Na Najvyššom súde ide odvolávanie sudcov pomalšie. Šikuta zaloboval aj za Harabinových blízkych

Ján Šikuta a Zuzana Čaputová. Foto N - Tomáš Benedikovič| dennikn.sk | VERONIKA PRUŠOVÁ | 12. októbra 2020 |

Ján Šikuta a Zuzana Čaputová. Foto N – Tomáš Benedikovič

Predseda Najvyššieho súdu tvrdí, že sa na prezidentku obrátil aj preto, aby udržal „plynulosť rozhodovacej činnosti“.

Súdna rada navrhla prezidentke odvolať 82 sudcov starších ako 65 rokov. Zuzana Čaputová zatiaľ rozhodla o odchode 63, z toho si poštu s rozhodnutím o odvolaní prevzali len 27. Až doručením pošty z Prezidentského paláca prídu sudcovia oficiálne o funkciu.

Medzi tými, ktorí končia, stále chýbajú známe mená z Najvyššieho súdu a niektoré sa medzi nimi v najbližšom čase ani neobjavia. Je to aj prípad ústavnej sudkyne Jany Baricovej, niekdajšieho podpredsedu Ústavného súdu Milana Ľalíka či bývalej šéfky Najvyššieho súdu Daniely Švecovej.

Súčasný predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta totiž požiadal prezidentku, aby ich neodvolala. A to ešte pred necelým mesiacom tvrdil, že nemá žiadne kompetencie zasiahnuť do návrhu na odvolanie sudcov. Tvrdil, že je to výlučne v rukách súdnej rady a potom na rozhodnutí hlavy štátu.

Nechce, aby sa mu rozpadlo kolégium

Následne svoj názor zmenil a rozhodol sa u prezidentky za niektorých sudcov intervenovať. V návrhu na odvolanie sa totiž objavilo až jedenásť aktívnych sudcov Najvyššieho súdu – z toho až šesť z občianskoprávneho kolégia, čo je takmer tretina.

[ Aktivujte si zasielanie Newsfiltra každý večer do 20:00 na e-mail. Odber si aktivujte jedným kliknutím. ]

Šikuta vysvetľuje, že sa na prezidentku obrátil v „záujme udržania plynulosti rozhodovacej činnosti ako i faktu, aby návrhy na odvolanie neboli diskriminačné, vychádzal z kritéria obsadenosti a funkčnosti jednotlivých kolégií“. Najkritickejšia je situácia v občianskoprávnom kolégiu.

Prezidentke „dal na zváženie“, aby pri odvolávaní zohľadnila tento fakt a oddialila odvolanie členov občianskoprávneho kolégia, aby bolo možné výberovými konaniami doplniť stav sudcov tohto kolégia. Zdôraznil, že konečné rozhodnutie je v jej plnej kompetencii.

Členmi občianskoprávneho kolégia sú aj Ľalík so Švecovou a to je vysvetlenie, prečo Šikuta požiadal o ich neodvolanie. Prvý menovaný má pritom už 67 rokov a niekdajšia šéfka súdu je ešte o dva roky staršia.

Ľalík ešte do februára minulého roka pôsobil na Ústavnom súde, kde bol jeho podpredsedom. Po dvanástich rokoch sa vrátil na Najvyšší súd. Pred odchodom do Košíc pôsobil aj ako sekčný šéf na ministerstve spravodlivosti pod vedením Štefana Harabina.

Švecová vlani začiatkom októbra skončila ako šéfka Najvyššieho súdu. Po jej odchode z funkcie vládny audit odhalil vážne pochybenia v hospodárení, za ktorými bol predovšetkým šéf kancelárie súdu Ivan Solej. Bol Švecovej pravou rukou.

Záhada okolo Baricovej

Ak Šikuta argumentuje, že navrhol neodvolať niektorých sudcov preto, aby súd stihol rozhodovať spisy, nevysvetľuje to, prečo sa v tomto zozname ocitla aj sudkyňa Baricová. Od roku 2014 totiž pôsobí na Ústavnom súde.

Nie je teda aktívnou sudkyňou na Najvyššom súde a nijako niekdajším kolegom so spismi nepomáha. Na Ústavnom súde má byť ešte šesť rokov. Baricová rovnako ako Ľalík patrila pred odchodom do Košíc k blízkym spolupracovníkom Harabina.

Prečo aj ju navrhol neodvolať, Šikuta nevysvetlil. Jeho hovorkyňa Tatjana Lesajová poslala len jedno všeobecné stanovisko.

Predseda súdu po publikovaní článku dodal, že sudkyňa Baricová je stále na Najvyššoms úde zaradená medzi členmi občianskoprávneho kolégia, hoci už je roky ústavnou sudkyňou. Na zozname pre prezidentku sa tak ocitla omylom.

Prezidentka ešte nie je rozhodnutá

Hovorca prezidentky Martin Strižinec uviedol, že nie je definitívne isté, či v prípade sudcu Ľalíka a jeho kolegýň Švecovej a Baricovej požiadavke predsedu súdu Čaputová vyhovie. „Prezidentka sa aj naďalej zaoberá návrhom súdnej rady na odvolanie sudcov,“ potvrdil hovorca.

Vysvetľuje, že najskôr odvolala zo zoznamu tých, ktorí už na súdoch nepracujú. Neaktívnych bolo až 41 sudcov. Následne rozhodla o odvolaní 22 aktívnych sudcov. Medzi nimi sú napríklad aj Štefan Michálik či Gabriela Šimonová, obaja trestní sudcovia Najvyššieho súdu, tiež niekdajší blízki spolupracovníci Harabina.

Michálikov senát bol tiež známy „zvláštnymi“ rozhodnutiami.

„Aktuálne prezidentka posudzuje odvolanie dvadsiatich sudcov, pri ktorých predsedovia súdov a predseda súdnej rady adresovali žiadosť o zváženie odkladu ich odvolania. Všetky tieto prípady prezidentka posudzuje individuálne a rozhodne o nich v krátkom čase,“ dodal hovorca Strižinec.

Odvolaní sudcovia

Sudcovia, ktorí si už prevzali odvolací dekrét.

JUDr. Jozef Stanko (Okresný súd Partizánske)
Mgr. Rudolf Novotný (Okresný súd Dunajská Streda)
JUDr. Marianna Arnoldová, CSc. (Okresný súd Trnava)
Mária Zbyňovcová (Okresný súd Bratislava III)
JUDr. Jarmila Gulová (Okresný súd Bratislava I)
JUDr. Bianka Gelačíková (Krajský súd v Bratislave)
Vladimír Vlček (Krajský súd v Trnave)
JUDr. Veronika Svoradová (Krajský súd v Nitre)
JUDr. Viera Ulacká (Okresný súd Bratislava V)
JUDr. Elena Krajčovičová (Najvyšší súd Slovenskej republiky)
JUDr. Katarína Hašková (Krajský súd v Bratislave)
JUDr. Judita Dubjelová (Okresný súd Stará Ľubovňa)
JUDr. Eva Valenčíková (Krajský súd v Banskej Bystrici)
JUDr. Ondrej Gáborík (Krajský súd v Trenčíne)
JUDr. František Kováč (Krajský súd v Trenčíne)
Ľudovít Bradáč (Krajský súd v Banskej Bystrici)
JUDr. Ivan Spurný (Okresný súd Žiar nad Hronom)
Mgr. Eva Strašková (Okresný súd Veľký Krtíš)
JUDr. Viliam Dohňanský (Najvyšší súd Slovenskej republiky)
JUDr. Kristína Lakotová (Okresný súd Malacky)
JUDr. Edita Bakošová (Najvyšší súd Slovenskej republiky)
JUDr. Ľudmila Králiková (Krajský súd v Bratislave)
Mgr. Zlatica Vysocká (Okresný súd Čadca)
Mgr. Jana Diškanová (Okresný súd Banská Bystrica)
JUDr. Zdenka Kleimanová (Okresný súd Bratislava V)
JUDr. Ľubica Filová (Najvyšší súd Slovenskej republiky)
JUDr. Elena Erbenová (Krajský súd v Bratislave)

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Documents Archive Slovenské kategórie Dokumenty Externé Na Najvyššom súde ide odvolávanie sudcov pomalšie. Šikuta zaloboval aj za Harabinových blízkych

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners