Mečiarovi kandidáti do disciplinárnych senátov budú mať súperov

štvrtok 3. 12. 2009 15:42 | Copyright © SITA 2009

BRATISLAVA. Predseda HZDS Vladimír Mečiar už nie je jediný, kto navrhol kandidátov do disciplinárnych senátov pre najbližšiu voľbu parlamentu. Svoju spoločnú kandidátku už podali aj opozičné SDKÚ a KDH prostredníctvom svojich poslancov Lucie Žitňanskej a Daniela Lipšica.

Sú na nej tzv. občianski kandidáti, ktorých 7. októbra poslancom ponúkli občianske združenia Aliancia Fair-play, Občan a demokracia, Transparency International Slovensko a Via Iuris. "Keďže bol takýmto spôsobom zoznam kandidátov verejne ponúknutý, tak sme si ich osvojili," povedala pre agentúru SITA poslankyňa Lucia Žitňanská z SDKÚ. Pripomenula, že v minulosti nikdy nekontaktovala žiadneho sudcu, aby mohla jeho kandidatúru navrhnúť.

Ďalšie nominácie už nechceli

Doteraz zástupcovia SDKÚ ponúkali ako kandidátov zväčša advokátov, ale aj to s rizikom, že neprejdú. Žitňanskej kolega Peter Miššík sa pred časnom vyjadril, že aj keby zástupcovia opozície predložili takého "čistého nominanta ako Panna Orleánska," neprešiel by.

Preto boli rozhodnutí, že v tomto volebnom období už nikoho nenominujú. Napokon svoj zámer zmenili, keďže sa predĺžil termín, do ktorého bolo možné zoznam kandidátov podať. Predĺženie lehoty spôsobila situácia okolo jedného z Mečiarových desiatich nominantov, ktorý bol v minulosti odsúdený. I keď má už trest zahladený, podľa parlamentného ústavnoprávneho výboru nespĺňal podmienku bezúhonnosti a kandidát sa napokon nominácie vzdal.

Vladimír Mečiar teda definitívne poslancom predkladá do novej voľby deväť kandidátov, pričom ide o tých istých, ktorí neboli úspešní už v dvoch kolách prvej voľby. Ústavnoprávny výbor už potvrdil, že Judita Dubjelová, Marián Furman, Renáta Janáková, Juraj Juríček, Jozef Kolcún, Viliam Pohančeník, Pavol Sabol, Daniela Šikutová a Martin Vladik spĺňajú podmienky kandidatúry.

Okrem nich by mali kandidovať ľudia zo zoznamu občianskych hnutí, ktorých si osvojili SDKÚ-DS a KDH. Na zozname je sudkyňa Krajského súdu Košice Ľudmila Babjaková, sudcovia Krajského súdu v Bratislave Edita Szabová, Juraj Považan, Martin Murgaš, sudcovia Najvyššieho súdu SR Elena Berthotyová, Zuzana Ďurišová, Miroslav Gavalec, sudkyňa Okresného súdu v Trnave Mária Tóthová, sudcovia Krajského súdu v Trnave Dušan Čimo a Anton Jaček. Pred voľbou by o nich ešte mal rokovať ústavnoprávny výbor.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Mečiarovi kandidáti do disciplinárnych senátov budú mať súperov

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri