Smutná správa

S hlbokým zármutkom oznamujeme, že dňa 29. októbra 2013 nás náhle opustil náš vzácny kolega, priateľ, sudca

JUDr. Milan Růžička.

          Bol predsedom Okresného súdu Veľký Krtíš, zakladajúcim členom združenia Sudcovia „Za otvorenú justíciu“ a jedným z významných reformátorov justície.

 Posledná rozlúčka so vzácnym človekom bolí.... najviac jeho najbližších, ale rovnako sa hlboko dotýka všetkých, ktorí ho mali úprimne radi a vážili si ho.

Náhlu, nečakanú  stratu skvelého človeka, nášho kolegu a priateľa JUDr. Milana Ružičku v plnom rozkvete jeho života bolestne prežívajú aj sudcovia, s ktorými nadviazal blízke kontakty v ťažkom období jeho sudcovskej kariéry, kedy bol disciplinárne stíhaný s pozastaveným výkonom funkcie. Spolu sme prežívali chvíle, ktoré bytostne pociťoval ako nespravodlivé prenasledovanie a ktoré nás spojili do snahy zmeniť to a poskytnúť ochranu sudcom s podobným osudom. Naše úsilie vyústilo do založenia združenia Sudcovia „Za otvorenú justíciu“ a Milan patril medzi jeho zakladajúcich a aktívnych členov.

Svojou odvahou, múdrosťou a rozvahou bol a zostane pre nás príkladom. Vďaka filmu Nemoc tretej moci zostala zachovaná živá spomienka na neho, jeho myšlienky, názory a hlavne posolstvo, ktoré tu zanechal.

          Vo svojej záverečnej reči pred disciplinárnym súdom povedal:

"To ťažké, temné, neželané sa vždy skončí. Kým sa tak stane, práve to ťažké a temné nesie v sebe posolstvo nádeje, budúcnosti a zmyslu. Verím v spravodlivosť"....

Táto vzácna myšlienka je dôkazom, že ani v najťažších chvíľach Milan nestrácal nádej a vieru v ľudské dobro a víťazstvo pravdy a spravodlivosti. Podľa toho žil aj pracoval.

Je veľmi ťažké prijať stratu milovaného človeka. Keď sa Dalajlámu spýtali, ako sa s tým dá vyrovnať, odpovedal:

„....Je dobré uvedomiť si, že máme zodpovednosť za naplnenie jeho prianí, toho v čo dúfal, o čom sníval, čo od nás očakával; a premeniť bolesť na odhodlanie a elán viesť ešte lepší život ako doteraz, v ktorom naplníme jeho priania, sny a očakávania, ktoré do nás vkladal tak, aby z toho mohol mať radosť...“

Odišiel od nás človek, ktorý na tomto svete zanechal stopy hodné nasledovania.

Musíme ísť ďalej bez Teba Milan..., ale budeme sa snažiť ísť tak, aby si z toho mal radosť.

Úprimne ďakujeme a skláňame sa s úctou pred Tvojou pamiatkou.

 

združenie Sudcovia „Za otvorenú justíciu"

Leave your comments

0
terms and condition.

Comments (1)

  • Guest (Peter Ďurica)

    Úprimnú sústrasť celej rodine. Bol neobyčajný človek na správnom mieste. Bude veľkou stratou pre súdnictvo.
    Peter Ďurica s rodinou.

    from Vienna, Austria

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners