Kočnerovým sudcom sa z funkcií nechce. Prvých by mohli vyradiť v utorok

| domov.sme.sk | 16. 3. 2020 |

Jarmila Urbancová pri minulotýždňovom zadržaní políciou. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Talára sa vzdala iba Maruniaková.

BRATISLAVA. Sudcom, ktorých minulý týždeň zadržala polícia a obvinila z rôznych korupčných činov, sa zo svojich funkcií nechce odísť.

Z pôvodne trinástich zadržaných sa talára zatiaľ vzdala ako jediná len petržalská okresná sudkyňa Zuzana Maruniaková. Rovnaký krok síce avizoval aj krajský sudca Richard Molnár, no oficiálnu žiadosť od neho zatiaľ nik nemá.

Zvyšných jedenásť ľudí tak naďalej ostáva sudcami. Tí z nich, ktorí sú stíhaní na slobode, teda môžu aj naďalej súdiť. Podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová, ktorá od októbra súd dočasne vedie, dokonca zatiaľ ostáva aj vo vedúcej funkcii, keďže súd iného šéfa nemá.

Urbancová je obvinená z prečinu podplácania, o ktoré sa podľa obvinenia snažila v rámci kauzy Technopol Servis. Polícia v tejto kauze v pondelok obvinila mafiána Mariana Kočnera z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Na otázky denníka SME, či sa Urbancová funkcie podpredsedníčky vzdá dobrovoľne, sudkyňa od piatka neodpovedala.

Ak to sama nespraví, odstaviť by ju mohol návrh ministra spravodlivosti Gábora Gála na dočasné pozastavenie funkcie sudkyne. Rozhodovať o ňom bude jeden z disciplinárnych senátov, ktoré spadajú pod Súdnu radu.

"Ak by výkon funkcie sudcu Jarmile Urbancovej pozastavili, nemôže ani vykonávať funkciu podpredsedníčky Najvyššieho súdu," vysvetlila hovorkyňa rady Veronika Müller.

Otázka toho, kto by Urbancovú vo funkcii nahradil do času, kým dostane Najvyšší súd riadneho šéfa, je však zložitejšia. Zákon ani vnútorné predpisy súdu totiž nerátajú so situáciou, že Najvyšší súd nemá súčasne predsedu ani podpredsedu.

Vrátiť sa môže aj Švecová

Z iniciatívy dvoch sudcov súdu, Eleny Berthotyovej a Dušana Čima, malo preto o ďalšom postupe rozhodnúť v utorok plénum Najvyššieho súdu. Očakávalo sa schválenie postupu zaužívaného aj na Ústavnom súde, kde sa vedenia v obdobných situáciách ujíma ten zo služobne najstarších sudcov, ktorý je najstarší aj vekom. Vychádzalo by to na Petra Szaba z trestného kolégia.

Sudcovia stíhaní vo väzbe a na slobode

Stíhaní väzobne:

 • Monika Jankovská,
 • Eugen Palášthy,
 • Denisa Cviková,
 • Richard Molnár.

Stíhaní na slobode:

 • Zuzana Maruniaková,
 • Dávid Lindtner,
 • Ľuboš Sádovský,
 • Angela Balázsová,
 • Gabriela Buľubašová,
 • Dušan Srogončík,
 • Jarmila Urbancová,
 • Andrea Haitová,
 • Katarína Bartalská,
 • Miriam Repáková (vzdala sa funkcie sudkyne už vlani v novembri).

Postup však momentálne nemá, kto schváliť.

"Z dôvodu zvýšenia bezpečnostného rizika šírenia koronavírusu sa zasadnutie pléna Najvyššieho súdu odročuje na neurčito," vysvetlila hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Poradiť si so situáciu sa preto momentálne snaží Súdna rada, ktorá môže hlasovať aj per rolam, čiže na diaľku. V hre je niekoľko alternatív. Okrem princípu prevzatého z Ústavného súdu navrhuje jeden z členov rady Branislav Jablonka, aby sa vedenia ujal vekovo najstarší sudca. Tretím riešením by bolo poverenie bývalej šéfky Najvyššieho súdu Daniely Švecovej, ktorej sa skončilo funkčné obdobie začiatkom októbra.

Keďže však štátni kontrolóri našli na súde v lete minulého roka niekoľko závažných pochybení, ku ktorým došlo práve v čase šéfovania Švecovej, jej výber by zrejme vyvolal ďalšie diskusie, a to aj napriek skúsenostiam.

V odpovedi na otázku, ktorá z alternatív by bola pre Najvyšší súd najlepšia, sa zatiaľ členovia Súdnej rady nezjednotili. Vravia však, že dohoda je nutná.

"Aj keď ide o legislatívne krivkajúce riešenie, žiadny iný spôsob neprichádza do úvahy, a preto by sme sa o to mali pokúsiť," vysvetľuje Berthotyová.

Najbližšia voľba riadneho šéfa Najvyššieho súdu je totiž naplánovaná až na 30. marca. Sudcovia Najvyššieho súdu sa síce pôvodne dožadovali skoršieho termínu voľby, no Súdna rada termín odmietla posunúť.

Prvých sudcov by mohli odstaviť v utorok

Dostať stíhaných sudcov z pojednávacích miestností sa minister Gál snaží nielen u Urbancovej, ale aj u ďalších jedenástich sudcoch. S výnimkou šéfa petržalského súdu Dušana Srogončíka totiž podal na všetkých z minulotýždňovej policajnej akcie Búrka podnety na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu.

Výnimku pri Srogončíkovi vysvetľuje minister tým, že sa naňho zameral už v minulosti, no kontroly nič nezistili.

"Prerozdeľovanie spisov na Okresnom súde Bratislava V preverovalo ministerstvo dvakrát, a to za Lucie Žitňanskej aj Gábora Gála, a nebola zistená manipulácia," zhrnula hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová.

O dvanástich zvyšných sudcoch, na ktorých Gál podnety podal, bude rozhodovať šesť rôznych disciplinárnych senátov. Každý z nich rozhodne o dvoch sudcoch.

"Vytýčené neverejné zasadnutia v týchto veciach sú zatiaľ na utorok (štyri senáty) a štvrtok (jeden senát)," povedala Veronika Müller za Súdnu radu.

Dodala, že o dvoch návrhoch sa zatiaľ rozhodovať nebude, keďže sú v nich podané oznámenia zaujatosti členov disciplinárnych komisií, ktoré sa musia najprv vyriešiť.

"Jeden senát ešte nenariadil termíny," doplnila Müllerová.

Sudcovia v dvoch táboroch

Zásah proti Kočnerovým sudcom rozdelil na dva tábory aj samotných sudcov. Kritické reakcie vyvolalo najmä stanovisko šéfky Súdnej rady Lenky Praženkovej, ktorá vyhlásila, že "nemožno akceptovať akékoľvek prostriedky, ktorými by sa nezákonným spôsobom zasiahlo do osobnostných práv človeka a na dôvažok aj do nezávislosti justície". Dodala tiež, že sleduje dlhodobé pokusy o narušenie princípov demokratického a právneho štátu.

Proti týmto slovám sa ohradil člen rady Pavol Žilinčík, ale aj iniciatíva Za otvorenú justíciu.

"Rada by mala svoje aktivity konečne zamerať na očistné procesy v našej justícii a nie biť v Európe na poplach pre vyjadrenia politikov," napísala sa iniciatívu Katarína Javorčíková. Dodala, že samotná Súdna rada sa javí ako orgán, ktorý "nie je schopný zamedziť deštrukcii právneho štátu samotnými sudcami".

Praženkovú pritom už v minulosti kritizovali za pomalý a nekritický postup rady proti sudcom z Kočnerovej Threemy. Zároveň ešte pred niečo vyše rokom Praženková navrhovala Jankovskú za ústavnú sudkyňu.

Leave your comments

0
terms and condition.
 • No comments found
You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Kočnerovým sudcom sa z funkcií nechce. Prvých by mohli vyradiť v utorok

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners