Videla vyšetrovacie spisy. Sudkyňa Berthotyová očakáva, že zadržaných sudcov bude ešte viac

Sudkyňa Najvyššieho súdu a predsedníčka osobitnej komisie súdnej rady Elena Berthotyová. Foto N – Tomáš Benedikovič| dennikn.sk | Veronika Prušová | 11. marca 2020 |

Sudkyňa Najvyššieho súdu a predsedníčka osobitnej komisie súdnej rady Elena Berthotyová. Foto N – Tomáš Benedikovič

Elena Berthotyová je členkou súdnej rady a predsedníčkou jej osobitnej komisie. Vďaka tomu jej vyšetrovatelia umožnili nahliadnuť do spisov. Z toho, čo videla hovorí, že k trinástim zadržaným sudcom pribudnú ďalší.

Počas policajnej akcie Búrka bolo zadržaných a obvinených trinásť sudcov. Prekvapil vás ten rozsah? 

Neprekvapila ma akcia ani jej rozsah. Som jeden zo sudcov, ktorý mal možnosť nahliadnuť do vyšetrovacích spisov, takže ma to neprekvapuje.

Do spisov ste nahliadli ako predsedníčka osobitnej komisie súdnej rady. Myslíte si, že k tým trinástim sudcom ešte niekto pribudne?

Na základe informácií, ktorými disponujem, očakávam, že zoznam sa bude ešte rozširovať. Nič bližšie nepoviem, pretože je to v štádiu vyšetrovania.

Prekvapilo vás niektoré z mien zadržaných? Mnohí sa doposiaľ vôbec nespomínali. 

Väčšina zo sudcov niečo tušila, ja som vedela o niečo viac a tak ma väčšina mien neprekvapila. Prekvapila má tá časť zadržaných sudcov, o ktorej som nevedela a zrejme súvisí s výpoveďou Vladimíra Sklenku.

Čiže ide o tých sudcov, ktorí sa priamo v Threeme nespomínajú? 

Nebudem to konkretizovať.

Mnohých zo zadržaných sudcov ste si predvolali na osobitnú komisiu súdnej rady a vypočúvali ich. Ako na vás vtedy pôsobili? 

Jediný, kto nepoprel komunikáciu s Marianom Kočnerom, bol David Lindtner. Pred komisiou pôsobil pomerne pokorne. Väčšina komisie v tom čase nemala informácie o tom, že by sa mohol dopustiť nejakého trestného činu.

A čo tí ostatní?

Tí akúkoľvek vinu popierali. Väčšinou sa bránili, že ide o komunikáciu tretích osôb o nich a sú v tom nevinne.

Pôsobili presvedčivo? 

Nie a môžem prezradiť, že jeden z členov komisie vypočutie ukončil vetou: Boľšoj teatr (Veľké divadlo v Moskve, pozn. redakcie).

Kto to bol a pri kom? 

Nepoviem, ale spomenul to viackrát.

Vy ste sudkyňou Najvyššieho súdu. Medzi zadržanými je aj podpredsedníčka vášho súdu. Aká bola atmosféra na súde?

Žiadna. Pretože podpredsedníčka v utorok vydala opatrenie, ktorým zakázala vstup do budovy. Výnimkou sú len riadiaci predsedovia trestných senátov. Ja som sa ale v budove ocitla, pretože musím do siedmich dní rozhodnúť o jednom zaistení utečenca. Bolo tam prázdno.

Čo si myslíte o jej zadržaní? Takto vysoko postavený sudca ešte u nás obvinený nebol. 

Pripomeniem, že som bola v skupine desiatich sudcov, ktorí sme Jarmilu Urbancovú hneď po zverejnení informácií o tom, že sa ocitla v komunikácii Mariana Kočnera s Vladimírom Sklenkom, vyzvali na abdikáciu. Bolo to skôr v rovine etickej. Bolo nepredstaviteľné, aby niekto, kto bol takto spomenutý a visí nad ním takýto tieň, bol podpredsedom Najvyššieho súdu. To, čo sa dialo potom, nechcem komentovať. Nemám dosť informácií a živé veci nechcem komentovať.

Jarmila Urbancová je podľa posledných informácií obvinená z toho, že sa snažila podplatiť sudcu Vladimíra Sklenku. Úplatok mu ponúkla za rozhodnutie v kauze Technopol Servis. Ako sa správala na Najvyššom súde? Snažila sa zo svojej pozície ovplyvňovať rozhodnutia sudcov?

Mňa nikdy nikto neovplyvňoval. Raz sa o to pokúsil jeden sudca a priamo pred ním som o tom urobila úradný záznam. Zrejme sa táto informácia o mne začala šíriť ďalej. Odvtedy som už nebola nikým takto dotazovaná. Priznám sa, že nikdy som nepočula a ani nevedela, že by takto pôsobila.

Jarmila Urbancová po zadržaní políciou. Foto – TASR

So sudcom Dušanom Čimom ste vyzvali sudcovskú radu na zvolanie mimoriadneho pléna. Je to preto, že súd po zadržaní Jarmily Urbancovej nemá riadne vedenie? 

V dôsledku týchto udalostí sa súd prakticky ocitol bez vedenia, pretože predsedu súdu nemáme. Podpredsedníčke je znemožnený výkon. Neviem si predstaviť, že by funkciu mohla vykonávať po prepustení na slobodu. Minister spravodlivosti už povedal, že akonáhle bude vznesené zadržaným sudcom obvinenie, tak podá návrh na pozastavenie výkonu ich funkcie.

Čo teda teraz, keď nemáte vedenie? 

Zákon o súdoch ani rokovací poriadok Najvyššieho súdu takúto situáciu nerieši. Preto sme navrhli zvolať plénum bezodkladne, a to aj s návrhom na doplnenie rokovacieho poriadku. Chceli by sme riešiť situáciu podobne ako je to na Ústavnom súde, kde v čase neprítomnosti predsedu a podpredsedu vykonáva neodkladné úkony služobne najstarší sudca, ktorý je vekom najstarší. Takýto dodatok sme aj navrhli do rokovacieho poriadku Najvyššieho súdu. Požiadali sme, aby plénum bolo zvolané najneskôr 17. marca, pretože takáto zmena musí vyjsť aj v Zbierke zákonov. Chceme, aby sa to čo najskôr ujalo do praxe a do života.

Na koho vychádza, že by mal byť takto poverený? 

Záleží na tom, na čom sa nakoniec plénum dohodne. Ak len na tom, že by to mal byť funkčne najstarší sudca, tak to vyzerá na Štefana Michálika. Ak to bude funkčne najstarší a vekovo najstarší sudca, tak to vychádza na Petra Szaba. Obaja sú z trestného kolégia.

Súdna rada má v pláne ďalšiu, štvrtú voľbu predsedu Najvyššieho súdu na 30. marca. Bude niekto zvolený?

Neviem to odhadnúť, ale vzhľadom na to, že dvanásť členov rady vyslalo jasný signál, keď navrhlo sudcu Ivana Rumanu, tak to vyzerá, že bude. Myslím si ale, že situácia sa každým dňom vyvíja.

Prekvapil vás tento návrh ostatných členov rady? 

Musím povedať, že nás, myslím tým nominantov prezidentky v súdnej rade, prekvapilo, že nás ani len nezavolali na spoločné rokovanie. Sama som to pritom navrhovala. Predsedníčka rady Lenka Praženková sa totiž po poslednej neúspešnej voľbe vyjadrila, že nikto nebol zvolený, lebo neprebehla medzi členmi komunikácia. Tak teraz prebehla a mimo nás. A my to nepovažujeme za korektné a seriózne.

Prečo? 

Ako sudkyni správneho kolégia sa mi javí, že to je taká kartelová dohoda. Znemožňuje sa súťaživosť. Je viac subjektov, ktoré môžu navrhovať kandidátov na predsedu. Úlohou súdnej rady je kandidátov voliť a nie ich zvoliť vopred. Dvanásť členov vyslalo jasný signál, akého predsedu Najvyššieho súdu si predstavujú. To sa nám nepozdáva. Navrhovala som, aby sme sa stretli zástupcovia jednotlivých frakcií – za prezidenta, parlament, vládu a sudcov, aby sme si najskôr povedali, aké máme kritériá na predsedu a potom sa možno dostaneme k zvoliteľnému menu. Takáto diskusia neprebehla, teda ja o nej aspoň neviem.

Nie je to preto, že táto väčšina vedela, že aj tak by ste s návrhom sudcu Rumanu nesúhlasili? 

My sme chceli rokovať a presviedčať väčšinu o tom, že musíme mať väčšie nároky na predsedu Najvyššieho súdu. Jeden taký kandidát sa už pritom v minulosti objavil. Dokonca získal aj slušný počet hlasov, ale možno je problém v tom, že my – nominanti prezidentky – sme sa priznali, že sme ho volili. Zrazu zo sudcu, ktorý je v zahraničí uznávaný, ktorý hovorí dvomi cudzími jazykmi a je bývalým sudcom Európskeho súdu pre ľudské práva, je pre nich niekto neprijateľný?

Máte na mysli sudcu Jána Šikutu? 

Áno.

Kandiduje opäť. Nie je šanca, že niekto z dvanástich členov, ktorí navrhli sudcu Rumanu, by napokon zahlasovali za neho? 

Príjemne by ma to prekvapilo. Nevylučujem to. Predstavte si, v čom sa ocitol Najvyšší súd.

V čom?

Visí nad ním tieň korupcie. Teraz by mal prísť na tento post sudca, ktorý nás z tejto temnoty vyvedie.

Je to len tieň korupcie, alebo je na Najvyššom súde korupcia? 

Verím, že všetkých, nad ktorými tento tieň korupcie visí, sa skoro zbavíme. Korupcia je najťažší hriech sudcu. Je to vrchol bezprávia. Dnes som už reagovala, že je to ako keď sa strážca zákona zmení na vraha zákona. Je to niečo také, ako keď lekár podá chorému namiesto lieku jed. V starovekom Ríme poplatného sudcu stihol ten najprísnejší trest. Verím, že Najvyšší súd sa zbaví všetkých sudcov, nad ktorými takýto tieň visí.

Daniel Lipšic dnes na zadržanie sudcov reagoval slovami, že skorumpovaní sudcovia, prokurátori a politici sú horší ako mafiáni a biele goliere. O zločincoch vieme, na ktorej strane zákona stoja, no sudcovia zložili sľub ústave a zákonom. Súhlasíte s ním? 

Sudcovia by mali zákony chrániť. Justícia má zaviazané oči, v jednej ruke drží váhy a v druhej meč. Váhy preto, aby mohla spravodlivosť vážiť a meč, aby ju chránila. Musí to byť v rovnováhe a tak sa má sudca aj po celý život správať. Ak sa tomuto poslaniu spreneverí, dopustí sa najväčšieho hriechu.

Začala sa akciou Búrka očista justície? 

Reálne až dnes.

 

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Documents Slovenské kategórie Dokumenty Externé Videla vyšetrovacie spisy. Sudkyňa Berthotyová očakáva, že zadržaných sudcov bude ešte viac

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners