Harabin si stále myslí, že je sudca. Chcel, aby sa naďalej voči nemu viedli disciplinárne konania a žiadal odškodnenie 50-tisíc

Foto N - Tomáš Benedikovič| dennikn.sk | 3. augusta 2021 | Verinika Prušová | 

Foto N – Tomáš Benedikovič

Odškodnenie žiadal bývalý sudca na Ústavnom súde. Sťažnosťou sa na ňom domáhal pokračovania disciplinárnych konaní, ktoré voči nemu viedli ako proti sudcovi. Ústavný súd mu dal jasnú odpoveď.

Keď sa Štefan Harabin rozhodol kandidovať vo vlaňajších parlamentných voľbách, prišiel o sudcovský talár. Novela z jesene 2019 hovorila jasne. Ak sa sudca rozhodne kandidovať v parlamentných voľbách či voľbách do europarlamentu, príde o funkciu sudcu.

Strata platí aj v prípade, ak strana, za ktorú kandiduje, vo voľbách neuspeje. Harabin išiel do tohto rizika a po voľbách vo februári 2020 ostal bez sudcovskej funkcie aj miesta v parlamente. Strana Vlasť, na ktorej čele kandidátky bol, nezískala ani len tri percentá. Nepomohlo ani vyše 61-tisíc preferenčných hlasov Harabina.

Ten si však stále myslí, že je sudcom.

Najnovšie ho z tohto omylu vyviedol už aj Ústavný súd.

Chce si očistiť meno

Na ústavných sudcov sa pritom obrátil samotný Harabin. Sťažoval sa na disciplinárne senáty, ktoré odmietli ďalej rozhodovať v disciplinárnych konaniach, ktoré sa pôvodne voči nemu viedli v čase, keď bol ešte sudcom. Senáty mali pritom logické vysvetlenie – ak už nie je sudcom, nemôžu o ňom konať.

Lenže Harabin takéto vysvetlenie neakceptuje. Chcel, aby sa ďalej konalo.

Preto sa obrátil na Ústavný súd, kde ho zastupovala Elena Ľalíková, manželka bývalého ústavného sudcu Milana Ľalíka a Harabinovho blízkeho priateľa, ktorý s ním v minulosti pôsobil na Najvyššom súde, ale aj ministerstve spravodlivosti.

Zo sťažnosti Harabina vyplýva, že trvá na pokračovaní disciplinárneho konania, „pretože má záujem na očistení svojho mena“. Ústavnému súdu navrhol, aby rozhodnutie o zastavení disciplinárneho konania voči jeho osobe zrušil a vrátil odvolaciemu disciplinárnemu senátu na ďalšie konanie. 

Zároveň požiadal o „primerané finančné zadosťučinenie vo výške 50-tisíc eur“ a náhradu trov konania. Peniaze žiadal „vzhľadom na jeho bezmocnosť, stavy úzkosti, neistoty a útrapy pri domáhaní sa svojich práv pred disciplinárnym súdom,“ konštatuje sa v rozhodnutí senátu Ústavného súdu.

Začiatkom júla totiž senát predsedu Petra Molnára a sudcu Ivana Fiačana a sudkyne Jany Laššákovej o Harabinovej sťažnosti rozhodoval. Ich záver bol však iný, ako by bývalý predseda Najvyššieho súdu, súdnej rady a exminister spravodlivosti očakával. Harabinovu sťažnosť odmietli ako zjavne neopodstatnenú. 

Foto N – Tomáš Benedikovič

Odkaz Harabinovi: Už nie ste sudcom

Ústavný súd dal za pravdu disciplinárnym senátom, že o Harabinovi už konať nemôžu. Argumentom bývalého šéfa justície o tom, že novela, ktorá ho pripravila o talár, je protiústavná, sa ústavní sudcovia ani nemohli zaoberať. Riadi sa totiž prezumpciou ústavnosti, čo znamená, že ak doposiaľ nikto oficiálne novelu nespochybnil, tak platí.

Nikto totiž doteraz novelu na Ústavnom súde nenapadol. A ak táto kompetencia doposiaľ nebola využitá, tak to podľa ústavných sudcov môže znamenať, že v rámci sudcovského stavu vlastne neexistuje o novele pochybnosť.

 

Z Harabinovej sťažnosti na Ústavný súd tiež vyplýva, že neuznáva stratu sudcovskej funkcie, lebo s kandidatúrou do parlamentu súhlasil skôr, ako novela bola prijatá. Vyhlásenie, kde súhlasí, že sa bude kandidovať za Vlasť, podpísal pred notárom 7. októbra. Novela, ktorú presadil poslanec SaS Alojz Baránik, nadobudla účinnosť o osem dní neskôr.

Harabin tvrdí, že ak by sa mala vzťahovať aj na neho, bola by retroaktívna, a to ústava nepripúšťa.

Lenže dôležité nie je to, kedy svoje vyhlásenie podpísal pred notárom, ale to, kedy ho doručil Štátnej komisii pre voľby, a to sa stalo až 1. decembra. Tá bola zo zákona povinná toto vyhlásenie doručiť do piatich dní prezidentke.

Harabinovi následne zanikla funkcia uplynutím kalendárneho mesiaca, keď jeho vyhlásenie o súhlase s kandidatúrou bolo prezidentke doručené. Teda uplynutím decembra.

Ústavný súd súhlasil s konštatovaním disciplinárnych senátov, že „podpísať vyhlásenie, hoci aj pred notárom, možno vykonať v ktorýkoľvek deň, právny účinok však nastáva až predložením vyhlásenia Štátnej komisii pre voľby“.

Z odškodnenia a očistenia Harabinovho mena tak nebude nič. Disciplinárne senáty sa ním už zaoberať nebudú.

Trest za vyjadrenia

Harabin sa pritom domáhal konania o návrhu, ktorý na neho podala ešte bývalá predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová koncom februára 2017. Urobila tak po sérii mediálnych vystúpení svojho predchodcu, v ktorých sa vyjadroval k exprezidentovi Andrejovi Kiskovi, ale aj iným predstaviteľom štátu.

Kisku nazýval „vojnovým štváčom“, hovoril o ňom, že „rozmýšľa len v rovine úžerníckych úrokov“. Boli to vyjadrenia pre Zem a vek. Harabin v posledných rokoch dostával priestor v rôznych dezinformačných médiách, pred voľbami mal relácie aj v Infovojne.

Švecová tvrdila, že jeho výroky dehonestujú povesť justície a nie sú hodné sudcu. Išlo o jeden z jej posledných návrhov na Harabina. Celkovo ich na neho podala šesť. Ani v jednom jej však disciplinárne senáty nedali za pravdu.

Po odchode z justície sa Harabin najnovšie snaží stať tvárou antivaxerov. Vystupoval aj proti pandemickým opatreniam vrátanie nosenia rúška či respirátora. Túto povinnosť odmieta aj jeho syn, sudca Okresného súdu Bratislava I Branislav Harabin.

Branislav Harabin podporoval otca v kampani na prezidenta. Foto N – Tomáš Benedikovič

Hoci ho predseda súdu Ján Golian pri náhodných kontrolách našiel pojednávať bez prekrytia dýchacích ciest, zatiaľ nikto disciplinárny návrh voči Harabinovi juniorovi nepodal. Golian presúva svoju kompetenciu na predsedu súdnej rady Jána Mazáka či ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú.

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Harabin si stále myslí, že je sudca. Chcel, aby sa naďalej voči nemu viedli disciplinárne konania a žiadal odškodnenie 50-tisíc

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners