Miriam Repáková prehovorila: Praženková chcela, aby som za ňou prišla domov, Kán to skúšal cez partnera

Miriam Repáková prichádza na Špecializovaný trestný súd. Foto - TASR| 24. júna 2020 | Veronika Prušová | dennikn.sk | 

Miriam Repáková prichádza na Špecializovaný trestný súd. Foto – TASR

Mariana Kočnera poznala viac ako pätnásť rokov. Bol to on, kto jej do mobilu inštaloval Threemu, ani nevedela prečo. Dnes už vie, že potreboval ovplyvniť kauzu Technopol. Bývalá sudkyňa Miriam Repáková hovorila pred vyšetrovateľom aj o iných kauzách a o svojich bývalých kolegoch.

Pre sudcu musí byť tabu baviť sa o živom spore s nejakým človekom, hoci aj blízkym. Bývalá sudkyňa Miriam Repáková to vie. Fakt, že to nedodržala, považuje spätne „za úplné morálne zlyhanie“. Povedala to minulý týždeň v Nitre pred vyšetrovateľom NAKA. Časť z jej výpovede zverejnil týždenník Plus 7 dní a má ju aj Denník N.

Repákovej blízkym, s ktorým sa rozprávala o kauzách, hoci nemala, bol Marian Kočner. Riešili spolu kauzu Technopol, teda spor, v ktorom sa ľudia blízki Kočnerovi vďaka súdnym rozhodnutiam zmocnili firmy s majetkom zhruba za 20 miliónov eur.

Pred vyšetrovateľom však nehovorila len o tejto kauze, o ktorú sa podľa nej zaujímal aj advokát Kán. Rozprávala aj o spore o hotel Carlton, pre ktorý sa s ňou stretla aj dnes už bývalá predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková. V prospech jedného z účastníkov sporu – Erika Mikurčíka – sa vraj prihováral aj bývalý predseda Okresného súdu Bratislava III David Lindtner, ktorý bol v marci v rámci akcie Búrka tiež obvinený.

Úplatok popiera

Repáková, ktorú v Búrke obvinili tiež, začala s políciou spolupracovať krátko potom. Vyhla sa tak väzbe, v ktorej je doteraz Monika Jankovská. Tá už tiež polícii napísala list, že chce spolupracovať. K Jankovskej výsluchu však zatiaľ nedošlo.

Repáková priznala, že ju Kočner pri kauze Technopol ovplyvňoval. Hovorí však, že za to od neho neprijala žiaden úplatok. Poznala sa s ním od roku 2003, vnímala ho ako blízkeho priateľa. Bol na oslave jej tridsiatky aj na svadbe. Ani jej vraj nenapadlo, že to, čo od nej chcel, bolo niečo zlé. Z právneho hľadiska v tom nevidela žiadny problém.

„Volal mi počas OČR. Najskôr bol priateľský, vtipkoval a potom sa začal pýtať, kedy dám na termín, kedy dám spis, kedy už vytýčim termín pojednávania. Ja som stále hovorila neviem, ale on začal byť do telefónu veľmi nepríjemný. Dokázal sa zmeniť zo sekundy na sekundu. Z príjemného dokázal byť zmenený, so zvýšeným hlasom, tak som povedala, že dobre, že to dám na termín,“ vypovedala Repáková.

V kauze pritom rozhodla nezákonne, a ak by sa sama nevzdala talára, pravdepodobne by oň prišla v disciplinárnom konaní.

Na otázku, či jej za to Kočner sľúbil nejaký úplatok, povedala, že jej nikdy nič také ani nenaznačil. „Ani ústne, ani písomne, nič mi nenaznačil, ani žiadnu výhodu,“ hovorila. Ako to bolo s dovolenkou na Donovaloch, ktorú strávila u Kočnera, sa jej vyšetrovateľ nepýtal.

„Maroško, ešte raz veľmi pekne ďakujem … Naposledy som bola na Donovaloch pred 4 rokmi…“ Kočner jej posiela.  Bolo to v januári 2018. Repáková tvrdila, že v januári bola v Rakúsku a nie na Donovaloch a že všetky dovolenky si platila sama. „Kočner mi NIČ NEZAPLATIL!!!!!!“ napísala Denníku N.

Kán to skúšal cez jej bývalého partnera

V spore o Technopol Servis stáli proti sebe manželia Pávekovci. Za manželkou stál Kočner, za Pávekom právnik Vladimír Kán.

Repáková vypovedala, že Kán si nechal zavolať do svojej kancelárie jej vtedajšieho životného partnera, majiteľa očnej kliniky Iva Ďurkoviča. Povedal mu, že Pávek je jeho dobrý priateľ. S ním sa poznal aj Ďurkovič, pretože sú obaja piloti.

Kán mu vraj tlmočil, že on celú kauzu Technopol zastrešuje. Právnym zástupcom Páveka bol Radovan Pala z kancelárie Taylor Wessing. O ňom Kán podľa Repákovej tvrdil, že je len taký akože „pisálek“. „Kán povedal, prečo to robí, že má od pána Páveka sľúbenú jednu vežu a že cieľom je pani Pávekovú, bývalú manželku, dostať stoj čo stoj do väzenia,“ vypovedala Repáková.

Advokát chcel, aby „sa dalo všetko do poriadku“. Repáková totiž už v tom čase vydala rozsudok pre zmeškanie v prospech Pávekovej. V inej časti sporu ju zase namietali zo zaujatosti z dôvodu, že Ďurkovič prenajíma v lete lietadlo Kočnerovi.

Kán vraj navrhoval aj riešenie: námietka zaujatosti voči Repákovej sa stiahne a ona „nejakým spôsobom zruší rozsudok pre zmeškanie“. Ďurkovič mu údajne povedal, aby im dali pokoj. O stretnutí jej povedal Ďurkovič, ale vlani v októbri aj Kán. Vyhliadol si ju vraj na jednej oslave, kde jej o tom začal hovoriť sám od seba.

„Na takéto stretnutie si pamätám, bolo to v sobotu o desiatej. Len neviem, ktorý deň presne,“ povedal Denníku N Ďurkovič.

Námietku zaujatosti voči Repákovej nakoniec naozaj zobrali späť. No v spore už nerozhodovala. Podpredsedníčka súdu ju vylúčila z konania.

Kán: Proti Kočnerovi roky bojujeme

„Pána Páveka poznám dlho, no osobným priateľom by som ho nenazval. Poškodení akcionári spoločnosti Technopol Service, samotná spoločnosť Technopol Service a pán Pávek sú mojimi klientmi. S klientmi mám dohodnutú riadnu odmenu advokáta za právne služby. Priznávam, že hlavný dôvod, pre ktorý som zastupovanie v kauze prijal, bola osoba Mariana Kočnera, proti ktorého podvodom bojujem roky,“ povedal Vladimír Kán.

„Pán Ivo Ďurkovič, ktorého som dovtedy nepoznal, ma oslovil niekoľko dní po zadržaní Mariana Kočnera, ktoré vraj spôsobilo psychické zrútenie jeho družky Miriam Repákovej. Na osobnom stretnutí s pánom Ďurkovičom sa zúčastnil aj náš spoločný priateľ, nemenovaný advokát. Zdôrazňujem, že išlo o sudkyňu, ktorá pre Kočnera vydala protizákonný kontumačný rozsudok a priamo plnila príkazy Kočnera v neprospech mojich klientov, čo jasne vyplýva aj zo zverejnenej Threemy.“ Kán povedal, že Repákovej odporučil spolupracovať s políciou, čo jej môže znížiť trest. „Osobne som jej to zopakoval aj o niekoľko mesiacov neskôr na náhodnom stretnutí, keď už bola z rozhodovania vo veci vylúčená.“

Kán hovorí, že pokiaľ ide o námietku zaujatosti, klient ju zobral späť v čase, keď už bola duplicitne podaná aj samonámietka zo strany sudkyne Repákovej. „Ide o komplikovanejšiu odbornú tému, no zjednodušene uvádzam, že o samonámietke rozhoduje predseda súdu, no o námietke strany sporu rozhoduje odvolací súd. Z tohto dôvodu bola námietka mojich klientov nadbytočná a spôsobila by zbytočný prieťah v konaní, pretože spis by musel putovať na odvolací súd. Po späťvzatí námietky zaujatosti môjho klienta bola pani Repáková vylúčená na základe samonámietky.“

Kán hovorí, že s Kočnerom, Sklenkom aj s Repákovou mal vyslovene nepriateľský vzťah a päť rokov robili v kancelárii všetko preto, aby boli potrestaní. „Je pochopiteľné, že ich výpovede voči mne sú motivované nenávisťou a sú založené na klamstvách a polopravdách, aby sa mne a mojim partnerom pomstili. Voči uvedeným osobám sme podali niekoľko trestných a disciplinárnych podaní a žiadame aj zablokovanie ich majetku pre účely náhrady škody mojich klientov.“

Trestné oznámenia kánovcov smerujú aj proti Zoroslavovi Kollárovi, ďalšiemu vplyvnému podnikateľovi, ktorý podľa Threemy ovplyvňoval súdne rozhodnutia.

„Pán Pávek po nezákonnom prevzatí Technopol Servis skupinou okolo Mariana Kočnera poveril celkovým zastupovaním kanceláriu Ecker – Kán a požiadal Taylor Wessing, aby sme s touto kanceláriou koordinovali náš postup,“ povedal aj advokát Radovan Pala.

„Voči sudkyni Repákovej sme po zistení nezákonnosti jej konania opakovane podali námietky zaujatosti, pričom prvú námietku Krajský súd Bratislava posúdil ako neopodstatnenú a sudkyňu Repákovú z konania nevylúčil. Ďalšiu námietku zaujatosti, ktorá obsahovala viacero ďalších dôvodov zaujatosti, sme vzali späť v čase, keď už sudkyňa Repáková sama požiadala o vylúčenie z konaní (čo urobila v deň, keď bol Marian Kočner prvýkrát vzatý do väzby) a Krajský súd Bratislava z toho dôvodu o nej nerozhodol,“ dodal Pala.

Miriam Repáková odchádza z Najvyššieho súdu. Rozhodla sa vypovedať. Foto – TASR

„Tento boj s justičnou mafiou naša advokátska kancelária zvádzala ešte v časoch veľkej sily Kočnera a Sklenku, mnoho mesiacov pred vraždou Jána Kuciaka a predtým, než si verejnosť mohla o úbohosti Sklenku prečítať aj z Kočnerovej Threemy,“ dodal Kán.

Pre Carlton si ju zavolala Praženková

Repáková v Búrke vypovedala aj o Lenke Praženkovej, ktorá ešte do utorka šéfovala súdnej rade. Potom, ako sa vzdala funkcie predsedníčky súdnej rady, sa vracia na Najvyšší súd.

Išlo o spor o hotel Carlton, ktorý mali Erik Mikurčík a spolumajitelia Esetu Rudolf Hrubý a Maroš Grund. Obaja sú aj akcionármi Denníka N. Mikurčík sa ich snažil zbaviť vplyvu v hoteli, čo sa mu pomocou súdu podarilo. Prípad už dnes rieši NAKA.

O spore mala rozhodovať aj Repáková a práve preň si ju podľa nej zavolala Praženková. „Chcela, aby som prišla za ňou domov. Ja som zaparkovala zozadu bytu, v tom čase bývala v Líščom údolí, a tam mi hovorila, že tento sa tu sťažuje, že dávaj si pozor,“ opísala stretnutie spred troch rokov Repáková.

Praženková vraj mala v rukách nejaký zoznam. Bývalá sudkyňa si už nespomenula, či to boli spisové značky, no bývalá šéfka súdnej rady jej povedala len meno Erik Mikurčík – to on mal byť ten sťažovateľ a mala si dávať pozor.

Praženková popiera, že by sa v spore o Carlton angažovala. „Vo veciach tejto spoločnosti som riešila sťažnosti účastníka konania, a to zákonným spôsobom v kompetencii predsedu súdnej rady,“ reagovala Praženková.

Repáková ju vraj viackrát kontaktovala, ale o konkrétnom spore sa nikdy nerozprávali. Sudkyňa sa jej vraj sťažovala na pracovnú zaťaženosť po nástupe do funkcie po materskej dovolenke, ale aj na rebríček sudcov Transparency International Slovensko, z ktorého bola pobúrená.

Okrem Praženkovej sa na spor o Carlton pýtal podľa Repákovej aj sudca David Lindtner, ktorý bol predsedom Okresného súdu Bratislava III, teda súdu, kde Repáková začínala. Raz sa jej ozval, či sa za ňou môže zastaviť. Stretli sa pred Justičným palácom a prihováral sa za Mikurčíka, aby rozhodla v jeho prospech. Ona však v tom čase ešte ani len nevidela spis.

Pozrela si ho až neskôr a potom sa s Lindtnerom stretla opäť. „Som mu povedala, že tomu návrhu nie je možné vyhovieť, a myslím, že som mu povedala niečo v tom zmysle, že v prospech akého blázna to chce,“ hovorila vyšetrovateľovi. Mikurčík chodieval v tom čase do priestorov obchodného registra, kde má verejnosť zakázaný vstup.

Keď toto oznámila Lindtnerovi, tak návrh, v ktorom mala rozhodovať, bol krátko nato vzatý späť.

Jankovská využila expartnera na kontakt

Repáková pred vyšetrovateľom hovorila aj o tom, ako niekedy v roku 2018 kontaktovala jej bývalého partnera aj bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti zo Smeru Monika Jankovská. Našla si zámienku, že potrebuje vyšetriť oči. Keď prišla za ním na kliniku, tak mu povedala, že sa len potrebuje stretnúť s Repákovou.

„Ona mu na rovinu povedala, že sa potrebuje so mnou stretnúť, že chce, potrebuje mi povedať, ako mám rozhodnúť vo veci Eko Invest, na čo sa Ivo rozčúlil, že čo to vlastne od neho chce, a potom jej povedal, že ‚vieš čo, dám ti na ňu číslo a vyriešte si to vy dve‘,“ povedala Repáková.

„Eko Invest bol spor medzi bývalými zamestnancami Ružomberských papierní a ich majiteľom Milanom Fiľom. Spochybňovali priebeh privatizácie. Ak by ich mal Fiľo odškodniť, stálo by ho to 90 miliónov eur a mohol prísť o to najcennejšie, čo vlastní – o ružomberskú celulózku.

O tom, že sa v spore angažoval aj Kočner, už Denník N písal. Aj v tomto spore sa spomínala advokátska kancelária Kána, ale aj vplyv Zoroslava Kollára. O tom, že sa o kauzu zaujímala aj Jankovská, sa nevedelo. Súvisieť to mohlo však s tým, že podľa Repákovej u Kána pracoval jej syn ako koncipient. Ak teda vedela, kedy by mala Repáková pojednávať, mohla to vedieť od nich.

Kán tvrdí tiež to, že Jankovskej syn nebol nikdy ich koncipientom. „Pani Jankovskú osobne poznám, občas sme sa náhodne stretli. Ako vyplýva aj z komunikácie Threema, nemali sme bližší vzťah.“

S ministerským šoférom do vývarovne

Keď Ďurkovič odmietol sprostredkovať stretnutie Jankovskej s Repákovou, ozvala sa vtedajšia štátna tajomníčka priamo sudkyni. Pred Justičný palác sa doviezla so šoférom a Repákovej len povedala, aby si nasadla. Odviezli sa na nezvyčajné miesto – do „vývarovne“, ktorá je súčasťou známeho bratislavského mäsiarstva neďaleko autobusovej stanice.

Tam jej Jankovská povedala, že má žalobu zamietnuť. Od Sklenku však mala Repáková inštrukcie, že má vyhovieť. Takto to vraj chcel Kočner. „Na čo mi povedala, že ‚ja viem, a preto mu o tomto nehovor, lebo ak mu to povieš, ja sa to hneď na druhý deň dozviem‘,“ povedala jej Jankovská.

Tým sa ich stretnutie skončilo a ministerský šofér opäť odviezol Repákovú do Justičného paláca. Neskôr, už v roku 2019, sa jej Jankovská ozvala opäť. Tentoraz došla na ministerstvo, kde sa zaujímala o to, či sa v kauze neangažuje aj Repákovej exmanžel, advokát Dušan Repák.

Exmanžel a Haitová boli dobrí priatelia

Repák je dobrý priateľ Jankovskej sestry, sudkyne Andrey Haitovej, ktorá je v Búrke tiež obvinená. „Myslím si, že mali spolu veľmi dobrý vzťah,“ opísala Repáková kontakty svojho exmanžela a pripomenula, že Haitovú zrejme aj zastupoval v rozvodovom konaní. Keď mala Jankovskej sestra nejaký problém, vždy vraj volala Repákovi. „Akékoľvek bežné problémy, keď dostala defekt, vždy volala môjmu bývalému manželovi,“ povedala bývalá sudkyňa.

Repákovcom bola Haitová aj na svadbe. Ale rovnako aj Praženková. Tá priznala, že sa s Repákom pozná, lebo sú bývalí spolužiaci. „Svadba, na ktorú sa pýtate, by mohla byť približne 20 rokov dozadu a nepamätám si, že by som sa jej osobne zúčastnila,“ dodala Praženková.

Bývalá sudkyňa neporozprávala vyšetrovateľovi o Haitovej veľa. Spomenula si len na dávnejší citát Kočnera, ktorý keď zistil, že má nejaký spis, tak poznamenal, že „jój, to zabolí, to bude zase drahé“. O čo konkrétne išlo, si však nespomenula.

Dodala ešte, že Haitová bola kamarátkou aj s Denisou Cvikovou a Katarínou Bartalskou, ktoré sú tiež obvinené. Cviková kontaktovala Repákovú ešte aj vlani na jeseň, keď sa na podozrivé sudkyne chystala súdna rada.

„Vtedy prišla Deniska za mnou, že Monika sa cez ňu pýta, či idem vypovedať, na čo som ja Deniske povedala, že už som napísala mail pracovníčke súdnej rady, že mám záujem vypovedať bez medializácie,“ odpovedala Repáková. Monikou sa myslela Jankovská, ktorá bola s Cvikovou veľká kamarátka.

Repáková však skôr, ako prišla na súdnu radu, požiadala o prerušenie výkonu funkcie. Po pár dňoch dokonca situáciu prehodnotila a z justície úplne odišla. Veľmi rýchlo sa rozhodla aj po tom, ako ju v marci polícia zadržala a obvinila v rámci akcie Búrka.

Skôr, ako stihol sudca rozhodnúť o tom, či pôjde do väzby, sa ku všetkému priznala a začala s políciou spolupracovať. Ona vypovedala minulý týždeň, na tento týždeň je v Nitre na NAKA naplánovaná výpoveď ďalšieho Kočnerovho „kajúcnika“ – Sklenku. Jeho právny zástupca avizoval, že na výsluch možno nepostačí ani päť dní.

On aj Repáková svojimi výpoveďami opisujú, ako na bratislavských súdoch nefungovala spravodlivosť a ako sa rozsudky vybavovali. Stačili k tomu Threema a dobré kontakty v mobile. 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Miriam Repáková prehovorila: Praženková chcela, aby som za ňou prišla domov, Kán to skúšal cez partnera

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners