: Som vlastník pozemku. Mám dom a dvor a používam ich rovnako ako vy. Koncom minulého roka sa môj dvor zapáčil neznámym mužom na autách s poľskými ŠPZ. Najprv si cezeň vykolíkovali trasu. Neskôr dotiahli robotnícke búdy, ťažkú techniku, bágre a na Vianoce začal stavebný boom. Len tak. Bez opýtania.

  Zavrela som bránku na dva západy, je to môj dvor. Ráno som zistila, že mi bránku ukradli. Postavila som pred dvor svoje auto a skontrolovala poistku. Auto neukradli, ale dôsledne ignorovali. Dalo sa obísť, tak ho obchádzali a cez dvor prechádzali. Vymenila som auto za väčšie, ktoré vjazd do dvora zablokovalo.
  Moje auto nadvihli bágrom (video) a odniesli k nič netušiacemu susedovi. Vrátila som auto do svojho dvora a zavolala políciu, nech sa na tých ľudí pozrie nejaký odborník. Cudzinci mi medzitým auto druhýkrát naložili na báger (video) a kým polícia riešila, akému špecialistovi táto diagnóza patrí, zohnali si betónové panely. Aby som im nekazila zámery a nevracala svoje auto na svoj dvor, obložili ho u rovnako ohromeného suseda betónom. Nemohli sme používať ani auto, ani dvory a oni si veselo bagrovali.

  Raz ráno sa rozhodli, že po trávniku sa im zle jazdí a cez môj dvor povedie asfaltka. Moje auto je už týždne u suseda v betónovom obložení a nemám žiadne ďalšie na blokovanie dvora. Polícia sa tvári bezradne. Nezostáva, než sa v poslednej chvíli postaviť pred dvor a brániť ho vlastným telom (VIDEO).
  A vtedy polícia usúdi, že je treba zakročiť a ženu s päťdesiatimi kilami živej váhy zvládne ľahšie, než cudzím jazykom hovoriacu skupinku v kuklách. Ani neviete ako, bez mobilu a s rukami za chrbtom sedíte v policajnom aute. A cudzinci si zásah natáčajú a dobre sa bavia.
  Slováci majú Kocúrkovo, Poliaci Slovakistan?
  Aj keby si na toto správanie trúfli Slováci, bolo by do neba volajúcou nespravodlivosťou, že nemáme účinné spôsoby obrany. V mojom prípade sú takto trúfalí cudzinci. Smejú sa nám do tvárí na našom vlastnom území. Možno nevedia, čo si môžu dovoliť. Možno to vedia až príliš dobre a preto si dovoľujú. Pomáhať a chrániť v tomto prípade znamená, že polícia chráni cudzie záujmy pred domácimi obyvateľmi.
  Ako vlastník svojho domu a dvora som sa v tom čase nedomohla účinnej obrany, pomohol mi až súd. Kým sa tak stalo, bývala som tri mesiace v poli. Raz týždenne výsluch, dvadsať priestupkových konaní alebo trestných oznámení. Väčšinou som bola obvinenou ja a aj keď boli všetky zastavené, pretože môj postup bol legitímny, tlak bol enormný, postaviť sa korporátnej svojvôli nie je zadarmo.
  Do tejto situácie ma pritom dostal štát, ktorý rozdáva licencie na počkanie a nestará sa o dôsledky. Držiteľovi prikáže, že vlastnícke práva si musí s vlastníkmi skúmaných pozemkov vyriešiť, ale splnenie nekontroluje a toto opísané správanie údajne nie je ani dôvodom na odobratie licencie. Ako sme sa presvedčili, nekontroluje vlastne nič, ale to je na ďalší dlhý článok a vyvodzovanie zodpovednosti.
  Nechce sa mi písať. Chcem vykričať zlosť za poníženie, lebo môj hodnotový systém nezačína peniazmi a neblúznim o raji, do ktorého sa máme dostať vďaka miniatúrnemu ložisku ropy, či plynu. Priemerne Kultivovaná Žena by mohla písať korektné vety. Ale to nie je zdravá reakcia, ak sa z môjho domova stáva kolónia a nechcem sa len nemo prizerať.
  Republika s banánovou príchuťou
  Nános civilizovanosti zo mňa opadáva spolu s aktuálnym vývojom. AOG sa nám znovu utrhla z reťaze. Okresným súdom vydané a krajským súdom potvrdené platné predbežné opatrenie malo zamedziť jej postupu v geologickom prieskume pre podozrenie, že ho robí v rozpore so zákonom a citujúc súd – „nie je dobromyseľná voči vlastníkom“.
  V utorok 7. júna firma obnovila práce pod pláštikom novej s. r. o. aby rozhodnutie súdu obišla a zjavne ju nič nezastaví, kým svoj zámer nedokončí. Jej český konateľ mi s pobaveným výrazom oznámil, že pre nich rozhodnutia súdov, ani pravidlá dané štátom neplatia. Je príznačné, že podľa životopisu vyštudoval tento pán geologický prieskum v rozvojových krajinách. Zrejme už niet na svete veľa hlupákov, ktorým sa dá predať nos medzi očami, preto je na Slovensku.

  Alpine Oil and Gas požiadala MŽP SR o predlženie licencie, ktorá končí 1. augusta 2016. Tento text píšem vo vlaku, cestou z Bratislavy. Vo štvrtok 9. júna sme prišli osobne podporiť našu žiadosť o poslanecký prieskum adresovanú poslancom v parlamentnom výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a povedať toto:
  Ľudia stojaci za Alpine Oil and Gas prekročili všetky únosné medze a nemajú na našom území čo robiť. Ich zámery sprevádza neúmerné riziko, pred ktorým nie sme účinne chránení.  Z hĺbky vlastného presvedčenia, skúsenosti a na základe faktov ako obyvateľ regiónu tvrdím, že neponúkajú nič, čo by vyvážilo budúce dôsledky ich prítomnosti. Ak je východ Bratislave príliš vzdialený, budeme cestovať a osobne sa pripomínať, kým nebudeme vypočutí a kým sa naše domovy znovu nestanú bezpečným miestom pre život.
  S teroristami sa nevyjednáva, deťom nepatria do rúk zápalky a hulvátom licencie na nerasty. Byť zadržaná políciou znie ako riadna výtržnosť. Byť zadržaná políciou pri fyzickej obrane svojho domova a majetku, pretože všetky ostatné možnosti zlyhali, je správou o stave republiky.

  Aktuálny vývoj na: www.facebook.com/RopaSmilno
  Dokumentácia k prípadu na: docs.com/marianna-varjanova
   
  Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
  Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese

 • Guest (Marcela Šimková)

  http://hnonline.sk/slovensko/678396-opozicia-chysta-velke-odvolavanie-tato-kauza-musi-zlomit-vlade-vazy-zistenie-hn

  Opozícia chystá veľké odvolávanie: Táto kauza musí zlomiť vláde väzy (zistenie HN)

  Autor: Marcela Šimková

  Len týždeň po neúspešnom odvolávaní ministra vnútra je v hre podobný scenár. Už začiatkom týždňa.
  A to v prípade, ak premiér Robert Fico rýchlo neodvolá práve spomínaného Kaliňáka. Podľa informácií HN opozícia počká, ako sa premiér či koalícia postaví k novým zisteniam v kauze Bašternák a následne využije všetky možnosti. Nemalo by však ísť o pokus o odvolanie ministra, ale o budúcnosť vlády ako takej. Pre HN to potvrdili viacerí členovia opozície, ktorých doslova šokoval rozsah medializovanej kauzy. Odvolávanie by mohlo začať už o pár hodín: začiatkom pracovného týždňa.
  Podstata nových podozrení spočíva v nasledovnom: poslanec SaS Jozef Rajtár prišiel s podozrením, že Kaliňák dostával platby od kontroverzného podnikateľa Bašternáka. Denník N na svojich stránkach písal, že má k dispozíciá údaje o účtoch a vyplýva z nich, že ministrovi vnútra Kaliňákovi prišli v roku 2014 na účet dve platby od spoločnosti B.A. Haus, v ktorej bol do októbra 2013 konateľom podnikateľ Ladislav Bašternák. 
  SaSLeaks – Skončí Kaliňák? Alebo celá vláda? (komentár Ľubomíra Šulka)
  V čase vyšetrovania Bašternákových vratiek DPH, ho vo funkcii konateľa vystriedal Marek Turčan. Ten kedysi podľa portálu pracoval s Kaliňákom v advokátskej kancelárii a stále podniká s Bašternákom. Kaliňák mal obdržať spolu 260-tisíc eur ako splátku pôžičky. Poslednú platbu obdržal 2. mája tento rok, píše Denník N. Trend.sk hovorí o sume 140-tisíc eur. Rovnakú sumu aj s rovnakým popisom platby mal dostať podľa informácií portálu mesiac predtým, v apríli 2016, Ján Počiatek.
  Faktom je, že v prípade potvrdení týchto informácií pôjde o jednu z najväčších káuz na Slovensku. Išlo by totiž o priame prepojenie na najvyššie politické miesta. „V prípade, že sa toto podozrenie potvrdí, je to najväčší škandál v dejinách Slovenska,“ tvrdí Koziak pre HNonline.sk. Dokazovalo by to podľa neho, že korupcia na Slovensku siaha až k absolútnym špičkám krajiny.
  Naposledy sa takéto výrazné napojenie ukázal údajný spis Gorila, ktorého pravosť doteraz nebola potvrdená. V tomto prípade však išlo o viacero prípadov. 
  Ak je Kaliňák vinný, je to najväčšia kauza v dejinách Slovenska, tvrdí politológ
  Hovorca rezortu vnútra Ivan Netík uviedol, že minister Robert Kaliňák bol informovaný, že asistent poslanca za SaS Jozefa Rajtára sa z pozície zamestnanca komerčnej banky vlúpal a manipuloval s jeho bankovým účtom za účelom posunutia informácií poslancovi Rajtárovi a novinárom týždenníka Trend a Denníka N.
  ,,Asistent poslanca je obvinený z trestného činu ohrozenia bankového tajomstva. Minister vnútra takéto konanie, ktoré je veľmi nebezpečné a je evidentným trestným činom, odmieta. Je za hranicou akceptovateľnosti, že sa politická strana v spolupráci s niektorými novinármi neštíti v rámci politického súboja spáchať trestný čin," píše sa v stanovisku ministerstva vnútra. 
  Zadržali asistenta poslanca SaS, prezeral si Kaliňákove účty. Hovorí o jeho prepojení na Bašternáka
  Konštrukcie, s ktorými vo svojich otázkach Denník N a týždenník Trend pracujú, sú podľa Netíka nepravdivé. Minister vnútra Robert Kaliňák nikdy neprijal žiadne peniaze od osoby pána Bašternáka ani od firiem pána Bašternáka či už priamo alebo sprostredkovane. Minister vnútra R. Kaliňák o tomto prípade informoval aj svojich koaličných partnerov, a aby vyvrátil akékoľvek podozrenia, ukázal im aj všetky potrebné dokumenty.
  ,,Minister vnútra je pripravený pred špeciálnym prokurátorom kedykoľvek vyvrátiť tieto obludné klamstvá a podsúvané nepravdivé informácie, s ktorými prichádza opozícia bez relevantných dôkazov," píše Netík.
  Súvisiace články
  Bašternákovým firmám sa nedarí. Jemu áno
  7 najdôležitejších otázok a odpovedí o SaSLeaks. Kauze, ktorá pohla Slovenskom
  Ako študent zarábal 2 tisíc eur a teraz mu hrozí väzenie. Porušil Rybanič bankové tajomstvo?
  Autor: Marcela Šimková
  Ak je Kaliňák vinný, je to najväčšia kauza v dejinách Slovenska, tvrdí politológ20 730
  Prekvapenie v KDH. Na jej čelo sa postaví kontroverzný Alojz Hlina15 806 Foto Video
  Zadržali asistenta poslanca SaS, prezeral si Kaliňákove účty. Hovorí o jeho prepojení na Bašternáka13 833 Video
  SaSLeaks – Skončí Kaliňák? Alebo celá vláda? (komentár Ľubomíra Šulka)8 165
  Neviete, o čo ide v kauze Bašternák? Vysvetlíme vám to v 90-tich sekundách4 194 Video
  Prečo po mne vykrikujete? Ako sa Lipšic hádal s Kaliňákom priamo v parlamente3 731 Video
  Šéf RegioJetu: Máte krásnu krajinu, ale sku*vený štát3 630 Video

  Tip redakcie
  Stojím tu ako kôl v plote, mohlo by ma osvietiť. Pozrite si vtipné výroky Sulíka Foto
  7 najdôležitejších otázok a odpovedí o SaSLeaks. Kauze, ktorá pohla Slovenskom Video
  Opozícia chystá veľké odvolávanie: Táto kauza musí zlomiť vláde väzy (zistenie HN) Video

 • Guest (topky.sk)

  http://www.topky.sk/cl/10/1554065/Kauza-Basternak-mieri-do-finale--Kalinak-koalicii-odhalil-ucty--pozrite-si-dokumenty-na-FOTO

  Kauza Bašternák mieri do finále: Kaliňák koalícii odhalil účty, pozrite si dokumenty na FOTO
  Aktualizované
  BRATISLAVA - Minister vnútra Robert Kaliňák má na krku vážne obvinenia z krytia kontroverzného podnikateľa Ladislava Bašternáka a podozrivých príjmov na svoj účet. Opozícia volá po jeho hlave. Štvorkoalícia ho však podržala. Oznámil to pred malou chvíľou Robert Fico. Kaliňák sám ukázal účty, ktoré majú dokázať jeho nevinu.

  Premiér Robert Fico prišiel pred médiá okolo pol druhej, aby informoval, že svoju pravú ruku koalícia podrží. Po dnešnom trojhodinovom rokovaní Koaličnej rady prečítal Fico spoločné stanovisko vládnej štvorky.
  Zároveň oznámil, že vo vláde sú pohoršení, akým spôsobom prišiel 24-ročný mladík k bankovým prevodom Kaliňáka a Počiatka. “Vládna koalícia vyjadruje vážne znepokojenie, že asistent poslanca SaS úmyselne porušil bankové tajomstvo, ktoré sú hrubo skresľované a zneužívané za účelom politickej konfrontácie,” vyhlásil Fico.

  Po vyhlásení sa okamžite zobral a odišiel. Novinári sa nemohli pýtať. Ešte pred stretnutím koaličnej rady sa vyjadril Bugár, že ministra vnútra podržia. "To, čo tvrdí opozícia, z tých dokumentov nevyplýva. Myslím si, že minister Kaliňák ukáže dnes dokumenty verejnosti. Ak vám to urobí, zistíte, že to kauza nie je. Z týchto dokumentov vôbec nevyplýva, že by mal blízky vzťah s Bašternákom," povedal Bugár.
  Kaliňák mal čo vysvetľovať
  Za dôvody útokov označil nevyrovnanie sa opozície s tým, že nie sú súčasťou vlády. Ako druhý dôvod označil strach. „Jediný, kto sa bojí, je Igor Matovič,“ povedal Kaliňák s tým, že poukázal na starú kauzu jeho firmy deň pred daňovou kontrolou. Druhým, kto sa má báť, je podľa Kaliňáka finančná skupina Penta, najmä v podaní týždenníka Trend. Obvinil Slobodu a Solidaritu, že za cenu trestného činu získavajú informácie. Tie mala SaSka deformovať a úmyselne niektoré informácie zamlčať.
  Kaliňák prepojenie s Bašternákom a pohybmi na účte medzi jeho firmou a vlastným účtom vysvetľoval takto:
  V septembri 2013 dostal ponuku na odkúpenie časti firmy B.A. Haus od odchádzajúceho akcionára. Odchádzajúci akcionár bol Ladislav Bašternák. O túto ponuku sa začal zaujímať z dvoch dôvodov. B.A. Haus vlastní dva byty, v jednom býva aj Kaliňák. "Za sumu 430 tisíc eur kúpil 16 percentný podiel tejto spoločnosti. Keďže išlo o väčšiu investíciu, požiadal som o úver v Tatrabanke," povedal Kaliňák.

  Od banky dostal 500 tisíc úver, následne uhradil platbu za akcie v spoločnosti B.A Haus. Od roku 2013 je teda akcionárom aj Robert Kaliňák a všetky platby vyplývajú z hospodárskej činnosti firmy. Zopakoval, že od Bašternáka žiadne príjmy neobdržal.


  Opozíciu prekvapili reakcie Bugára a Procházku
  Opozičníci Richard Sulík, Igor Matovič, Jozef Rajtár, Veronika Remišová, Alojz Baránik, Richard Vašečka slovami šéfa SaS vyjadrili veľkú počudovanie nad reakciami lídrov koaličných partnerov Smeru. Opozícia opäť chce vysloviť nedôveru ministrovi vnútra. Matovič vyhlásil, že zajtra spravia ďalšiu tlačovku, kde vyvrátia napočítaných 10 klamstiev Kaliňáka.
  Špeciálny prokurátor vydal pokyn v prípade Kaliňáka a Počiatka
  Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vydal dnes pokyn riaditeľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Petrovi Hraškovi, aby sa začal zaoberať možným podozrením zo spáchania trestných činov zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka a exministra dopravy a financií Jána Počiatka.
  -------------------------------------------------------------------------
  Koment:

  Takže kde je vlastne problem?

  Azda evidentná fašistická strana SMER, a o jej zakladateľovi predchádzajúci zdokladovaný kriminálny likvidátor SR Močiar a následne jeho „prostitút“, ktorý v demencii ani nevedel, o čom trepe a o jeho arizátorskom synčekovi, ktorý nezákonne okupuje priestor v Bratislave pod hradom, a jeho školiaci lekár o ňom hovorí ozaj nelichotivo /proste spojený nádor Slovenska, parazit na popravu/...

  Škoda hovoriť, zjavný fašista svoje smerovanie dáva na najlepšieho prezidenta, ktorého Slovensko kedy malo, a prezident mu nikdy nevyčítal, že kohabilitoval v 1988 s komunistickou „ohavnou matracou,“ aby sa dostal ku moci... proste SS Smer svoloč. A aby sa obhálil od buzerantstava s bin ládinom ŠH, tak sa promedáduje s pochybnými preoperovaými osadníckymi ženštinami a trepe ich do vlády a parlamentu, poneviera sa po negramotoch na severovýchode Slovenska a vyhadzuje peniaze občanov prostitútom a prostitútkam a bulharským cigánom a svojim sexuálnym výpalníckym individuám z týchto... a kto je vlastne u týchto štetka a kto pasák? A kto komu platí a kto koho sexuálne utešuje? A ten infarkt je z odahalenia týchto aktivít?

 • Guest (sme.sk)

  http://domov.sme.sk/c/20188804/meseznikov-nasledky-pre-smer-budu-znicujuce.html?piano_d=1 /> Mesežnikov: Následky pre Smer budú zničujúce

  Záhadné obraty na účte
  Kaliňákovi analytici
  Rajtár: skoro ako mafia
  Rozhovor: Mesežnikov

  Politológ GRIGORIJ MESEŽNIKOV z Inštitútu pre verejné otázky hovorí, že je najvyšší čas, aby Smer zaujal zásadnejší postoj.

  12. jún 2016 o 16:37 Peter Kováč
  Kauza Bašternák skomplikuje život nielen Smeru, ale aj krajine, ktorá bude od júla predsedať Rade EÚ, poukazuje politológ Grigorij Mesežnikov.
  Písmo:A-|A+ 41 138

  Aké možnosti má Smer po najnovšom vývoji kauzy Bašternák, ku ktorému sa zatiaľ nevyjadril?

  „Kauza sa pre Smer vyvíja veľmi nepriaznivým spôsobom. Jej dynamika je pre stranu zjavne negatívna. Stále sa objavujú nové skutočnosti, ktoré umocňujú pocit, že niečo nie je v poriadku. Dospelo to už do štádia, že strana musí prijať nejaké rozhodnejšie stanovisko, ktoré minimálne neutralizuje dosah a ďalšie nabaľovanie kauzy do väčšej podoby.“

  Opozícia žiada odvolanie Roberta Kaliňáka. Mohol by vo funkcii zostať?

  „Predstaviteľné to je, no následky budú pre Smer zničujúce. Kauza dáva opozícii aj médiám do rúk dostatok kritického materiálu, aby jeho ďalší výkon funkcie bol sprevádzaný neustálou kritikou. Nevieme pritom, čo všetko ešte môže vyplávať na povrch. Začína mi to pripomínať kauzu CT.“
  Prečítajte si tiež: Bašternák sa krúti v systéme bratislavského Smeru

  Ľudia v uliciach vtedy žiadali odchod zodpovedných. Je aj kauza Bašternák taká, že by mohla zmobilizovať verejnosť?

  „Či ľudia vyjdú do ulíc, nevieme vylúčiť. Má to však aj iný rozmer - praktický, a to je naše predsedníctvo v Rade EÚ. Všetko, čo môže spochybniť kredibilitu našich politikov či vytvoriť negatívny obraz o vláde ako takej, bude naše predsedanie komplikovať. Vieme pritom, aká dôležitá je práve funkcia ministra vnútra. Nechať takto vyhnívať celú kauzu preto nie je najšťastnejšie.“

  Bola by z hľadiska nášho predsedníctva vhodnejšia rýchla výmena ministra či jeho zotrvanie napriek problémom?

  „Nie som v pozícii, aby som radil, no nekonanie by muselo byť zdôvodnené tým, že máme nejaké administratívne či technické procesy, ktoré zmene ministra v tomto období bránia. Dávalo by argument do rúk odporcom Európskej únie.“
  Prečítajte si tiež: Most-Híd: Dokumenty nepotvrdzujú obvinenia opozície voči Kaliňákovi

  Ako hodnotíte to, že koaličné strany zatiaľ mlčia, pričom práve SNS či Most a Sieť vstupovali do vlády so sľubmi o priehľadnosti?

  „Je ťažké prognózovať životnosť vládnej koalície, no zdá sa mi, že skutočnou červenou čiarou pre ňu môže byť práve niečo, čo súvisí s korupciou. Napriek tomu, že koalíciu tvoria strany s rôznym ideologickým profilom, na programe sa zrejme dokážu dohodnúť. Podobné kauzy však môžu byť niečím, čo súdržnosť ohrozí. Z toho by mali tieto strany aj vychádzať. Ak kauzy začnú nahlodávať ich kredibilitu, z pohľadu ich politického prežitia to bude veľmi nepríjemné.“

  SNS či Sieť sú zatiaľ v postojoch váhavé, Most sa dokonca postavil na stranu ministra Kaliňáka. Môže im to uškodiť už v tejto fáze?

  „Nevieme, aké dokumenty a čo všetko videl Béla Bugár, a čo je ešte v pozadí. Prekvapuje skôr neobratnosť pri týchto vyjadreniach. Možno až predbehol, keď zaujal toto stanovisko. V prípade iných strán je to skôr vyčkávacia pozícia. Momentálne by mali v prvom rade žiadať, aby sa celý prípad vyšetril, no vzhľadom na vývoj kauzy by sa mali rýchlo dohodnúť na postupe. Zostať bez postoja je však už v tejto chvíli nešťastné.“  Hodnoť: mínus indicator plus
  Ak je
  niekto bez charakteru, jeho postoj nema ziadnu hodnotu.
  mínus Reagovať | 180 pociatok
  12.06.2016 22:14 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  no, nechcem byt prorok,
  ..p. meseznikov, ale pre smer su znicujuce len padajuce preferencie - ostatok sa nestal

  -2- Kauza dáva opozícii aj médiám do rúk dostatok kritického materiálu, aby jeho ďalší výkon funkcie bol sprevádzaný neustálou kritikou
  ...to davalo aj cele minule funkcne obdobie a opozicia spala tvrdsie ako ta cica z rozpravky - ten volebny vysledok vobec nezodpoveda ani kvalite a ani intenzite ich prace. Volebny vysledok bol zas len dokazom, ze (na SK) sa da dostat nieco za nic

  -3- Bumerang: toto pripomina smeracke 'matovicove uctovnictvo' - vyborne!

  -4- ohrozenie sudrznosti koalicie: jeden insider sa kedysi raz prekecol v zmysle, ze nie je silnejsie puto, ako ked spolu kradnu ... tak uvidime, aj ked pochybujem - laviciari mali vzdy pevne koalicie
  mínus Reagovať | 194 euroval treba schvalit lebo ja milujem svoju pracu
  13.06.2016 9:33 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  Mesež.kde ste boli doter.aj s novinarmi
  http://www.aktuality.sk/clanok...
  . a ja dodávam aj naši PASIVNI a malo investigat.novinári !!

  Prečo ste nebili na poplach HNEĎ po Novembri 89 aby 3-ia teda psoledná genrácia ŠtB ákov niesla PRAVNU zodpovednosť za svoje zločinné excesy ?
  voči Izidorovi Počiatkovi/dnes už In memoriam/ ,gen.Pješčakovi/dnes už Inmemoriam/,gen.Lorencovi,staremu Babišovi,staremu Širokemui,staremu Lexovi,staremu Tkáčovi,staremu Kellnerovi a ich synkom,Kočnerovi resp. ich bielym konom ako Mečiarovi,Slotovi,Klausovi,Zemanovi ,Hrušakovi :
  - že nechávali strielať po spoluobčanoch na našej hr. a s AT

  - že skrývali a školili arabsk.TERORISTOV na príkaz KGB..vid v PN na letisku/pluk.Cervan/,v zastavke u Brna,v Jilove u Prahy a aby to ututlai pred verejnosťou tak boli schopní TYRAŤ TEHOTNE ŽENY ajko MUDr.Vozarovu,Benovú v kauze Cervanová s cielom falošne svedčiť a zakamuflovať hrozostr.fakty,že ŠtB/ na príkaz KGB / cvičila a skrývala na uzemí ČSSR Arabsk.TERORISTOV vč.Carlosa/Šakala/,Afganca Babraka Karmala v BB,Skl.Tepliciach v Zastávke u Brna,v Jílové u Prahy

  http://rovensky.blog.idnes.cz/...

  - nechvali mučiť počas vysluchov nebvinných kanzov Coufala,Polaka..vid film Červený kapitán podla romanu D.Dana

  Važení novinári,vážení politologovia ...
  ..... za súčasný stav ste SPOLUZODPOVEDNI AJ VY VAŠOU PASIVITOU !!!

  Keby liečili lekari na porovnatelnej kvalit.urovni ako Vy sa venujete investigative tak by u nás bola umrtnosť porovnatelná s Moldavskom...
  mínus Reagovať | 78 wwhhaatt
  13.06.2016 10:16 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  :-) aby sa Moldavci neurazili, upresnim
  ...umrtnost by bola porovnatelna s detskou umrtnostou v Afrike alebo s umrtnostou v udoli riecky Ebola.
  mínus Reagovať | 194 euroval treba schvalit lebo ja milujem svoju pracu
  13.06.2016 10:37 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  kua ...
  nieo bolo v minulosti, ale toto je sucasnost ...
  ak by nebolo Meciara, nebol by Dzurinda
  ak by nebolo Dzurindu, nebolo by EU ani Fica
  ak by nebolo Fica, nebola by Radicova
  ak by nebolo Radicovej, nebolo by Sulika a nasledne opat Fica
  ak by nebolo Ficovej samolubosti, nebol by zlepenec

  nevravim, ze kazdy krok je zlepsenim, ale poukazovanim na nedostatky doslo k urcitym zmenam, ktore vylepsuju system ... vycitat niekomu minulost (pasivitu) je v tomto pripade kontraproduktivne
  mínus Reagovať | 162 artur dent
  13.06.2016 12:25 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus

  velmi povrchné pane artur ..

  ..pre logické pochopenie súvislostí/návazností treba si uvedomiť kto nainštaloval ŠtBáka Mečiara do f.MVa SR vo Febr.1990 a prečo "revolucionári" ako Fedor.Gál,Pavol Zajac a další z VPN sa stali štatistami bývalých ŠtBákov ako napr. gen.J.Pješčaka ktorý presadil Mečiara / s cielom o.i.zaskartovať ŠtB spisy a držať ŠtBácku prednovembrovú líniu...
  ..gen.J.Pješčak bol na uzemí ČSSR hl.styč.dostojníkom sovietskeho velenia KGB ..

  ..ludia ako I.Mačura,J.Budaj boli z VPN prakticky hneď v prvých mesiacoch vykopaní...

  .. ano Dzurinda s Miklošom majú levý podiela na prístup.rokovaniach s EU,NATO ek.transf.,rovnej dani a naštrat.ekonomiky ..alle paradoxne popularitu pred volbami v r.1998 im urobil agent KGB M.Kočner cez akciu "Zachraňme Markizu" s cielom odstaviť vplyv starých Mečiarových privatizerov a a vytvoriť koridor k nastupu k moci mladých oligarchov okolo Penty,JaT,Brhela,bývalých vekslakov Kmotrika resp. Poora ale aj Širokého
  mínus Reagovať | 78 wwhhaatt
  13.06.2016 13:02 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  Fakt ...
  ... za Kalinak dostal od nekoho na svuj ucet par set tisic eur zrovna u volice Smeru fungovat muze - jsou to lide "z lidu", kteri nemaji radi "lidi s penezi".
  mínus Reagovať | 193 Jiří Ščobák | |
  13.06.2016 11:35 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  SNS a Sieť už povedali, že si počkajú
  na vyšetrovanie. A to dopadne ako? Kaliňák sa postaví pred kamery a vyhlási, SKUTOK SA NESTAL. Ak teraz opozícii ľudia nepomôžu, ešte len zažijeme, čo je to policajný štát.
  mínus Reagovať | 189 medvedikčistotný
  12.06.2016 22:18 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  No
  a potrestany bude kto? No predsa ten, kto na zlocin poukazal alebo sa vlupal na cudzi ucet aby dokazal nekale praktiky. Chudak ten Rajtarov asistent. Tato mafia ho ukazkovo a na vystrahu potresta, ak sa vobec dozije dalsieho roka. Remias by vedel rozpravat.
  Bohuzial v tejto krajine sa nic nemeni k lepsiemu. Prave naopak. A kym tu budu vsetko riadit exSTBaci a ich pohrobkovia, ani to lepsie nebude. Slusni ludia by sa bud mali vzburit a nostat pri neznej revolucii alebo by mali z tejto krajiny do nohy odist. Nech sa okradaju zlodeji navzajom ked chcu. Ako to uz pri mafianoch byva, oni sa vykynozia potom aj navzajom.
  mínus Reagovať | 191 Timo
  13.06.2016 12:08 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  A kto to bude vyšetrovať???
  Snáď nie chlapci od kaliNAKA?
  mínus Reagovať | 189 valmontx
  12.06.2016 23:12 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  No
  a ver, ze to bude ukazkove potrestanie. Pred par storociami sa za take veci pre vystrahu pre pospolity lud vesalo za rebro, aby si ostatni rozmysleli vzpriecit sa vrchnosti. Dnes ho bud zavrazdia(Remias) alebo ho nechaju odsudit s najvyssim moznym trestom. Skutocny zlocinec, ktoreho chcel odhalit sa mu bude vycierat do ksychtu zo svojej ministerskej stolicky. Uz sme to zazili X-krat ako napr. ucitel Zarnay alebo dve auditorky na Katolickej Univerzite v Ruzomberku atd..
  mínus Reagovať | 191 Timo
  13.06.2016 12:12 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  Ale čo ťa nemá,
  zavolajú si expertov z FBI.
  mínus Reagovať | 157 1969
  13.06.2016 13:45 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  Pociatek
  ich uz siel zavolat !
  mínus Reagovať | 166 bananas
  13.06.2016 14:21 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  hahaha
  keď premiér právnik Fico vždy tvrdil a tvrdí, že Smer nemá žiadne kauzy, ako Dzurinda a SDKÚ ... tak nemá ... :)
  mínus Reagovať | 192 perspektíva1
  13.06.2016 9:06 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus

  Som za vyjdenie do ulíc. Toto je väčšia kauza ako CT s Gorilou dohromady.
  mínus Reagovať | 193 babs
  13.06.2016 9:08 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  vydrž
  treba ísť na hrad, keď bude prvé zasadanie EÚ u nás, vtedy to bude Smer véééľm bolieť
  mínus Reagovať | 165 dumač
  13.06.2016 9:19 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus

  To je vynikajúci nápad...
  mínus Reagovať | 149 MPB
  13.06.2016 9:22 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus

  Ak sa pôjde, na to si vezmem aj voľno z práce.
  mínus Reagovať | 188 panasonic
  13.06.2016 9:41 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus

  ano ano ano, pridavam sa k Vam!
  mínus Reagovať | 173 swamko
  13.06.2016 10:37 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  . .aj ja ...
  .. a tolko razy, kolko bude treba ...
  mínus Reagovať | 173 blues
  13.06.2016 10:52 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus

  najlepsi napad, urcite by som prisla
  mínus Reagovať | 194 atram
  13.06.2016 11:30 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  super už sme ôsmi
  Fico pustí do gatí. Spametajte sa tento národ v živote nepôjde do ulíc. Hovorím o národe nie o 1500 ľudoch s transparetnmi.
  mínus Reagovať | 157 1969
  13.06.2016 13:49 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus

  No však národ nie, jasné že poznáme, to je ten čo je v organizácii spojených nádorov, vlastne názorov...
  mínus Reagovať | 193 babs
  13.06.2016 14:36 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  oligarchický zlepenec sedí na bedni
  s dynamitom !!! :-)))))
  tak im treba ... sedia v centrálach a kreslia scenáre...
  paradoxne si to najviac vyžerie procházka a most
  straky z SNS počkajú chvíľu a potom sa postavia ostro proti Kalimu ako principiálna strana (aspoň teda ako PR)
  jediné naozajstné riešenie je to ktoré bolo od začiatku , demisia a postavenie úradníckej vlády s patronátom prezidenta s dohodou o voľbách na jar 2017
  a ešte jeden odkaz novému Ficovi (rozumej Danko) , politické patvary vznikajú kvôli jednému volebnému obvodu , ktorý si od Mečiara užívajú všetci politici ...
  mínus Reagovať | 187 zerodb
  13.06.2016 9:25 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  a ešte jedna vec , treba radikálne
  zmeniť volebný zákon :
  minimálne 12 volebných obvodov ako kladivo na oligarchov (SMER, SNS, SIEŤ, MOST HID), kladivo na "atypy a rodinné patvary" (SME RODINA, OĽANO), kladivo na internetové elitárske kluby (SAS) aj na extrémistov (KOTLEBA), a tiež na novovznikajúce patvary , ktoré to nemyslia vážne (SKOK, ŠANCA, TIP....)
  mínus Reagovať | 187 zerodb
  13.06.2016 9:56 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus

  Pozeram, ze tvoja salka kavy je asi KDH s ludmi ako Figel, Hrusak a cernoknaznik Carnoj.

  Ci?
  mínus Reagovať | 186 karolla
  13.06.2016 10:57 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  Nie :-) KDH.patrí do prvej skupiny , ale
  Podľa mňa je mŕtve . Aj keď som volil SAS , to neznamená nemajú čo vylepšovať ... Popravde čakám na Rybníčkovu stranu ...
  mínus Reagovať | 187 zerodb
  13.06.2016 14:56 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus

  Rybnickova strana...Rybnicek vyzera byt fajn co sa tyka manazovania a korupcnickeho spravania, ale cokolvek co ma tendenciu sa nazyvat konzervativne vo mne nevyvolava dobry pocit.

  A som zvedavy co za ludmi sa obklopi.
  mínus Reagovať | 186 karolla
  13.06.2016 16:01 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus

  Koorw@, vyzerá to na ďalší bajpas. Ako je na tom úroveň kardiochirurgie v Belize a Paname?
  mínus Reagovať | 161 IIIoggirIII
  13.06.2016 10:01 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus

  z celeho tohto snazenia novinarov na mna dycha taky neopravneny optimizmus. Neviem ci ziju v inej krajine ako ja, ale mam taky pocit ze to odtrhnutie od reality je velke. Aj ked Kalinaka odvolaju nic sa nezmeni a preferencie extremistov budu stupat. Skor ale vsadzam na to ze zostane tam kde je a preferencie extremistom budu stupat tiez. Pri neexistencii rozumnej alternativy je tento osial nepochopitelny. Potreujeme zmenit uradnikov a nie preto ze maju novinari blby pocit, ale preto ze obmedzuju cinnost svojich podriadenych a to musi byt jasne aj petkarom na ZS. Potrebujeme ludi ktory sa snazia robit robotu dobre a nemozu, nie len nejakych ktori maju zaujem dohodti kseft niekomu inemu. Inak sme naozaj...
  mínus Reagovať | 172 mo.mos
  13.06.2016 10:02 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  Nie náhoda, je to systém.
  Minister financií Počiatek v roku 2008 nechal zastupovať svoje ministerstvo v súdnom spore Športka-Tipos advokátsku kanceláriu Majeriková – Koštial – Turčan & Partners, ktorej bol pôvodne členom aj minister vnútra R. Kaliňák. Náhoda ? Počiatek, ako minister financií si v roku 2008 tajne zakúpil s veľkou pravdepodbnosťou priamo od Bašternáka 30% akcií spoločnosti B.A. Haus, pričom ďalšími akcionármi bol L. Bašternák a spoločnosť MeTIS Consulting, ktorej predsedom predstavenstva bol M. Turčan. Náhoda ? Po potvrdení rozsudku Najvyšším súdom SR v auguste 2008, ktorý zaviazal Tipos zaplatiť Športkou požadované finančné vyrovnanie za know-how, minister dopravy nevyužil zákonnú možnosť podať na GP SR podnet na mimoriadne dovolanie a vedenie Tiposu začalo rokovať o mimosúdnom vyrovnaní, ktoré 18. novembra 2008 minister Počiatek odobril. Náhoda ? Vlastníkovi pohľadávky cyperskej schránkovej spoločnosti Lemikom posiela Tipos prvú splátku 13,3 milióna €. Tiposu štát požičal na zaplatenie týchto "dlhov" 1,56 miliardy Sk. Náhoda ? Tieto bezprecedentné špinavosti ministra Počiatka sa snaží SMER po zverejnení podrobností zvrátiť a do 10 dní v rýchlom legislatívnom procese prijíma novelu Občianskeho súdneho poriadku, ktorá je účinná od 28. novembra 2008 a GP SR podáva 2.12.2008 na NS SR mimoriadne dovolanie. NS SR akceptoval dovolanie a zaviazal Tipos zaplatiť Lemikonu len 14,1 mil. €, čo však Ústavný súd SR svojím rozhodnutím zrušil so záverom, že Tipos nemá žiadnu povinnosť plnenia voči Lemikonu. Štátu /Tiposu/ vznikla škoda vo výška vyplatenia splátky 13,3 mil. €, no pravdaže minister financií za svoje bezprecedentné konanie-nekonanie, ktorého výsledkom bolo "uliatie" týchto financií nie je ani krivým slovom postihnutý. Náhoda ?

  L. Bašternák v roku 2012 zakúpil za igelitku prachov /12 mil. €/ 7 bytov v rezidencii Päť hviezd a nechal si preplatiť vratku DPH vo výške 2,4 mil. €. Do jedného z bytov sa nasťahoval predseda Smeru a predseda vlády R. Fico a do druhého minister dopravy Počiatek. Náhoda ? Od roku 2013 z predstavenstva spoločnosti B.A. Haus odišiel L. Bašternák a predsedom ostal M. Turčan. Podľa ostatných informácií z tejto spoločnosti boli prevedené vysoké finančné sumy na osobné účty exministra dopravy Počiatka a najmenej 260 tisíc € na účet ministra vnútra R. Kaliňáka. Účtovne tieto prevody boli vykázané ako "splátka pôžičky". Pravdaže uvedené príjmy ústavní činitelia nevykázali v povinnom majetkovom priznaní. Náhoda ?

  Piešťanské CT, do ktorého boli zapletení ďalší vrcholoví politici Smeru - Paška, Zmajkovičová, Zvolenská, dokresľujú ďalšie chápadlo nenažratej chobotnice a fakt, že nikto nie je trestne stíhaní, len uzatvárajú obraz skorumpovaného Slovenska, v ktorom sú štátne orgány v područí beztrestných politikov. Je to systém.

  Morálka, česť, dôstojnosť, úcta k právu a spravodlivosti sú v ponímaní súčasnej politickej moci len prázdne slová. Starosť o občanov a transparentná správa vecí verejných je až na ostatnom mieste.
  mínus Reagovať | 198 Jozef Šátek
  13.06.2016 10:04 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  súčasná
  politická moc sa riadi morálkou mafie .... určite si aj pripadajú féroví a zodpovední, lebo podľa mafiánskej morálky má férovosť úplne iné parametre a adresátov
  mínus Reagovať | 47 nyrra
  13.06.2016 11:52 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  Ľudia ako Fico, Kaliňák a spol.
  nemôžu predsedať Rade EU. Je to obrovská hanba pre Slovensko.
  mínus Reagovať | 189 valmontx
  13.06.2016 10:41 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  Milý Béla, koniec
  vlády sa blíži... A to si fakt nevedel, s kým si sa zaplietol ? Alebo si vari taký istý ako oni ?
  mínus Reagovať | 179 fero151
  13.06.2016 11:15 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  Vyvazeny nazor
  To vies, ked ta pri vstupe do koalicie vyvazia stoeurovkami, tak drzis hubu a krok ;)
  A Bugi asi nema daleko k metraku, si predstav, kolko je to penazi
  mínus Reagovať | 154 foldes
  13.06.2016 12:34 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  Dá sa to ľahko zrátať.
  50Eur bankovka váži 0,92g. Čiže 100kg je cca 100 000 bankoviek, čiže 5M Eur.
  mínus Reagovať | 84 tomasco
  13.06.2016 12:56 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus

  Neviem si ani len predstaviť koľkí policajti a prokurátori musia byť namočení v Kaliňákových podvodoch, aby to celé fungovalo, toto nebude len o pár jednotlivcoch, to je prehnité skrz naskrz...
  mínus Reagovať | 180 striko444
  13.06.2016 11:20 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  Socialistické správanie a názory
  sú opakovane deštrukčné a zničujúce. Smer padne, no občania Slovenska budú milovať/voliť iných oplanov.
  mínus Reagovať | 167 Julai
  13.06.2016 13:09 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  Kauza
  urcite nebude znicujuca, lebo ozraty nezamestnany alebo dochodca, co je typicky volic smeru, si urcite ziadnu kauzu ani nevsimol...
  mínus Reagovať | 185 Znechuteny
  13.06.2016 13:54 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus

  Nebudú. So Smerom to ani nepohne.
  mínus Reagovať | 191 karotka
  13.06.2016 14:16 | Oznám správcovi | Odkaz

  Hodnoť: mínus indicator plus
  Príkaz z Izraela znel jasne:
  SMER treba zastaviť za každú cenu.Tak by som mohol parafrázovať ,vezmúc si na pomoc Pelíšky,tieto Mesežnikove "príkazy" pre Smer.
  mínus Reagovať | 90 djakarta
  13.06.2016 16:18 | Oznám správcovi | Odkaz

 • Guest (www.korzar)

  AKTUALIZOVANÉ 19:30
  Vyše tisíc Košičanov prišlo na magistrát bojovať proti platenému parkovaniu. Márne
  Vydané dnes o 7:40 Autor: Jaroslav Vrábeľ, Katarína Gécziová, Peter Jabrik, tasr
  Zdieľať Zdieľať na Diskusia (89) Nahlásiť chybu
  Poslanci napriek nebývale veľkému protestu rozšírenie plateného parkovania odklepli.
  KOŠICE.  Poslanci v pondelok rokovali o prenájme komunikácií v nových desiatich rezidentských lokalitách firme EEI kvôli rozšíreniu zóny spoplatneného parkovania. Bez schválenia prenájmu by sa to od 1. júla spustiť nemohlo.
  Plánované rozšírenie plateného parkovania zmobilizovalo Košičanov. Kým väčšinou na mestské zastupiteľstvo ich chodieva len zopár, na to dnešné sa chystali mnohí, aby priamo na rokovaní poslancov protestovali proti plánom mesta. 

  Prinášame aj fotogalériu
  Stovky Košičanov sa na zastupiteľstvo nedostali. Takto im v tom bránili policajti

  Takto Košičania privítali primátora Richarda Rašiho
  Spustiť video
  Spustiť len audio | Ďalšie videá nájdete na tv.sme.sk.
  Video: Jaroslav Vrábeľ
  Mestskí policajti ich nechceli pustiť dnu
  Pár minút po pol ôsmej ich pred Bielym domom bolo už niekoľko stoviek. Nálada bola hektická, mnohí Košičania kričali a pískali.
  Mestskí policajti ich totiž nechceli pustiť do zasadačky, kde budú rokovať poslanci, vraj z bezpečnostných a kapacitných dôvodov.
  Asi päťdesiatim sa napokon podarilo dovnútra prebiť, niektorí až popadali na zem. 
  Ďalší postupne prichádzali, mestskí policajti im vlastnými telami bránili vojsť dnu. Na mieste vládol krik a chaos.

  Mestskí policajti napokon postupne začali púšťať dnu aspoň malé skupinky. 
  Košičanom povedali, že zasadačka má kapacitu len asi 200 ľudí, preto vraj nemôžu ísť dnu všetci a hlavne nie naraz.
  Podľa našich informácií je však jej kapacita 500 až 700 ľudí.

  Foto: Jaroslav Vrábeľ
  Prepisuje sa história
  Martin Petruš z kancelárie primátora uviedol, že postupne budú púšťať dnu menšie skupinky, všetkých naraz dnu nemôžu pustiť z bezpečnostných dôvodov.
  Situácia na mieste bola ďalej napätá, Košičania rozhorčení. Prišlo ich napokon vyše tisíc.
  Nikdy v doterajšej histórii na mestské zastupiteľstvo neprišiel takýto obrovský dav Košičanov.
  Hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová pre Korzár pred pár dňami uviedla v reakcii na chystaný protest, že v demokratickej spoločnosti majú občania garantovanú slobodu prejavu a právo na informácie: „Rešpektujeme fakt, že niekoľko obyvateľov mesta chce týmto spôsobom svoje práva uplatniť.“
  Realita. Parkovanie na košickom Juhu

  Košičania: Vonku sú občania, pán Raši!
  Presne o ôsmej hodine, kedy sa malo začať zasadnutie poslancov, začali protestujúci v rokovacej sále búrlivo tlieskať.
  "Pustite ich dnu!" kričali ľudia, aby umožnil magistrát vstup tým, ktorí zostali vonku.
  "Vonku sú občania, pán Raši!" kričali, pískali a búchali po laviciach.
  Primátor Richard Raši (Smer) prikázal mestským policajtom, nech pustia do rokovacej miestnosti toľko ďalších ľudí, aby sa nenarušil priebeh rokovania.
  Upozornil prítomných obyvateľov, že ak budú narúšať priebeh zastupiteľstva, vykáže všetkých a bude sa rokovať bez prítomnosti verejnosti.

  Foto: Jaroslav Vrábeľ
  Vypískali aj viceprimátorku
  O návrhoch na doplnenie alebo zmenu programu hlasovala väčšina poslancov tak, ako im palcom pred zasadačkou plnou protestujúcich ukázala palcom vicepimátorka Renáta Lenártová (Smer).
  Rozhorčení ľudia na ňu pískali a hučali.
  Vonku ostalo napokon asi 500 ľudí, mnohí sa už dnu nedostali. Do desať ozbrojených mestských policajtov strážilo dvere magistrátu. Rozvášnení Košičania ich častovali štipľavými poznámkami.
  Zasadačka bola plná zhruba len z dvoch tretín, voľné miesta však boli už iba vpredu na úrovni sedadiel poslancov.
  Bol preto predpoklad, že tam verejnosť neusadia.

  Video: Jaroslav Vrábeľ
  Polícia odťahovala autá
  Poslanec Miroslav Špak (Sieť) informoval, že na stránke mesta sa nevysielal priamy prenos z rokovania, ako býva obvyklé.
  Viacerí poslanci mu oponovali, že to tak nebolo a že online vysielanie normálne fungovalo.
  Pracovisko EEI na magistráte, ktoré sa nachádza vo vestibule, kde protestujú stovky rozvášnených Košičanov, je dnes zatvorené - údajne z "technických príčin".
  Na návrh poslanca Jaroslava Polačeka (nezávislý) a pod tlakom protestujúcich nakoniec zastupiteľstvo súhlasilo, aby do zasadačky vpustili toľko občanov, koľko sa do nej zmestí.
  Poslanec Oto Žarnay (nezávislý) v diskusii upozornil verejnosť, ktorá sa zúčastňuje na rokovaní, že dostal aktuálnu informáciu, že mestská polícia odťahuje autá z okolia magistrátu. 
  Jaroslav Kaifer: Výmysly o spoplatnení parkovania

  Zástupca EEI si vyžiadal sprievod mestskej polície
  Poslanec Marián Gaj (nezávislý) vyhlásil, že zvolávateľ zhromaždenia Ladislav Lorinc a poslanci Jaroslav Polaček a Marcel Gibóda (obaja nezávislí) urobili z ľudí, ktorí dnes prišli protestovať, ovce.
  "Neurážajte nás!" reagovali pobúrene občania.
  Zástupca EEI Ján Tomanovič na úvod svojho príhovoru adresoval vedeniu mesta, že chce požiadať o asistenciu mestskej polície, keď už bude zo zasadačky magistrátu odchádzať.
  Protestujúcich v sále to pobavilo.
  Keď občania požadovali, aby po uplynutí trojminútového limitu v zmysle rokovacieho poriadku odňal primátor Tomanovičovi slovo, ten nespokojne reagoval: "Načo ste ma sem potom volali?"
  Nakoniec mu bolo slovo odňaté a namosúrene odišiel v sprievode mestského policajta. Ľudia aplaudovali.

  Prečítajte si tiež:
  Košičania idú protestovať proti platenému parkovaniu. Zľaknú sa poslanci?
  Odklepli to
  Hlasovanie a ďalšie spoplatnenie parkovania v meste napokon prešlo rozdielom troch hlasov.
  Bolo ich treba 25, za hlasovalo 27 poslancov, traja sa zdržali, proti boli ôsmi.
  "Skončili ste, hanba, zlodeji, svine, judáši, odstúpte!" kričali sklamaní a rozzúrení občania pri odchode zo zasadačky.
  Popoludní, keď už sa atmosféra na magistráte upokojila, pracovisko EEI opäť začalo fungovať.
  Podľa vyjadrenia jeho pracovníčky mali dopoludnia, keď poslanci za účasti protestujúcich občanov riešili platené parkovanie, zatvorené pre "problémy s internetom".

  Video: Katarína Gécziová
  Nespokojnú Košičanku vyprevadili mestskí policajti
  Hneď po schválení prenájmu pozemkov pre EEI zišla jedna z protestujúcich, staršia pani, až priamo k predsedníckemu stolu, niečo sa opýtala rovno primátora Rašiho a potom v sprievode dvoch mestských policajtov odišla.
  "Bola som sa ho spýtať, že ak si kúpim rezidentskú kartu, či budem mať ja konkrétne osobne garantované pre mňa jedno parkovacie miesto pre moje auto pri dome. Pán primátor mi odpovedal, že teraz je rokovanie, ale že po rokovaní mi odpovie alebo mu mám poslať e-mail. Čiže mi vlastne neodpovedal, lebo toto nie je odpoveď. A potom ma už odprevadili preč takí dvaja bodyguardi...," opísala nespokojná Košičanka.
  Ešte boj nevzdávajú
  Miestny poslanec na KVP a iniciátor akcie „Protest: Nechcem platiť EEI za parkovanie pred blokom!“ Ladislav Lörinc (exSieť) výsledok hlasovania poslancov viac-menej očakával.
  „Pozitívne hodnotím účasť toľkých ľudí, aj dôchodcov s paličkami. Vôľa ľudu nebola rešpektovaná. Viacerí si vybrali dovolenky, aby mohli prísť vyjadriť svoj nesúhlas,“ uviedol.
  Obvinenie výkonného riaditeľa EEI Jána Tomanoviča, že väčšinu protestujúcich tvorili podnikatelia a zamestnanci istých firiem, ktorí nechcú platiť za parkovanie, označil za absurdné.
  „Rovnako ako je absurdná jej ponuka na systém spoplatnenia parkovania,“ dodal.
  Ešte sa nevzdávajú. Pripravujú žiadosť pre primátora Richarda Rašiho (Smer), aby uznesenie o prenájme komunikácii firme EEI nepodpísal „zo zákonného dôvodu zjavnej nevýhodnosti pre mesto“.
  Medzi protestujúcimi podľa neho padli aj návrhy na petíciu za vyhlásenie referenda proti spoplatnenému parkovaniu, či dokonca za odvolanie primátora.
  „Musíme to ešte premyslieť, keď opadnú emócie,“ uzavrel Lörinc.
  Kto hlasoval za rozšírenie spoplatnenia parkovania
  Na schválenie bolo treba 25 hlasov z celkového počtu 41 (tri pätiny všetkých členov zastupiteľstva, keďže išlo o prenájom z dôvodu hodného osobitného zreteľa). Za hlasovalo 27 poslancov. Koho hlasy teda rozhodli?
  ZA (27): Andrejčák, Briškár, Brixi, Grullingová, Jakubov, Jenčová, Kaifer, Kandráč, Kočiš, Lenártová, Maďar, Petrenka, Petruško, Sitkár, Šramková (všetci Smer), Gáll, Karabin, Iľaščíková, Kovačevičová, Čižmáriková, Gaj (všetci nezávislí), Kijevská, Petrvalský, Sidor, Betuš, Šaňa (všetci Šport do Košíc), Sekáč (Pravý poslanecký klub)
  PROTI (8): Gibóda, Ihnát, Žarnay, Polaček (všetci nezávislí), Berberich, Grega, Rusnák, Špak (všetci Pravý poslanecký klub)
  ZDRŽALI SA (3): Bacsó (Pravý poslanecký klub), Halenár, Hlinka (obaja nezávislí)
  NEHLASOVAL (1): Jutka (Pravý poslanecký klub)
  NEPRÍTOMNÍ (2): Dečo, Blaškovičová (obaja nezávislí)

  Foto: Judita Čermáková
  jav
  Postrehy zo zastupiteľstva
  Rezidentské parkovacie miesta budú prístupné výlučne držiteľom rezidentských parkovacích kariet, ktoré budú vydávané pre občanov s trvalým pobytom v danej zóne na konkrétne evidenčné číslo vozidla (EČV). Pre návštevníkov budú vyhradené osobitné parkovacie miesta.
  Pre celú zónu budú platiť tarifné pásma so sadzbami od 50 centov do 1,5 eura za hodinu. Spoplatnenie návštevníckych miest bude počas pracovných dní od 7.30 do 18.00 h a v sobotu od 7.30 do 13.00 h.
  Celodenné parkovanie na záchytných parkoviskách bude cenovo výhodnejšie.
  "Podľa mňa to nie je celkom doriešené. Chcem sa opýtať, keď príde zo zahraničia môj syn s rodinou, ako bude parkovať? Keď zastaví so zahraničnou značkou, čo bude?" pýtala sa Košičanka Irena Balúnová, ktorá sa zúčastnila na proteste.
  "Myslím si, že tie priestory, ktoré chcú spoplatniť, sú verejné, mestské. Keď sa to uskutoční, poplatok sa vezme a kde máme záruku, že vybudujú parkovacie miesta. Je to dosť smutné a smiešne, prečo to nerobí mesto? Títo ľudia by mali niečo robiť pre nás, keď sme ich volili," povedala ďalšia účastníčka protestu Marta Hasincová.
  Poslanec MsZ Jaroslav Polaček uviedol, že dnes bola posledná príležitosť na to, aby ľudia legálnym spôsobom zastavili parkovaciu spoločnosť EEI. Tá podľa jeho názoru spúšťa projekt, ktorý nie je úplne štandardný. "Je to spoločnosť, ktorá ma otvorené dvere u vedenia mesta a preto si myslíme, že ju treba zastaviť," povedal poslanec Polaček.
  Ako dodal, sú toho názoru, že statickú dopravu v meste regulovať určite treba. "Otázne je, či ju má regulovať súkromná firma, alebo či sme schopní alebo neschopní, a toto vedenie pravdepodobne nie je schopné regulovať samo túto dopravu," povedal.
  Po novom si na jednu bytovú jednotku bude možné kúpiť tri rezidentské karty, prvá bude na rok stáť 35 eur, druhá 70 eur a tretia 150 eur. Dosiaľ bolo rezidentské parkovanie len v centrálnej mestskej zóne.
  tasr

  Takáto "plná" bola zasadačka pred ôsmou, a ľudí nechceli vpustiť. Foto: Jaroslav Vrábeľ
  Čo odznelo na rokovaní
  Pondelkové zastupiteľstvo sa nieslo vo výničmone búrlivej atmosfére.
  "Systém regulovaného parkovania vychádza zo skúseností z viac ako 70 európskych miest. Sú medzi nimi Praha, Zvolen či Banská Bystrica," povedal primátor Raši.
  Podľa jeho slov má mesto k dispozícii prieskumy, ktoré hovoria, že po zavedení nového systému parkovania by mal byť dostatok parkovacích miest. "Mesto má ročne od spoločnosti, ktorej prenajali platené parkoviská, príjem viac ako 500.000 eur, pred uzavretím zmluvy to bolo niečo cez 300.000 eur," skonštatoval Raši.
  Niektorí ľudia podľa jeho slov svoje nehnuteľnosti v meste prenajímajú a dane platia inde. Podotkol tiež, že mesto má viaceré petície, v ktorých sa ľudia dožadujú riešenia problému s parkovaním v meste.
  Poslanec Miloš Ihnát konštatoval, že ho spoločnosť EEI po takmer šiestich hodinách rokovania na komisii nepresvedčila. "Platí vox populi, hlas ľudu. Parkovaciu politiku akú máme k dnešnému dňu by zvládlo i mesto," zdôraznil a dodal, že treba otvoriť VZN, ktoré bolo pred rokom schválené a riešiť viaceré anomálie, ktoré v ňom sú.
  Vášne protestujúcich rozpútal svojím vystúpením starosta Mestskej časti Sídlisko KVP Alfonz Halenár a mestský poslanec. Obhajoval nový systém, pričom poukázal na súčasné komplikované parkovanie.
  "Netvrdím, že netreba platiť, ale navrhnuté sumy sú premrštené a pre obyčajných ľudí neprijateľné. Všetky autá, ktoré parkujú na susednej ulici, by sa preparkovali ku mne, keďže bývam na okraji platenej zóny. Tým pádom nebudem mať kde parkovať," povedal protestujúci Košičan Ľubor Mikula.
  Matúš Petrík prišiel na rokovanie poslancov preto, lebo podmienky parkovania sú podľa neho veľmi zle nastavené. "Sú viazané na vlastníctvo auta, ale nie každý vlastní auto, aj keď ho používa. Takisto sú viazané na trvalý pobyt. Ak má napríklad niekto viac bytov, tak nemôže v tej ulici parkovať," uviedol.
  Ladislav Lorinc prečítal oficiálne stanovisko organizátorov protestu. Podotkol, že problém s parkovaním sa dostane do iných zón. Mesto rezidentom nič negarantuje. Občania si zaplatia za krúženie okolo vlastného bloku s rovnakým výsledkom. Podľa jeho slov by mala byť prvá rezidentská karta zadarmo. "EEI nepostavila žiadne parkovacie domy," skonštatoval Lorinc.
  Zriadenie mestského podniku, ktorý bude vykonávať komplexnú správu parkovania v doposiaľ nespoplatených zónach parkovania poslanci zamietli. Hlasovať o ňom navrhol poslanec Jaroslav Polaček.
  Zástupca spoločnosti EEI vo svojom príhovore vysvetlil ich fungovanie v meste. Po troch minútach ho však prítomní vypískali a z rokovacej sály odišiel.
  "Každá administratívna budova je zo zákona povinná zabezpečiť parkovacie kapacity pre svoje potreby. Podľa reakcií, ktoré som počas sedenia v rokovacej sále počul, sa mi javí, je to moja osobná domnienka, že 90 percent ľudí, ktorí sú tu, sú zamestnanci a podnikatelia, ktorí prídu o toto nezákonné správanie," uviedol prevádzkový riaditeľ spoločnosti EEI Ján Tomanovič.
  Zdôraznil, že majú dokončený projekt, na základe ktorého je naprojektovaných 986 parkovacích miest.
  "Nie sú to státia nakreslené čiarami, ale sú naprojektované ako stavebný projekt," dodal.
  tasr
  Stanovisko firmy EEI
  Spoločnosť EEI cíti obrovskú zodpovednosť a záväzok voči mestu Košice a jeho obyvateľom.
  Firma dnes vyhlásila, že systém parkovania, ktorý bude postupne v Košiciach zavádzať, posunie východoslovenskú metropolu medzi moderné európske mestá.
  Tie podľa EEI podobnými systémami štandardne chránia svojich obyvateľov pred živelným parkovaním áut, ktoré patria návštevníkom mesta alebo firmám.
  „Do Košíc prinášame systém, ktorý je odskúšaný a bežne využívaný v európskych mestách. Viac ako 4 000 občanov Košíc sa v uplynulých rokoch formou petície domáhalo zavedenia rezidentského systému parkovania, pretože ich občiansky komfort je znižovaný živelným parkovaním cudzích áut,“ povedal výkonný riaditeľ EEI Ján Tomanovič a dodal, že práve občania s trvalým pobytom na území Košíc získajú teraz výhody, ktoré im ako Košičanom prináležia.
  Celková investícia spoločnosti EEI presiahne 2 milióny eur, pričom firma vybuduje viac ako 1 500 nových parkovacích miest, bude mať na starosti zimnú aj letnú údržbu všetkých parkovacích miest a odvedie do mestskej pokladne ročne odhadom viac ako jeden milión eur.
  „Uvedomujeme si, že nie všetci novému systému od začiatku budú rozumieť, ale sme presvedčení, že po veľmi krátkom čase občania Košíc s trvalým pobytom na území mesta pocítia, že tento systém chráni predovšetkým ich občianske práva,“ povedal Ján Tomanovič na záver.
  red.
   ----------------------
  Košice si neželajú ako mesto Košického vládneho programu ficofašismus s jeho kriminálnymi živly paškorašistami, odpálte hed. Brokovníc je na východe dostatočný počet na arizátorské prasce...
  Košice sú mestom kultúry bez týchto negramotných kradnúcich smeráckých svíń, choďte s nimi do Severnej Kórey, alebo rovno na Sibír, a bude na Slovensku konečne kľud. Košice nebudú hailovať... tak, ako tí kradnúci ficovci...

 • Guest (Plus JEDEN DEŇ)

  http://www.pluska.sk/regiony/vychodne-slovensko/policajti-branili-kosicanom-vojst-hlasovanie-poslancov-dnu-nepojdete.html?utm_source=Pluska-2014&utm_medium=produkt-box&utm_campaign=vb2014 />
  Policajti bránili Košičanom vojsť na hlasovanie poslancov: Dnu nepôjdete!

  Košický parlament priklepol prenájom komunikácií v desiatich rezidentských lokalitách súkromnej spoločnosti EEI. Stalo sa tak kvôli rozšíreniu zóny spoplatneného parkovania. Napriek tomu, že tisíc Košičanov prišlo poslancom povedať svoje nie. Nové spoplatnenie sa spustí od 1. júla.

  Policajti bránili verejnosti pri vstupe do miestnosti.
  Autor: TASR
  Rokovacia miestnosť zastupiteľstva včera praskala vo švíkoch. Ľudia v snahe zabrániť odhlasovaniu návrhu si vybrali dovolenky, neplatené voľno, niektorí prišli pred magistrát rovno z nočnej smeny. Čakalo ich nepríjemné prekvapenie. Keď chceli vstúpiť do  zasadačky, niekoľko desiatok policajtov im bránilo vstúpiť na rokovanie. Pred dverami zostali aj mnohí novinári. Na otázky ľudí, prečo to muži zákona robia, dostali vždy rovnakú odpoveď. „Z bezpečnostných a kapacitných dôvodov tam nemôžete ísť všetci. Plníme len príkazy!“
  Bučaniu, kriku, piskotu a nadávkam nebolo konca. Situácia sa natoľko vyostrila, že prišli aj policajné posily. Zvárač Pavol (54) ktorý na radnicu prišiel rovno z nočnej smeny, poznamenal: „Dnes môžeme parkovať, ako chceme, lebo v uliciach nenájdeme jediného mestského policajta, všetci sú tu.“ Mýlil sa, niekoľko áut z parkoviska za magistrátom odtiahli, údajne bránili plynulému prejazdu. Kvôli upokojeniu situácie po chvíli pustili väčšiu skupinu ľudí. Po hodine umožnili všetkým záujemcom vojsť do rokovacej sály.
  Čítajte viac
  Košičanom sa uľaví: Parkovanie už nebude taký problém

  Ľudia prišli vyzbrojení plagátmi a heslami​.
  Ľudia komentovali vyjadrenia poslancov, ktoré sa im nepáčili, búchaním a pokrikom „Fuj, hanba, svine!“ Reálne pritom hrozilo, že padne rozhodnutie o vylúčení verejnosti. Primátor pokojným hlasom „vyvolával“ prihlásených poslancov do rozpravy. Výroky Košičanov nekomentoval. Možnosť prezentovať svoj názor dostali aj zástupcovia verejnosti. Ich slová sa stretli so súhlasným potleskom. Svoj názor chcel vyjadriť aj výkonný riaditeľ EEI Ján Tomanovič.

  Rokovacia miestnosť praskala vo švíkoch.
  Nestihol však nič dôležité povedať, keďže mu vypršal trojminútový limit. Primátor mu odobral slovo: „Načo ste ma sem zavolali?“ zareagoval Tomanovič nahnevane. Pred odchodom však stihol požiadať o policajný sprievod. Obával sa rozvášneného davu. Poslanec a starosta MČ Sever Marián Gaj obvinil hlavných organizátorov protestov poslancov Ladislava Lörinca, Jaroslava Polačeka a Marcela Gibódu.

  Z parkoviska magistrátu počas protestu odtiahli zaparkované auto.
  „Spravili ste z  protestujúcich ľudí ovce!" Zároveň obvinil poslancov zo zavádzania a zlodejstva! Napriek obrovskému cirkusu a chaosu návrh o prenájme napokon prešiel. Z prítomných 41 hlasovalo za 27 poslancov, ôsmi boli proti, 3 sa zdržali hlasovania. Jeden nehlasoval a dvaja poslanci na rokovaní chýbali.
  Čo sa mení od 1. júla
  ► Zóny spoplatneného parkovania v Košiciach a širšom okolí sa od 1. júla rozšíria o desať lokalít.
  ► Zmení sa organizácia dopravy v rezidentských lokalitách a centre.
  ► Pribudnú záchytné parkoviská, niektoré ulice budú jednosmerné.
  ► Zmeny prinesú 1 500 parkovacích miest.
  ► Rezidentské parkovacie miesta budú prístupné výlučne držiteľom rezidentských parkovacích kariet, ktoré budú vydávané pre občanov s trvalým pobytom v danej zóne na konkrétne evidenčné číslo vozidla. Pre návštevníkov budú vyhradené osobitné spoplatnené parkovacie miesta.
  ► Pre zónu budú platiť tarifné pásma so sadzbami od 50 centov do 1,5 eura za hodinu. Spoplatnenie miest pre návštevníkov bude počas pracovných dní od 7.30 do 18.00 a v sobotu od 7.30 do 13.00. 
   
  Autor: Plus JEDEN DEŇ/Daniela Pirschelová, foto: autorka
  Plus JEDEN DEŇ

  https://dennikn.sk/486380/shooty-funkcna-koalicia/

You are here: Home About Us Statutory Representatives Slovenské kategórie Dokumenty Externé Je „politizácia“ naozaj najväčším problémom justície?

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners