TREND: Rozdelený sudcovský stav spojili žaloby proti údajnej platovej diskriminácii

Zhruba štyria z piatich sudcov tvrdia, že boli diskriminovaní. Myslia si to na základe toho, že dostávali výrazne menšie mzdy ako pár desiatok špeciálnych sudcov. Ešte v roku 2007 sa preto rozhodli žalovať ministerstvo spravodlivosti o náhradu škody. Argumentovali okrem iného tým, že nižšie platy za podobnú prácu mohli znížiť ich vážnosť v očiach verejnosti.
Denník Sme upozornil, že podávanie žalôb bolo pravdepodobne koordinované. Časť z nich sa zrejme pri formulovaní žaloby riadila radami košického sudcu a člena Súdnej rady SR Juraja Sopoligu. Silnú podporu pre antidiskriminačné žaloby sudcov dal vlani Ústavný súd SR, keď ako jeden z dôvodov protiústavnosti Špeciálneho súdu označil mesačné príplatky ich sudcov vo výške šesťnásobku priemernej mzdy. Sudcovia nového Špecializovaného trestného súdu dostávajú k základným platom už iba dvojnásobok priemernej mzdy.

Kauza nabrala nový posun minulý týždeň, keď padol prvý rozsudok, v ktorom sa sudcovi priznalo odškodné takmer 90-tisíc eur. Absurdita je, že žalobe vyhovela okresná sudkyňa, ktorá tiež podala podobnú žalobu. Ministerstvo spravodlivosti sa rozhodlo proti verdiktu odvolať, takže právoplatný zatiaľ nie je. No ak by sudcovia so žalobami uspeli, štát by im musel doplatiť spolu okolo sto miliónov eur. Vlani Súdna rada SR navrhovala, aby sa štát so sudcami dohodol mimosúdne.

Medzi sudcami, ktorí sa domáhajú odškodnenia, sa ocitlo aj viacero signatárov výzvy Päť viet proti zlým pomerom v justícii. Jednou z takýchto sudkýň je aj čerstvý prírastok v opozičnej SDKÚ-DS Jana Dubovcová, ktorá patrila k hlasným obhajkyniam Špeciálneho súdu. Na svoju obranu vyhlásila, že podaním žaloby len chcela upozorniť na absurdnosť ústavného verdiktu o Špeciálnom súde.

Proti podávaniu diskriminačných žalôb sa ozvala štvorica najvyšších sudcov, okrem iného autorov ústavnej i zahraničnej sťažnosti proti zvoleniu Š. Harabina za predsedu Najvyššieho súdu SR. „Nebude ľahké presvedčiť verejnosť, že práve signatári Piatich viet majú morálne právo kritizovať vnútorné pomery v justícii a navrhovať riešenia problémov,“ napísali v tlačovom vyhlásení.

Vyšlo na www.etrend.sk dňa 12.2.2010

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé TREND: Rozdelený sudcovský stav spojili žaloby proti údajnej platovej diskriminácii

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri