Fiľo sa Ficovi zahryzol do krku, a tak to premiér riešil. Vypovedá Sklenka

Ružomberské papierne dostali pomoc od vlády Roberta Fica. Spoluvlastní ich Milan Fiľo (vpravo). Foto – TASR| dennikn.sk | Veronika Prušová | 2. júla 2020 |

Ružomberské papierne dostali pomoc od vlády Roberta Fica. Spoluvlastní ich Milan Fiľo (vpravo). Foto – TASR

V spore o ružomberské papierne išlo o veľa, a tak to riešil Milan Fiľo na úrade vlády s Ficom a potom s Jankovskou. Vladimír Sklenka o tom detailne vypovedá.

Predseda Smeru Robert Fico chce o pár dní prehovoriť o právnom štáte na Slovensku. Novinári vraj budú oči otvárať, čo sa teraz deje na polícii, prokuratúre aj na súdoch. „Pod akým obrovským tlakom pracujú sudcovia, že často prijímajú nezákonné rozhodnutia, lebo sa vás boja a boja sa lynču,“ povedal trojnásobný expremiér vo štvrtok o novinároch.

Na otázky, čo sa dialo, keď bol premiérom a riadil túto krajinu, neodpovedá. Konkrétne na to, či priamo na úrade vlády riešil súdny spor jedného z najväčších slovenských podnikateľov, ktorý sa za jeho vlád neraz mohol spoľahnúť na štátne stimuly.

Fiľo a SCP

Ružomberský multimilionár Milan Fiľo je považovaný za jedného z mecenášov predsedu Smeru. To, že sa bývalý premiér v jeho prípade angažoval, odhalila akcia Búrka, ktorá postihla sudcov podozrivých z korupcie. O partnerstve podnikateľa a premiéra vypovedal dnes už bývalý sudca Vladimír Sklenka. Ten absolvoval ďalšie hodiny výsluchov, ktoré prinášajú nové informácie.

Na nitrianskej úradovni Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) strávil celý uplynulý týždeň a ešte aj utorok a štvrtok tohto týždňa. A ešte stále neskončil, o niekoľko dní by mal výsluch pokračovať. Bývalý vybavovač Mariana Kočnera na bratislavských súdoch postupne opisuje doteraz najväčšiu korupčnú schému v slovenskom súdnictve.

 

Dnes už bývalý sudca Vladimír Sklenka. Foto – TASR

Pridáva ďalšie mená podozrivých a opäť nevynecháva ani Fica a niekdajšiu štátnu tajomníčku na ministerstve spravodlivosti Moniku Jankovskú (za Smer), ktorá je od marca vo väzbe.

Aj ona bude mať čo povedať aj k Fiľovej kauze. Riešenie v súdnom spore v prospech spolumajiteľa Mondi SCP mala zabezpečovať aj ona. Jankovská už naznačila, že vypovedať chce. Zatiaľ sa však rozhodla čakať na výsluch Sklenku, ktorý vypovedá len ako svedok. Obvineniu sa zatiaľ vyhol vďaka tomu, že začal s políciou spolupracovať. Prečo sa tak rozhodol, nepovedal. Avizuje, že to vysvetlí verejne.

Fiľo preniesol nervozitu na Fica

Sklenka hovorí o Fiľovi ako o osobnom donorovi Roberta Fica. Na polícii vypovedal, ako bol Fiľo nervózny zo súdnych sporov na Okresnom súde Bratislava I. Zažalovali ho bývalí zamestnanci ružomberských papierní. Spor je z roku 2016, keď Smer vyhral voľby a Fico zostavil svoju tretiu vládu. Kočner o tomto prípade zasa komunikoval cez aplikáciu Threema, kde sú zachytené správy od jesene 2017 do júna 2018, keď skončil vo väzbe.

Bývalí zamestnanci ružomberského podniku spochybňujú žalobami celú privatizáciu celulózky, ktorá sa uskutočnila ešte za vlády Vladimíra Mečiara a profitoval z nej napokon Milan Fiľo a jeho spoločnosť Eco-Invest. Ak by Fiľo prehral, bola by to preňho veľmi drahá prehra.

Mondi SCP je najväčším zamestnávateľom v Ružomberku. Foto – TASR

V spore totiž išlo o akcie firmy. Zamestnanci obrovských papierní upozornili na to, že podľa zmluvy mali po privatizácii podniku v roku 1996 dostať pätnásť percent akcií. To sa nikdy nestalo a tak Fiľa, ktorý ich nárok neuznával, zažalovali.

O spore sa v justičných kruhoch vedelo a vedelo sa aj to, že Fiľovi ide o veľa. Kočner, ako rodák z Ružomberka, sa začal v kauze angažovať. Očakával, že ak pomôže, môže na tom získať. Okrem toho o spore veľa vedel od advokáta zamestnancov Pavla Korytára. Dobre sa poznali, tak sa nemal problém dostať k informáciám.

Kočner vyzvedal od neho, ale aj od Jankovskej či Sklenku, jeho dobre spolupracujúcich partnerov, s ktorými si vymenil cez Threemu tisíce správ. Sklenku potreboval, pretože na staromestskom súde pôsobil, a dokonca ho istý čas aj viedol. Nebol len vybavovačom, bol pre Kočnera aj informátorom o rôznych sporoch, z ktorých by sa dalo profitovať.

Dotácie vlád Fica SCP, ktoré Fiľo spoluvlastní 

V roku 2016 dostali papierne Mondi SCP v spoluvlastníctve Milana Fiľa štátny stimul vo výške 48,8 milióna eur vo forme daňovej úľavy po prísľube firmy, že investuje do rozšírenia výroby. O štátnom stimule sa rozhodlo päť dní po voľbách.

Aj v roku 2012 dostali ružomberské papierne veľkorysý stimul. Výmenou za 25 miliónov eur nemuseli sľúbiť vláde, že vytvoria nové pracovné miesta. Vláda argumentovala tým, že dotácia má zabrániť prepúšťaniu ľudí. V roku 2012 totiž papierne hrozili, že bez stimulu prepustia 383 ľudí.

Kočner Sklenkovi dôveroval a rozprával mu aj o tom, že Fiľo chodieva na úrad vlády, kde s premiérom Ficom hovorí o žalobách na jeho firmu. „On sa mu zahryzol do krku a vlastne stále sa ho dopytoval, z čoho bol pán premiér, ako mi Kočner povedal, tiež nervózny,“ povedal Sklenka vyšetrovateľom. A to bol aj dôvod, prečo podľa neho Fico nakoniec poveril Jankovskú, aby sa o celú záležitosť postarala.

Dal jej za úlohu, aby súdny spor vybavila v prospech Fiľa. Podľa Sklenku sa potom Jankovská stretávala s Fiľom alebo s Miloslavom Čurillom, teda jeho pravou rukou, ktorý je viceprezidentom celulózky. Čurillovu dcéru si zobral Ficov syn za manželku.

Kočner prisľúbil Sklenkovi 300-tisíc eur, ak spor dopadne v prospech Fiľa. Kočner tvrdil, že proti nemu stojí advokát Zoroslav Kollár a všade rozširoval, že ten ide Fiľa obrať o majetok.

Kočner si na premiéra počkal v garáži Bonaparte

Sklenka vypovedal, že na tejto kauze Kočnerovi záležalo viac ako na Technopole. „Bola to taká najväčšia vec, ktorú Kočner intenzívne riešil. Nie sám, riešili sme to oveľa viac ako Technopol,“ vypovedal bývalý sudca. Za Technopol dostal od mafiána 100-tisíc eur.

Na Fiľovom úspechu Kočnerovi záležalo tak veľmi, že si dokonca podľa Sklenku v garážach komplexu Bonaparte počkal na Fica. „Nevedel sa s ním nakontaktovať. Počkal si ho v garáži Bonaparte,“ povedal. Chválil sa mu s tým Kočner, ktorý mu prezradil, že sa s bývalým premiérom stretli, pozdravili a on mu povedal, že bude treba dať „Miľanka do poriadku“.

V tom čase sa nevyvíjal spor na Okresnom súde Bratislava I. pre Fiľa práve najlepšie a Eco-Investmentu hrozilo zablokovanie majetku. Kočner tvrdil, že v garáži komplexu Bonaparte vtedajšiemu premiérovi ponúkal, že právne zastupovanie Fiľa prevezme jeho kamarát Tibor Timár. Jeho manželka Eva Timár Myjavcová pôvodne Fiľa zastupovala. Práve pre prepojenie na Kočnera však Eco-Investment spoluprácu s ňou ukončil. Aj ona je dnes medzi obvinenými po akcii Búrka.

Fiľo nakoniec spor so zamestnancami na súdoch vyhral aj bez Kočnerovej pomoci . Sklenka vypovedal o klebete, ktorá sa šíri Justičným palácom, že sudcovia si v rámci tejto kauzy rozdelili sedemmiestnu sumu. Hovoril o piatich miliónoch eur.

Denník N sa na kauzu pýtal už v minulosti. Sudkyne Zuzana Moťovská Dobošová, Alena Hrneková, či Antónia Bednarčík akékoľvek ovplyvňovanie pri rozhodovaní odmietli.

Fico: Na hovadiny nebudem reagovať

Fico na otázky o Sklenkovej výpovedi nereagoval. Na tlačovej besede odpovedal negatívne na otázku, ktorá mu s odvolaním na Sklenku položila Markíza. Redaktorka sa spýtala, či Fico riadil s Robertom Kaliňákom a podnikateľom Norbertom Bödörom túto krajinu z privátneho poschodia hotela Hilton. Už v minulosti o tom hovoril dlhoročný Kočnerov pobočník Peter Tóth, podľa ktorého sa v tomto hoteli predseda Smeru stretával aj s Jurajom Širokým či Miroslavom Výbohom.

Sklenka ešte pridal, že na týchto stretnutiach sa zúčastňoval aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, niekdajší šéf NAKA Robert Krajmer a špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Hovoril mu o tom zdroj, ktorý si neželá byť menovaný.

Hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová pre televíziu Markíza reagovala, že Kováčik na žiadnom takomto stretnutí nebol a ani nemá o takom stretnutí informácie.

„Na takéto hovadiny nebudem reagovať,“ povedal Fico pred novinármi.

O Sklenkovi hovoril ako o „týpkovi“, nad ktorým sa oplatí zamyslieť, či niečo také môže existovať. „Chodí na políciu a hovorí všeobecné veci a ubližuje obrovskému množstvu ľudí. Toto je problém právneho štátu na Slovensku,“ dodal predseda Smeru, ktorý potvrdil aj to, že bol tento týždeň opäť v nemocnici pre problémy so srdcom, momentálne je však podľa neho všetko v poriadku.

Sklenka hovoril, že to bol Fico, kto Kočnerovi prisľúbil, že sa prihovorí u bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd), aby z neho bol predseda súdu. „Že to vybaví,“ tlmočil mu vraj Kočner. Sklenka sa nikdy predsedom súdu nestal.

Sklenka: Fiľo klame

Fiľo už v minulosti odmietol, že by intervenoval pre svoj súdny spor u Fica. „Milan Fiľo ani nikto iný zo spoločnosti Eco-Investmen nikdy neintervenovali u bývalého predsedu vlády ohľadne súdnych sporov,“ napísal. Rovnaké stanovisko zaslal aj Miloslav Čurilla.

Fiľo tiež tvrdí, že s Kočnerom ani Sklenkom nikdy nekomunikoval. Povedal, že sa so Sklenkom ani nepozná a nikdy sa nestretli. „To nie je pravda, pán Fiľo klame,“ reagoval Sklenka pred vyšetrovateľom.

Bývalý sudca viac nepovedal, pretože je povinný zachovávať mlčanlivosť podľa zákona o policajnom zbore. S Fiľom sa teda zrejme stretol v časoch, keď ešte robil ochrankára. Tak sa totiž začala jeho kariéra. Stál po boku niekdajšieho šéfa parlamentu Pavla Hrušovského, ale aj exministra spravodlivosti Štefana Harabina (za HZDS).

Začínal na Najvyššom súde, ktorému Harabin po odchode z prvej Ficovej vlády šéfoval.

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Fiľo sa Ficovi zahryzol do krku, a tak to premiér riešil. Vypovedá Sklenka

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners