Šéfka Súdnej rady preveruje majetky podozrivých sudcov. Sama žije v luxuse

| domov.sme.sk | 10. nov 2019 | 

Predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Šéfka Súdnej rady Lenka Praženková minulý týždeň vyzvala sudcov podozrivých zo spolupráce s Marianom Kočnerom, aby bližšie vysvetlili svoje rozsiahle majetky.

Vyšlo totiž najavo, že napríklad bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská býva v polmiliónovom byte pri Bratislavskom hrade a jej sestra Andrea Haitová zas v prenajatej vile za asi milión eur.

Súdna rada teraz na základe majetkových priznaní vyhodnocuje, či vôbec takéto majetky mohli získať.

Aj samotná šéfka rady Praženková pritom podľa zistení denníka SME býva v porovnateľne drahej nehnuteľnosti.

Vlastní totiž byt v jednej z luxusných novostavieb v bratislavskom podhradí skolaudovanej približne pred dvoma rokmi.

V rovnakom komplexe, za ktorého výstavbou stála skupina J&T Real Estate, má byt aj premiér Peter Pellegrini.

Súvisiaci článok Súdna rada sa rozhýbala, pre Threemu chce trestať ďalšie sudkyne Čítajte 

V komplexe vlastní Praženková nielen byt, ale aj dve parkovacie miesta v podzemnej garáži a dve pivničné kobky.

Nové bývanie si rezervovala ešte v roku 2015, teda pred postavením bytovky. V tomto čase platila podľa zverejneného majetkového priznania aj zálohu takmer 90-tisíc eur.

"K nadobudnutiu vlastníctva došlo v októbri 2017 po dostavaní bytového komplexu a zapísaní do katastra nehnuteľností za 448-tisíc eur," odkázala Praženková cez hovorkyňu Súdnej rady Veroniku Müller.

Dodala, že Praženková si na kúpu bytu zobrala hypotéku a tiež doplnkový úver, ktoré pokryli osemdesiat percent ceny nehnuteľnosti. V presných číslach je to takmer 360-tisíc eur.

Ide o pomerne odvážnu pôžičku na to, že v čase, keď si Praženková nehnuteľnosť rezervovala, ešte nebola ani predsedníčkou Súdnej rady. Jej majetkové priznanie za rok 2015 ukazuje, že ako sudkyňa Najvyššieho súdu zarobila v čistom dokopy necelých 37-tisíc eur.

V tom čase bolo aj úročenie hypotekárnych úverov oproti dnešku o niečo vyššie.

Byt šéfky Súdnej rady má podobnú hodnotu ako byt jej suseda Pellegriniho. Ten dal za nehnuteľnosť s rozlohou 108 štvorcových metrov (ďalších osemnásť má terasa) 410-tisíc eur. Kúpu vysvetľoval tak, že si zobral hypotéku vo výške 165-tisíc eur a zvyšok zaplatil z ušetrených peňazí.

Krátko pred touto kúpou Pellegrini ešte ako vicepremiér presadzoval, aby štát označil developerský projekt J&T a HB Reavis za významnú investíciu, a firmy by mohli ušetriť niekoľko miliónov eur, upozornil pred časom Denník N.

Pellegriniho kúpu preverovala krátko aj policajná NAKA, ktorá napokon trestné stíhanie odmietla.

Praženková pre SME pripustila, že sa pozná aj s manželkou Petra Korbačku, ktorý je zakladateľom a predsedom predstavenstva J&T Real Estate. Tatianu Korbačkovú však vraj len "pozná, ale nekontaktujú sa a ani medzi sebou nemajú žiadny vzťah".

Vyhrala auto, dostala dar 75-tisíc

Praženková vlastní okrem novostavby aj starší byt v bratislavskom Líščom údolí. Pôvodne v ňom bola len ako nájomníčka.

"V roku 1998 ho odkúpila od hlavného mesta do výlučného vlastníctva a nepretržite v ňom bývala so svojou rodinou dvadsať rokov," vysvetľuje jej hovorkyňa Müllerová. Majetkové priznania ukazujú, že za odkúpenie bytu zaplatila v deväťdesiatych rokoch 582 eur.

Bližší pohľad na tieto priznania však ukazujú aj ďalšie zaujímavé skutočnosti. Okrem toho, že šéfka rady vlastní dve autá – Nissan Pathfinder a Volvo XC60, obidve v hodnote takmer po 50-tisíc eur, vykazovala aj tretie auto, a to Renault Twingo, ktoré vraj vyhrala.

Pred troma rokmi tiež dostala dar od otca vo výške 75-tisíc eur a majetkové priznanie ukazuje aj ďalší byt s garážou, ktoré sú písané na jej neplnoleté deti.

Posledné takéto podrobné majetkové priznanie, ktoré má Praženková zverejnené, je z roku 2016. V nasledujúcom roku sa z nej stala šéfka Súdnej rady a výkon funkcie sudkyne má odvtedy dočasne prerušený. Odvtedy je preto jej zverejnené majetkové priznanie stručnejšie a menej podrobné. Má rovnakú formu, akú majú napríklad priznania poslancov.

Uvádza sa v ňom napríklad len to, že vlastní dva byty, dve autá a má ďalšie úspory. Müllerová však upozorňuje, že Praženková v záujme transparentnosti nad rámec zákona naďalej odovzdáva majetkové priznania v rovnakom rozsahu ako sudcovia.

Hrozia ďalšie disciplinárky

Súvisiaci článok Sudkyňu, ktorej pre Kočnera odobrali mobil, zastupuje člen Súdnej rady Čítajte 

Majetkové priznania sudcov za minulý rok v týchto dňoch vyhodnocuje Súdna rada. Na majetkové pomery samotnej Praženkovej ako šéfky rady by sa mohol bližšie pozrieť parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý rieši priznania ostatných verejných funkcionárov.

V rámci preverovania ostatných sudcov Praženková ešte minulý týždeň zvolala stretnutie špeciálnej päťčlennej komisie, ktorá priznania vyhodnocuje, aby sa pozreli na niektoré podozrivé prírastky, na ktoré napríklad upozornili médiá.

Viacerých sudcov už komisia vyzvala na doplnenie či spresnenie údajov, ktoré sú podozrivé.

"Niektoré závažné zistenia sa týkajú aj medializovaných sudcov a sudcov, ktorí boli údajne spomínaní v komunikácii Threema," avizovala Praženková s tým, že ak sa zvláštne prírastky majetkov nevysvetlia, môže podať ministrovi spravodlivosti Gáborovi Gálovi podnet na začatie disciplinárneho konania.

Narážala tým zrejme predovšetkým na Jankovskú a jej sestru Haitovú.

Ako upozornili aktuality.sk, Jankovská vlani dostala dar vo výške stotisíc eur, ktorý zatiaľ nijako nevysvetlila.

Býva pritom v lukratívnom byte asi za pol milióna eur, ktorý je napísaný na jej synov. O tom, že by o túto nehnuteľnosť mala záujem, si cez komunikačnú aplikáciu Threema písala s Kočnerom. Rezidenciu Hradný vrch mu zmienila ešte v novembri 2017.

"Nemám dosť peňazí. Len zisťujem," napísala Jankovská Kočnerovi.

Súvisiaci článok Peniaze, za ktoré si Jankovská kúpila byt, mohli pochádzať od Kočnera Čítajte 

"Na pomstu sú potrebné peniaze. Ver mi. Ale tie dám ja. Ty si kúpiš byt a ja platím ostatné," odpísal podnikateľ z mafiánskych zoznamov.

V luxuse žije aj Jankovskej sestra, upozornil týždenník Plus 7 dní. Vilu za asi milión eur však nevlastní. Prenajatú ju má oficiálne jej priateľ, podnikateľ Miroslav Koprna, ktorý podnikal s ľuďmi blízkymi Smeru.

Mesačné nájomné v tejto nehnuteľnosti sa môže pohybovať na úrovni asi štyritisíc eur.

Jankovská aj Haitová patria k sudcom, ktorým polícia v auguste zadržala mobily. Kým Jankovská už má pre disciplinárku pozastavený výkon funkcie sudkyne, o Haitovej sa Súdna rada ešte radí.

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Documents Slovenské kategórie Dokumenty Externé Šéfka Súdnej rady preveruje majetky podozrivých sudcov. Sama žije v luxuse

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners