Sudcovia pod gilotínou spravodlivosti otvárajú záplavu pálčivých otázok

Zadržaná Monika Jankovská. Foto SME – Jozef Jakubčo| dennikn.sk | JÁN MAZÁK | 12. marca 2020 |

Zadržaná Monika Jankovská. Foto SME – Jozef Jakubčo

Z akého dôvodu nezasadajú na celom Slovensku sudcovské rady? Kde sú krikľúni zo Združenia sudcov Slovenska, obhajcu Moniky Jankovskej a spol.?

 

Autor je bývalý predseda Ústavného súdu

 

         V stredu mi nechutili raňajky. Čítať o takmer dvoch desiatkach sudkýň, sudcov a ďalších, ktorých vytiahli z teplých domov a zatkli elitní policajti, nie je najlepší začiatok dňa. Niežeby som už dlhší čas nevedel, presnejšie tušil, takýto vývoj v čistení Augiášovho chlieva v slovenskej justícii, ale predsa. Putá na rukách špičkových predstaviteľov súdnictva a ich defilé pred očami zvedavcov, kamier a novinárov je vskutku silný signál o tom, že niečo veľmi zhnitého je v štáte dánskom.

Optimizmus nie je namieste

Viaceré komentáre privítali razantný postup policajtov a vyšetrovateľov. Ba Peter Pellegrini podľa vzoru nadporučíka Mazureka z Čiernych barónov skonštatoval: „Dnes sú robené úkony voči našej nominantke (Monike Jankovskej), tak je to správne.“

Udalosti, ktorých sme svedkovia, sú len povinnou jazdou. Podľa niektorých oneskorenou, podľa môjho názoru skôr profesionálne pripravenou a zabezpečenou nielen spolupracujúcim sudcom, ale aj dôkazmi a prítomnosťou prokurátorky, ktorá najviac potvrdzovala mimoriadnu vážnosť a opodstatnenosť zadržania skupiny ľudí, ktorí v talároch nekonali v súlade so svojím sľubom.

S veľkou pravdepodobnosťou, takmer hraničiacou s istotou, budú tieto sudkyne a sudcovia (bývalí) obvinení, obžalovaní a aj odsúdení. Proces potrvá nejaký čas, nemám však zásadnejšiu obavu, že by sa opakovali príhody o oslobodzovaní sudcov z čias Harabina.

Nebol by som napriek tomu príliš nadšený z „chirurgických“ zákrokov na tele justície. Riešia len vleklú, chronickú chorobu, čistí sa podhubie značnej korupcie a personifikujú (a trestajú) sa jej predstavitelia. Navyše, nie je vôbec isté, či mor predajnosti spravodlivosti zasiahol iba bratislavské končiny alebo sa dá očakávať jeho potvrdenie aj v iných krajoch a okresoch. Principiálnosť tohto otáznika núti k náležitému zamysleniu sa nad tým, ako sa naloží so situáciou, v ktorej sa natvrdo ukáže, že „pobočka“ úplatných sudkýň a sudcov z hlavného mesta nie je jediným semeniskom justičných prešľapov.

Nikto asi nespochybní, že bez vyčistenia celého, nielen bratislavského segmentu slovenskej justičnej scény by relatívne rýchlo došlo k rozplynutiu a zabudnutiu scén, v ktorých hlavnú úlohu zohrávali náramky na rukách sudcovskej elity. To sa nesmie stať.

Sterilné vyjadrenia zodpovedných činiteľov a mĺkva justícia

Tí, ktorí spravujú slovenskú justíciu, hovoria o ťaživom záťahu na sudcov príliš všeobecne, bez nejakého aktívnejšie prístupu.

Stručné vyjadrenie predsedníčky súdnej rady: „Ak je to tak, že polícia zadržala trinástich sudcov, tak je to veľmi rozsiahly zásah.“ Dodala: „Očista justície je nutná a musí prebiehať so všetkými zákonnými postupmi.“

Minister spravodlivosti Gábor Gál podá návrh na pozastavenie výkonu funkcie všetkým sudcom, ktorí boli obvinení.

Krajský súd v Bratislave dokonca nereaguje na zadržanie viacerých sudcov tohto súdu. „Vedenie Krajského súdu v Bratislave nedisponuje relevantnými oficiálnymi informáciami od orgánov činných v trestnom konaní.“

Zvyšok justičného Slovenska mlčí.

Pálčivé otázky na telo

Z akého dôvodu nezasadajú na celom Slovensku sudcovské rady? Kde sú krikľúni zo Združenia sudcov Slovenska, obhajcu Moniky Jankovskej a spol.? Nikomu nechýba mimoriadne zasadnutie súdnej rady ako najvyššieho orgánu štátnej správy súdnictva?

Prečo sa od ministerstva spravodlivosti až po posledného predsedu najmenšieho okresného súdu neplánujú okamžité účinné opatrenia, ktorými by sa nahradili zadržané sudkyne a obvinení sudcovia? Možno aj ďalší predstavitelia súdnej moci, tak ako to naznačil Gábor Gál. Veď každý z nich má stole stovky súdnych prípadov (u trestných sudcov je to menej), za každým spisom sú ľudské osudy, na ne by sa nemalo zabúdať len z dôvodu, že ich zákonnými sudcami boli nehodné osoby.

Rýchle, ozajstné a priliehavé rozhodnutia sú jediným prostriedkom, ako kompetentní v súdnictve odvrátia, aspoň sčasti, hnev, pohŕdanie a morálne odsúdenie spoločnosti. Okrem toho by bolo vhodné, ak by sa vzniknutý marazmus nezakrýval odkazmi na iné štátne orgány. Vedúci predstavitelia justície by sa mali postaviť pred verejnosť, priznať v celom rozsahu, že systém zlyhal vo svojich základoch, pomenovať podstatné príčiny, ľudí, ktorí nesú svoj diel zodpovednosti za zakrývanie a tolerovanie účinkovania zadržaných sudkýň a sudcov, a v neposlednom rade predstaviť konkrétnu víziu materiálnej a personálnej očisty všetkých poschodí súdnej moci v celom štáte.

Títo činitelia sa musia naučiť otvorene a priamo odpovedať na všetky, hoci tvrdé a znepokojivé otázky verejnosti a novinárov, bez vytáčania sa a zakrývania skutočného stavu veci, s vynechaním neurčitých a nezrozumiteľných formulácií, ktoré by len popudili aj tak rozčúlených používateľov služieb justície.

Zmeny ústavy a zákonov nestačia

Netreba príliš siahať po zmenách ústavy alebo justičných zákonov. Papier znesie veľa. Recept je oveľa jednoduchší, o to údernejší. Nájsť dostatok morálne a odborne pevných ľudí, ktorí by boli ochotní vziať do rúk „hadice nápravy a vnútornej katarzie“. Na vyčistenie už spomenutého Augiášovho chlieva. Lepšie napísané, predsedov a podpredsedov, ktorí dokážu bez strachu a falošnej kolegiality ukázať prstom na chybujúcich členov sudcovskej obce, budú schopní voči nim vyvodzovať expresne a bez alibizmu dôsledky ich zlyhaní a získajú si na svoju stranu čestných a spravodlivosti oddaných kolegov.

Minister spravodlivosti bez ohľadu na jeho osobnostné kvality (píšem o budúcnosti, prítomnosť je viac-menej tristná) na také úlohy sám nestačí, ba ani s prispením celého aparátu ministerstva. Sú to úradníci, ktorých moc sa končí tam, kde sa začína sila sudkýň a sudcov Slovenskej republiky. Na to by nemali zabúdať najmä tí, ktorí zľahčujú a podceňujú fakt, že každý človek s talárom na pleciach je ústavný činiteľ. Voči nim sa nedá uplatniť jednoduchá právomoc nariaďovať, sudca je nezávislý a to je štít, ktorý spoľahlivo chráni, najmä pred výčinmi politikov a úradníkov.

Nezabúdajme, sme členský štát Európskej únie

Stav v súdnictve je pozorne sledovaný v celej Únii. O dôvodoch vieme svoje, nechcem ich opakovať. Ibaže čierna streda slovenskej justície šokovala aj tých, ktorí si zvykli, že v niektorých nových či novších členských štátoch si súdna moc stále tyká s korupciou, úplatkárstvom a neobjektívnosťou.

Trinásť sudcov a jeden bývalý člen justície v putách je počet, ktorý nenapočítate ani za desiatky rokov vo viacerých členských štátoch dohromady. Morálna katastrofa je slabé slovo.

Momentálne si neviem predstaviť, ako reagovať na zvedavé oči kolegov v Únii, ktorí už ani netúžia po nejakých odpovediach, skôr prejavujú ľútosť nad znetvorenými štruktúrami nášho súdneho systému. Hoci cítim povinnosť niečo vysvetľovať, výsledkom je len hanba a uvedomovanie si toho, že k takému škandálnemu výsledku sa nedá nič zmysluplné vyplodiť. Žiaľ, nedá sa ani mlčať. Takže snorím po slovách objasnenia. Zatiaľ bez úspechu.


 

 

Leave your comments

0
terms and condition.

Comments (1)

  • Tak pod tieto názory by som sa podpísal aj ja v plnom rozsahu. Je len smutné, že prichádzajú od bývalého ústavného sudcu tak neskoro. Kde ste boli doteraz?

    To, akí diletanti zastávajú posty „ctihodných sudcov“ predsa nemôže byť pre Vás žiadna novinka.
    Občania na skorumpované súdy poukazujú už dlhé roky. Ja sam o tom hovorím už 17 rokov.

    A povedal som to aj predsedníčke Okresného súdu v Prievidzi priamo na pojednávaní. Takže tento fakt je všeobecne známy. Nie je to žiadna novinka.
    Takže Vaše rozhorčenie, či sklamanie sa mi nezdá na mieste. To, že to tak dlho trvalo, aby ste zobudili, je skôr sklamaním pre občanov. Zničili ste životy tisíckam ľudí.

You are here: Home Documents Slovenské kategórie Dokumenty Externé Sudcovia pod gilotínou spravodlivosti otvárajú záplavu pálčivých otázok

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners