Predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková a Marcela Kosová

| postoj.sk | Martin Hanus | 22.10.2019 |

Na snímke Marcela Kosová (vľavo) a Lenka Praženková. Foto: TASR/Jakub Kotian, Martin Baumann

Predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková a Marcela Kosová sa vzdali členstva v päťčlennej komisii Súdnej rady, ktorá mala preverovať podozrenia voči sudcom so zaistenými mobilmi. Urobili tak po tom, čo minulý týždeň Postoj informoval, že sa koncom roka 2017 zúčastnili na zabíjačke organizovanej advokátskou kanceláriou IKRÉNYI & REHÁK, kam prišiel aj Marian Kočner. Neskôr sa na stránkach Postoja viacerí členovia Súdnej rady vyjadrili, že po medializovaných informáciách by mali Praženková a Kosová zvážiť svoje pôsobenie v komisii. 

 

Praženkovej aj Kosovej rozhodnutie odstúpiť z komisie Súdnej rady je správne, aj vďaka nemu sa zvýši tlak, aby komisia v novom zložení hovorila o očiste justície nielen formalisticky a heslovito. Najväčší problém oboch sudkýň, ktoré mali riešiť kontakty iných sudcov s Kočnerom, nespočíval v tom, že boli na zabíjačke, kde sa ocitli v tesnej blízkosti Kočnera (obe sudkyne tvrdia, že následne zo zabíjačky odišli), hoci na takéto akcie by sudcovia nemali chodiť už z princípu. Problém bol najmä v spôsobe, akým obe sudkyne vystupovali v mene komisie – bolo zjavné, že si neuvedomujú hĺbku krízy a nedôvery, ktorej z oprávnených dôvodov čelí justícia, a že obe sú súčasťou rôznych väzieb a sietí, ktoré im bránia postupovať ráznejšie.

Napokon, bola to práve predsedníčka SR Praženková, ktorá v januári tohto roka navrhla Moniku Jankovskú ako kandidátku na ústavnú sudkyňu. O Jankovskej síce v tom čase nebolo známe, čo všetko zabezpečovala pre Mariana Kočnera, ale už dlhodobo ju sprevádzala morálne zlá povesť, o čom Praženková musela vedieť azda ešte lepšie než novinári.

Odstúpenie Praženkovej a Kosovej z komisie je teda dobrý, ale ešte zďaleka nie dostatočný krok. Pri bližšom pohľade na súčasné zloženie Súdnej rady prevažujú dôvody na skepsu, či súdna samospráva bude mať silu na spustenie skutočných, nie iba predstieraných očistných mechanizmov. Väčšina súčasných členov rady je totiž skôr z mentálneho sveta Lenky Praženkovej a sudcovských klík Smeru. Dokonca je isté riziko, že toto krídlo bude od zajtra silnejšie. Zajtra sa totiž medzi sudcami konajú voľby do Súdnej rady, kde medzi sebou zvedú zápas Dušan Čimo (kritik súčasných pomerov) a Petra Príbelská z Najvyššieho súdu.

Príbelskú priamo podporuje aj Juraj Sopoliga, prezident Združenia sudcov Slovenska, ktorý bol kedysi jedným z najbližších spojencov Štefana Harabina. Sopoliga ho podporoval v šikanóznych akciách proti sudcom a neskôr sám o sebe tvrdil, že je poradcom štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej. Už len spojenectvo Príbelskej so Sopoligom by dnes malo byť sebadiskvalifikujúcim faktorom, uvidíme, koho si z dvojice Čimo-Príbelská zajtra vyberú sudcovia.

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková a Marcela Kosová

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners