Telefóny zobrali aj sudkyniam Maruniakovej a Repákovej. Prvá rozhodla v prospech Kočnera zmenky, druhá Technopol

Monika Jankovská, Å¡tátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti, ktorá kandidovala za Smer.| dennikn.sk | Monika Tódová | 22. augusta 2019 |

Monika Jankovská, štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti, ktorá kandidovala za Smer.

Polícia zaisťovala telefóny hlavne osobám, ktoré s Kočnerom komunikovali priamo.

Taká akcia, akú spravila Národná kriminálna agentúra (NAKA) sa zatiaľ na Slovensku nestala. To, čo sa roky rozprávalo, že Marian Kočner beztrestne manipuluje rozsudky alebo vyšetrovanie vo svoj prospech, začala polícia po dlhom čase vyšetrovať.

Stalo sa tak až po tom, čo v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zaistili Kočnerovi mobil a polícia sa dostala sa aj k vymazaným správam v šifrovanej aplikácii Threema.

Už dnes vieme povedať, že Kočner priamo komunikoval so štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou (za Smer). Je pravdepodobné, že buď Jankovská, alebo on komunikovali aj so sudkyňami Andreou Haitovou a Zuzanou Maruniakovou. Kočner údajne komunikoval aj so sudkyňou Miriam Repákovou a prokurátorom Bystríkom Palovičom.

O Repákovej ako prvá informovala televízia Markíza.

Polícia zatiaľ nepovedala, či zaistila telefóny aj iným osobám, akcia podľa policajného prezídia pokračuje aj dnes. V celej veci je vedené trestné stíhanie pre viac trestných činov – zneužitie právomocí verejného činiteľa, korupcie alebo aj podplácania. Prípad dozoruje úrad špeciálnej prokuratúry a zatiaľ k nemu prokuratúra nechce povedať nič bližšie.

O mobil prišla aj Jankovskej sestra, mala u nej skončiť Kočnerova zmenka

Krajský súd v Bratislave potvrdil, že za vedením vo štvrtok prišla NAKA, aby sa jej príslušníci mohli stretnúť s jednou sudkyňou Krajského súdu Bratislava a dvomi sudcami Okresného súdu Bratislava I. Akékoľvek ďalšie informácie nechceli zo súdu poskytnúť.

Haitová je sudkyňou krajského súdu a je to sestra štátnej tajomníčky Jankovskej. Spolu aj študovali na bratislavskom práve, a to v 90. rokoch. Jankovská bola o ročník vyššie. V škole sa spoznali aj s exministrom vnútra a podpredsedom Smeru Robertom Kaliňákom.

Jankovská po škole odišla do Trenčína, kde sa vydala za známeho gynekológa Tibora Jankovského. Haitová ostala v Bratislave, sudkyňou je od roku 1999. Začínala na Okresnom súde Bratislava I, pričom sa špecializovala na obchodné právo. O sedem rokov neskôr odišla na stáž na ministerstvo spravodlivosti. Ministrom bol v tom čase Štefan Harabin, nominant HZDS.

Z Jankovskej urobil šéfku Okresného súdu v Trenčíne. Aj jej sestra získala za Harabina funkciu. Poveril ju riadením svojej kancelárie, pričom na ministerstve ostala až do júla 2009. Na okresný súd sa však už nevracala. Išla priamo na krajský súd, kde ju najskôr preradili dočasne a neskôr ju Súdna rada riadne preložila.

Haitová je obchodnou sudkyňou, ktorá mala rozhodovať o Kočnerových zmenkách voči televízii Markíza. Práve v senáte, kde aj ona pôsobí, totiž skončilo odvolanie televízie Markíza v celej kauze. Televízia sa odvolala voči rozhodnutiu petržalského súdu, kde spor o vyše osemmiliónovú zmenku s  Kočnerom prehrala.

Krajský súd po začatí vyšetrovania toto konanie prerušil, čaká sa na rozhodnutie špecializovaného súdu. Ten rieši obžalobu na Kočnera, ale aj bývalého šéfa Markízy Pavla Ruska, že zmenky sfalšovali.

Sudkyňu Haitová na otázky zatiaľ neodpovedala.

Zmenku mu priklepla bez toho, aby ju dala preskúmať

Za jediným rozhodnutím o zmenkách v prospech Kočnera bola sudkyňa Maruniaková, ktorej podľa informácií Denníka N tiež policajti zobrali mobil.

Maruniaková rozhodovala o zmenke za 8 miliónov eur a Kočnerovi dala za pravdu bez toho, že by zmenku vôbec dala preskúmať. Právnici Markízy pritom preukazovali, že v čase, kedy mala zmenka vzniknúť sa vtedajší riaditeľ televízie Rusko úplne inak podpisoval.

Lenže Maruniakovej pre rozhodnutie stačilo vyhlásenie Ruska, že podpis je jeho.

Z Kočnerovej Threemy je zrejmé, že na kauze zmeniek mu veľmi záležalo a aj na tomto rozhodnutí. Hovoril o tom Alene Zsuzsovej, ale aj Norbertovi Bödörovi. Vravel, že má všetko dobre pripravené a do volieb stihne právoplatný rozsudok.

Sudkyňou sa Maruniaková stala v roku 2013. Bolo to v čase, kedy pracovala v kancelárii štátnej tajomníčky Jankovskej počas druhej Ficovej vlády. Jankovská mala pritom pod palcom sudcovskú agendu a teda aj výberové konania.

Celkový výber Maruniakovej, ale ešte aj jej ďalších dvoch kolegýň z ministerstva, spochybňovalo, že na súdy nenastúpili hneď. Aj potom, ako sa stali sudkyňami ostali ešte pracovať na stáži na ministerstve. Ostala tam do apríla 2017, kedy jej stáž ukončila nová ministerka Lucia Žitňanská.

Na petržalskom súde teda bola zhruba rok, kedy rozhodla o Kočnerovej zmenke. Na otázky neodpovedala.

Neriešila zmenky, ale Technopol. O mobil prišla aj sudkyňa Repáková

Na otázky zatiaľ nereaguje ani Miriam Repáková. Je sudkyňou na Okresnom súde Bratislava I a aj jej mali policajti vo štvrtok zobrať mobil.

Aj ona rozhodovala v spore, ktorý sa týkal Kočnera. Nie však zmenky, ale Technopolu. Denník SME v minulosti upozornil na jej pochybný rozsudok, ktorým umožnila prevziať firmu Technopol Servis s majetkom v hodnote 20 miliónov eur ľuďom blízkym Kočnerovi. Stalo sa tak napriek tomu, že mali v rukách ukradnuté a dávno neplatné akcie. Prípad vyšetruje polícia.

Išlo o zložitý spor, no Repáková v ňom rozhodla spôsobom, aký zákon nepovoľoval. Minister Gábor Gál ju preto navrhol disciplinárne stíhať. Okrem toho išlo o kauzu, v ktorej na istý čas „zmizla“ veľká časť spisu. Postupne ho museli rekonštruovať a podaril sa doplniť.

Repáková je sudkyňou od roku 2010. V roku 2013 zase rozhodovala o spore medzi štátnymi železnicami a cyperskou schránkou Lancillon Limited, ktorej priklepla vyše 50-miliónov eur.

Rozhodla tak napriek tomu, že so zástupcom Lancillonu Jurajom Krištákom v minulosti podnikala. Ako napísal denník SME, námietku zaujatosti voči svojej osobe ani nepredložila na krajský súd. Repáková bola najskôr advokátkou a pôsobila v kancelárii svojho exmanžela Dušana Repáka, ktorý na Ústavnom súde zastupoval poslancov HZDS a Smeru v spore o zrušenie Špeciálneho súdu.

Repáková sa v roku 2009 chcela stať europoslankyňou. Do Európskeho parlamentu kandidovala za Slobodné fórum.

Aj Harabinov ochrankár a bývalý podpredseda súdu

Keď sa zistilo, že chýba časť tohto spisu, tak sa funkcie podpredsedu Okresného súdu Bratislava I vzdal sudca Vladimír Sklenka. Vtedy odmietal, že to spolu súvisí. Podľa televízie Markíza aj on mal prísť o svoj mobil.

Vladimír Sklenka sa stal sudcom v roku 2014, vzadu stojí Monika Jankovská. Foto – TASR

Sklenka je sudcom s veľmi rýchlou kariérou. Ministrovi Harabinovi robil najskôr ochrankára. Popri tom študoval právo na Panaeuróspkej vysokej škole, ktoré skončil v roku 2009. O rok neskôr už bol asistentom sudcu Najvyššieho súdu, ktorému šéfoval Harabin. Sudcom sa stal v roku 2014. Do funkcie ho vymenoval prezident Ivan Gašparovič len pár dní pred odchodom z prezidentského paláca.

Krátko na to bol poverený funkciou podpredsedu Okresného súdu Bratislava I.

Palovič: Mobil som odovzdal dobrovoľne

Bystrík Palovič bol podozrivý z postupovania v prospech Kočnera už dlhšie. Obvinil Gábora Grendela a chcel stíhať aj Daniela Lipšica vo vymyslených kauzách. Zároveň mal byt v komplexe, ktorý postavil Bašternák na Kolibe a jeho syn bol koncipient u Bašternákovho obhajcu Petra Filipa. Médiá tiež upozorňovali na jeho veľký majetok.

Rozhovor zrejme o Palovičovi zachytili prokurátori v kauze vraždy v komunikácii Kočnera s Bašternákom.

„Taktiež Kočner komunikoval aj s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, s ktorým sa zhodli, že je načase odsťahovať sa zo Slovenskej republiky, nakoľko má padnúť vláda, a Kočnera aj s Bašternákom majú niekto na rade ako prvých, keď bude Lipšic generálny prokurátor. Včera niekomu z účastníkov dialógu niekto volal a týkalo sa to nejakého oznámenia… v spojitosti s preukazovaním pôvodu majetku. Vec si vyžiadala generálna prokuratúra a robí to niekto na jednotke. Na záver uviedli, že sa aj nad Bisťom zmráka, pričom ho má Čižnár odj…ať, teda má nad tým Bisťom pravdepodobne personálnu, alebo disciplinárnu právomoc,“ píše sa v spise k vyšetrovaniu vraždy.

Bystríka Paloviča volajú bežne Bisťo.

„Môžem potvrdiť, že včera t.j. 22.08.2019 som policajtovi dobrovoľne vydal svoj mobilný telefón. V minulosti som nikdy nerozhodoval na objednávku osoby Marián Kočner,” napísal Denníku N Palovič.

“O skutočnosti, že bolo začaté trestné stíhanie nemám vedomosť, ďakujem vám za túto informáciu, vnímam ju ako štandardný postup v zmysle Trestného poriadku,” dodal ešte.

K rozhovoru Kočnera s Bašternákom v minulosti Palovič uviedol: „Nerozumiem, aký súvis má uvedená časť komunikácie s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka. Je mi úprimne ľúto, že sa úplne zabúda na hroznú tragédiu dvoch mladých ľudí a vyšetrovanie ich smrti sa zneužíva na spochybňovanie osôb a udalostí, ktoré absolútne nesúvisia s riadnym vyšetrením vraždy a potrestaním páchateľov.”

Gábor Grendel z OĽaNO k zadržaniu Paloviča vyhlásil, že takto to tu niekedy fungovalo. “Keď som v roku 2014 kandidoval na starostu Starého Mesta, na pokyn tohto prokurátora som bol obvinený, čo môj vtedajší súper vedel skôr, ako ja, a patrične to v kampani aj využil. A samozrejme informácie z vyšetrovacieho spisu boli zverejnené anonymnými blogermi – ale vtedy boli “úniky” v pohode. Voľby som prehral o 26 hlasov a po voľbách bolo moje trestné stíhanie zastavené rozhodnutím generálnej prokuratúry.”

Grendel hovorí, že podobne chcel Palovič stíhať aj Lipšica, ale Generálna prokuratúra to nedovolila.

“Bystrík Palovič starší isté obdobie dozoroval aj náš prípad s Danielom Lipšicom vo veci Kočnerovho bankového tajomstva; zhodou okolností v tej etape vyšetrovania to dozoroval, kedy Marián Kočner navrhol vypočuť novú svedkyňu s novými dôkazmi. Viac k tomu radšej nenapíšem, lebo keď som sa nad tým naposledy verejne pohoršoval na Facebooku, dostal som od jedného poslanca Smeru odkaz, že to orgány činné v trestnom konaní vyhodnucujú ako ovplyvňovanie svedkov a zvažujú moje väzobné stíhanie. Potom bol síce pán Palovič starší vymenený, ale aj tak nám bolo vznesené obvinenie. Vyšetrovateľskou dvojicou Jombík&Barochovský.” Voči Lipšicovi stíhanie zastavili, Grendel ešte čaká na rozhodnutie.

“A Fico sa veselo tvári, že Kočner bol len chvastúň, ktorý na nič nemal vplyv,” dodal Grendel.

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Telefóny zobrali aj sudkyniam Maruniakovej a Repákovej. Prvá rozhodla v prospech Kočnera zmenky, druhá Technopol

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners