Justiční odborári obkľúčili Kolíkovej ministerstvo, protestovali proti novej súdnej mape

ZA ¼UDÍ: Kolíková odstúpi z funkcie ministerky| webnoviny.sk | 07. 10. 2021 | SITA |

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková.Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel

Členovia Základnej organizácie Odborového zväzu zamestnancov justície pri Krajskom súde v Bratislave sa vo štvrtok o 11:00 zhromaždili pred budovou Ministerstva spravodlivosti SR na protest proti pripravovaným zmenám takzvanej súdnej mapy. Informoval o tom hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Podľa odborárov sa totiž pri príprave novej Súdnej mapy SR nezohľadnili sociálne aspekty a požiadavky zamestnancov justície, ktorých pracovného a súkromného života sa nové usporiadanie súdov citeľne dotkne. V mnohých prípadoch totiž ide o dlhoročných zamestnancov a odborne zdatný administratívny aparát, ktorých justícia naďalej potrebuje pre jej riadne fungovanie.

Stanovenie termínu v krátkom čase

„Prítomnosťou pred budovou Ministerstva spravodlivosti SR chcú zamestnanci justície vyjadriť svoj nesúhlas s postupom Ministerstva spravodlivosti SR vo vzťahu k vyhodnoteniu pripomienok predložených Odborovým zväzom justície v SR k novej Súdnej mape,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Predkladateľ návrhov zákonov podľa odborárov v extrémne krátkom čase 59 hodín po skončení pripomienkového konania, v rámci ktorého sa nemohol zodpovedne a reálne oboznámiť s obsahom pripomienok a starostlivo ich vyhodnotiť, stanovil termín rozporového konania. To sa na ministerstve uskutoční práve vo štvrtok.

Príplatok pre zamestnancov

„Okrem toho, pre tých zamestnancov, kde sa zmenia podmienky ohľadom dochádzania, tak je tu nastavený príplatok 100 eur mesačne,“ uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS), ktorá je v súčasnosti v Luxemburgu.

Konanie bude pokračovať na úrovni ministerky

„Mrzí ma, že práve počas toho, ako som na ministerskej rade v Luxemburgu, som sa dozvedela, že pred ministerstvom spravodlivosti je protestná akcia členov bratislavskej odborovej organizácie, ktorá súvisí s reformou justície. Viem, že sú tu z ich strany prezentované obsahové pripomienky, ktoré súvisia s otázkou, aké sú istoty pre zamestnancov v nadväznosti na zmenu súdnej mapy,“ uviedla Kolíková.

Agentúre SITA poskytol stanovisko ministerky Peter Bubla z tlačového oddelenia rezortu spravodlivosti. Zároveň upozornil na to, že štvrtkové rozporové konanie k legislatívnym návrhom k súdnej mape bolo na odbornej úrovni a budúci pondelok má pokračovať aj na úrovni ministerky.

Vznesené pripomienky

V pondelok 5. októbra sa skončilo medzirezortné pripomienkové konanie k novým návrhom reformy súdnej mapy. Najviac subjektov pripomienkovalo zákon o nových sídlach a obvodoch okresných súdov. Vzniesli celkovo 164 pripomienok z toho zásadných bolo 103.

K návrhu nových sídel a obvodov krajských súdov vzniesli celkovo 131 pripomienok z toho zásadných 86. Návrh zákona o zriadení Mestského súdu Bratislava pripomienkovali subjekty celkovo 69-krát a z toho vzniesli 28 zásadných pripomienok. V rámci medzirezortného pripomienkového konania vzniesli aj 61 pripomienok k zriadeniu Metského súdu Košice.

Zásadných bolo 23 pripomienok. Pripomienky k návrhom vzniesla napríklad Generálna prokuratúra SR, množstvo krajských a okresných súdov, samosprávy, ministerstvá, Najvyšší súd SR či Slovenská advokátska komora.

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found
You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Justiční odborári obkľúčili Kolíkovej ministerstvo, protestovali proti novej súdnej mape

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners