Procházkovi to na štvrtý pokus vyšlo, v koalícii je napätie, Danko nevylúčil predčasné voľby

Foto N - Tomáš Benedikovič| dennikn.sk | Veronoka Prušová |20. júna 2019 18:13 |

Foto N – Tomáš Benedikovič

Namiesto šiestich kandidátov zvolil parlament len jedného ďalšieho kandidáta na ústavného sudcu – bývalého predsedu Siete Radoslava Procházku, ktorého odmietli na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu pre pochybnosti o jeho morálnej integrite.

Po parlamentných voľbách 2016 sa veľmi rýchlo dohodol s Robertom Ficom, Andrejom Dankom a Bélom Bugárom na zostavení koalície. Radoslav Procházka, ktorý do volieb išiel s premiérskymi ambíciami, skončil ako najslabší koaličný partner, rozpadla sa mu strana a on napokon odišiel z politiky.

Teraz sa vracia, je z neho kandidát na sudcu Ústavného súdu.

V čase, keď má koalícia strán Fica, Danka a Bugára problémy a hovorí sa aj o predčasných voľbách, prešiel ako jediný hlasovaním parlamentu ich bývalý koaličný partner.

Danko nevylúčil predčasné voľby

Predseda Smeru v posledných dňoch vyhlasoval, že by poslanci nemali voliť ďalších kandidátov, kým prezidentka Zuzana Čaputová nevyberie nových ústavných sudcov z tých doteraz zvolených.

Vo štvrtok počas dňa aj koaliční partneri odmietli návrh Smeru na odloženie voľby a to, aby o Ústavnom súde rokovali prezidentka s predsedom parlamentu.

Výsledkom bol podvečer jediný zvolený a to, že šéf SNS Danko nevylúčil ani predčasné voľby. Hovoril o nedorozumeniach v koalícii a nezhodách medzi premiérom Pellegrinim a predsedom Smeru Ficom. „V živote nie je nič isté,“ odpovedal Danko na otázku o predčasných voľbách v októbrovom termíne.

K možnej koaličnej kríze Erik Tomáš povedal, že ak aj sú možno nejaké komunikačné problémy, tak ich nebudú riešiť cez médiá.

Štvrtý reparát a opäť neistota ako pri prvej voľbe

Pokračovať vo voľbe kandidátov na Ústavný súd budú poslanci v utorok na budúci týždeň.

Vo voľbe hlasovali 144 poslanci, kandidáti teda potrebovali získať aspoň 73 hlasov. Procházka ich dostal 74.

Namiesto šiestich mien tak nateraz pošle parlament do Prezidentského paláca len jedno.

Predseda SNS Andrej Danko po voľbe vyhlásil, že ako predseda parlamentu aj líder jednej z koaličných strán urobil všetko pre to, aby štvrtková voľba bola už posledná. Aj Erik Tomáš zo Smeru bol prekvapený, že poslanci zvolili len jedno meno. „Čakal by som viac kandidátov,“ povedal.

Viacerí poslanci Smeru nechceli povedať, koľkých kandidátov volili.

Poslanci si síce zopakovali voľbu už po štvrtý raz, no v parlamente to vyzeralo, ako keby sa hlasovalo po prvý raz. Rokovali na poslednú chvíľu a ešte aj krátko pred hlasovaním vládla neistota, či sa poslancom podarí zvoliť potrebných šiestich kandidátov na ústavných sudcov. Tak to vyzeralo pred štvrtkovou podvečernou voľbou v parlamente.

Poslanci si síce naplánovali hlasovanie na piatu popoludní, no cez deň to nevyzeralo, že je pred nimi vážne rozhodnutie o Ústavnom súde, ktoré opakovane odkladajú. Ústavný súd od začiatku roka funguje len v provizóriu, pretože poslanci Národnej rady nie sú schopní navoliť zákonom požadovaný počet kandidátov, z ktorých vyberá sudcov prezident.

Neistotu vyvolal vo štvrtok najmä vládny Smer, ktorý v prvý deň v týždni debatu o ústavných sudcoch otvoril vyhlásením ich predsedu, že vo štvrtok hlasovať ani netreba a najprv má vybrať z už navolených kandidátov nová prezidentka Zuzana Čaputová.

Už nie žaloby, ale počet kandidátov bol problém

V stredu hrozil predseda Robert Fico možnými žalobami kandidátov a pripúšťal už, že sa hlasovať bude. V deň hlasovania pribudla jeho ďalšia otázka: Koľko kandidátov vlastne majú poslanci voliť? Prekážalo mu prelínanie kandidátov z jednotlivých kôl volieb.

„My chceme ísť voliť, bol by som rád, keby sme aj dnes zvolili šesť kandidátov a zvŕšili osemnástku,“ vyhlásil Fico, no zároveň dodával, že ak sa tak stane, parlament bude postupovať „v príkrom rozpore s ústavou“.

Odvolával sa aj na názor poslanca Mosta-Híd Petra Kresáka, ktorý pre Pravdu načrtol problém s kandidátmi z druhej voľby. V marci poslanci zvolili osmičku mien, z ktorých prezident Andrej Kiska vybral troch sudcov. Ostali piati kandidáti a Kresák vidí problém v tom, že budú vlastne dvakrát posudzovaní.

Predseda SNS a Národnej rady Andrej Danko preto zvolal poslanecké grémium. A hoci všetky strany okrem Smeru hovorili o šestici kandidátov, zasadať musel ešte aj ústavnoprávny výbor.

Fica nepodržal ani len výbor

Aj ten dopadol fiaskom pre Fica, hoci vládna koalícia tam má väčšinu. Predseda výboru Róbert Madej (Smer) navrhol uznesenie, podľa ktorého sa mal ešte stretnúť predseda Národnej rady Danko s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorá je dnes na oficiálnej návšteve Českej republiky. Neúspešne, jeho návrh neprešiel.

Nepodporili ho ani koaliční partneri – Irén Sárközy (Most-Híd) a Tibor Bernaťák (SNS). Tí, naopak, hlasovali za opozičný návrh, aby výbor odporučil voľbu šiestich kandidátov na ústavných sudcov.

Toto uznesenie prešlo aj vďaka Madejovi. Ak by sa nepridal na stranu opozície, návrh by neprešiel. Opozícia nemala bez neho dosť hlasov. Poslanec Smeru potom vysvetľoval, že nehlasoval s opozičnými poslancami, ale s kolegami z SNS a Mosta-Híd, teda Bernaťákom a Sárközy.

A teda hoci od poobedia bolo jasné, že treba zvoliť šesť kandidátov, dohodnúť na konkrétnych menách sa dokázali len opozičné strany. Za ich predstaviteľmi potom neoficiálne chodili poslanci Mosta-Híd a SNS, aby sa dozvedeli, za koho budú ich kluby hlasovať. Sľubovali si možný prienik hlasov aspoň pri niektorých kandidátoch.

Po hlasovaní predseda SNS Danko priznal, že on volil Editu Pfundtner a Radoslava Procházku. Keď to krátko po hlasovaní prezradil, bolo jasné, že ak koalícia nehlasovala jednotne, tak sa nepodarilo zvoliť dostatok kandidátov. Obe tieto mená boli totiž pre opozíciu neprijateľné.

Nakoniec hlasovanie ukázalo, že blízko k zvoleniu mal aj sudca Krajského súdu v Košiciach Ladislav Duditš, o ktorom sa aj v minulosti hovorilo ako o kandidátovi, na ktorom môže dosiahnuť koalícia zhodu. Vo štvrtok za neho hlasovalo 70 poslancov. Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Pfundtner získala 69 hlasov.

Prekvapujúco veľa hlasov mal aj sudca Najvyššieho súdu Peter Melicher, a to 66. V predchádzajúcich voľbách totiž dostával menej ako desať hlasov. Naposledy za neho opakovane hlasoval len jeden poslanec.

 

Profil zvoleného kandidáta:

Radoslav Procházka (46) 

Bývalý líder Siete, predtým prezidentský kandidát a poslanec parlamentu. Uznávaný odborník na ústavné právo, s asi najlepším odborným kreditom medzi kandidátmi. Mnohí kritici tvrdia, že pri pochybnostiach o jeho morálnej integrite by sa nemal stať ústavným sudcom. Práve z tohto dôvodu neuspel ani pri kandidatúre na dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu.

Ako jeden z mála kandidátov si pri každej voľbe aktualizoval svoj motivačný list. Tentoraz vysvetľuje, že o post ústavného sudcu sa neuchádzal ako o dôchodkové zabezpečenie, ani ako o spoločensky významný úrad, ale ako o príležitosť v plnom nasadení uplatniť svoju odbornú aj ľudskú skúsenosť.

Píše, že je vyrovnaný s tým, že ho parlament nezvolí. S kandidatúrou však súhlasil aj z úcty k dôvere advokátskej komory, ktorú mu opakovane prejavila. Druhým dôvodom je podpora, ktorú mu verejne či neverejne vyjadrili mnohé autority. Tretím dôvodom je skúsenosť z priameho kontaktu s členmi ústavnoprávneho výboru.

Pripomína, že vo svojom právnickom živote mal prísnych, ale spravodlivých učiteľov a netušil, že na staré kolená nájde ďalších. Vraj sa to podarilo. „Je to návykový zážitok a ja si, pôst-nepôst, idem po ďalšiu dávku,“ odkázal cez motivačný list.

Poslanci ústavnoprávneho výboru sa ho pýtali na jeho morálnu integritu. Musel pred nimi opakovane vysvetľovať, že hoci urobil politické chyby, vždy ostal verný ústavným hodnotám a princípom. „Za poznanie, že mojou polohou nie je vedenie politickej strany, som zaplatil veľmi vysokú cenu, ale som s tým vyrovnaný,“ uviedol pri prvom vypočúvaní s tým, že sa vrátil na cestu, na ktorú patrí. „Uchádzam sa o robotu, pri ktorej som presvedčený, že by som ju robil dobre.“

Vo februári získal najskôr 6 a v opakovanej voľbe 14 hlasov. V apríli to bolo 22, respektíve 20 hlasov. V máji dvakrát po 17 hlasov.

Navrhla ho: Slovenská advokátska komora

 

Už zvolení kandidáti

Pavol Boroň (56), exposlanec KDH, advokát;

Rastislav Kaššák (42), advokát, pedagóg;

Miloš Maďar (40), advokát a vysokoškolský pedagóg;

Pavol Malich (56), bývalý sudca, advokát, správca konkurznej podstaty;

Patrik Palša (49), advokát;

Daniela Švecová (67), predsedníčka Najvyššieho súdu;

Marek Tomašovič (46), prokurátor generálnej prokuratúry;

Michal Truban (54), predseda Špecializovaného trestného súdu.

Martin Vernarský (41), vysokoškolský pedagóg, poradca na Ústavnom súde.

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Procházkovi to na štvrtý pokus vyšlo, v koalícii je napätie, Danko nevylúčil predčasné voľby

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners