Komentár Daga Daniša: Jankovská ukázala, ako vyzerá svinstvo

Monika Jankovská.| aktuality.sk | Dag Daniš | dnes 19:00 |

Monika Jankovská.Zdroj: Branislav Wáclav / Aktuality.sk

Monika Jankovská, dodnes neoficiálna šéfka ministerstva spravodlivosti, pri odchode stratila nervy. Policajnú raziu, pri ktorej zaistili jej telefón, považuje za „svinstvo". Vyšetrovateľom a prokurátorom nepriamo pohrozila následkami.

To skutočné svinstvo je však skôr za Jankovskou, ako za tými, ktorí vyšetrujú jej údajnú komunikáciu s Kočnerom.

Namiesto fráz a silných rečí sa v tomto komentári obmedzíme na príbeh, v ktorom pri sebe, bok po boku, vystupujú mafiáni a ich poskokovia v polícii a na súdoch.

Fatima

Príbeh sa začal v roku 2000. Podnikateľ Janíček získal v dražbe známy trenčiansky bar. O ten istý bar sa však zaujímal aj mafián Čongrády. Kočnerov kamarát.

Čongrádyovci zariadili, aby boli Janíček a jeho spoločník obvinení z vydierania, posadení do väzby a aby sa bar prepísal na ich ľudí. V tejto fáze do deja vstúpila aj Jankovská. V tom čase sudkyňa v Trenčíne, ktorá bola považovaná za figúru čongrádyovcov.

Jej úlohou malo byť „prepustenie" Janíčka. Zariadiť to mala tak, že Janíčkovi a jeho spoločníkovi dá presne taký trest, aký si už odsedeli, kým boli držaní vo väzbe. Vychádzalo to na 15 mesiacov.

Rozhodnutie sudkyne Jankovskej: 15 mesiacov basy. Janíček a jeho spoločník išli na slobodu.

Jednou z podmienok, ktoré si mala dať Jankovská, bolo to, že odsúdení sa neodvolajú. Aby jej pochybné rozhodnutie nebolo predmetom skúmania na odvolacom súde. Výmer trestu v dĺžke, ktorú si už obvinený odsedel vo väzbe, je vždy podozrivý. 

Janíček však dohody s čongrádyvcami ignoroval a odvolal sa. Jankovská údajne zúrila a s krikom naliehala na mafiána Čongrádyho, aby po sebe upratal. Neuspela. Kauza išla na odvolací súd. Čongrádymu tým narástli náklady. Musel podplatiť ďalších ľudí. Odvolací súd potvrdil rozhodnutie sudkyne Jankovskej. No nie zadarmo. Jankovská si mala údajne vypýtať úplatok tri milióny korún.

Vražda Kuciaka

Takto boj o bar Fatima opísali Janíček a člen skupiny čongrádyvcov Vida. Jankovskú obvinili z brania úplatkov a z práce pre mafiu. Stalo sa to po vražde Jána Kuciaka v roku 2018. Jankovská bola v tom čase štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti.

Jankovská však použila svoje osvedčené zbrane: poprela, že by sa poznala s čongrádyovcami. Krátko na to sa ktosi začal Janíčkovi aj Vidovi vyhrážať. Vida odvolal svoje tvrdenia proti Janskovskej. Janíček nie.

Kočnerova Threema

Útoky na Moniku Jankovskú v roku 2018 zamestnali aj Mariana Kočnera. Cez aplikáciu Threema písal Norbertovi Bödörovi, že treba zavrieť „tých dvoch, čo útočia na Moniku".

Bödör je nitriansky podnikateľ a Kočnerov kamarát, ktorý mal mať do leta 2018 vplyv na vedenie polície a NAKA. Hlavne cez policajného prezidenta Gašpara, šéfa NAKA Hraška a šéfa protikorupčnej jednotky Krajmera.

Čo si napísali Kočner s Bödörom, to sa aj stalo.

Janíček skončil v cele predbežného zaistenia (Vida svoje tvrdenia odvolal). Dôvod? Jankovská podala trestné oznámenie na Janíčka za ohováranie. Polícia pri tom predviedla nehoráznu nadprácu – Janíčka zadržali a posadili do cely. Pustili ho až po kriku médií.

Neskôr Janíček pre HN uviedol: „Raz mi povedal jeden známy: dávaj si pozor, lebo ťa dolámu, dávaj si pozor na rodinu, pretože Jankovská chodí za Bödörom".

Či Jankovská naozaj chodila za Bödörom, nevieme. No mali by to vedieť vyšetrovatelia, ktorí skúmajú komunikáciu Kočnera s Bödörom.

Možno sa nakoniec ukáže, že Jankovská nie je „opička" Kočnera, ale opička bödörovcov.

Fatima II

Mimochodom, bar Fatima, ktorý Janíčkovi vzala mafia, mal neskôr ďalšieho zvláštneho majiteľa. Získala ho spoločnosť BATA.

Za touto firmou stála Mária Krajmerová. Maželka funkcionára NAKA Krajmera, ktorý bol považovaný za poskoka bödörovcov. Ďalším vlastníkom bol Norbert Tanoczký. Krajmerovej brat a spoločník bödörovcov.

„Opička"

Pokiaľ ide o Kočnerove správy, ktoré si mal vymieňať s Jankovskou, aj v tomto prípade Jankovská zatĺka. Podobne ako pri čongrádyovcoch. Vraj sa s Kočnerom nepozná a nestretávala sa s ním.

Jankovskej slovám je ťažké uveriť. V Kočnerovom mobile je tisícka správ s osobou, ktorú mal označenú ako Moniku Jankovskú a ktorú považoval za svoju „opičku". Ďalej: obchodné spory o zmenky skončili na stole Jankovskej sestry. Presne podľa potrieb Kočnera.

Kočner pri komunikácii so Zsuzsovou možno preháňal, že Jankovská je jeho poslušná figúra. Zrejme to treba poopraviť: Jankovská vyzerá ako figúra oligarchov bödörovcov. Zrejme preto sa napriek verejnému tlaku držala vo funkcii. A zrejme preto ľudia, ktorí o nej prehovorili, boli okamžite trestne stíhaní (za ohováranie). A jeden z nich pre výstrahu zadržaný a strčený na 24 hodín do cely.

Jednoducho, za Jankovskou cítiť už 20 rokov tony svinstva. Ďalšia dávka, tá kočnerovsko-bödörovská, do toho len hladko zapadá. Ako vidly do lajna.

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Komentár Daga Daniša: Jankovská ukázala, ako vyzerá svinstvo

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners