Dvaja svedkovia vypovedajú, že štátna tajomníčka Jankovská zobrala úplatok

| VERONIKA PRUŠOVÁ | MONIKA TÓDOVÁ | 26. MARCA 2018 19:00 |

Monika Jankovská. Foto – N

Podnikateľ, ktorý v Trenčíne prišiel kvôli Čongrádyovcom o majetky a Čongrádyho bývalý spolupracovník nahrali svedectvá, kde hovoria o uplácaní štátnej tajomníčky, jej švagra – sudcu, ale aj ďalších sudcov, policajtov, aj o marení dôkazov. Videá zverejňujeme v texte.

Je piatok 23. marca a na pódiu trenčianskeho zhromaždenia Za slušné Slovensko stojí Rafael Janíček. Syn miestneho podnikateľa začína rozprávať príbeh o mafiánskej skupiny Čongrádyovcov, ktorá s pomocou sudcov  a policajtov obrala jeho rodinu o majetok. Jednou zo sudkýň, o ktorej rozpráva, je aj štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer Monika Jankovská..

“Moja rodina neprišla tragickou smrťou o člena, ale výhražky smrťou boli súčasťou nášho žitia. Moja rodina doplatila na aroganciu moci a justičnú mafiu, ktorá je dennodenne spomínaná a nikto s ňou nič nespraví. Skutoční zločinci zastávajú funkcie na najvyšších miestach štátu,” hovorí Rafael Janíček.

Vystupuje ako tretí rečník. Prvá bola jeho teta Mária Janíčková, ktorá podujatie zorganizovala. Hneď po vystúpení sa ponáhľajú na míting do Púchova, ktorý tiež organizujú.

“Celé toto zlo začalo od mojich šiestich rokov, keď do nášho domu vnikli policajti. Na vlastné oči som videl, ako môjho otca dobili a ja som nič nechápal. Zanechalo to vo mne neskutočné jazvy na celý život. Celej rodine to obrátilo život naopak,” prihovára sa k asi tisícovému davu Janíček.

“Môjho nevinného otca dala mafia zatvoriť na objednávku policajtov a sudcov – Jankovského, súčasnej štátnej tajomníčky Jankovskej – toto nie je spravodlivosť, toto je zrada na nás občanoch. Výmenou bábiek vo vláde sa nemení nič,” pokračuje.

“Jankovská najskôr dala môjho otca do väzby, aby sa Čongrádyovci a mafia zmocnila nášho majetku. Časť výťažku išla priamo Monike Jankovskej, štátnej tajomníčke. Jankovská si na pleciach nevinných dokázala vydláždiť cestu na ministerstvo a aj vďaka tejto kauze je tam, kde je.”

Na prvé počutie neuveriteľný príbeh ľudí doženie k skandovaniu “do basy”. Rafael Janíček hovorí, že vystupuje pre vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. “Toto ešte nie je slušné Slovensko, najskôr sa musí očistiť od skutočných zločincov,” končí reč. V pondelok podvečer ju zopakoval v Bratislave na zhromaždení pred Národnou radou.

Jankovská: Je to útok

Podozrenia z prepojenia Jankovskej na mafiánskeho bossa Čongrádyho zaznievajú, odkedy sa stala štátnou tajomníčkou. Smer si ju vybral v roku 2012, ministrom bol Tomáš Borec. Do úradu prišla z krajského súdu v Trenčíne. 

“Šesť rokov dookola vysvetľujem, že sa nepoznám s Čongrádyovcami. Nemám k nim žiaden vzťah, nie som ich švagriná, nikto od nich nebol na mojej svadbe a nikdy ma nekontaktovali,” presviedča Jankovská vo svojej kancelárii na ministerstve spravodlivosti, na ktorom je už šesť rokov.

Peter aj Ľuboš Čongrádyovci sú už po smrti. Petra zastrelili v roku 2004, brat Ľuboš vypadol z okna luxusného hotela počas dovolenky v Dominikánskej republike pred siedmimi rokmi. Mafiánski bratia vyrastali v Detskom mestečku v Trenčíne, kde zhodou okolností boli vychovávateľmi aj Jankovskej súčasní svokrovci. Odtiaľ sa jej manžel pozná s Čongrádyovcami, no tí nepatrili do rodiny, o ktorú sa starali Jankovskí.

Štátna tajomníčka hovorí, že  nikdy nepočula o tom, že by sa na ňu Čongrádyovci odvolávali a kryli sa konexiami. Do Trenčína sa vydala v roku 1994 a zakrátko porodila po sebe dvoch synov. Hovorí, že okrem kolegov, justičných čakateľov a lekárov, “keďže môj manžel je lekár”, nemala šancu spoznať iný okruh známych.

Janíček podobne ako Jankovskú obvinil aj krajského sudcu Jozefa Janíka, ktorý rozhodoval v rovnakej kauze v odvolacom konaní a rozsudok potvrdil. Sudcu chceli vyšetrovať, ale Ústavný súd nedal súhlas. Janíčka podľa Jankovskej už právoplatne odsúdili za ohováranie sudcu Janíka. Podobne ho súdia aj za ohováranie Jankovskej a aj jej švagra – sudcu Róberta Jankovského.

Svedectvá na videu

Pár dní pred piatkovými demonštráciami dostala redakcia Denníka N aj iné médiá dve videá, na ktorých sú svedectvá o prípade, o ktorom na námestí hovoril 25-ročný Rafael Janíček. Ten sa dnes živí ako organizátor svadieb alebo firemných akcií.

Na prvom viac ako hodinovom videu vypovedá jeho otec Ondrej Janíček o tom ako ho mafia a sudcovia pripravili o majetok. Na druhom rozpráva Michal Vida, opisuje fungovanie podsvetia v Trenčíne, ktoré koncom 90. rokov riadil Peter Čongrády. Vida priznáva, že bol súčasťou tejto mafiánskej skupiny.

Janíček Denníku N povedal, že videá poslal ešte v lete minulý rok na Generálnu prokuratúra a Ministerstvo spravodlivosti. Dnes už exministerka Lucia Žitňanská (Most-Híd) si spomína, že dostali niekoľko listov o štátnej tajomníčke Jankovskej. Prišlo aj CD, ktoré si ani nepustila. Podľa nej bolo zrejmé, že podnety dostali aj príslušné inštitúcie. Na Generálnu prokuratúru, či Úrad špeciálnej prokuratúry sa neobrátila. “Nie. Vychádzala som z toho, že už to majú,” hovorí Žitňanská.

Jankovská podozrenia ministerke vysvetľovala. Poprela ich a bránila sa aj podaným trestným oznámením na Janíčka. “Uvedomila som si, že je mimo mojich schopností to posúdiť, alebo vyšetriť,” dodala Žitňanská. Prečo sa doposiaľ s podozreniami nič nestalo, vysvetliť nevie. “To je otázka na orgány činné v trestnom konaní.”

Ešte pred Žitňanskou sa musel podozreniami o Jankovskej zaoberať aj exminister Tomáš Borec (za Smer). Vtedajšia hovorkyňa Alexandra Donevová potvrdila, že na ňu dostali podanie a odstúpili ho na Generálnu prokuratúru.

Denník N poslal videonahrávky aj s otázkami Generálnej prokuratúre. Tá nepovedala, čo s videami minulý rok urobila: „Vaše e-mailové podanie bolo dnes odstúpené na Úrad špeciálnej prokuratúry za účelom vybavenia,“ napísala hovorkyňa Andrea Predajňová.

Krajská prokuratúra v Trenčíne Denníku N potvrdila, že Vida u nich vo veci korupcie pred rokom vypovedal. “Dňa 20. februára 2017 bola na Krajskej prokuratúre Trenčín spísaná s pánom Michalom Vidom  zápisnica o trestnom oznámení, ktorá bola v jej časti týkajúcej sa podozrenia z korupčnej trestnej činnosti obratom odstúpená z dôvodu vecnej príslušnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.”

Úrad špeciálnej prokuratúry na otázky zatiaľ neodpovedal.

Jankovská hovorí, že v minulosti bola na policajnom prezídiu vypovedať ako podozrivá z korupcie. “Mám pocit, že to bolo riadne prešetrené, pretože ak by nebolo, tak asi nasledujú ďalšie úkony. Predvolali by ma na ďalšie výsluchy a nepredpokladám, že sa to skončilo len mojim výsluchom ako podozrivej.” 

NAKA na otázky, ako vyšetrila podozrenie voči Jankovskej, neodpovedala. Elitný úrad sa však zaoberal ohováraním Jankovskej zo strany Janíčka a dnes už jeho vinu posudzuje Okresný súd v Bánovciach nad Bebravou (ohovoránie Jankovského) a súd Bratislava I. (ohovoránie Jankovskej).

Klasický príbeh z mafiánskeho Slovenska

Janíček rozprávanie na videu začína tým, že sa obáva o svoj život. V roku 2000 získal v dražbe trenčiansku reštauráciu Fatima, ktorú aj zrekonštruoval. Tvrdí, že nevedel o tom, že o reštauráciu mal záujem aj vtedajší boss podsvetia Peter Čongrády.

Dva dni potom ako sa Janíček do Fatimy nasťahoval, tam spravili policajti veľkú raziu. Janíček tvrdí, že ho brutálne zbili a okradli. Zatkli ho spolu s partnerom Jozefom Strelčíkom a obvinili ich z vydierania. Urobili to na základe výpovede Tibora Jurisu, ktorý neskôr nikdy neprišiel na súd, aby to potvrdil.

Cieľom čongrádyovcov bolo Janíčka a Stelčíka držať vo väzbe, kým sa im nepodarí spracovať Janíčkovu ženu, aby na nich previedla Fatimu. “Robilo sa to u jeho právneho zástupcu Štefana Ágha,” popisuje Janíček. Vida zase vysvetľuje, že keď sa Janíčková pod nátlakom zlomila, tak zase vybavovali, aby sa jej muž dostal na slobodu. “Na to využili sudkyňu Jankovskú,” hovorí Vida s tým, že Janíček sa dostane z väzenia a Janíčková ho presvedčí, aby Fatimu odovzdali.

Čongrádyho zastrelili v Petržalke 4. septembra 2004. foto -TASR

V marci 2002 sudkyňa Jankovská rozhodla. Janíček so Strelčíkom dostali za vydieranie po 15 mesiacov, ktoré si už odsedeli vo väzbe a išli na slobodu. Spolu s nimi súdila Jankovská aj Rudolfa Zúbeka, ktorý dostal za vydieranie a nedovolené ozbrojovanie 20 mesiacov. Jankovská v rozsudku píše, že rozhodla na hranici hornej polovice sadzby. Za vydieranie hrozil Zúbekovi trest do troch rokov, za nedovolené ozbrojovanie do dvoch rokov. Už predtým bol trikrát súdne trestaný. V jeho prípade výška trestu presne kopírovala počet mesiacov odsedených vo väzbe.

Rovnaký scenár platil aj v prípade štvrtého obžalovaného, a to Ľuboša Čongrádyho. Brat mafiánskeho bossa bol známy nielen ako díler drog, ale aj ako ich užívateľ. Vida na videu opisuje, ako začal robiť Petrovi jeho brat v kraji problémy, a tak ho potreboval dostať do väzby, “aby nerobil zlobu”. Obžalovaný bol za vydieranie Jurisu, dopravnú nehodu, ktorú spôsobil pod vplyvom alkoholu, aj za držanie drog. Za prvé dva skutky mu Jankovská dala 17 mesiacov. Opäť argumentovala trestom na hranici hornej polovice sadzby. Aj v jeho prípade platilo, že za vydieranie mu hrozili maximálne tri roky a za nehodu rok. Predtým už bol štyrikrát odsúdený.

Za drogy ho Jankovská napokon nepotrestala, a to napriek tomu, že priamo pri zadržaní vo Fatime mal pri seba striekačku s pervitínom. Jej množstvo zodpovedalo 25 dávkam. Sudkyňa mu uverila, že striekačku našiel na toalete vo Fatime. “Keďže na základe priateľskej výpomoci vykonával v objekte Fatima dozor nad biletármi, čo potvrdil svojou výpoveďou aj obžalovaný Ondrej Janíček, nemohol uvedenú striekačku zahodiť alebo odovzdať na polícii a asi v priebehu piatich minút prišla na Fatimu zásahová jednotka,” napísala Jankovská do rozsudku.

Dohoda medzi Čongrádym a Jankovskou podľa Janíčka aj Vidu znela, že voči jej rozsudku sa nikto neodvolá. Nechcela, aby ho niekto preskúmaval. Janíček to však porušil. “Čongrády ho za to chcel fyzicky zlikvidovať,” hovorí na videu Vida. Rovnako “zúrila” aj Jankovská, ktorá telefonovala Čongrádymu. Vida tvrdí, že bol svedkom tohto telefonátu. Opisuje, že síce nepočul konkrétne, čo sudkyňa mafiánskemu bossovi hovorila, no veľmi kričala.

Súčasná nominantka Smeru na ministerstve spravodlivosti tieto obvinenia odmieta. S Čongrádym sa vraj nikdy nestretla.  “Vôbec neviem, kto to je. Prvýkrát som sa dozvedela, že existuje, keď som videla video s jeho svedectvom, ktoré ste mi poslali,” povedala o Vidovi. Po porade s právnikom Vladimírom Mitrom zváži, či aj na neho nepodá trestné oznámenie pre ohováranie.

Nakoniec Jankovskej rozsudok potvrdil aj krajský súd. Rozhodoval senát sudcu Jozefa Janíka. Janíček tvrdí, že obaja sudcovia dostali za rozhodnutie úplatky. “Dozvedel som sa, že Jankovská si vypýtala tri milióny korún (takmer 100-tisíc eur),” hovorí Janíček.

Aj Vida hovorí o troch miliónoch korún a popisuje aj stretnutia so sudkyňou. Bol na nich spolu s Čongrádym, a to priamo u nej v kancelárii na súde, ale aj v kaviarni Rozmarín. Vida spomína aj notársku zápisnicu, kde sa tieto tri milióny spomínajú. Mala ju osvedčovať trenčianska notárka Zuzana Karasová. Píše sa v nej, že táto suma prejde na Petra Čongrádyho za O.J., J.S. R.Z…

Notárska zápisnica, ktorá mala prikryť úplatok

Jankovská hovorí, že o tejto notárskej zápisnici nikdy nepočula. O tom, či mohol Čongrády pýtať úplatky v jej mene a nakoniec si ich nechávať, nevie. 

A prečo sedia tresty tak, ako ich opisuje Vida? “Tresty opisuje v čase, keď už bol rozsudok vydaný, takže ak by to napísal predtým a povie, že Jankovská im dá toľko a toľko a bude to tak, tak to má logiku, že jeho výpoveď sedí.”

Štátna tajomníčka sa obhajuje aj tým, že to nie je po prvý raz, kedy bola započítaná väzba do výšky trestu. “Nie je to nič neštandardné.” Ku konkrétnym sadzbám sa však spätne vyjadriť nevedela. Zdôvodnenie je podľa nej v rozsudku.

Bez kľúčového svedka

Jankovská v marci 2002 rozhodovala napriek tomu, že hlavný poškodený Jurisa na súd neprišiel. Ten tento rok vo februári spísal svedectvo pre advokátku Evu Mišíkovú, v ktorom opakuje, že Janíček ani Strelčík ho nevydierali, ale len Zúbek. K tomu, že ho vydierali aj majitelia Fatimy, ho podľa neho nútili policajti. Povedal to už aj vo výpovedi v máji 2001. Bolo to riadne zaevidované v zápisnici. “Ešte počas vyšetrovania Jurisa prehlásil, že sme ho nevydierali,” hovorí aj Janíček na videu.

Jurisa vo svojom svedectve opisuje, ako ho policajti zneužili. “Sami rozprávali, ako Janíčkovi podhodili v byte drogy, že ten zdochne v base. Sám som nechápal, aký veľký záujem má polícia na uväznení Janíčka, ešte sa smiali ako Janíčka pri domovej prehliadke okradli,” píše Jurisa.

Z Jurisu sa mal stať chránený svedok, ale z toho nakoniec nič nebolo. Nedodržiaval podmienky, ktoré mu určili. Jurisa sa čoraz viac bál o život, a to bol aj dôvod, prečo sa vyhýbal súdu. Jankovská o tom vedela. Telefonovala s ním pred pojednávaním. Píše o tom Jurisa a aj Jankovská to napísala do rozsudku. Zatiaľ čo on hovorí, že na pojednávanie sa dostaví, ak dostane policajnú ochranu, Jankovská napísala, že Jurisa účasť na pojednávaní prisľúbil a odišiel na neznáme miesto. Na súd potom kľúčový svedok nikdy neprišiel.

Následne sa dozvedel o tom, že Jankovská prepustila aj Zúbeka, teda skutočného páchateľa, ktorý ho vydieral. Jurisa zo strachu odišiel zo Slovenska do zahraničia. “Vtedy mi už bolo všetko jedno, lebo byť pod policajným nátlakom bolo to najhoršie, čo sa mi mohlo stať,” napísal. Vysvetľuje, že Janíček so Strelčíkom si od neho riadne prenajímali reštauráciu a tak nemali dôvod ho vydierať.

Prečo sudkyňa rozhodla bez toho, aby si priamo vypočula svedectvo kľúčového svedka? Jankovská  to vysvetľuje tým, že sa jej nepodarilo zabezpečiť jeho účasť. “Urobila som všetko preto, aby som ju zabezpečila. Preto mi neostávalo nič iné, len čítať jeho výpovede,” vysvetľuje. Na telefonát s Jurisom si nespomenula. “Ak bol, tak je o tom úradný záznam,” dodáva.

O telefonáte píše priamo v rozsudku. “Ak by bol krajský súd toho názoru, že bolo nutné ho vypočuť priamo na pojednávaní, tak mi ten rozsudok zruší,” hovorí Jankovská s tým, že jej rozhodnutie potvrdil nielen krajský, ale aj najvyšší a Ústavný súd.

Dnes, po rokoch, hovorí Jankovská aj o tom, že Jurisa svedectvo stále menil už aj pred vyšetrovateľmi. Raz hovoril jedno, potom druhé. Ako sudkyňa sa s tým musela vysporiadať. V rozsudku však o tom nie je žiadna zmienka. Naopak, píše v ňom o tom, že svedectvá obžalovaných vyhodnotila ako nedôveryhodné, pretože sa bránili predovšetkým tým, že spochybňovali Jurisove slová. Pripomínali, že mal dlhy a bolo voči nemu vedené trestné stíhanie. “Súd nemal dôvod o pravdivosti a hodnovernosti svedka Jurisu pochybovať, aj keď bolo preukázané, že je zadĺžený,” píše sa v rozsudku.

Keď Janíčka prepustili, uniesli ho podľa jeho slov k Čongrádymu, ktorý sa mu vyhrážal smrťou, ak naňho neprepíše Fatimu. “Ak by Jankovská, tak ako má, nás oslobodila, tak by som vôbec nemusel byť ďalej vydierateľný. Jankovská ma zákerným spôsobom dala do rúk opätovne mafiánom,” hovorí Janíček.

“Bol mi prednejší život a súhlasil som, že prepis urobíme,” hovorí Janíček. Podnikateľ hovorí, že po čase stretol aj policajtov, ktorí mu ponúkli pomoc – magister Kostka a podplukovník Kolník. “Boli sme šťastní, lebo sme si mysleli, že sme v dobrých rukách – prišli technici, namontovali monitorovacie zariadenie, podpísali sme doklady, že budeme spolupracovať s polícou.” Do miestnosti sa im podarilo dostať Čongrádyho, aj jeho spolupracovníka Vaska. Na videu podľa neho všetko prozprávali – aj o korumpovaní sudcov. “Bolo to zaznamenané. Keď to skončilo, technici si prišli zobrať dôkazy.”

Janíček čakal, čo sa bude diať, ale nedialo sa nič. Zrazu im len v roku 2007 prišlo oznámenie, že konanie bolo zastavené, lebo nahrávka sa stratila. Polícia ani na tieto otázky neodpovedala.

„Som presvedčená, že v skutočnosti bol vydieraný pán Janíček s pánom Strelčíkom a ich odsúdenie bolo nezákonné,” hovorí advokátka Mišíková, ktorá Janíčka istý čas zastupovala. “Svedčia o tom aj dôkazy, ktoré boli vykonané v konaní o povolení obnovy konania, ale aj v trestnej veci vedenej proti Petrovi Vaskovi, ktorá nie je právoplatne skončená,” hovorí advokátka.

K obvineniam Jankovskej z korupcie sa vyjadriť nevie, orgány činné v trestnom konaní ich však podľa nej mali riadne preveriť.

Vaskova dcéra je priateľkou Jankovskej syna. Štátna tajomníčka hovorí, že je to pravda, ale s rodičmi možno budúcej nevesty sa vraj ešte nikdy nestretla.

Nemá dôvod odísť

Funkcie na ministerstve spravodlivosti sa Jankovská nemieni vzdať. A to ani dočasne, kým sa všetky podozrenia nevyšetria. “V akom konflikte záujmov som? Neovplyvňujem súd žiadnym spôsobom. Nikdy som to nerobila a ani robiť nebudem. Jediné, čo môžem urobiť je, že podám ďalšie trestné oznámenie,” hovorí Jankovská. V parlamentných voľbách v roku 2016 bola na kandidátke Smeru. 

To, že sa podozreniami voči nej zaoberajú médiá, v níma ako “ako jasný útok na svoju osobu, a to aj súvislosti s tým, čo sa deje okolo nás.” Videosvedectvá môžu podľa nej súvisieť s tým, že na súde v Trenčíne by sa mala začať obnova konania, na začiatku ktorého rozhodovala ako prvá. “Viem si predstaviť, že to môže slúžiť aj na vytvorenie mediálneho tlaku na sudcu, ktorý to má rozhodnúť,” dodáva štátna tajomníčka. Pojednávanie o obnove konania bude túto stredu.

„Nejaké informácie sa po mňa dostali minulý týždeň práve na základe dopytov od médií. Bezpochyby ide o vážne obvinenia. Preto som sa ešte v rovnaký deň stretol aj s pani štátnou tajomníčkou Jankovskou a požiadal ju o vysvetlenie,” hovorí nový minister spravodlivosti Gábor Gál.

“Ako mi ozrejmila, tieto podania na jej osobu sa objavujú asi šesť rokov. Vysvetľovala ich už mojim predchodcom – ministrovi Borecovi, aj pani ministerke Žitňanskej. Pani Jankovská podala v tejto veci žalobu, čiže všetkými týmito skutočnosťami sa zaoberajú orgány činné v trestnom konaní. Súdne konanie vo veci prebieha. Ale zároveň si myslím, a to sme si vyjasnili aj s pani štátnou tajomníčkou a rozumie tomu, že jedna vec sú právne kroky, ktoré podnikla, ale druhá vec sú informácie, ktoré tu niekto šíri.”

V záujme dôveryhodnosti podľa Gála je, aby sa Jankovská k informáciám “postavila čelom a pokúsila sa ich aj cez médiá vysvetliť, vyvrátiť”.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Nový minister vnútra Tomáš Drucker povedal, že danú vec by mala preskúmavať predovšetkým prokuratúra. “Za seba v tejto chvíli môžem povedať, že sa oboznámim s postupom zložiek, ktoré sú v kompetencii ministra vnútra.”

A Fatimu? Tú teraz vlastní firma manželky riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky Mária Krajmerová.

Leave your comments

0
terms and condition.

Comments (3)

  • Guest (Dalibor Kotacka)

    Jankovská to má na tvári a v očiach napísané, že ÚPLATOK ZOBRALA !!! Zitňanská-- tá ékačka nestojí ani za fajku močky !!

  • Guest (Dalibor Kotacka)

    Pan Jan, poskytnite nejaku normalnu adresu a poslem Vam tie mena, Vy ste ich chceli !!

  • Guest (Eva Poliakova)

    Éééj , pán Kotačka , ale ste vtedy Jankovskú dobre odhadli a posúdili !!! Slovenská justíca je žumpa a ak aj pravdu máte , tak ju na súde stratíte ....

You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Dvaja svedkovia vypovedajú, že štátna tajomníčka Jankovská zobrala úplatok

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners