Malo by ich byť 18, je ich 12, možno zostanú traja. Súdnej rade hrozí kolaps

Členka súdnej rady Marcela Kosová. Foto - TASR| dennikn.sk | Veronika Prušová | 31. marca 2020 |

Členka súdnej rady Marcela Kosová. Foto – TASR

Deväť členov súdnej rady diskutuje o tom či sa všetci spoločne vzdajú svojho členstva v najvyššom orgáne súdnictva.

Mali by byť osemnásti, no momentálne sú v súdnej rade len dvanásti členovia. Ak sa rozhodnú narýchlo odísť aj ďalší deviati nominanti sudcov, zostane vrcholný orgán súdnictva na Slovensku úplne nefunkčný. Stačí, že nominanti sudcov kladne zareagujú na výzvu, ktorú im v utorok adresovala členka Marcela Kosová.

Táto sudkyňa Krajského súdu v Bratislave tvrdí, že v rámci očisty justície je vzdanie sa členstva správnym gestom. O svojom návrhu chce teraz diskutovať. Vopred avizuje, že toto gesto má podľa nej zmysel, len ak tak urobia všetci deviati členovia zvolení sudcami.

Gesto k očiste?

Kosová, ktorá v súdnej rade zastupuje sudcov, si uvedomuje, že ak s kolegami z rady odíde, ostane nefunkčná. Príde o predsedníčku Lenku Praženkovú, no hlavne prestane byť uznášaniaschopná. Na rozhodnutie totiž potrebuje aspoň desať hlasov.

A tie teraz v súdnej rade ani zďaleka k dispozícii nie sú. Potom, ako sa po telefonáte s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí) minulý týždeň vzdali traja nominanti vlády a dvaja parlamentní nominanti, sú v rade okrem členov volených sudcami ešte traja nominanti prezidentky Zuzany Čaputovej.

Kedy koalícia rozhodne o nových členoch? V čase koronakrízy ťažko povedať. „Rokujeme, diskutujeme o tom v koalícii,“ odkazuje ministerka. Ak ich aj narýchlo doplnia, v prípade, že sa vzdajú členovia volení sudcami, súdna rada nemôže o ničom rozhodovať.

Takýto stav by znemožnil aj voľbu predsedu Najvyššieho súdu. Tento post nie je obsadený od októbra minulého roka. Súdna rada nebola schopná zvoliť nového šéfa súdu v troch voľbách. Podpredsedníčku súdu Jarmilu Urbancovú obvinili z korupcie a od 1. apríla odchádza na dôchodok. Vďaka rýchlej novele tak súd povedie vekovo najstarší sudca Peter Szabo.

V priamom prenose

Práve v pondelok mala súdna rada hlasovať o novom predsedovi Najvyššieho súdu. Zasadnutie však zrušili po minulotýždňovom odstúpení piatich členov a troch ospravedlneniach. Kosová mala v pláne práve na tomto stretnutí otvoriť diskusiu o možnom vzdaní sa členstva.

Keďže sa nerokovalo, sudkyňa Krajského súdu v Bratislave napísala všetkým kolegom e-mail. Ministerku jej inciatíva zaskočila v priamom prenose – v relácii Rádia Slovenska Z prvej ruky, kde sa s Kosovou strela na diskusii o súdnictve. „Treba posilniť dôveru celej justície a súdna rada je jej vrcholný orgán. Nech sudcovia v týchto pohnutých časoch v nových voľbách vyjadria dôveru ľuďom, ktorí tam podľa nich patria,“ vysvetľovala Kosová svoj zámer.

Členkou rady je tri roky. V septembri sa stala predsedníčkou takzvanej osobitnej komisie, ktorá mala preverovať podozrenia sudcov spomenutých v Kočnerovej Threeme. Funkcie sa veľmi rýchlo vzdala. Spravila tak potom, ako médiá zverejnili, že aj ona bola na „zabíjačke“ – akcii organizovanej advokátskou kanceláriou Ikrényi & Rehák, kam prišiel aj Marian Kočner a aj niekoľko sudcov.

Sudkyňa vysvetľovala, že akonáhle zaregistrovala, že je tam aj Kočner, z akcie odišla.

Nedávno zaujala, keď sa verejne zastala predsedu petržalského súdu Dušana Srogončíka, ktorý bol medzi trinástimi obvinenými sudcami v akcii Búrka. Tiež podporila vyhlásenie trnavského sudcu Martina Smolka. 

Vyhlásenie vyvolalo medzi sudcami diskusiu, z ktorej bolo podľa Kosovej zrejmé, že v súdnictve sú rôzne nálady. Aj preto si myslí, že by bolo správne, aby sa nominanti sudcov v rade vzdali členstva a nech sú voľby nanovo.

Kosová zatiaľ nehovorí, ako jej výzva dopadla. Z deviatich nominantov sudcov už pozná názor štyroch. Aký je, prezradí až keď diskusiu uzavrú.

Odišla by aj predsedníčka

Medzi členmi zvolenými sudcami je aj predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková. „Jednoznačne a prinicipiálne sa vyjadrila,“ povedala Kosová o telefonáte so šéfkou súdnej rady. Čo to znamená, nespresnila.

Ani Praženkovej hovorkyňa Veronika Müller nebola konkrétnejšia. „Predsedníčka sa aktívne zapája do diskusie na danú tému. Predsedníčka, rovnako, ako ostatní členovia súdnej rady volení sudcami sa vyjadrí po ukončení danej diskusie a prijatí oficiálneho stanoviska,“ napísala hovorkyňa.

Už minulý týždeň sa hovorilo, že Praženková zvažuje, že sa vzdá funkcie. Obmenou vládnych a parlamentných nominantov totiž stratila v súdnej rade väčšinu.

Zo zasadnutia súdnej rady. Foto N – Tomáš Benedikovič

Martin Michalanský, sudca Krajského súdu v Košiciach reagoval, že s Kosovej výzvou sa úplne stotožňuje. „Zamýšľal som sa nad tým už minulý týždeň, v súvislosti so vzdaním sa piatich členov súdnej rady,“ dodal s tým, že „vzdanie sa členstva v súdnej rade je to najmenej, čo môže urobiť, ak to čo i len minimálne prispeje k očiste, sebareflexii, či dôveryhodnosti justície ako celku.“

Prešovský krajský sudca Miloš Kolek povedal, že si ešte musí túto výzvu premyslieť.

Sudkyňa Najvyššieho súdu a členka rady Petra Príbelská priznáva, že ju Kosovej výzva zaskočila. „Zatiaľ som nereagovala. Musím si to premyslieť,“ dodala s tým, že nemá pocit, že by mala osobne vyvodzovať nejakú sebareflexiu.

Príbelská priznala, že chce o výzve diskutovať so všetkými ostatnými členmi. Nechce hovoriť len s tými, ktorých navolili sudcovia, ale aj s nominantmi prezidentky. K nim sa radí aj sudkyňa Elena Berthotyová, ktorá reagovala, že rozumie, prečo sa chcú vzdať členstva Kosová, či Praženková. „Ale nerozumiem, prečo svoju abdikáciu podmieňujú tým, že sa majú vzdať členstva všetci členovia volenými sudcami.“

Kolíková: Vzdanie sa neznamená očistu

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) pripomenula, že sa nedá dať rovnítko medzi vzdanie sa funkcie a očistou. „Bude dôležité to, kto bude v súdnej rade a aké rada spraví rozhodnutia. Teda činy až ukážu, či k zmene v súdnej rade došlo.“

Za dôležité považuje, aby boli rozhodnutia súdnej rady zrozumiteľné, pretože v poslednom čase „robila pomalé a málo razantné rozhodnutia.“

„Každý by mal ku svojmu rozhodnutiu vždy pristúpiť s plnou zodpovednosťou za následky s tým súvisiace,“ dodala ministerka k iniciatíve Kosovej. Výsledkom totiž môže byť nefunkčnosť súdnej rady.

Kolíková tvrdí, že nová vláda po odstúpení členov súdnej rady po jej výzve, aby tak spravili, konala tak, aby bol tento vrcholný sudcovský orgán čo najskôr opäť funkčný. Prijali preto opatrenia, aby bola rada čo najskôr funkčná. K ním patrilo aj zrušenie dvojmesačnej lehoty, ktorá členom rady plynula aj potom, ako sa už vzdali členstva.

Kosová na to zareagovala, že ak by tieto dva mesiace v zákone ostali, nehrozil by súdnej rade teraz kolaps. Aj keby sa nominanti sudcov vzdali, počas dvojmesačnej lehoty by sa dali pripraviť voľby ich náhradníkov.

Môžu kandidovať opäť

Kosová ešte pripomenula, že ak sa aj teraz nominanti sudcov vzdajú, neznamená to, že sa vo voľbách nebudú môcť opäť uchádzať o zvolenie.  Ak by naozaj na výzvu zareagovali všetci deviati členovia volení sudcami, súdnej rade nepomôže ani to, ak svojich nominantov rýchlo doplní vláda a parlament. Stále by boli len deviati.

Koalícia pritom o nových členoch stále len rokuje. „“Prebiehajú o tom koaličné rokovania. Rozprávame sa o menách. Je to vážne rozhodnutie,“ skonštatovala Kolíková.

Odmieta, že by nová koalícia znefunkčnila súdnu radu. „Do týždňa sme schopní zabezpečiť vymenovanie nových nominantov,“ sľubuje ministerka spravodlivosti.

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Malo by ich byť 18, je ich 12, možno zostanú traja. Súdnej rade hrozí kolaps

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners