Sudca rocker

| Eva Kováčechová | 01. 11. 2013 |

Strohá správa: JUDr. Milan Růžička, predseda Okresného súdu Veľký Krtíš, náhle zomrel. Priskoro a nečakane. Všetkých, čo ho poznali, to hlboko a dramaticky zasiahlo. Od toho momentu si premietam obrázky o doktorovi Růžičkovi, vlastne o sudcovi Růžičkovi (lebo on bol Pánom Sudcom). Sú to len také čriepky. O chlapíkovi s bystrým pohľadom, precíznym vyjadrovaním a vžitým citom pre spravodlivosť. O skvelom sudcovi, o vtipnom človeku, o vynikajúcom odborníkovi. O vášnivom milovníkovi hudby. O bojovníkovi.
Keď ho minister Harabin odvolal z funkcie predsedu súdu s lakonickým odôvodnením, že si „neplní povinnosti predsedu súdu ustanovené zákonom“, správal sa pragmaticky – rozhodnutie ministra považoval za nezákonné a nespravodlivé, ale nezlomilo ho. Bránil sa nespravodlivosti, ale podstatné pre neho bolo, že aj naďalej zostal sudcom.
Oveľa horšie znášal vyfabulované, hlúpe a nekonečne dlhé disciplinárne konanie, ktorému musel čeliť o pár rokov neskôr. Absurdné, vykonštruované a nespravodlivé obvinenie priamo útočilo na podstatu jeho bytia. Pozastavenie výkonu funkcie sudcu cítil ako obrovskú krivdu, ranu pod pás. Súdnictvo bolo pre neho poslaním. Pristupoval k nemu poctivo a úprimne, spravodlivosť pre neho nebola len fancy slovom, bol to jeho životný štýl. Jeho silné slová zo záverečnej reči sa už pomaly stávajú legendou. Hovoril o nádeji v temnote a o viere v spravodlivosť. A hoci bral disciplinárne obvinenie veľmi osobne, aj túto kapitolu ustál s hrdosťou Pána Sudcu.

Sudca Růžička však nebol len „suchým“ sudcom. Bol aj rocker. Za dobrou hudbou cestoval a hudbu priťahoval. Ako napríklad raz v lete – kdesi na Plachtinských lazoch, Pánu Bohu za chrbtom (či pred tvárou?) si Živé kvety rozložili priamo na lúke svoju aparatúru a pri ohni a pod hviezdami hrali pre párik starousadlíkov a ďalších priateľov sudcu Růžičku. Bol to ten najneobyčajneší open-air koncert, autentický, slobodný a veselý. A sudca Růžička vo svojom neodmysliteľnom klobúku a s fajkou si ho užíval s nesmiernym uspokojením. (Tento obraz si chcem udržať v pamäti.)

Sudca Růžička veril v spravodlivosť. Ja verím v ľudí, ako bol sudca Růžička. Ľúto mi je, že mu už nebudem môcť povedať: You rock, Milan!

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners