Z justície odchádzajú známe tváre Sopoliga a Volkai

| domov.sme.sk | 27. mar 2020 |

Juraj Sopoliga. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. V justícii končia ďalšie známe tváre. Oznámenie o vzdaní sa funkcie sudcu zaslali v piatok do prezidentskej kancelárie dlhoročný šéf Krajského súdu Košice Imrich Volkai a tiež prezident Združenia sudcov Slovenska Juraj Sopoliga.

Ide o dve známe a vplyvné postavy súdnictva, ktoré sa spájajú s érou Štefana Harabina.

Okrem nich sa rozhodli vzdať talára aj ďalší sudcovia z východného Slovenska - Vladimír Kotus z Okresného súdu Košice II, Diana Chlebovič Solčányová a Marianna Hrabovecká z Krajského súdu Košice a tiež Andrej Kubinský z Okresného súdu Kežmarok.

"Funkcia sudcu im zanikne ku koncu mesiaca marec," informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Dôvody rozhodnutia sudcov zatiaľ nie sú známe. Sopoliga aj Volkai však už sú v dôchodkovom veku.

S odchodom Sopoligu zrejme príde o svojho šéfa aj najväčšia stavovská organizácia sudcov Združenie sudcov Slovenska. To v súčasnosti čelí kritike najmä za mlčanie pri korupčných podozreniach v radoch sudcov.

Až dnes, teda po vyše dvoch týždňoch od policajnej akcie Búrka, vydalo zdržanlivé stanovisko o tom, že pozastavilo členstvo sudcom spájaným s mafiánom Marianom Kočnerom.

Vlani v septembri Sopoliga a jeho združenie dokonca vydali stanovisko, v ktorom odsúdili zhabanie mobilu bývalej štátnej tajomníčke Monike Jankovskej.

Výzvy politikov na paušálnu očistu justície a tiež výzvy, aby boli konkrétni sudcovia postavení mimo funkciu označilo združenie za „vzorové protiústavné konanie“.

Harabinov obhajca

Sopoliga ešte vlani kandidoval za ústavného sudcu, za ktorého ho navrhoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Sudca je známy ako jeden z najbližších spolupracovníkov Štefana Harabina. Ako člen Súdnej rady často formuloval Harabinom navrhované uznesenia, z pozície hovorcu rady obhajoval napríklad menej podrobné majetkové priznania sudcov.

Počas toho, ako bol Harabin na čele Súdnej rady, vyše sto sudcov podpísalo vyhlásenie Päť viet. Kritizovali stav súdnictva a opisovali strach a neslobodu sudcov.

Toto obdobie bolo plné šikanóznych disciplinárnych konaní sudcov, ktorí otvorene kritizovali slovenskú justíciu.

Sopoliga ako reakciu na vyhlásenie spísal tzv. antichartu, v ktorej obhajoval Harabina, dokument sudcov označil za politikárčenie a vyjadrenie neuspokojených osobných ambícií niektorých sudcov.

V anticharte s ďalšími Harabinovými podporovateľmi kritiku odmietli a vyzdvihli Harabinove úspechy.

V roku 2010 podal antidiskriminačnú žalobu pre menšie platy v porovnaní so sudcami na Špeciálnom súde. Zároveň predsedom súdov v Košickom kraji rozoslal list, v ktorom ich vyzval na podanie rovnakých žalôb a opisuje, ako ich majú vylepšiť, aby uspeli.

Kiska už Volkaia odmietol

Volkai zas patrí k sudcom, ktorých exprezident Andrej Kiska odmietol v minulosti vymenovať za ústavných sudcov. Najskôr sa voči tomu rozhodol na Ústavnom súde aj brániť, no neskôr sťažnosť vzal späť.

Aj on bol v minulosti považovaný za sudcu blízkeho Harabinovi. Ten ho ako minister spravodlivosti za HZDS napríklad uchránil pred odvolaním z čela košického súdu.

Blízky vzťah dvojice sa potvrdil aj v roku 2012, keď si sudcovia volili nových osem členov Súdnej rady. Harabin ako vtedajší šéf rady a Najvyššieho súdu pred voľbou rozoslal sudcom list, v ktorom dával do pozornosti, koho bude voliť on sám. Na tomto zozname sa objavil aj Volkai.

Dlhoročný šéf košického súdu je tiež typickým príkladom toho, ako sa v justícii dokážu uplatniť celé rodiny. Na rodinné väzby Volkaovcov v minulosti viackrát upozorňovala napríklad Transparency International Slovensko. Zverejnila, že na rôznych košických súdoch pracuje Volkaiova žena, dcéra, nevesta a aj zať. V minulosti k nim patril dokonca aj syn Peter Volkai, no v roku 2011 prešiel na prokuratúru.

Volkai ešte minulý mesiac vysvetľoval osobitnej komisii zriadenej pri Súdnej rade, ako postupoval pri žiadostiach o zbavenie mlčanlivosti sudcov podozrivých zo spolupráce s Marianom Kočnerom. Bolo to potrebné pri kauze Unipharma.

Volkai ako šéf krajského súdu dostal tri žiadosti o zbavenie mlčanlivosti.

„Rozhodol som tak aj tak,“ reagoval vo februári Volkai všeobecne.

Znamená to, že v nejakom prípade sudcu zbavil mlčanlivosti, ale aj nevyhovel žiadosti polície.

 

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Z justície odchádzajú známe tváre Sopoliga a Volkai

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners