Harabin je pripravený žalovať Čaputovú za to, že končí ako sudca

Foto N - Tomáš Benedikovič| dennikn.sk | 2. decembra 2019 | Veronika Prušová |

Foto N – Tomáš Benedikovič

„Prešiel som im všetkým cez rozum,“ myslí si líder kandidátky strany Vlasť Štefan Harabin. Tvrdí, že odchodom do dôchodku obišiel lex Harabin.

Keď vo štvrtok na tlačovke sudca a líder strany Vlasť Štefan Harabin vyslovil vetu: „Postavte sa, lebo kladiete otázky sudcovi Najvyššieho súdu, je to neúctivé!“ hneď sa stala hitom v médiách aj na sociálnych sieťach. Ohradil sa tak voči novinárovi, ktorý ho oslovil posediačky.

V čase, keď „školil“ novinára, pritom vedel, že už o pár dní bude na sudcovskom dôchodku. Ostane mu síce honor sudcu, no o vine či nevine už rozhodovať nebude. Ešte pred štvrtkovou tlačovou besedou poslal na ministerstvo spravodlivosti list, v ktorom požiadal o prerušenie funkcie sudcu z dôvodu odchodu do dôchodku.

Chce obísť lex Harabin

Dnes má Harabin 62,5 roka, čiže presne dovŕšil dôchodkový vek. Žiadosť datoval k 1. decembru a minister mu vyhovel.

Ak by išlo o iného sudcu, takáto žiadosť by vôbec nevzbudila pozornosť. Takýto postup je u sudcov v dôchodcovskom veku bežný. Lenže v prípade Harabina treba spozornieť.

Za jeho odchodom do dôchodku je totiž snaha obísť takzvaný lex Harabin, teda úplne nový zákon, na základe ktorého každý sudca v prípade, že kandiduje do parlamentu, stráca talár.

„Prešiel som im všetkým cez rozum,“ povedal pre Denník N, keď si vypočul otázku, či sa naňho vzťahuje tento zákon. Je presvedčený, že keďže poslal žiadosť o prerušenie funkcie na ministerstvo skôr, ako odovzdala strana Vlasť kandidátku, tak sa lex Harabin na jeho osobu nevzťahuje.

U prezidentky majú jasno

V tejto situácii je dôležité, aký je právny názor prezidentky Zuzany Čaputovej. V jej právomoci je menovať a odvolávať sudcov. A z odpovedí z Prezidentského paláca vyplýva, že si myslia niečo úplne iné ako Harabin. A nie sú pritom sami.

To, že prerušením funkcie sudcu Harabin nezískal možnosť sa niekedy do talára vrátiť, si myslia viacerí právnici vrátane bývalého predsedu Ústavného súdu Jána Mazáka.

Prezidentka Čaputová na otázky o Harabinovi odkázala, že čaká, kým do kancelárie doručia jeho súhlas s kandidatúrou do parlamentných volieb. Mala by tak urobiť štátna volebná komisia alebo samotný sudca. To hovorí zákon o sudcoch.

Keď bude tento súhlas doručený, tak podľa hovorcu prezidentky Martina Strižinca posledným dňom v mesiaci, teda 31. decembrom tohto roka Harabinovi zanikne funkcia sudcu. „Jeho žiadosť o prerušenie funkcie sudcu nemá na tento proces žiaden vplyv,“ dodal Strižinec.

Štefan Harabin a jeho kandidátka za Vlasť. Foto N – Tomáš Benedikovič

Štátna volebná komisia Harabinov súhlas ešte do prezidentskej kancelárie neposlala. „Budeme to ešte len riešiť na zasadnutí 6. decembra,“ povedal predseda komisie Eduard Bárány. Zákon pritom počíta s tým, že od doručenia kandidátky by mala komisia vyhlásenie sudcu poslať do prezidentskej kancelárie do piatich dní. Je to lehota, ktorú zrejme nestihne.

Chce sa súdiť

Nový zákon tiež určuje, že ak sudca podpíše súhlas pod kandidatúrou, tak sa vlastne vzdáva funkcie sudcu a prezidentka ho nemusí ani odvolať. Keď jej doručia súhlas sudcu s kandidatúrou do Národnej rady, tak je to, akoby jej Harabin sám napísal list, že sa vzdáva funkcie.

Aj preto Strižinec dodal, že „žiaden dekrét o odvolaní, respektíve o vzdaní sa funkcie prezidentka ani jej kancelária v tomto prípade nevyhotovuje“.

Harabin napriek tomu hovorí, že už teraz sa na dekrét od prezidentky teší. Očakáva ho, aby mohol prezidentku zažalovať. „Budem sa s ňou súdiť a viete dobre, že zatiaľ som žiaden súd neprehral,“ dodal.

Nespolieha sa pritom len na to, že požiadal o prerušenie výkonu funkcie sudcu, ale aj na to, že súhlas s kandidatúrou dal skôr, ako bol lex Harabin zverejnený v polovici októbra v Zbierke zákonov. „Ja som dal súhlas už začiatkom októbra,“ tvrdí Harabin.

Bývalý predseda Ústavného súdu Ján Mazák však Harabinovi odkazuje, že jeho „kalkul stojí na vode“ a dodáva, že „lex Harabin sa vzťahuje aj na súhlas udelený pred jeho účinnosťou“.

Mazák vysvetľuje, že prerušením výkonu funkcie sudca zostáva sudcom, len nevykonáva svoje právomoci. „Napokon, po skončení dôvodu prerušenia sa sudca znova ujíma funkcie bez toho, aby musel napríklad zložiť sľub alebo preukazovať splnenie predpokladov na vymenovanie za sudcu,“ dodáva.

Harabinovu žiadosť o prerušenie výkonu funkcie vníma len ako jeho „chabý pokus“ zachrániť svoje postavenie na Najvyššom súde.

Získal odchodné aj šancu na návrat

Počíta teda Harabin s návratom späť do talára? Doterajšie prieskumy verejnej mienky jeho Vlasti šance na úspech v parlamentných voľbách nedávajú. Podľa toho posledného, ktorý minulý týždeň zverejnila agentúra AKO, by Vlasť získala len niečo vyše dvoch percent.

„Som sudca a ostanem sudca,“ reagoval Harabin na otázku, čo ak sa nestane poslancom. „To nechajte na moje posúdenie,“ dodal. Hovorí o tom, že lex Harabin je protiústavný.

Ak by aj o talár neprišiel a ostalo by pri tom, že je len na dôchodku, návrat do pojednávacej miestnosti nemá úplne istý. Zákon totiž počíta s tým, že s tým, aby sa sudca vrátil späť do výkonu funkcie, musí súhlasiť predseda súdu a sudcovská rada.

Za súčasnej situácie na Najvyššom súde by takýto súhlas Harabin s najväčšou pravdepodobnosťou nezískal.

Prezidentská kandidatúra mu nevyšla a teraz pre politiku môže prísť aj o talár. Foto N – Tomáš Benedikovič

Neobíde skrátka

Čo teda svojím ťahom Harabin získal? Peniaze a prerušenie disciplinárnych konaní. Len bývalá predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová na neho podala šesť návrhov. Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) nedávno pridal ďalší.

Prerušením výkonu funkcie sa všetky disciplinárne konania zo zákona prerušia.

Zákon však hovorí aj o odchodnom pri odchode sudcu do dôchodku. Keďže je sudcom už 36 rokov, tak má nárok na odchodné vo výške desaťnásobku základného platu. Z Harabinovho majetkového priznania vyplýva, že vlani zarobil ako sudca necelých 56-tisíc eur.

Sudcovia dostávajú trinásty aj štrnásty plat, čiže Harabinovi vychádza plat zhruba štyritisíc eur. Desaťnásobné odchodné je teda 40-tisíc eur.

Prekvapenie od Baránika

Harabinovi, ktorý na jar kandidoval za prezidenta a prakticky už viac ako dva roky si chystá politickú kariéru, prekazil plány opozičný poslanec SaS Alojz Baránik.

Ešte do polovice októbra platil zákon, podľa ktorého sudca mohol vo voľbách kandidovať. Stačilo, aby nebol členom politickej strany. Harabin si dával pozor na to, aby sám stranu Vlasť nezaložil a bol len v pozícii nezávislého kandidáta – ale ako líder.

Ak by platila táto úprava zákona, tak by mohol viesť kandidátku Vlasti a počas kampane by mal prerušený výkon funkcie sudcu. Ak by sa do parlamentu nedostal, tak by nemohol súdiť ďalšie tri mesiace a potom by už mohol ďalej rozhodovať. Ak by sa stal poslancom, tak by prerušenie výkonu sudcu trvalo, kým by neskončil v Národnej rade.

Baránik však do paragrafovej podoby spísal zásadu, že ak „niekto trvá na tom, že chce byť politik, tak nemá čo byť v talári“. Pripravil pozmeňujúci návrh k vládnej novele zákona o sudcoch, ktorý počítal s tým, že ak sudca súhlasí s kandidatúrou do parlamentu alebo Európskeho parlamentu, stratí talár.

Na júnovej schôdzi tento jeho návrh prekvapivo získal výraznú podporu v parlamente vrátane vládnych poslancov. Zahlasovalo za neho 117 poslancov. Lex Harabin sa dostal k prezidentke, ktorá ho parlamentu vrátila. Poslala poslancom pripomienky, ktoré schválili, a jej veto v septembri prelomili.

Novela tak platí, no Harabin opakuje, že o sudcovskú funkciu nepríde. „Nejaký nahúlený Baránik ma nemôže vyzliecť z talára a ani nikto, kto za ten zákon zahlasoval,“ povedal Harabin s tým, že všetci, ktorí zákon v parlamente podporili, sa ho vlastne boja.

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Documents Slovenské kategórie Dokumenty Externé Harabin je pripravený žalovať Čaputovú za to, že končí ako sudca

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners