Sudcovia sa búria. Vláda im v tichosti siaha na péenky aj odmeny

Mária Kolíková a Richard Sulík nahnevali sudcov. Foto - TASR| dennikn.sk | Veronika Prušová | 27. júna 2020 10:03 |

Mária Kolíková a Richard Sulík nahnevali sudcov. Foto – TASR

Ak sú sudcovia práceneschopní, na plate nestrácajú. Túto sociálnu vymoženosť im teraz chce zobrať koalícia. V tichosti, v rámci balíčka pre podnikateľov.
 

Streda bola veľkým dňom ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ktorému vláda schválila podnikateľský balíček. Len málokto však vedel, že v tomto súbore sa skrývajú aj opatrenia, ktoré zasiahnu do života sudcov.

Tí zrazu zistili, že majú prísť o odmeny, ktoré aj tak mnohí už dlhé roky nedostávali. Väčší problém je, že im vládna koalícia chce siahnuť aj na príplatky k náhrade príjmu a k nemocenskému. V súčasnosti totiž práceneschopný sudca dostáva celý plat.

Sudcovia vyčítajú ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí), že to s nimi neprediskutovala. Ak chce získať ich dôveru pre reformu, toto nebol šťastný krok.

Sudcov chcela upokojiť listom

To si rýchlo uvedomila aj Kolíková, sudcovia si od štvrtka rána začali vymieňať e-maily plné kritických stanovísk a na ministerstve spravodlivosti si to nemohli nevšimnúť. Do večera preto Mária Kolíková poslala všetkým sudcom list, kauza už však žila svojím životom.

A tak verejne zareagovala iniciatíva Za otvorenú justíciu a vznikol aj otvorený list. Podpísalo ho vyše 170 sudcov a tridsiatka sudcovských rád či plén konkrétnych súdov.

Legislatívnu zmenu zaradila úradujúca predsedníčka súdnej rady Eva Mišíková aj na pondelkový program súdnej rady. Navrhli to členky Katarína Javorčíková s Petrou Príbelskou.

Sudcov sa dotklo, že o zmenách sa dozvedeli až po schválení. A druhý problém je, že koalícia justičné zmeny skryla do balíčka opatrení súvisiacich s COVID-19. Zmeny majú prejsť v skrátenom legislatívnom konaní bez riadneho pripomienkovania.

Ministerka si uvedomuje, že situácia je vážna. V piatok už sudcom odkázala, že v záujme riešenia situácie je pripravená s koaličnými partnermi opätovne otvoriť túto tému a vyhodnotiť proces tejto právnej úpravy aj obsah navrhovaných zmien.

Péénky zneužívali

Ak by sa aj s koaličnými partnermi dohodla na stiahnutí opatrení týkajúcich sa sudcov, nič to nemení na tom, že takúto zmenu je pripravená presadzovať aj v štandardnom procese. „Odmeny na súdoch považujeme za nesystémové a zneužiteľné opatrenie,“ hovorí Kolíková.

To bol aj dôvod, prečo ich už od roku 2011 stopla vtedajšia ministerka Lucia Žitňanská, ktorej robila vtedy Kolíková pravú ruku. Teraz sa len vracia k starému návrhu a argumentácii, že sa odmeny mohli stať nástrojom vnútornej korupcie na súdoch. Ich výška často závisela od svojvôle predsedu súdu. Príkladom je pôsobenie Štefana Harabina na Najvyššom súde.

Žitňanská teda vtedy odmeny zrušila, no jej nástupca, nominant Smeru Tomáš Borec, ich sudcom zakrátko vrátil.

Iný problém sú peniaze počas práceneschopnosti sudcov. „Faktom je, že toto súčasné nastavenie je vysokým nadštandardom, ktorý priamo nesúvisí s platovým ohodnotením funkcie sudcu,“ pripomína Kolíková a dodáva, že musí existovať vážny argument, prečo by sudca aj pri dočasnej práceneschopnosti mal mať rovnaký príjem, ako keby pracoval. Dodajme, že na rozdiel od iného povinne poisteného zamestnanca.

Zároveň ministerka pripomína, že došlo niekoľko podnetov na ich zneužívanie. Kolíková ďalej opakuje, že každá zmena bude so sudcami prediskutovaná.

 

Ilustrácia N – Hedviga Gutierrez

Písali si o praktikách NSDAP

Je otázne, či jej po tejto strede ešte sudcovia uveria. Po tom, ako sa o zmenách dozvedeli v stredu z médií, si už do štvrtka vymieňali pobúrené e-maily. Časť komunikácie má aj Denník N. Niektorí považujú siahnutie na odmeny a péenky za „hrubý zásah do justície“. Písali si o absurdnom a protiústavnom opatrení.

„Dnes nám zoberú odmeny, príplatky k nemocenskému a zajtra nám zoberú 13. a 14. platy,“ píšu si napríklad sudcovia a všímajú si, že poslancom na platy a paušálne náhrady nik nesiaha. Politici chcú podľa nich zrejme úplne vyľudniť justíciu. „Kto čestný, morálny, múdry a neviem ešte aký bude robiť za peniaze, ktoré dostávame?“ pýtal sa jeden z nich.

Kritizujú tiež, že obmedzenie ich péenky vláda „zabalila“ do opatrení proti pandémii. Pripomenulo im to novelu o súdnej rade, kde takto vládna koalícia pridala nový dôvod na odvolanie predsedu. Dnes je síce toto ustanovenie napadnuté na Ústavnom súde, no šestica členov ho využila vo svojom návrhu na odvolanie Lenky Praženkovej. Tá sa síce medzičasom funkcie sama vzdala, ale tiež argumentuje, že ju chceli odvolávať ústavne napadnutým paragrafom.

I tento zásah do súdnej moci je ten „slušný, otvorený, transparentný, čistý, no hlavne smrdiaci praktikami NSDAP po demokratickom obsadení Reichstagu“, rozčuľujú sa sudcovia.

Kolíková prosí o solidaritu

Vo štvrtok večer každý z nich dostal do e-mailovej schránky list od ministerky. Ubezpečovala ich, že považuje za dôležité, aby všetky podobné zmeny boli prediskutované s tými, ktorých sa dotknú, teda so sudcami.

„Pri tejto úprave, ktorej základná iniciatíva vyplynula z návrhu koaličných partnerov, to však, žiaľ, pre krátkosť času nebolo možné, čo ma mrzí,“ napísala Kolíková. Naznačila, že to nebol jej nápad siahať teraz na sociálne výhody sudcov.

V liste vysvetľuje, aký veľký dosah môže mať pandémia COVID-19 na ekonomiku. Preto bude potrebné zo štátneho rozpočtu čerpať peniaze na opatrenia, ktoré pomôžu oživeniu ekonomiky a tým, ktorí takúto pomoc najviac potrebujú a mohli by upadnúť do chudoby.

 

Foto N – Tomáš Benedikovič

„Vzhľadom na to vás chcem požiadať o porozumenie a pochopenie s navrhovanými opatreniami,“ prosí sudcov Kolíková. Vysvetlila, že to nie je opatrenie namierené proti nim. Rovnako sa dotkne aj prokurátorov. Ide o jedno z mnohých opatrení, ktoré by mali pomôcť štátnemu rozpočtu.

Pripomína, že péenka sa sudcom neruší, len budú zabezpečení rovnako ako každý iný povinne poistený zamestnanec. Ministerka ich ubezpečila, že chce, aby sa opatrenia dotkli slušných a pracovitých sudcov čo najmenej. Ak to ekonomická situácia dovolí, je pripravená otvoriť otázku znovuzavedenia týchto nárokov.

„Zatiaľ vás však prosím o vašu solidaritu,“ píše ministerka. Za uplynulý rok bolo zo štátneho rozpočtu vyplatené sudcom na príplatkoch k náhrade príjmu alebo nemocenskému takmer 755-tisíc eur. Sudcovia v otvorenom liste argumentujú, že na príplatkoch k nemocenskému bolo za jeden rok vyplatených viac ako 300-tisíc eur. Pripomínajú, že ročné paušálne náhrady poslancov presahujú tri milióny eur.

Sudcovia: Ak solidarita, tak potom od všetkých

Zatiaľ čo interné reakcie medzi sudcami boli veľmi kritické, oficiálne stanoviská ich zástupcov sú miernejšie. V otvorenom liste sudcov, ktorý poslali prezidentke, ministerke aj predsedovi parlamentu, vyjadrili znepokojenie nad postojom vládnej moci. Nepáči sa im, že využíva skrátené legislatívne konanie a využíva pretrvávajúcu mimoriadnu situáciu kvôli koronavírusu.

Sudcovia očakávajú, že pri opatreniach sa štát nezameria len na jednu skupinu ústavných činiteľov, ale bude žiadať solidaritu od všetkých. Spochybňujú, či novela rešpektuje ústavné limity. K právnym garanciám sudcovskej a súdnej nezávislosti patrí podľa nich aj odmeňovanie a hospodárske zabezpečenie sudcov, ktoré zodpovedá povahe a významu ich činnosti. To je však podľa sudcov v „príkrom rozpore s predkladaným textom zákona.“

Píšu o populistickom geste, nesystémovom a účelovom opatrení, ktoré vôbec nesúvisí s pandémiou koronavírusu. Pripomínajú aj Európsku chartu štatútu sudcov, ktorá im má zaručovať ochranu pred rizikovými sociálnymi okolnosťami.  „Platy sudcov pritom sú vo vzťahu k platom sudcov ostatnej Európy jednými z najnižších, hoci sú verejnosti často účelovo podsúvané ako veľmi vysoké,“ napísali sudcovia.

List spísala členka súdnej rady a bratislavská krajská sudkyňa Marcela Kosová. Medzi podpísanými sudcami je aj Lenka Praženková, ešte donedávna predsedníčka súdnej rady, ale aj Daniela Švecová, bývalá predsedníčka Najvyššieho súdu.

Priemerný plat vyše tritisíc

Ministerské štatistiky ukazujú, že v roku 2020 je priemerný plat sudcu vyše 3 200 eur v hrubom. Začínajúci sudca dostáva necelých tritisíc eur. Keď Európska komisia pre efektívnu justíciu (CEPEJ) pripravovala pred štyrmi rokmi správu o justícii, urobila aj prehľad s hrubou mzdou začínajúcich sudcov v európskych krajinách vrátane Maroka.

V tabuľke necelých 50 štátov skončilo Slovensko na 25. mieste. Vtedy bol ročný príjem začínajúceho sudcu 33 377 eur. Na prvom mieste boli sudcovia zo Škótska s vyše 155-tisíc eurami. Najmenej dostávali ukrajinskí sudcovia, a to len niečo vyše 7-tisíc eur.

Za slovenskými sudcami zaostávali platmi ich kolegovia z Česka, Maďarska, Poľska a tesne, o pár stoviek eur, aj zo Slovinska.

Ak reštrikcie, tak len dočasné

Sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) reagovala, že v extrémne zložitej ekonomickej situácii je namieste sociálna solidarita všetkých vrstiev spoločnosti. Na druhej strane hovorcovia Katarína Javorčíková a Dušan Čimo dodávajú, že „nie je žiadny právne obhájiteľný dôvod, aby sa finančné reštrikcie sociálneho zabezpečenia sudcov riešili formou trvalej zmeny dotknutých ustanovení zákona o sudcoch“.

ZOJ tvrdí, že postačí dočasné pozastavenie ich účinnosti až do skonsolidovania ekonomiky štátu na úroveň pred vypuknutím pandémie. Pripomenuli zmrazovanie platov, ktoré sa v minulosti tiež dotklo sudcov. Keď sa ekonomika zotavila, tak sa ustanovenie zákonov vrátilo.

Aj táto iniciatíva považuje za problematické, že takúto závažnú zmenu chce presadiť koalícia v skrátenom legislatívnom procese a bez diskusie so sudcami či súdnou radou. Podľa ZOJ to nie je v súlade so zákonom. Tiež sa zhodujú, že pri počte 1 400 sudcov nemôžu pripravované obmedzenia žiadnym zásadnejším spôsobom skonsolidovať verejné financie. Využiť na ich presadenie COVID-19 teda nie je vôbec na mieste.

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Sudcovia sa búria. Vláda im v tichosti siaha na péenky aj odmeny

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners