Macejková obviňuje reportérku Denníka N. Bráni sa pritom klamstvom

| dennikn.sk | Veronika Prušová | 5. septembra 2019 16:57 | 

Ivetta Macejková prepúšťala. Foto – TASR

Bývalá predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková zareagovala na článok o svojej práci k titulu LL.M stanoviskom plným neprávd. Pridal sa k nej aj rektor školy, kde titul získala. Autorka textu vysvetľuje, v čom zavádzajú.

Bola to účelová snaha o diskreditáciu, reagovala bývalá predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková na reportáž Denníka N o tom, ako je skrytá jej absolventská práca. Text vníma nielen ako diskreditáciu svojej osoby, ale aj ako snahu ovplyvniť členov súdnej rady v jej neprospech pri pondelkovej voľbe predsedu Najvyššieho súdu. Macejková sa o tento post uchádza.

„Predmetný článok nestojí na pravdivých základoch,“ napísala sudkyňa deň po zverejní textu. Reportérku Denníka N Máriu Benedikovičovú obvinila, že vo svojom texte „neváhala uviesť viaceré nepravdivé tvrdenia“. Lenže je to Macejková, kto vo svojom stanovisku píše o veciach, ktoré sa dokázateľne rozchádzajú s realitou.

Denník N ju preto opakovane požiadal o vysvetlenie, z čoho pri svojich tvrdeniach v stanovisku vychádzala. V čom sa mýli, jej osobne napísala aj Benedikovičová. Reakcia Macejkovej je, že všetko, čo považovala za potrebné k téme povedať, už zhrnula v stanovisku. Zároveň redakciu „dôrazne“ požiadala, aby stanovisko uverejnila.

My sme sa rozhodli jej vyhovieť. Avšak aj s vysvetlením autorky článku.

Má ísť o domnienky, ktoré nevysvetlí

„Celý článok pokladám za vykonštruovaný, postavený na domnienkach novinárky, ktorá v ňom neváhala uviesť viaceré nepravdivé tvrdenia. Už samotný názov mal navodiť dojem, že moju prácu bolo potrebné ukrývať. Svoju prácu som však nijako netajila ani neskrývala, naopak, ako bolo v samotnom článku uvedené, novinárka mala možnosť oboznámiť sa s ňou osobne,“ napísala Macejková.

Článok mal titul: Rektor skryl prácu, za ktorú dostala Macejková titul. Aké nepravdy reportérka napísala, bývalá predsedníčka Ústavného súdu vo svojom stanovisku nespresnila.

„Stojím si za textom o tom, ako za zvláštnych okolností nadobudla titul za prácu o ústavnom práve na súkromnej vysokej škole špecializujúcej sa na výučbu o bezpečnosti. Nijaké klamstvo v ňom nie je, iba opisuje fakty, ako rektor školy ukryl u seba v kancelárii jej prácu, ako mi ju po chvíli študovania zobral a ona už viac do nej nedovolila pozrieť. Ako s ňou na tejto škole študovala kamarátka, vtedy ústavná sudkyňa Marianna Mochnáčová, rektorova asistentka či vtedajší policajný viceprezident a známy plagiátor Ľubomír Ábel,“ oponuje bývalej predsedníčke Ústavného súdu autorka článku.

Práca nie je utajovaná, ale ako sa k nej dostať?

Titul LL.M si Macejková môže písať od roku 2016. Získala ho na súkromnej Vysokej škole bezpečnostného manažérstva v Košiciach, kde sídli aj Ústavný súd, ktorému v rokoch 2007 až 2019 Macejková predsedala. Študovala teda popri funkcii. Keď v polovici februára v Košiciach skončila, vrátila sa na Najvyšší súd, kde je sudkyňou.

Macejková vo svojom stanovisku vysvetľuje, že Benedikovičová ju 22. augusta žiadala o možnosť nahliadnuť do jej práce, čo umožnila. Na nahliadnutie ju novinárka dostala o šesť dní neskôr priamo na vysokej škole. „Na jej doplňujúcu prosbu z dňa 28. 8. 2019, aby si mohla z práce spraviť výpisky, prípadne ju odkopírovať, som preto oprávnene reagovala, že ju už mala plne k dispozícii, a z toho dôvodu som už nepovažovala za potrebné poskytnúť svoj súhlas na robenie si z nej ďalších výpiskov či kopírovať ju,“ vysvetľuje sudkyňa Najvyššieho súdu.

Stalo sa to potom, ako Benedikovičovej prácu rektor zobral, pretože si ju porovnávala v mobile s textom inej práce. Je staršia a má podobný názov ako tá Macejkovej, ktorej neprešla antiplagiátorským programom. To bol dôvod pochybností, pre ktoré autorka článku texty porovnávala.

Keď najprv prácu hľadala v knižnici, medzi ostatnými prácami absolventov tejto školy ju nenašla. Po vlaňajšom škandále s rigoróznou prácou predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) si ju zobral k sebe do kancelárie rektor školy Marián Mesároš.

Benedikovičová sa verejne pýta, že ak nie je práca nijako utajovaná, prečo má sudkyňa problém dovoliť čítať ju. Prečo ju po Dankovej kauze rektor vzal z knižnice školy k sebe do kancelárie? „To nie je môj výmysel, priznal to samotný rektor. Nech sa jeho spýta, prečo usúdil, že jej dielo treba chrániť pred čitateľmi,“ dodáva autorka.

Vraj sa vydávala za študentku

Macejková napísala, že súhlas na výpisky a kopírovanie novinárke nedala aj „z dôvodu jej nekorektného novinárskeho prístupu“. Benedikovičovú obviňuje, že sa neetickým spôsobom snažila dostať k jej prácam.

Zmieňuje sa o dizertačnej práci z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach aj už spomínanej podiplomovej práci zo súkromnej vysokej školy. Novinárka podľa Macejkovej predstierala, že je študentkou uvedených škôl. „Môj súhlas by získala aj bez tohto spôsobu hneď od začiatku,“ presviedča v stanovisku a dodáva, že reportérka sa „tým istým spôsobom tiež snažila dostať k diplomovej práci mojej dcéry z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach“.

„Takýto spôsob správania novinárky ja osobne odsudzujem a domnievam sa, že nesvedčí o jej čestných a etických úmysloch. V tejto súvislosti by som tiež rada upozornila, že zo samotnej povahy tohto štúdia nie som povinná zverejňovať svoju podiplomovú prácu, napriek tomu som bola ochotná a sprístupnila som ju,“ napísala Macejková a dodala, že štúdium riadne ukončila samostatne napísanou odbornou podiplomovou prácou s názvom Právo Európskej únie v rozhodovacej činnosti Ústavného súdu SR.

„Nie je to pravda, nič som nepredstierala. Jej dizertačnú prácu netreba zložito zháňať. Stačí pár kliknutí a je dostupná na internete v Centrálnom registri záverečných prác, takže vôbec nie je potrebné ju vyhľadávať fyzicky v knižnici. Jej podiplomovú prácu, za ktorú jej v roku 2016 dali titul LL.M, som hľadala v knižnici školy, kam som zašla ako bežná verejnosť. Každá knižnica vysokej školy je podľa zákona prístupná verejnosti. Vystupovala som pod svojím menom, nevystupovala som ako študentka. Ale, žiaľ, nepochodila som, práca tam nebola,“ vysvetľuje Benedikovičová, ako postupovala pri písaní reportáže.

Macejková stíhala viesť Ústavný súd aj študovať. Foto – TASR

Keď sa Denník N pýtal Macejkovej, z akého dôvodu by sa naša kolegyňa mala vydávať za študentku, keď je jej dizertačná práca v registri, odpoveď neprišla. Neodpovedala ani na to, odkiaľ má informáciu, že sa Benedikovičová v snahe získať podiplomovú prácu vydávala za študentku. Bez vysvetlenia ostala aj otázka, prečo tvrdila, že sa novinárka snažila získať prácu jej dcéry. Nikdy sa o to totiž nepokúšala.

Na tieto otázky Macejková neodpovedala. No v stanovisku pohrozila, že v prípade „účelového znevažovania“ jej osoby podá trestné oznámenie a žalobu na ochranu osobnosti.

Odkiaľ predsedníčka „čerpala“, naznačuje reakcia rektora

Rovnako ako bývalá predsedníčka Ústavného súdu sa cez stanovisko poslané médiám rozhodol na článok z pondelka reagovať aj rektor súkromnej Vysokej školy bezpečnostného manažérstva Mesároš.

Aj v ňom je však niekoľko nepravdivých tvrdení, ktoré uvádza Benedikovičová na pravú mieru. Napríklad píše rektor o tom, ako novinárka protiprávne prešla popri pracovníkovi SBS do akademickej knižnice, kde sa vydávala za študentku UPJŠ v Košiciach.

Foto N – Tomáš Benedikovič

„Nie je pravda, že som protiprávne prešla popri pracovníkovi SBS v budove školy. Jedine ak pán rektor Mesároš slušný pozdrav a odzdravenie vrátnika považuje za protiprávne konanie,“ opisuje Benedikovičová, ako sa v skutočnosti dostala do budovy. Dodala, že sa predstavila svojím menom a klamstvo je aj to, že ju vraj pracovníčka knižnice upozornila, že musí požiadať o členstvo v knižnici a že LL.M práce sú presunuté do iných priestorov školy.

„Na vlastné oči som videla v regáli viac podiplomových prác, medzi ktorými pracovníčka knižnice neúspešne hľadala tú od Macejkovej,“ vysvetľuje novinárka, ako prebiehala jej návšteva knižnice Vysokej školy bezpečnostného manažérstva.

Mesároš v stanovisku obvinil reportérku, že pri prechádzaní okolo obrazu Milana Čiča povedala, že „hnusný komunista Čič“. Benedikovičová tvrdí, že tieto slová nikdy nevyslovila a nezhadzovala úroveň školy, ako to tvrdí rektor.

Autorka článku tiež vysvetľuje, že si Macejkovej prácu nikdy nefotografovala. Porovnávala ju s textom inej práce, ktorý mala uložený v mobile, čo jej traja dozorujúci pracovníci nezakázali robiť. Problém s tým mal až Mesároš.

V závere stanoviska rektor píše, že Macejkovej práca je na požadovanej úrovni. „Potom však nerozumiem, prečo tak bráni jej prečítaniu. Už tu raz bránil prečítaniu svojej rigoróznej práce predseda parlamentu Andrej Danko z SNS. Neskôr sa ukázalo, že ukrýval plagiát,“ dodala Benedikovičová.

My sme sa rozhodli jej vyhovieť. Avšak aj s vysvetlením autorky článku.

Má ísť o domnienky, ktoré nevysvetlí

„Celý článok pokladám za vykonštruovaný, postavený na domnienkach novinárky, ktorá v ňom neváhala uviesť viaceré nepravdivé tvrdenia. Už samotný názov mal navodiť dojem, že moju prácu bolo potrebné ukrývať. Svoju prácu som však nijako netajila ani neskrývala, naopak, ako bolo v samotnom článku uvedené, novinárka mala možnosť oboznámiť sa s ňou osobne,“ napísala Macejková.

Článok mal titul: Rektor skryl prácu, za ktorú dostala Macejková titul. Aké nepravdy reportérka napísala, bývalá predsedníčka Ústavného súdu vo svojom stanovisku nespresnila.

 

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Macejková obviňuje reportérku Denníka N. Bráni sa pritom klamstvom

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners