Rumana bol favorit vo voľbe šéfa Najvyššieho súdu. Tvrdí, že sa vzdá v prospech Šikutu

Ivan Rumana. Foto - TASR| dennikn.sk | Veronika Prušová | 24. marca 2020 |

Ivan Rumana. Foto – TASR

Pôvodne mal istých dvanásť členov. Po tom, ako zo súdnej rady odišli jej piati nominanti vlády a parlamentu, kandidát Ivan Rumana pochopil, že do čela Najvyššieho súdu sa nedostane. Chce sa vzdať v prospech Jána Šikutu.

Do pondelka bol Ivan Rumana jasným favoritom blížiacej sa voľby predsedu Najvyššieho súdu. Mal podporu dvanástich členov súdnej rady, ktorí ho aj navrhli za kandidáta. Dnes už Rumana vie, že jeho sen viesť Najvyšší súd sa rozplynul.

Stalo sa to po tom, ako sa tento týždeň piati členovia súdnej rady vzdali členstva. Ide o nominantov vlády a parlamentu a spravili to po telefonáte s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí). Vysvetlila im, že už nemajú dôveru novej vládnej koalície.

Dôvodom rýchlych telefonátov po nástupe na ministerstvo bola aj voľba predsedu Najvyššieho súdu naplánovaná na pondelok 30. marca. Momentálne nie je isté, ako to v súdnej rade dopadne. No Rumana už rozhodne nevyhrá. Na zvolenie potrebuje aspoň desať hlasov. Ostalo mu deväť.

Najvyšší súd tak s najväčšou pravdepodobnosťou zostane bez šéfa. Keďže podpredsedníčka súdu Jarmila Urbancová je obvinená a požiadala o odchod do dôchodku, mal by súd čoskoro prebrať najstarší sudca súdu. Rýchlou novelou zákona to chce zabezpečiť nová vládna koalícia.

Rumana: Nemám problém vzdať sa v prospech Šikutu

O tom, či je Rumana vôbec vhodný kandidát, sa doposiaľ veľmi nediskutovalo. Diskusiu skôr vyvolal spôsob, akým ho dvanásti členovia súdnej rady podporili. To, že sa podpísali pod jeho kandidatúru, sa verejnosť dozvedela skôr, ako sa skončil termín prihlasovania.

Ministerka spravodlivosti to nepovažovala za veľmi férový prístup, pretože to mohlo odradiť ďalších kvalitných kandidátov, keďže videli, že Rumana má dvanásť hlasov istých. Členka súdnej rady Elena Berthotyová prirovnala túto podporu ku kartelovej dohode.

Rumana to odmieta. „Pokiaľ ide o kandidatúru, nejde o kartelovú dohodu, pretože kartelové dohody sú dohody zákonom zakázané a ich účastníci ich nezverejňujú,“ dodal.

Paradoxne, podporu získal od členov súdnej rady, ktorí v novembri podporovali Jána Šikutu. Bývalý sudca Európskeho súdu pre ľudské práva sa uchádza post šéfa Najvyššieho súdu aj teraz. Pri druhej voľbe získal deväť hlasov. „Osobne ho považujem za dobrého kandidáta. Týmto verejne deklarujem, že po vypočutí na súdnej rade som ochotný sa kandidatúry v jeho prospech vzdať,“ vyhlásil Rumana.

Denník N oslovil aj Šikutu, čo na vyhlásenie protikandidáta hovorí. Zatiaľ sa nevyjadril.

Vzdanie sa po nepríjemných otázkach

Rumana pripustil vzdanie sa po tom, ako dostal otázky o svojej profesnej minulosti. Napríklad aj o tom, že aj on patril k sudcom, ktorí si podali takzvané diskriminačné žaloby. Súdili sa so štátom či so svojím súdom, pretože považovali za diskrimináciu, že majú menšie platy ako ich kolegovia na špeciálnom súde.

Vyššie príplatky pre špeciálnych sudcov boli motiváciou, aby sa na súd pri jeho vzniku vôbec niekto prihlásil. O miesto v Pezinku, kam sa mali sudcovia aj presťahovať, bol len veľmi malý záujem. Podmienkou bolo aj podrobenie sa previerke.

Rumana spätne hovorí, že žiadal symbolické euro, ktoré mu bolo aj priznané. V žalobe, ktorú podal spolu s jedenástimi ďalšími sudcami Najvyššieho súdu, sa však píše o odškodnení 150-tisíc eur.

Patril k sudcom, ktorých štedro odmeňoval bývalý predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin. V roku 2009 to bolo 12-tisíc eur a o rok neskôr 19-tisíc eur. Bolo etické tieto odmeny prijať, keď iní kolegovia, Harabinovi kritici, dostali po 50 či 100 eur? Aj Najvyšší kontrolný úrad označil spôsob Harabinovho odmeňovania za diskriminujúci.

Sudca spätne vysvetľuje, že odmeny schvaľovala aj sudcovská rada, išlo teda o kolektívne rozhodnutie. Na presnú sumu odmien si už nespomína. Účtovníčka príde do práce v stredu a vtedy chce nahliadnuť do mzdových podkladov.

„Súhlasím však s tým, že ak niekto dostal odmenu výrazne nižšiu alebo nízku oproti ostatným, tak išlo o diskrimináciu,“ napísal Rumana.

Už sa raz vzdal, no potom vyhral

Ak Rumana hovorí, že je ochotný vzdať sa v prospech protikandidáta, nie je dôvod považovať to len za akýsi taktický úskok. Už to raz urobil – v júni 2016 kandidoval na Všeobecný súd EÚ v Luxemburgu a vzdal sa v prospech protikandidáta Jána Mazáka. Tomu voľba ušla o jeden hlas.

Volilo sa ešte niekoľkokrát a Rumana napokon v januári 2018 uspel. Porazil aj Mazáka. Lenže do Luxemburgu sa nesťahoval. Neprešiel poradným výborom Rady EÚ.

Počas verejného vypočutia zaujal, keď sa pochválil svojím rozhodnutím v kauze advokátky Mešencovej. Tú chcela Slovenská advokátska komora vylúčiť po tom, čo sa v záujme ochrany klienta, ktorého chceli uplatiť, aby zmenil výpoveď, stala policajnou agentkou. Rumanov senát povedal, že takto ju komora potrestať nemôže, no zároveň konštatoval, že advokát takto nemôže spolupracovať s políciou.

Ide o rozhodnutie, ktoré veľmi rozdeľuje právnickú komunitu. Ukázalo sa to aj v súdnej rade. Jeden z vtedajších členov Jozef Vozár povedal, že s ním zásadne nesúhlasí. Toto rozhodnutie sťažilo odhaľovanie korupcie medzi advokátmi. No advokát Ján Havlát povedal, že s rozhodnutím Rumanu absolútne súhlasí.

V roku 2014 sa navrhol sám

Rumana sa už o zvolenie do vedenia Najvyššieho súdu uchádzal v roku 2014. Vtedy sa so získavaním podpory na kandidatúru nenamáhal. Navrhol sa sám. Zákon to umožňoval a ako povedal, chcel otestovať súdnu radu.

Vo voľbe skončil tretí. Vyhrala Daniela Švecová, ktorej funkčné obdobie sa skončilo vlani v októbri.

V roku 2014 boli Ivan Rumana (vľavo) a Daniel Hudák protikandidátmi na predsedu Najvyššieho súdu. Vyhrala tretia kandidátka, Daniela Švecová.

Súdna rada sa už pokúšala zvoliť jej nástupcu v troch voľbách. Neúspešne. A je pravdepodobné, že rovnako to dopadne aj v pondelok.

Otázne je, či vôbec bude súdna rada zasadať. Ak sa nepodarí vládnej koalícii nominovať piatich členov, ostanú v súdnej rade len dvanásti. Pavol Žilinčík sa už teraz ospravedlnil. Pracuje v Brne, odkiaľ sa už síce presunul na Slovensko, ale musel ostať v dvojtýždňovej karanténe.

Ak sa ospravedlnia ešte dvaja členovia, súdna rada nebude uznášaniaschopná – bude prítomných menej ako desať členov. Voľba sa potom presunie na ďalšie zasadnutie.

Ak zasadnutie prebehne a členovia budú aj voliť, celé rokovanie bude pre koronavírus bez verejnosti a novinárov. Tí budú môcť sledovať dianie v Miestodržiteľskom paláci cez online vysielanie.

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Rumana bol favorit vo voľbe šéfa Najvyššieho súdu. Tvrdí, že sa vzdá v prospech Šikutu

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners