Slováci prekonali Čechov. V sťažnostiach na voľby.

tasr | HNonline | 4.10.2013 14:42

Slováci sa na svojom ústavnom súde (ÚS) po voľbách sťažujú výrazne viac ako Česi. Napriek tomu, že ide o väčšiu krajinu, ich ústavný súd rieši asi päťnásobne menej volebných sťažností ako náš. Po dnešnom rokovaní predstaviteľov slovenského a českého ústavnoprávneho výboru s predsedníčkou ÚS SR Ivettou Macejkovou to pre TASR povedal šéf českého výboru Miroslav Antl.

„Ak ide o volebné sťažnosti, sme na tom lepšie, nie je ich toľko. Na Slovensku je ich asi päťkrát viac, čo ma prekvapilo," priznal český senátor. Na margo množstva individuálnych sťažností občanov tiež poznamenal, že je to dané aj tým, že ľudia si zvykli riešiť svoje problémy až na európskom súde, ale tie hovoria, že predtým nesmú vynechať domovský ústavný súd.

Predseda slovenského Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej (Smer-SD) považuje slovenský ÚS za enormne zaťažený individuálnymi sťažnosťami. "Pani Macejková naznačila, že napríklad volebné sťažnosti (o ktorých musí súd rozhodnúť do 90 dní, pozn. TASR) by si vedela predstaviť aj v pôsobnosti iných súdnych inštitúcií. Rozhodovanie o takýchto sťažnostiach je v niektorých štátoch EÚ v pôsobnosti aj iných súdov, ako ústavného. Samozrejme, takéto veci si vyžadujú zmenu Ústavy SR, na čom by musela byť oveľa väčšia politická a odborná zhoda," vysvetlil.

Kam by sa agenda volebných sťažností mohla presunúť, Madej zatiaľ nevie. "Momentálne v súdnej sústave máme preťažené všetky súdy. Ak hociktorý sudca hovorí o preťažení, jeho námietky môžeme žiaľ považovať za oprávnené,“ dodal.

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Slováci prekonali Čechov. V sťažnostiach na voľby.

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners