Odpoveď JUDr. Kataríny Javorčíkovej na nepravdivý článok

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt naše súdnictvoOdpoveď JUDr. Kataríny Javorčíkovej na nepravdivý článok Štefana Šperku zo dňa 5.12.2019, zverejneného na portáli Webnoviny, na základe ktorej bol článok z portálu stiahnutý dňa 6.12.2019

V článku pod názvom „Do Súdnej rady chce ísť sudkyňa, ktorá za socializmu posielala ľudí do väzenia“ autor Štefan Šperka tvrdí, že si hľadám podporu v súčasnej vláde, aby ma ešte pred voľbami zvolili za členku  Súdnej rady SR, pretože vláda tam volí troch členov. Mala som komunikovať s niektorými nemenovanými členmi Mosta Híd a mám dokonca sľúbenú podporu od samotného premiéra. Autor klame už v prvotnej informácii, že vláda má v súčasnosti voliť člena súdnej rady, pretože všetky tri miesta za vládu sú obsadené členmi, ktorých mandát končí niekedy v rokoch 2022 a neskôr. Nikdy som nehľadala podporu u členov súčasnej vlády, pretože na to nemám žiadny dôvod, a navyše svojimi verejne prezentovanými postojmi na správu justície patrím  k dlhoročným kritikom politiky Smeru. Je preto krajne nepravdepodobné, žeby si práve mňa vybrali za svoju nominantku v súdnej rade a ani by som ich podporu neprijala. 

V ďalšej časti článku uvádza autor vymyslené tvrdenia v súvislosti s mojim pôsobením ako prokurátorky v rokoch 1980 až 1989, s celkom zjavným cieľom zdiskreditovať ma v očiach verejnosti. Ako prokurátorka som sa špecializovala na násilnú a hospodársku trestnú činnosť, do ktorej nespadala agenda trestných činov opustenia republiky, a prichádzala som s ňou do styku len výnimočne.  V rozhodnom období rokov 1980 až 1989 som bola dva krát na materskej dovolenke a ako začínajúca a funkčne mladá prokurátorka som bola  poverovaná na vykonanie úkonov v trestnom konaní, ale konečné rozhodnutie bolo vždy v kompetencii nadriadeného prokurátora. Je klamstvo, že som podávala obžaloby na maloleté osoby pre opustenie republiky, resp., že som takéto obžaloby podala ešte aj po Nežnej revolúcii. Naopak, z databázy Ústavu pamäti národa o osobách perzekvovaných pre opustenie republiky vyplýva, že po Nežnej revolúcii som dňa 1.12.1989 uznesením odložila vec stíhania troch mladistvých osôb, pretože tieto skutky nie sú trestným činom(strana 258 databázy).

Po roku 1989 mi bolo vydané lustračné osvedčenie, že som nikdy nespolupracovala s ŠTB. Nebola som členkou žiadnej politickej strany, teda ani komunistickej strany  v čase môjho pôsobenia ako prokurátorky.  Od roku 1992 až do roku 2019 som pôsobila ako sudkyňa v obchodných a občianskych veciach, a za toto dlhé obdobie som dostatočne preukázala svoju odbornú aj morálnu integritu. Vydanie kontroverzného článku vnímam ako snahu diskreditovať ma ako dlhoročnú kritičku pomerov v justícii a zjavnú obavu justičnej mafie, aby som sa nedostala do súdnej rady. Dôkazom sú diskreditačné články bulvárneho portálu FAKT 24, pre ktorý autor tohto článku Štefan Šperka pracoval ako šéfredaktor. Boli namierené nielen proti mne v súvislosti s mojou kandidatúrou na člena súdnej rady v roku 2017, ale aj proti ďalšej sudkyni z iniciatívy Za otvorenú justíciu Elene Berthotyovej, alebo proti bývalému predsedovi Ústavného súdu SR Jánovi Mazákovi, ktorý pravidelne zverejňuje veľmi kritické články na dianie v justícii.

 

 

V Bratislave 6.12.2019

 

JUDr. Katarína Javorčíková


 

Článok Štefana Šperku si môžete prečítať TU:

https://mail136.websupport.sk/?_task=mail&_action=get&_mbox=INBOX&_uid=400701&_token=4ScCZISNpPSpxPqNhdB8LaPibyNeXZXR&_part=3

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Odpoveď JUDr. Kataríny Javorčíkovej na nepravdivý článok

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri