Sudcovia, ktorých spomína Kočnerova Threema. Kto čo spravil?

| Peter Kováč | domov.sme.sk | 28. jan 2020 |

Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo )

Súdna rada pozastavila výkon sudkyni Denise Cvikovej na pol roka.

BRATISLAVA. Trvá to už niekoľko mesiacov, ale okruh sudcov, ktorí pre správy z Threemy končia, sa stále rozširuje.

V utorok dostala polročnú stopku aj bratislavská sudkyňa Denisa Cviková, a to na návrh ministra spravodlivosti Gábora Gála.

S druhým, totožným návrhom, ktorý sa týkal sudkyne Zuzany Maruniakovej, Gál neuspel. Tá má však problémy aj bez toho. Súdna rada jej navrhuje disciplinárne stíhanie a zistila aj to, že zrejme vôbec nemala byť sudkyňa, keďže sa našli pochybenia pri jej výberovom konaní.

Ministerstvo preto výberové konania spätne preverí.

Maruniaková aj Cviková pritom svoju rolu v Threeme už vysvetľovali členom Súdnej rady. Neúspešne.

„Nedokázali dostatočne a dôveryhodne vysvetliť okolnosti kauzy,“ zhrnula šéfka osobitnej komisie pri Súdnej rade Elena Berthotyová.

Prinášame prehľad toho, kto je kto medzi sudcami z komunikácie Mariana Kočnera v aplikácii Threema.

 

Monika Jankovská

Sudkyňa Krajského súdu v Bratislave a bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti.

 

S Marianom Kočnerom si vymenila viac ako šesťtisíc správ, v ktorých mu nielen dávala zákulisné informácie z rezortu, ale aj úkolovala ďalších sudcov a ľudí v justícii podľa Kočnerových pokynov. Napríklad svojej bývalej podriadenej na ministerstve, sudkyni Zuzane Maruniakovej hovorila, ako má rozhodnúť o údajných zmenkách, ktorých vyplatenie Kočner žiadal od televízie Markíza.

Dôsledky:

  • disciplinárna komisia Jankovskej ešte vlani v októbri pozastavila výkon funkcie sudkyne pre klamstvá o dovolenke u advokáta Radomíra Bžána, odvolala sa;
  • na krku má aj druhú disciplinárku pre komunikáciu s Kočnerom – aj pri tejto disciplinárke Jankovskej začiatkom roka pozastavili výkon, tiež sa odvolala.

Zuzana Maruniaková

Sudkyňa Okresného súdu Bratislava V.

Podľa správ z Threemy dostávala od Jankovskej inštrukcie, ako má rozhodnúť v prípade jednej z údajných zmeniek TV Markíza v hodnote 8,3 milióna eur. S Jankovskou sa preto aj stretla.

V apríli 2018 rozhodla Maruniaková o pravosti zmenky bez toho, aby dala znalcom preskúmať podpis bývalého riaditeľa televízia Pavla Ruska. Svoje konanie vysvetľovala osobne Súdnej rade ešte vlani v novembri, médiám odmietla odpovedať.

„Vyjadrila som sa pred komisiou,“ povedala Maruniaková.

Dôsledky:

  • minister spravodlivosti Gábor Gál pripravil ešte vlani disciplinárku voči Maruniakovej, ktorú však nepodal pre obavu, že by sa bila s trestným konaním, ktoré vedie polícia;
  • po úprave zákonov Gál využil novú možnosť a Maruniakovej navrhol pozastaviť výkon funkcie sudkyne (podľa zákona je to možné na pol roka) – Súdna rada v utorok návrh odmietla;
  • Súdna rada však zároveň navrhla Maruniakovej disciplinárku s odôvodnením, že prestala spĺňať predpoklady sudcovskej spôsobilosti – o podaní či nepodaní návrhu rozhodne šéfka rady Lenka Praženková.
  • pri preverovaní sudkyne sa tiež zistilo, že pri jej výberovom konaní na miesto sudcu boli chyby a zrejme nemala získať dostatočný počet bodov – Súdna rada sa tým ešte bude zaoberať 

Denisa Cviková

Sudkyňa Okresného súdu Bratislava I.

Práve táto sudkyňa mala podľa komunikácie medzi Kočnerom a Jankovskou v Threeme pomáhať svojej kolegyni Maruniakovej s písaním rozhodnutia o zmenke. Kamera televízie Markíza zachytila, že do pojednávacej miestnosti na vyhlasovanie rozhodnutia dokonca inkognito osobne prišla.

Cviková neskôr zábery vysvetľovala kamarátskym vzťahom s Maruniakovou. Odmietla, že by písala či pomáhala s rozsudkom.

S médiami Cviková odmietla komunikovať.

Dôsledky:

  • rovnako ako pri Maruniakovej navrhla Súdna rada v utorok Praženkovej, aby na Cvikovú podala disciplinárku;
  • Gál aj v tomto prípade podal návrh na pozastavenie funkcie sudkyne, Súdna rada ho odobrila, čo pre sudkyňu Cvikovú znamená polročný dištanc. 

Andrea Haitová

Sudkyňa Krajského súdu v Bratislave a sestra Moniky Jankovskej.

Rozhodovala o odvolaní televízie Markíza proti prerušeniu procesu o jednej z údajných zmeniek. Haitová sa k rozhodovaniu dostala za zvláštnych okolností v decembri 2018, keď zaskakovala v inom senáte za kolegu, ktorý bol na dovolenke.

Súd nechal konanie prerušené. Ak by tak nespravil, na súde by sa konanie definitívne zastavilo a údajná zmenka by sa stala bezcennou.

Svoje konanie vysvetľovala osobitnej komisii Súdnej rady dvakrát, no nepresvedčila ju. Napríklad aj preto, že tvrdila, že si nemazala mobil pred jeho odovzdaním polícii.

Ukázalo sa totiž, že Haitovej mobil sa po pripojení na internet zresetoval a všetky údaje v ňom sa zmazali. Znalci však zistili, že z mobilu sa predtým mazali aj kontakty, správy a aj aplikácia Threema, cez ktorú komunikoval aj Kočner.

Novinárom Haitová povedala, že sa s Kočnerom nepozná a ani si s ním nepísala. K mazaniu dodala len toľko, že s Kočnerovou kauzou nesúvisí.

„Bolo by nelogické, aby som popierala ročné bežné užívanie mobilného telefónu vrátane priebežného zmazávania reklamných SMS správ a neaktuálneho obsahu,“ povedala.

Dôsledky:

  • Súdna rada odporučil svojej šéfke Lenke Praženkovej disciplinárne potrestanie Haitovej už dvakrát – v novembri a opätovne v decembri. Praženková si k prípadu vyžiadala ďalšie podrobnosti od komisie, ktorú si rada zriadila na prešetrenie sudcov spomínaných v Threeme. Zvukový záznam z Haitovej výpovede pred komisiou vraj omylom nevznikol. Praženková dosiaľ disciplinárny návrh nepodala.

Vladimír Sklenka

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Sudcovia, ktorých spomína Kočnerova Threema. Kto čo spravil?

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners