Sudcovia pôjdu pre platy na Ústavný súd

| HNonline | Ľuboš Kostelanský | 14.10.2013 00:00

Platy znova neporastú. Hrozilo, že im na rok škrtnú aj dva extra platy, ktoré dostávajú ako jediní ústavní činitelia.

Platy slovenských sudcov znova neporastú. Hrozilo dokonca, že im na budúci rok škrtnú aj dva extra platy, ktoré dostávajú ako jediní ústavní činitelia. K tomu však nedôjde. „Podarilo sa vyrokovať, že sudcom sa nebude siahať na trinásty a štrnásty plat, čo bol jeden z pôvodných pracovných návrhov prijímania úsporných opatrení,“ informovala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová.

 

 

 

Zmrazenie valorizácie platov vnímame ako legitímne, no dočasné riešenie, hovorí.

 

 

 

Sudcovia sa valorizácie nedočkajú po druhýkrát. Prezidentka Združenia sudcov Dana Bystrianska nevie vylúčiť, že sa niektorí obrátia na Ústavný súd. Ten sa v minulosti viackrát postavil na stanu svojich kolegov. Naposledy v roku 2011, keď stopol sudcom zníženie platov, ktoré v parlamente presadil jeho vtedajší šéf Richard Sulík (SaS). Podnet na súd dali poslanci dnes vládneho Smeru-SD.

„Pôjdeme na Ústavný súd s tým, že neboli splnené podmienky na to, aby nastali platové reštrikcie,“ povedala šéfka sudcovského združenia Za otvorenú justíciu Katarína Javorčíková. Podľa nej musí byť „veľmi konkrétna a výnimočná“ situácia, pre ktorú sa platy sudcov nedajú udržať. „V žiadnom prípade teraz nemôžeme hovoriť o extrémnej kríze,“ argumentuje bratislavská sudkyňa, že posledné ukazovatele slovenskej ekonomiky sú pozitívne.

 

Pôjdu do štrajku

Sudcovia oželeli valorizáciu zo solidarity k zle zaplatenej súdnej administratíve. „Cítime sa oklamaní. Absolútne to nepocítili,“ vyčíta Javorčíková ministrovi Tomášovi Borecovi, že z ušetrených 1,32 milióna eur nešlo nič na zvýšenie platov.

Borec vraví, že sa zaviazal neznižovať platy zamestnancov justície a hromadne neprepúšťať, čo sa mu podarilo dosiahnuť. Zárobky sa pohnú od januára, keď sa ich platy, spolu s celou verejnou správou, zvýšia o 16 eur mesačne na osobu. To štyri tisícky zamestnancov súdov neuspokojí.

Ich odborárska šéfka Marta Božková vysvetlila, že chcú zvýšenie o ďalších minimálne 20 eur. „Ak takýto prísľub nedostaneme, bude do konca roka určite ostrý štrajk.“

 

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Sudcovia pôjdu pre platy na Ústavný súd

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners