Ústavný súd odmietol obnovu disciplinárky s Harabinom

| SME | utorok 29. 10. 2013 16:50 | sita |

Štefana Harabina v minulosti potrestali zrážkou z platu za nevpustenie kontroly na Najvyšší súd.

KOŠICE. Návrh predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina na obnovu disciplinárneho konania zamietlo plénum Ústavného súdu na utorkovom neverejnom zasadaní.

Bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa Lucia Žitňanská (SDKÚ), ktorá disciplinárny návrh v minulosti podávala, berie na vedomie rozhodnutie Ústavného súdu o odmietnutí návrhu na obnovu konania.

"To má v tejto chvíli za následok, že rozhodnutie o disciplinárnom treste pre Štefana Harabina je právoplatné," povedala Žitňanská.

 

Harabin v reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu uvádza, že nerešpektovanie rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu je najhoršou možnou vizitkou pre Slovensko.

"Tu už nejde o moju osobu, ale o medzinárodnú hanbu v Európe a civilizovanom svete. Vyzeráme ako banánová republika, ktorá nerešpektuje svoje medzinárodné záväzky a ľudské práva," vyhlásil predseda Najvyššieho súdu.

Nevpustil kontrolu na Najvyšší súd

Štefan Harabin žiadal o obnovu disciplinárneho konania na základe toho, že Európsky súd pre ľudské práva uznal, že právo Štefana Harabina na spravodlivý proces bolo porušené v prvom disciplinárnom konaní.

ESĽP konštatoval, že o Harabinovi rozhodovali aj ústavní sudcovia, pri ktorých boli pochybnosti o zaujatosti.

Keď ESĽP zistil takéto pochybenie, k podstate sporu sa už nevyjadroval. Nepovedal teda, či ministerstvo financií má alebo nemá právo kontrolovať Najvyšší súd, ani či si Harabin zaslúžil trest.

Ústavný súd v júni 2011 uznal Harabina za vinného, lebo nevpustil kontrolu rezortu financií na Najvyšší súd a trestom bola zrážka 70 percent platu na jeden rok.

O návrhu na obnovu konania rozhodovalo desať sudcov, dvaja sudcovia boli z rozhodovania o tejto veci vylúčení, jeden sudca je práceneschopný.

K rozhodnutiu pripájajú odlišné stanovisko sudcovia Ľubomír Dobrík, Milan Ľalík a Ivetta Macejková.

Rozhodli aj o námietkach zaujatosti

Plénum Ústavného súdu rozhodlo aj o námietkach zaujatosti vznesených voči ústavným sudcom, ktorí majú rozhodovať o ďalších troch návrhoch na disciplinárne konanie voči  Harabinovi.

O týchto návrhoch budú rozhodovať v stredu. V jednom z nich bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská žiada, aby súd zbavil Štefana Harabina funkcie sudcu.

O námietkach predpojatosti sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky Ľudmily Gajdošíkovej, Sergeja Kohuta, Jána Lubyho a Ladislava Orosza ústavný súd rozhodol uznesením, podľa ktorého Ladislav Orosz a Sergej Kohut sú vylúčení z výkonu sudcovskej funkcie vo všetkých disciplinárnych konaniach voči Harabinovi.

Ľudmila Gajdošíková a Ján Luby nie sú vylúčení v konaní, v ktorom bude súd rozhodovať o udelení najprísnejšieho trestu – odvolaní z funkcie sudcu, ani v ďalších dvoch disciplinárnych konaniach.

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Documents Slovenské kategórie Dokumenty Externé Ústavný súd odmietol obnovu disciplinárky s Harabinom

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners