K. Javorčíková: Úvaha prečo sa sudkyňa Dubovcová vzdala funkcie?

Funkcia sudcu je vo všeobecnosti stále považovaná za prestížne právnické  povolanie, zaručujúce materiálne istoty a spoločenské postavenie. Najmä v súčasnosti, kedy počet absolventov práva začína vysoko prevyšovať spoločenskú potrebu, je neobvyklé, aby sa  sudca vzdal svojej funkcie, ak na to nemá vážne zdravotné alebo iné osobné dôvody. Ešte neobvyklejšie je, keď sa funkcie vzdá sudca, ktorý prežil v tejto funkcii takmer celý produktívny vek a je v rokoch, kedy sa jeho rovesníci pomaly začínajú zaujímať o výšku dôchodku. Takéto neobvyklé a nezvratné rozhodnutie dnes  urobila sudkyňa Jana Dubovcová.

Rozhodla sa pre úplne inú životnú alternatívu ako doposiaľ a vydáva sa na tenký a neistý „ľad politiky“. Je málo ľudí, ktorí by nevyužili možnosti vyplývajúce zo zákona  a nenechali by si otvorené „zadné dvierka“ pre prípad neúspechu alebo skončenia politickej kariéry. Jana Dubovcová mohla len prerušiť výkon funkcie sudcu, čo by jej umožňovalo návrat do súdnictva tak, ako to urobili mnohí iní pred ňou. Napríklad Štefan Harabin, Daniel Hudák, Viera Petríková. Jana Dubovcová sa však dnes tejto funkcie s konečnou platnosťou vzdala.

Na otázku prečo, existuje určite veľa odpovedí. Jednu sme už dnes počuli z úst hovorcu Ministerstva spravodlivosti SR, že rozhodnutie Jany Dubovcovej je len dôkazom jej dlhodobého prepojenia s opozičnými politikmi. Sú však aj iné, úplne rozdielne odpovede.

Sudkyňa Dubovcová mala možnosť podieľať sa na reforme súdnictva za predchádzajúcej vlády. Jej aktivity boli mnohokrát nepochopené a kritizované zo strany sudcov a mnohé z nich by nenašli podporu ani dnes. Tie isté aktivity však boli oceňované verejnosťou, pretože mali spoločného menovateľa, podrobiť súdnictvo čo najväčšej verejnej kontrole, urobiť ho otvoreným a transparentným. Je veľmi ťažké nájsť tú správnu mieru vyváženosti medzi nezávislosťou súdnej moci a jej verejnou kontrolou. Hľadanie tejto miery bude ešte dlho zdrojom konfliktov nielen medzi súdnou mocou a tými ostatnými, ale aj vo vnútri sudcovského stavu. Zatiaľ si len málo sudcov uvedomuje, že zdrojom súdnej moci je skutočne občan a preto občianska verejnosť musí mať možnosti jej kontroly. Jana Dubovcová toto chápe a presadzuje už dlho. Preto sa nedokázala zmieriť so stavom, v ktorom sa dnes súdnictvo nachádza a ďalej smeruje k úplnej uzavretosti a ovládnutiu skupinou súdnych funkcionárov. Nedokázala sa zmieriť ani s tým, kto dnes slovenskú justíciu reprezentuje, a ako prvá nahlas a verejne povedala svoj kritický názor.  Práve to bolo spúšťačom ďalších kritických reakcií sudcov, ktorých počet pribúda.

Ak sa dnes Jana Dubovcová rozhodla pokúsiť sa o zmeny v justícii politickými prostriedkami, nie je to dôkaz jej politikárčenia v justícii. O politikárčenie by šlo, ak by vo funkcii sudcu zostala a využívala by politické kontakty na dosiahnutie svojich cieľov. Ako sudkyňa však spolupracovala len s mimovládnymi organizáciami a verejnosťou. Ako politik sa hneď na začiatku svojej kariéry definitívne vzdala funkcie sudcu, pretože vie, že vstupom do politiky sa ako nezávislý sudca diskvalifikovala.

Koľko sudcov si dokáže priznať a vyvodiť dôsledky z toho, že sú ako sudcovia diskvalifikovaní, pretože ich do vysokých  politických funkcií nominovali a podporujú konkrétne politické strany? Že by mal byť minimálne rešpektovaný všeobecný záujem na tom, aby mohli vykonávať opätovne funkciu sudcu až po odstupe niekoľkých rokov po ukončení politickej kariéry?

Jana Dubovcová nám ukázala, že sa dajú tieto konflikty záujmov riešiť zásadovo a nekompromisne. To je moja odpoveď na otázku, pre ktorú táto úvaha vznikla.

Na záver len dve krátke vety. Ďakujem Ti, dnes ešte stále sudkyňa Jana Dubovcová. Som rada, že aspoň krátky úsek života som mohla byť vedľa Teba.

Katarína Javorčíková
, sudkyňa

V Bratislave 1.2.2010

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Hosť

    Klobúk dole pred rozhodnutím pani Dubovcovej. A veľa sily aby sa jej podarilo, čo si predsavzala. Je to v záujme nás všetkých, akurát nie každý si to uvedomuje.

  • Hosť

    Keď mi ešte v lete minulého roku hovoril môj advokát,že on si nemôže dovoliť ísť takto otvorene proti sudcovi, lebo ho zničí, uviedol mi ako príklad práve JUDr. Dubovcovú.To bola skutočne odvaha jednej ženy. Som rád, že existujú aj takí.

  • Hosť

    Páni sudcovia, mali by ste si zobrať za vzor p. Dubovcovu a kráčať v jej stopách.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé K. Javorčíková: Úvaha prečo sa sudkyňa Dubovcová vzdala funkcie?

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri