Jankovská ako sudkyňa brala úplatky a robila pre mafiu, vypovedali na súde svedkovia

Monika Jankovská. Foto N - Vladimír Šimíček| Veronika Prušová | dennikn.sk ! 10. mája 2022 | 

Monika Jankovská. Foto N – Vladimír Šimíček

Ondrej Janíček a Jozef Strelčík na súde počúvali verziu svojho prípadu, na ktorý upozorňujú už dvadsať rokov. Monika Jankovská v ňom zohrala výraznú úlohu.

Na súde v Trnave sa v utorok hovorilo o období zo začiatku milénia, keď niektorí sudcovia na Slovensku rozhodovali na želanie mafie a niektorí policajti vyvíjali na svedkov nátlak, aby konali v prospech zločineckej skupiny, ktorá sa chcela zmocniť majetku iných podnikateľov.

Dve svedectvá veľmi konkrétne pomenovali, ako sa do tejto korupčnej schémy v tom čase zapojila aj vtedajšia sudkyňa Monika Jankovská.

Prešlo už viac než dvadsať rokov odvtedy, čo výpoveď Tibora Jurisu zásadne zmenila život trenčianskych podnikateľov Ondreja Janíčka a Jozefa Strelčíka, ktorí skončili vo väzbe a nakoniec ich odsúdili. Pred policajtmi vtedy Jurisa podpísal, že ho obaja vydierali.

Jeho výpoveď viedla k represii oboch podnikateľov, ktorí boli známi najmä ako majitelia baru Fatima. Janíček so Strelčíkom dostali trest 15 mesiacov, presne toľko, čo strávili vo väzbe. Aj to bolo podľa svedkov súčasťou dohody s mafiou.

V utorok po dlhých rokoch na trnavskom súde však zaznela úplne iná Jurisova výpoveď.

„To všetko bolo vymyslené policajtmi, to nebolo z mojej hlavy,“ povedal ako svedok. Šancu vypovedať po dvadsiatich rokoch dostal vďaka tomu, že Janíček so Strelčíkom dosiahli obnovu pôvodného konania.

Teraz bude na trnavskom sudcovi Vincentovi Szabóovi, ako vyhodnotí svedectvo Jurisu a ďalších svedkov. Pôvodná sudkyňa prípadu, neskôr štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská (za Smer) nepotrebovala Jurisu pred vyhlásením rozsudku v marci 2002 ani len vypočuť.

Zazneli aj slová o úplatkoch pre Jankovskú

Jankovská pred dvadsiatimi rokmi pôsobila na Okresnom súde v Trenčíne. Bolo to desať rokov predtým, ako sa stala dvojkou na ministerstve spravodlivosti, ktoré viedol nominant Smeru Tomáš Borec. Jankovská je v súčasnosti obvinená z toho, že ako štátna tajomníčka za úplatky vybavovala rozsudky. Stala sa symbolom korupčnej akcie Búrka, v rámci ktorej polícia obvinila trinástich bratislavských sudcov.

Práve po vstupe Jankovskej do politiky začal Janíček upozorňovať verejnosť na jeho prípad. Opisoval, ako Jankovská zobrala za svoje rozhodnutie peniaze od mafie. Údajne jej platil Peter Čongrády, išlo o zhruba 100-tisíc eur (tri milióny korún). Čongrády už nežije, tak ako väčšina bratislavských bosov mafie zahynul v roku 2004 násilnou smrťou.

Štátna tajomníčka obvinenia z korupcie v minulosti dôrazne odmietala. Janíčka za tieto slová obvinili z ohovárania a krivého obvinenia. Vlani ho za to neprávoplatne odsúdil bratislavský sudca Ján Golian.

Slová o úplatkoch pre Jankovskú a o rozhodnutí na objednávku mafie však zazneli aj v utorok na trnavskom súde. Hovoril o nich Jurisa aj ďalší dvaja svedkovia, ktorí koncom 90. rokov pracovali pre Čongrádyho.

Vypovedali, ako chceli Čongrády a jeho ľudia Janíčka so Strelčíkom obrať o ich majetok. Najmä o spomínaný bar Fatima pod Trenčianskym hradom. Po dvadsiatich rokoch tak zaznela na súde verzia, o ktorej od začiatku hovorí Janíček. „Bolo to hrozné počúvať. Až mi slza vypadla,“ povedal po výpovedi kľúčového svedka Jurisu.

Jurisa vypovedal o hrobárovi podsvetia. Jeho nátlakom sa to začalo

Ten postupne hovoril o tom, ako sa v roku 1999 dostal do finančných problémov. Potreboval si požičať a vtedy za ním prišiel Rudolf Zúbek, obávaný člen Čongrádyho gangu. „Hrubokrký“ chlapík, ktorý vzbudzoval rešpekt nielen svojím výzorom.

„Mal na starosti vydieranie podnikateľov a ich fyzickú likvidáciu,“ opísal úlohu Zúbeka jeden zo svedkov.

Dobre ho poznal aj Jurisa, a preto, keď sa mu Zúbek ponúkol, že mu pomôže, odmietol to. „Vedel som, čo je zač. Že ak si v jeden deň od neho požičiam korunu, tak na druhý si vypýta milión,“ hovoril svedok na súde. Nakoniec si vyše 16-tisíc eur (zhruba pol milióna korún) požičal od Janíčka.

Zúbek sa s tým nezmieril. Chcel Jurisovu firmu Tibo, a tak začal so skupinou desiatich mužov chodievať k nemu do podniku. „Vždy si objednali, urobili útratu a bez zaplatenia odišli,“ opisoval svedok súdu okolnosti prípadu spred vyše dvadsiatich rokov.

Ondrej Janíček pred reštauráciou Fatima. Vrchná časť mu patrí, bar skonfiškovala mafia. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nátlak mafie sa stupňoval. Zúbek ho napokon jedného dňa aj s ďalšími mužmi prinútil nastúpiť do auta a odviezli ho do Fatimy, kde bol Janíček so Strelčíkom. „Po ceste sa Zúbek len tak z ničoho nič opýtal, či je vzadu lopata,“ spomínal bývalý podnikateľ z Považskej Bystrice.

Už tam nežije. Presťahoval sa do Nitry, no jeho presná adresa nie je známa. Pobyt má nahlásený na mestskom úrade, aby ho nebolo možné vystupovať. Priznáva, že stále má strach. A mal ho aj v roku 1999. Vedel, že Zúbek zabil muža od konkurencie a zakopal ho za chatou.

Išlo o Karola Chlebanu, Zúbeka za jeho vraždu v roku 2013 odsúdili na dvanásť rokov. Od roku 2016 je však na slobode, a tak sa Jurisa stále obáva o svoj život.

Dôveroval polícii, no tá ho zneužila

Vo Fatime ho chcel Zúbek presvedčiť, aby na neho prepísal svoju firmu. Dokumenty k tomu mal zabezpečiť Strelčík, pretože „on sa v tom vyznal.“ Strelčík to však odmietol spraviť a nechal si deň na rozmyslenie. A tento jeden deň využil Jurisa na to, aby zavolal policajtovi, ktorému dôveroval.

„Nejakí ľudia z hora polície sa však vraj vyjadrili, že len samotný Zúbek nie je hrozba, a ak nepridám ďalších, tak nedostanem ochranu,“ vypovedal Jurisa na súde. Policajti mu následne dali podpísať zápisnicu, kde vypovedal o tom, že ho vydieral aj Janíček so Strelčíkom.

„Povedali, že ak to nepodpíšem, hneď ma pustia von na ulicu. To by bol môj koniec,“ vysvetľoval Jurisa, prečo túto výpoveď podpísal. Ale aj Jurisa so Strelčíkom vraj boli pre políciu málo. „Po pár dňoch prišli s ďalším papierom,“ dodal svedok. Tentoraz mal usvedčovať brata Petra Čongrádyho – Ľuboša.

„Povedali mi, že ho potrebujú zavrieť,“ vypovedal na súde Jurisa. Svedectvo proti Čongrádymu mu malo pomôcť k tomu, aby dostal ochranu polície. „Bol som pod takým tlakom, že keď som to podpísal na Janíčka, tak mi bolo jedno, či aj na ďalšieho,“ hovoril na súde. Počítal s tým, že ak mu ako chránenému svedkovi zmenia identitu, už sa nebude báť, a to bolo jediné, čo chcel.

Lenže ochranu nedostal. Polícia ho prepustila. Mafia išla po ňom a on sa musel skrývať. Časom sa dozvedel, že sudkyňa Jankovská začala v Trenčíne súdiť prípad jeho údajného vydierania. Obžalovaný bol Zúbek, Strelčík, Janíček aj Ľuboš Čongrády. V utorok na súde hovoril o tom, ako chcel prísť vypovedať.

Osobne to v telefóne hovoril aj Jankovskej, ktorú prosil o to, aby mu zabezpečila transport na súd. Navrhoval, že príde na policajnú stanicu, odkiaľ by ho previezli priamo do Trenčína do pojednávacej miestnosti. Bál sa, že ak pôjde sám, zabijú ho.

Jankovská mu však podľa jeho slov povedala, že to nezabezpečí. Do rozsudku potom napísala, že Jurisa účasť na pojednávaní prisľúbil a odišiel na neznáme miesto. Keď ju novinári pred štyrmi rokmi konfrontovali s touto kauzou, hovorila, že nevedela zabezpečiť účasť svedka na pojednávaní. „Urobila som všetko pre to, aby som ju zabezpečila. Preto mi neostávalo nič iné len čítať jeho výpovede,“ povedala.

O telefonáte s Jurisom spísala úradný záznam. V roku 2018 si na to už nespomínala.

Na problém s Jurisom upozornila práve Jankovská

Svedok Michal Vida, ktorý bol súčasťou Čongrádyho skupiny, si na túto časť Janíčkovho a Strelčíkovho prípadu spomínal v utorok na trnavskom súde inak ako bývalá štátna tajomníčka.

Vypovedal, že Čongrády aj on boli v kontakte s Jankovskou a tá ich upozornila na to, že Jurisa sa nemôže objaviť na súde a hovoriť v prospech obžalovaného Janíčka so Strelčíkom.

„Museli sme teda zabrániť tomu, aby sa náhodou Jurisa objavil na súde. Tak to by bol problém, upozornila nás,“ vypovedal Vida s tým, že Jankovská im povedala, že ak by sa aj Jurisa ozval na súd, tak ona o tom spíše úradný záznam a „stopí to nejako“.

Kľúčový svedok tak na súde nikdy nevypovedal a sudkyňa Jankovská mohla vychádzať z jeho výpovede z prípravného konania. Na základe nej Janíčka so Strelčíkom odsúdila.

Vida: Dva milióny som dal Jankovskej zo svojho

Za celým prípadom bol podľa Vidu len Čongrádyho zámer získať majetok Janíčka so Strelčíkom. Mafiáni museli vymyslieť, ako to urobia.

„Na začiatku to mala byť ich fyzická likvidácia. Z toho nakoniec zišlo. Skupina sa to potom rozhodla riešiť tak, že na nich vyprodukujú fiktívnu trestnú činnosť,“ vypovedal Vida a otvorene povedal, že čongrádyovci mali podchytené súdy, prokuratúru aj políciu.

Ani jeden z bratov už dnes nežije. Petra zastrelili v roku 2004, brat Ľuboš vypadol z okna luxusného hotela počas dovolenky v Dominikánskej republike pred siedmimi rokmi.

Z Vidovej výpovede vyplynulo, že policajti, ktorí „strážili“ Jurisu v čase, keď mal dostať status chráneného svedka, boli vlastne podplatení mafiou, ktorá potrebovala, aby vypovedal proti Janíčkovi so Strelčíkom.

„Či to je divné a neuveriteľné? Žiaľ, vtedy boli také roky,“ dodal Vida a vypovedal, ako dal osobne zo svojho Jankovskej dva milióny korún. Tretí milión doplatil Peter Čongrády. Peniaze boli za to, že obžalovaných odsúdi na tresty, ktoré sa budú rovnať ich väzbe. A to sa aj stalo.

Aj ďalší svedok hovoril o peniazoch pre Jankovskú

O Vidovej verzii vypovedal v utorok aj ďalší svedok. „Cítil som sa ako člen tej skupiny. Brávali ma všade so sebou, mal som vďaka nim rešpekt, a preto som sa cítil dôležitý,“ hovoril Daniel Pekara. Aj on sa roky skrýval. Práve na neho údajne prepísali firmu, v ktorej mal skončiť bar Fatima.

„Chceli zo mňa urobiť bieleho koňa, ja som to na poslednú chvíľu odmietol,“ vysvetlil na súde.

V kontakte bol najmä s Ľubošom Čongrádym, ktorý mu vysvetľoval, že chcú získať Fatimu, a preto potrebujú „dostať Janíčka so Strelčíkom do väzenia.“ A práve pri tomto podľa tohto svedka mala zohrať jednu z kľúčových úloh Jankovská.

„Ona sa mala podieľať na tom, že ich zavrú,“ povedal Pekara a hovoril, ako bol v kaviarni Rozmarín v Trenčíne, kde mafia dávala sudkyni úplatok. „Sedel som dva stoly ďalej od nich. Pri nich mi zakázali sedieť. Ľubo (Čongrády – pozn. redakcia) mi povedal, že sú to peniaze pre trenčianskych sudcov,“ vypovedal svedok na súde.

Svedok hovoril o sume vyše 3-tisíc eur (v tom čase 100-tisíc korún), pričom vypovedal, že takúto sumu platila skupina pravidelne.

Pekara hovoril aj o tom, že tam bol Peter Čongrády, ale aj jeho pravá ruka Peter Vasko. Ten je dnes svatom Jankovskej.

Usvedčuje Jankovskú z nátlaku

Vasko aj Jankovská sú spolu obvinení z vydierania a marenia spravodlivosti. Spolu s nimi je obvinený aj bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer. Prokurátor špeciálnej prokuratúry na nich podal vlani v auguste obžalobu.

Pôvodne mal kauzu riešiť trenčiansky súd. Pre námietky zaujatosti, keďže Jankovská tam v minulosti pôsobila ako sudkyňa, prípad skončil na Okresnom súde v Trnave. Zatiaľ sa neuskutočnilo ani jedno pojednávanie.

Táto obžaloba súvisí práve so svedkom Vidom. Ten totiž verziu, o ktorej vypovedal aj v utorok v obnovenej kauze Janíčka so Strelčíkom, povedal policajtom už na jar 2015. Nahral aj video, ktoré Jankovskú usvedčovalo z korupcie.

Keď sa začali tieto podozrenia riešiť aj v médiách, svoje svedectvo zasa zmenil. To, že bola za touto zmenou názoru práve bývalá štátna tajomníčka, naznačujú aj správy, ktoré si vymieňala v aplikácii Threema s Marianom Kočnerom. Z nich bolo zrejmé, že sa po medializácii tejto kauzy snažila vylepšiť si mediálny imidž a robiť problémy Janíčkovi aj Vidovi.

„Jankovská mi v telefóne povedala, že ak nezačnem svedčiť v jej a Vaskov prospech, tak osobne zabezpečí z titulu svojej funkcie, aby som dostal čo najvyšší nepodmienečný trest,“ vypovedal v utorok Vida. A ako dodal: „Vidíte, že sa jej to zjavne podarilo. Vidíte, v čom som oblečený.“ Vidu totiž priviedla na súd eskorta.

Vo väzení si odpykáva deväťročný trest za krátenie dane. Okrem toho bol neprávoplatne odsúdený na desať rokov a desať mesiacov za ďalšiu trestnú činnosť.

Sudca ešte nerozhodol

Traja utorkoví svedkovia sú jediní, ktorí mali v obnovenom konaní s Janíčkom a Strelčíkom vypovedať. Žiadne ďalšie dôkazy obhajoba ani prokuratúra nenavrhla. V súdnej sieni sa už teda čakalo len na to, aby sudca ukončil dokazovanie a vypočul si záverečné reči.

To sa neudialo. Sudca pojednávanie odročil. Konať bude v polovici júla. Potreboval totiž zabezpečiť výpis z registra trestov.

„Dalo sa to rozhodnúť na dnešnom pojednávaní, ale rešpektujem, že sudca zrejme potrebuje stráviť výpovede, ktoré zazneli. Počkáme si do 14. júla na vyhlásenie rozsudku. Myslím si, že tam sa už nič iné neudeje,“ skonštatoval na záver obhajca obžalovaných Peter Kubina.

 

Leave your comments

0
terms and condition.

Comments (1)

 • Guest (capcara ondrej)

  Moja osoba upozorňuje na nekalé praktiky na Košických policajných inštitúciách, prokuratúrach a na súdoch a nič sa nedeje jeden s mnohých príkladov TU
  Okresný súd Košice-okolie
  Štúrova č. 29 17.05.2022
  041 51 Košice

  Žaloba

  žalobca Ondrej Capcara,
  nar. 31 marca 1948
  trvale bytom Ždiarska 23, 040 12 Košice
  štátny občan Slovenskej republiky

  žalovaná Slovenská republika
  zastúpená: Ministerstvom spravodlivosti SR
  Račianska 71
  813 11 Bratislava


  Ž a l o b a
  na náhradu škody spôsobenej nesprávnym úradným postupom
  Okresným súdom Košice-okolie
  Príslušnosť súdu
  V zmysle § 17 CSP „všeobecným súdom štátu je súd, v obvode ktorého nastala skutočnosť, ktorá zakladá uplatnené právo.“
  Vzhľadom na to, že predmetom tohto konania o náhrade škody je nesprávny úradný postup Okresného súdu Košice -okolie, ktorý je zároveň aj súdom príslušným na rozhodnutie vo veci, žiadam, aby v zmysle

  2
  ustanovenia § 39 ods. 2 Civilného sporového poriadku bola predmetná vec z dôvodu vhodnosti prikázaná inému súdu toho istého stupňa.

  Uznesením vyšetrovateľa Odboru kriminálnej polície Okresné riaditeľstvo PZ Košice- okolie sp. Zn. ČVS: ORP-545/1-VYS-KS-2014 z 22.septembra 2015 mi bolo vznesené obvinenie za prečin nebezpečného vyhrážania podľa § 360 ods.1 , ods. 2 písm.a) Trestného zákona s poukazom na § 138 písm. a) Trestného zákona. Proti tomuto uzneseniu som podal sťažnosť listom zo dňa 28.09.2015, ktorá bola Uznesením Krajskej prokuratúry Košice zo dňa 18. Októbra 2015, sp. Zn. 1/1 KPt 815/15/8800-17 zamietnutá.

  Následne, Okresná prokuratúra Košice-okolie podala na mňa obžalobu 03.decembra 2015 sp.zn. 2Pv 747/15/8806-29.

  Uznesením Okresného súdu Košice-okolie zo dňa 29.januára 2016, sp.zn. 3T 169/2015 okresný súd o tejto obžalobe rozhodol tak, že trestnú vec postúpil Obvodnému úradu Košice –okolie, odboru všeobecnej vnútornej správy nakoľko skutok uvedený v obžalobe je potrebné prejednať ako priestupok.
  Proti tomuto uzneseniu Krajský súd v Košiciach na základe mojej sťažnosti ako obvineného ako aj okresného prokurátora uznesením z 30.júna 2016, sp.zn. 6To/21/2016 zrušil napadnuté uznesenie a okresnému súdu uložil, aby vo veci znova konal a rozhodol. Uznesením Okresného súdu Košice –okolie zo dňa 06.marca 2017, sp. Zn. 3T 169/2015 okresný súd opäť rozhodol tak, ako vo svojom pôvodnom uznesení a postúpil vec Obvodnému úradu Košice. Okolie odbor všeobecnej vnútornej správy nakoľko skutok v obžalobe je potrebné prejednať ako priestupok.
  Proti tomuto uzneseniu Okresná prokuratúra Košice-okolie opäť podala sťažnosť, ktorú Krajský súd v Košiciach, uznesením zo dňa 22. Februára 2018 definitívne zamietol.

  Dňa 16.05.2019 Okresný úrad Košice-okolie rozhodnutím č. OU-KS-OVVS-2019/005114 ,, ZASTAVIL KONANIE O PRIESTUPKU“!!

  Dňa 22.01.2019 som podal v zastúpení Mgr. Pavla Kissa, ml, advokát so sídlom Štúrova č. 20, Košice ,,ŽALOBU“ na Slovenskú republiku-Generálna prokuratúra SR.  3
  Dňa 12.11.2019 podal môj advokát Mgr, Pavol Kiss ,, URGENCIU“ vo veci 7C/7/2019 z dôvodu, že dochádza zo strany súdu k zbytočným prieťahom.

  Dňa 07.02.2020 mi bola doručená VÝZVA o zaplatení 10 eur ako súdny poplatok, ktorý som okamžite zaplatil.

  Dňa 27.04.2020 som podal na Ministerstvo spravodlivosti SR, k rukám Mgr. Márii Kolíkovej ,, SŤAŽNOSŤ“ na porušenie práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov.

  Totožnú sťažnosť som poslal v ten deň aj Okresnému súdu Košice-okolie k rukám Mgr. Nicola Kuzmiaková.

  Dňa 13.08.2020 mi bolo doručené PREDVOLANIE na pojednávanie na deň 21.10.2020 o 9. 00 hod na Okresnom súde Košice okolie.

  Dňa 21.10.2020 sme sa ja a moja manželka dostavili na Okresný súd Košice okolie spolu s advokátom Mgr. Pavlom Kissom.
  Po prezentácii JUDr. Eva Kerecmanová požiadala Mgr. Kissa o predloženie priestupkového spisu Okresného úradu Košice- okolie č. OÚ KS-OVVS-2019/005114 o rozhodnutí o zastavení konania o priestupku.

  Toto rozhodnutie Mgr. Kiss nemal a preto toto rozhodnutie ponúkla moja osoba JUDr. Kerecmanovej.

  .JUDr. Kerecmanová si rozhodnutie prečítala a vrátila mi ho. JUDr. Kerecmanová si vyžiadala toto rozhodnutie preto ABY BOLA ASPOŇ ČIASTOČNE V OBRAZE O ČOM SA VLASTNE MÁ NA TOMTO SÚDE JEDNAŤ, lebo po celý čas , tj. od 21.01.2019, kedy bola podaná žaloba na Okresný súd v Košice –okolie JUDr. Kerecmanová príslušný spis č. 3T/169/15 nevidela, nečítala, pretože tento spis sa celý čas nachádzal na Okresnom úrade Košice- okolie, Hroncova 13, priestupkové oddelenie ale JUDr. Kerecmanová bez preštudovania spisu 3T/169/15 a po 21 mesiacoch nič nerobenia a až po mojej sťažnosti na prieťahy v konaní sa skorumpovanej klientelizmom JUDr. Kerecmanovej uráčilo vytýčiť hlavné pojednávanie na 21.10.2020!!!!

  4
  JUDr. Kerecmanová na konci pojednávania určila ďalšie konanie na 16.12.2020.
  JE POTREBNÉ PRIPOMENÚŤ, ŽE JUDr. KERECMANOVÁ ANI PO 21.10.2020 NEMALA EVIDENTNÝ ZÁUJEM SA S MOJÍM SPISOM 3T/169/15 ZOZNÁMIŤ!!

  JUDr. Kerecmanová až dňa 09.12.2020 ,, ZASLALA URGENTNÚ“ žiadosť na Okresný úrad Košice- okolie o zaslanie spisovej dokumentácie pod č. OÚ-KS-OVVS-2019/005114 nakoľko dňa 16.12.2020 je vo veci sp.zn. 7C/7/2019 vytýčený termín pojednávania.

  JUDr. Kerecmanová svojou nedbanlivosťou, nedôsledným preštudovaním spisu,( od 13.12.2020 do 15.12.2020), aroganciou, prieťahmi v konaní, liknavosťou zapríčinila, že moja osoba bola ukrátená neprávom o nemajetkovú ujmu vo výške 7500 euro!

  JUDr. Kerecmanová svojou aroganciou moci, klientelizmom, hrubým porušovaním zákonov SR zákon č. 385/2000 Z.z. § 30 ods.4), ods.5), a nezáujem o podrobne preštudovaní spisu moju osobu ,, OKRADLA O SUMU NEMAJETKOVEJ ÚJMY 7500 EURO“ !!

You are here: Home Documents Archive Slovenské kategórie Dokumenty Externé Jankovská ako sudkyňa brala úplatky a robila pre mafiu, vypovedali na súde svedkovia

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners