Odsuňme nabok emocionálne výkriky. Vina musí byť dokázaná bez pochyby

| sme.sk | Jakub Filo | 3. sep 2020 | 

Jakub Filo. (Zdroj: FOTO SME - Jozef Jakubčo)

Nestačí dokázať, že skutok sa tak mohol stať.

Prekvapenie, rozčarovanie či sklamanie, ktoré sa vylialo z mnohých ľudí po vynesení oslobodzujúceho verdiktu nad Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou, je viac než pochopiteľné.

Čítali sme nechutné Kočnerove správy a Zsuzsovej podlizovanie, videli sme, ako ovládali a manipulovali politikov a zrejme väčšina spoločnosti verí aj tomu, že si napokon objednali vraždu Jána Kuciaka, spolu s ktorým páchateľ Miroslav Marček zabil aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

Ale emocionálne výkriky o rane pre právny štát, podplatených sudcoch zatiaľ odsuňme nabok. Trestné právo sa riadi viacerými zásadami, ktorých úlohou je v prvom rade chrániť obžalovaného pred prípadným zneužitím trestného procesu.

V prospech obvineného

V priebehu rokov sa tieto zásady zaviedli preto, aby sme eliminovali justičné omyly, aby nemohla žiadna moc zneužívať súdny systém proti nevinným ľuďom. Preto má obžalovaný právo na obhajcu, ak si ho nemôže dovoliť, je mu pridelený, preto má právo nevypovedať, ak by si mohol priťažiť sebe alebo svojim blízkym.

 

A jednou z týchto zásad je aj in dubio pro reo teda princíp "v pochybnostiach v prospech obvineného". Ak súd nie je na základe dôkazov dostatočne presvedčený o vine obžalovaného, ak existujú možné alternatívne vysvetlenia skutku a prokuratúra nedokázala všetky iné možnosti okrem jedinej vylúčiť, musí obžalovaného oslobodiť.

 

Prokuratúre teda nestačí dokázať, že to tak mohlo byť. Musí zároveň presvedčiť sudcov, že to zmysluplne nemohlo byť nijak inak. Podľa súdu sa toto v prípade Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej prokuratúre nepodarilo.

Ako celok musíme mať v súdny systém aspoň základnú dôveru, inak by sme museli spochybňovať aj rozhodnutia, s ktorými súhlasíme.

Prokuratúra predložila, hoc už po záverečnej porade senátu, ďalší dôkaz. Celá kauza po odvolaní prokurátora putuje na Najvyšší súd, ktorý preverí proces, dôkaznú situáciu vrátane novopredloženého dôkazu aj samotné rozhodnutie. A určí, či bol dnešný verdikt správny, alebo nie. Práve toto je princíp právneho štátu.

Akokoľvek sa to môže po čítaní citátov z Threemy zdať nespravodlivé, akokoľvek po vypočutí výhražného telefonátu Kočnera Kuciakovi veľká väčšina verí, že on je tým objednávateľom.

Iný podozrivý zatiaľ neexistuje

Je možné, že Kočner dnes dosiahol triumfálnu výhru nad systémom. Podobne, ako sa mu to darilo v minulosti, aj za pomoci skorumpovaných sudcov. My by sme však mali veriť tomu, že takých bola menšina a navyše ju ich dnes stíhajú.

Súdne rozhodnutia možno analyzovať, prípadne aj podrobiť kritike. V senátoch sedia ľudia s rozličnou úrovňou skúseností a často aj odlišnou integritou. Verme, že ak sa objavia takí, ktorí vysokú úroveň nedosiahnu, tak ich bude systém aj pod verejným tlakom vypudzovať.

Ale ako celok musíme mať v súdny systém aspoň základnú dôveru, inak by sme museli spochybňovať aj rozhodnutia, s ktorými súhlasíme. Napríklad trest pre Jozefa Majského, Ladislava Bašternáka či samotného Kočnera v kauze zmenky.

Čo však vieme povedať je, že táto vražda mala svojho objednávateľa. Bola premyslená, pripravená a krutá. A zatiaľ neexistuje iný podozrivý než Kočner, verme v tomto polícii aj prokuratúre.

Ale úlohou orgánov činných v trestnom konaní, je okrem vypátrania, aj bez pochyby dokázať jeho vinu. Preto nie je namieste apriorné spochybňovanie rozhodnutia súdu.

Leave your comments

0
terms and condition.

Comments (1)

  • Guest (Dalibor Kotacka)

    IN DUBIO PRO REO ???
    Ked ma sudkyna OS Brezno JUDr. Gálová poslala na vynútenú liečbu do Kremnice , nemala k dispozícii len posudky predajnych súdnych znalcov , ale aj 2 posudky nezávislych odborníkov , ktorych som si námatkovo našiel ja sám , plus vyjadrenie obvodnej lekárky , vsetky v môj prospech . Ha-ha-ha !!! Táto zadubená sudkyña ani len nepripustila ich existenciu a nariadila mi liečbu , takže som radšej Slovensko opustil a tym aj svoju manželku . Zaujímavé pri tom bolo , že prokurátorka OP Brezno JUDr. Gondová dohodla vopred moju hospitalizáciu s riaditelom Kremnice MUDr. Durianom a sudkyña Gálová už len slepo poslúchla príkazy prokuratúry ...
    Kym sa došlo k tomuto rozhodnutiu súdu , boli sme 2krát prepadnutí políciou , bol som prinúteny políciou podrobit sa vyšetreniu predajnymi psychiatrami a tiež som strávil 53 dní v samotke , tiež za účelom psych. vyšetrenia , ktoré bolo vopred jasné !! Takže ---dočerta s tymto predajnym , zaostalym , neludskym , nedemokratickym , nespravodlivym a eštebáckym režimom !!!

You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Odsuňme nabok emocionálne výkriky. Vina musí byť dokázaná bez pochyby

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners