Sedem rokov bola vo vedení Najvyššieho súdu. Jarmila Urbancová odchádza s tieňom Mariana Kočnera

Jarmila Urbancová pri menovaní do funkcie podpredsedníčky Najvyššieho súdu. Foto – TASR| Veronika Prušová | dennikn.sk | 17. marca 2020 |

Jarmila Urbancová pri menovaní do funkcie podpredsedníčky Najvyššieho súdu. Foto – TASR

Podpredsedníčka Najvyššieho súdu, ktorá čelí obvineniu, v pondelok požiadala o prerušenie funkcie sudkyne, odchádza do predčasného dôchodku. Najvyšší súd je bez vedenia.

„Cítim sa veľmi podvedená, ponížená, sklamaná,“ reagovala na prvé správy z Kočnerovej Threemy podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová. Musela vysvetľovať, prečo si písala s Vladimírom Sklenkom, ktorý informácie od nej posúval hneď Marianovi Kočnerovi.

V komunikácii ju prezývali „prútik“.

Urbancová sa vyviňovala. Vysvetľovala, že so Sklenkom boli priatelia, netušila, že ich priateľstvo takto zneužíva. Nemala vraj ani len tušenia, že za všetkým je taká „kriminálne závadová osoba“.

„Žijem pre rodinu a svoju prácu si ctím. Pohŕdam úplatkármi, zlodejmi a teraz…“ povzdychla si vlani v októbri.

Teraz je obvinená z podplácania. Bola medzi trinástimi zadržanými sudcami počas policajnej akcie Búrka. Ústavný súd nedal súhlas s jej väzbou, takže je stíhaná na slobode. Hrozí jej dva až päť rokov väzenia.

V pondelok napísala list ministrovi spravodlivosti Gáborovi Gálovi (Most-Híd), že žiada o prerušenie funkcie sudkyne. Využila paragraf, ktorý sudcom umožňuje nástup do predčasného dôchodku. Je na zvážení ministra, či jej vyhovie. Doposiaľ sa nestalo, že by v tomto prípade sudcom nevyhovel.

Už po zadržaní Urbancovej minulý týždeň v stredu bolo jasné, že Najvyšší súd stráca vedenie. Predsedu nemá od októbra 2019, Urbancová súd viedla. Súdna rada sa od pondelka snaží situáciu riešiť. Situáciu komplikujú opatrenia v súvislosti s koronavírusom.

Vytiahol ju Harabin

Urbancová prišla na Najvyšší súd v roku 2010. Predtým pôsobila na Krajskom súde v Trnave a veľa sa o nej nevedelo. Spomenul si na ňu vtedajší predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Tri roky odďaľoval obštrukciami voľbu podpredsedu Najvyššieho súdu, potom prišla Urbancová, ktorú súdna rada v máji 2013 poslala do vedenia súdu. „Som pracovitá, náročná na seba, veľmi zásadová, principiálna, rozhodujem sa rýchlo,“ predstavila sa členom rady Urbancová.

No viac ako to, čo povedala členom rady, zaujalo to, čo povedala po svojom hlasovaní. Už v tom čase bolo jasné, ako sa Harabin mstí svojim kritikom. Ako rozdáva odmeny len tým, ktorí mu neoponujú. Napriek tomu to Urbancová vnímala úplne inak. „Nie je tam žiaden problém,“ skonštatovala pre denník SME. S Harabinom vraj vychádza dobre.

Na poznámku, že sa z neznámej sudkyne stala podpredsedníčka jedného z najdôležitejších súdov na Slovensku, uviedla, že to považuje za svoje pozitívum. „Tí, čo ma majú poznať, ma poznajú,“ uviedla.

Sklenka: Ponúkla mi 30-tisíc eur

Urbancová priznala komunikáciu s Vladimírom Sklenkom, ktorý v tom čase pôsobil ako sudca a aj podpredseda Okresného súdu Bratislava I. Bol jednou z hlavných spojok Kočnera na bratislavské súdy.

Teraz sa z neho stal jeden z hlavných svedkov. Sklenka začal spolupracovať s policajtmi. Výsledkom je zatiaľ akcia Búrka a trinásť obvinených sudcov. S Urbancovou sa spoznal na Najvyššom súde, kde robil asistenta.

Spoločne pracovali v senáte Jany Baricovej, dnes ústavnej sudkyne. A keď už sa v roku 2014 stal Sklenka sudcom, ostali v kontakte.

Stretli sa aj na jar 2018 v kaviarni neďaleko jej bytu. To bolo ich miesto. Keď sa usadili, podala mu na stroji napísaný text na lístočku, kde boli dve čísla sporových konaní v medializovanej kauze Technopol Servis. „Bolo tam napísané, aby sa prekazilo tunelovanie a aby sa zabránilo úplnému vytunelovaniu,“ povedal Sklenka vyšetrovateľom.

Keď sa jej opýtal, „že kto a čo“, Urbancová lobovala za Pavla Páveka, protistranu Mariana Kočnera. Sklenka hovoril o tom, že to malo byť cez „Kána a nebohého Dana Hudáka“. Prvý je známy bratislavský advokát, ktorý akékoľvek ovplyvňovanie odmietol. Druhý je bývalý sudca Najvyššieho súdu, ktorý vlani zomrel.

„Nie som predsa sprostá“

Urbancová však mala ešte jeden lístoček. Na ňom bolo napísané, že ak im Sklenka vyhovie, „bude spokojný“. Keď sa na to opýtal, tak mu povedala, že nie je sprostá, a preto si ho nechala u seba.

Lístoček pochopil jednoznačne ako pokus o svoje korumpovanie. Na tomto stretnutí však ešte žiadna suma nepadla. S Urbancovou sa stretol ešte raz, opäť stretnutie iniciovala vtedajšia podpredsedníčka Najvyššieho súdu.

Na tomto stretnutí mu už priamo povedala, že v ponuke je 30-tisíc eur. Viac vraj nemajú. Sklenka polícii povedal, že to odmietol.

Informácie kvôli Kočnerovej väzbe

Sklenka tiež vypovedal o tom, ako sa Kočner u Urbancovej zaujímal, kto bude na Najvyššom súde rozhodovať o jeho väzbe. Podpredseda špecializovaného súdu Roman Púchovský ho totiž v júni 2018 najskôr nedal väzobne stíhať a Kočner bol prepustený na slobodu.

Posledné slovo mal Najvyšší súd. Keď vyzvedal, kto je v senáte, tak jej napísal, že niekedy treba pomôcť aj takto. Podľa Sklenku musela Urbancová vedieť, pre koho informácie zisťuje. Tá ho informovala o každej zmene.

Neskôr pri spoločnom obede mu prezradila, že to bolo vybavené tak, aby prepustili Kočnera. O väzbe rozhodovali sudcovia František Mozner, Alena Šišková a Martin Bargel. Lenže vraj potom sa začali tlaky, Mozner sa zložil a „rozhodol tak, ako rozhodol“. Kočner išiel do väzby.

Urbancová tvrdila, že za Moznerom bola aj vtedajšia predsedníčka súdu Daniela Švecová a predseda trestnoprávneho kolégia Libor Duľa. Ten je dnes ústavným sudcom, ktorý rozhodoval vo štvrtok tiež o tom, či Urbancová a zvyšní dvanásti sudcovia môžu ísť do väzby.

Klamala

Tak ako Sklenka riešil s Urbancovou Kočnerovu väzbu, rovnako z už medializovaných správ vyplývalo, že si písali aj o rozpustení Kotlebovej ĽSNS či o kauze Jozefa Majského. Ale aj o voľbe podpredsedu Najvyššieho súdu na súdnej rade.

Sklenka policajtom potvrdil, že spolu rozoberali aj rozpustenie kotlebovcov, kde bola Urbancová priamo v senáte. Keď sa jej na to pýtali vlani na jeseň novinári, povedala: „Absolútne vylučujem, že by som s kýmkoľvek mimo senátu komunikovala o návrhu generálnej prokuratúry proti ĽSNS.“

Rovnako odmietla aj možné ovplyvňovanie členov súdnej rady, ktorí ju zvolili v máji 2018 za podpredsedníčku. So Sklenkom si vtedy vymenila mená členov, ktorých treba „obšliapať“.

„Jarinke pomôžem, čo budem vedieť,“ odpísal Kočner na inštrukcie Sklenku. „Všetko, čo bolo zverejnené, je pravda,“ povedal bývalý sudca vyšetrovateľom.

A aká bola mediálna verzia Urbancovej? „O téme sme sa rozprávali, no absolútne vylučujem, že by som ho žiadala o pomoc pri získaní hlasov v súdnej rade.“

Jediné, v čom mala pri svojich vlaňajších mediálnych výstupoch Urbancová asi pravdu, bolo, že nevedela o tom, že Sklenka posúva informácie od nej Kočnerovi.

Podľa Sklenkovej výpovede netušila ani to, že iPhone, ktorý používala a ktorý jej on priniesol, bol od mafiána obžalovaného z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Documents Slovenské kategórie Dokumenty Externé Sedem rokov bola vo vedení Najvyššieho súdu. Jarmila Urbancová odchádza s tieňom Mariana Kočnera

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners