Novela Trestného poriadku môže pomôcť vyriešiť kritiku aplikácie kolúznej väzby

Súd| webnoviny.sk | 18. 04. 2021 | SITA Slovenská tlačová agentúra |

Výkon väzby by mal zodpovedať tomu, že sa vzťahuje z právneho hľadiska na stále nevinné osoby až do momentu ich právoplatného odsúdenia.Foto: ilustračné, Getty images

Novela Trestného poriadku môže pomôcť vyriešiť kritiku aplikácie kolúznej väzby súdmi. Uviedla to sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ), ktorá považuje predloženú novelu za dobre nastavenú, pretože spresňuje doterajšiu právnu prax.

Ako vysvetlili, na základe novely nebude stačiť len hypotetický dôvod kolúznej väzby, teda len dôvodné podozrenie, že by obvinený tak mohol konať, ale musí byť preukázané jeho konkrétne konanie v tomto smere. Podľa ZOJ novela posilní právo obvinených na obhajobu a ich ochranu pred ich nedôvodným trestným stíhaním. Agentúru SITA o tom informovala Katarína Javorčíková z iniciatívy ZOJ.

Novým členom súdnej rady sa stal bývalý sudca Ľudovít Bradáč.

Do Súdnej rady SR vláda vymenovala Ľudovíta Bradáča | Parlamentné Listy| dennikn.sk | 16. apríla 2021 |

Novým členom súdnej rady sa stal bývalý sudca Ľudovít Bradáč. Do rady ho dnes nominovala vláda, vďaka čomu je po štyroch mesiacoch rada kompletná, má všetkých 18 členov.

Bradáč pôsobil v minulosti ako predseda Krajského súdu v Banskej Bystrici. Bol aj predsedom Združenia sudcov Slovenska v jeho proreformnej ére. Do zvolenia za člena rady bol poradcom predsedu Najvyššieho súdu Jána Šikutu.

Bradáč obsadil voľné miesto po sudcovi Jurajovi Klimentovi, ktorý sa v decembri funkcie v súdnej rade vzdal.

 

Čo je a kto je ZOJ (prečo vznikla)?

     ZOJ nie je organizovaná skupina „nejakých členov“.  Je to iniciatíva sudcov založená na spoločných  hodnotách, ktoré roky buduje a obhajuje. Vznikla spontánne, keď  justíciu začali ovládať ľudia ako  Štefan Harabin vo funkcii ministra spravodlivosti  a spriaznení sudcovia okolo neho, ktorí  do sudcovského stavu  vnášali svoje zvláštne predstavy búrajúce otvorenosť, transparentnosť a najmä dôveryhodnosť  justície. Vytrácali sa aj také jej atribúty akými sú  spravodlivosť a čestnosť. Na niektorých súdoch sa  budovala vnútorná korupcia (finančné odmeňovanie  či kariérny postup len  vyvolených sudcov) a nevídané rodinkárstvo.

     V tejto neduživej atmosfére  v roku 2009  poslala z Banskej Bystrice viaceré  mediálne odkazy v tom čase  najvýraznejšia  Harabinova  kritička  Jana Dubovcová  (pozri  napr. https://komentare.sme.sk/c/4325090/uz-vtedy-to-bolo-na-sudoch-tak.html).

Z Bratislavy sa ozvala   Darina Kuchtová, ktorá  poskytla rozhovor časopisu  Týždeň (text je možné nájsť: https://www.tyzden.sk/casopis/4070/je-voci-nam-represia/). Takmer súčasne verejne vystúpila z Košíc Ľudmila Babjaková a v článku zverejnenom v týždni:  https://www.tyzden.sk/casopis/4071/justicia---vec-verejna/?ref=kat podrobne vysvetľovala prečo  by sudcovia nemali mlčať.

Spomienka - desiate výročie

Pred 10-timi rokmi dňa 14.4.2011 nás opustil jeden z najvýznamnejších slovenských sudcov JUDr. Juraj Majchrák . 

Svojou prácou a životnými postojmi sa zapísal do dejín slovenského súdnictva ako vysoko erudovaný sudca s citom pre spravodlivosť a ľudskosť, ako človek s pevnou vôľou, ktorý zotrval na svojich životných hodnotách napriek ťažkým životným situáciám a tlakom až do konca svojho krátkeho života. Súdnictvu veľa dal a súdnictvo veľa dalo jemu, ale aj vzalo....

Funkcia sudcu má byť česť a služba. Osobnosť sudcu si vyžaduje, aby odbornosť, zodpovednosť a čestnosť boli v rovnováhe s odvahou, citom pre spravodlivosť a ľudskosťou. 

Jeho ctihodnosť Juraj Majchrák takým sudcom bol. 

 

 

 

Na jeho počesť bol natočené video "Odročená spravodlivosť" a pri príležitosti 1. výročia jeho smrti dňa 14.4.2012 predniesla jeho kolegyňa Elena Berthotyová spomienkový príhovor na verejnej diskusii Sudcovia o sudcoch. 

 

 

Spomienka na Juraja Majchráka je súčasťou aj profilového dokumentu o emeritnej sudkyni Kataríny Javorčíkovej v televíznej relácii Generácia, ktorý bude odvysielaný dňa 17. apríla 2011 o 11.00 hod., na STV 2.

 

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners