Warning: include(/www/s/u/u23979/public_html/components/com_xmap/controllers/press.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /www/s/u/u23979/public_html/includes/framework.php on line 2

Warning: include(/www/s/u/u23979/public_html/components/com_xmap/controllers/press.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /www/s/u/u23979/public_html/includes/framework.php on line 2

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/www/s/u/u23979/public_html/components/com_xmap/controllers/press.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php53/share/pear') in /www/s/u/u23979/public_html/includes/framework.php on line 2
Štátna tajomníčka Jankovská sa vidí v Súdnej rade, Žitňanská je proti

Štátna tajomníčka Jankovská sa vidí v Súdnej rade, Žitňanská je proti

| VERONIKA PRUŠOVÁ |  UTOROK  6. JÚNA 2017 15:01 | dennikn.sk |

Monika Jankovská (Smer) a Lucia Žitňanská (Most-Híd). Foto - TASR

Sudkyňa Monika Jankovská, ktorá už päť rokov nepojednáva, "koketuje" s politikou, no chce byť aj súčasťou justície. Pre ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú je to neprípustné.

Päť rokov visí jej sudcovský talár v skrini bez použitia. Monika Jankovská je síce sudkyňou, ale od roku 2012 nepojednáva. Vtedy sa stala štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti a robila pravú ruku ministrovi Tomášovi Borecovi (za Smer).

Pred rokom kandidovala za Smer aj do parlamentu, no nakoniec sa nestala poslankyňou, ale opäť skončila na ministerstve ako štátna tajomníčka. Ministerkou je tentoraz Lucia Žitňanská (Most-Híd).

Jankovská chce však zostať pri sudcoch a získať stoličku v Súdnej rade. Chce sa stať jej členkou ako nominantka parlamentu.

Politička a nezávislosť sudcov

Navrhol ju poslanec Smeru a šéf ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer). Ten na otázku, či nevidí s jej nomináciou problém, odpovedal protiotázkou, „či pochybujeme o jej odbornosti“.

Jankovská je teraz vo vrcholnej politickej funkcii. Súdna rada je sudcovská samospráva a vrcholný orgán sudcovskej nezávislosti – mal by byť teda oslobodený od politických vplyvov.

Na tento konflikt už upozornil aj poslanec SaS a predseda OKS Ondrej Dostál. On za člena Súdnej rady navrhuje advokáta Allana Böhma, ktorý zastupoval obžalovaných v kauze Cervanová. „Je to slušný človek a dobrý advokát,“ opisuje vhodnosť kandidáta Dostál.

Spomedzi Jankovskej a Böhma budú poslanci vyberať už na najbližšej júnovej schôdzi, ktorá sa začne na budúci týždeň. V Súdnej rade sa koncom júna uvoľní len jedno miesto, a to za sudkyňu Alenu Šiškovú.

Monika Jankovská kandidovala za Smer aj do parlamentu. Keby sa nestala štátnou tajomníčkou, sedí v pléne. Funkciu sudcu má už päť rokov prerušenú. Foto – TASR

Žitňanská nesúhlasí

Madej nechcel povedať, či štátnu tajomníčku podporí celý klub Smeru. No proti jej kandidatúre je ministerka Žitňanská. „V minulosti aj teraz som presadila zmeny v sudcovských zákonoch aj preto, aby sme eliminovali politický vplyv v Súdnej rade a otvorili ju aj pre nesudcov. Pani Jankovská je v politickej pozícii a zároveň sudkyňa. S jej kandidatúrou preto nemôžem súhlasiť,“ odkázala ministerka.

Problémom je, že Žitňanskej len nedávno prešla novela, ktorou chcela presadiť, aby práve parlament, prezident a vláda nominovali do Súdnej rady nesudcov. Chcela tak zabezpečiť, aby bola medzi osemnástimi členmi rady rovnováha. Deviatich členov totiž volia sudcovia zo svojich radov.

Bola to tiež Žitňanská, ktorá v minulosti presadila, aby sa predsedovia a podpredsedovia súdov nemohli stať členmi rady, pretože sú vyberaní ministrom spravodlivosti. Aj Ústavný súd tento zámer odobril.

Výber Jankovskej naráža na Ústavný súd

Na riziká prepojenia s výkonnou mocou upozorňuje aj právnik spolupracujúci s Via Iuris Peter Wilfling. „Zvolenie štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti za členku Súdnej rady by bolo v rozpore s princípmi fungovania Súdnej rady,“ hovorí s tým, že práve ústavní sudcovia v minulosti rozhodli, že nie je prípustné, aby sa vytváral priestor pre zásah do kompetencií rady zo strany výkonnej moci a ministra spravodlivosti a že aj členstvo predsedov súdov v rade „vytvára zjavne priestor na účinné presadzovanie straníckych záujmov ministra spravodlivosti prostredníctvom ním vymenovaných predsedov a podpredsedov súdov“.

Wilfling pripomenul, že ak by bola členkou Súdnej rady priamo štátna tajomníčka, ktorá je druhou najvyššou predstaviteľkou ministerstva a navyše je aj politickou nominantkou, bolo by to v rozpore s princípmi vyplývajúcimi z nálezu Ústavného súdu. Keďže Žitňanská presadila, aby predsedovia súdov nemohli byť v rade, lebo sú vymenovaní ministrom a bola by tým spochybnená nezávislosť Súdnej rady, tak by bolo podľa Wilflinga „zvláštne, ak by bola do Súdnej rady teraz zvolená priamo jej štátna tajomníčka“.

Minulosť takú situáciu pozná

Fakt je, že zákon Jankovskej umožňuje kandidovať a nezakazuje, aby sa členom rady stal štátny tajomník.

V pätnásťročnej histórii Súdnej rady by sa to ani nestalo po prvý raz. Už v rokoch 2007 až 2011 bol za vládu nominovaný do rady štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Daniel Hudák (za SNS). Aj on bol v tom čase sudcom s prerušeným výkonom funkcie, ako je teraz Jankovská. Ani on nevidel problém prechádzať zo sudcovskej funkcie do politickej a späť.

Štátna tajomníčka sa k takýmto prechodom nevyjadrila pred voľbami v roku 2016 a mlčí aj teraz. Cez hovorcu ministerstva Petra Bublu odkázala, že sa nevyjadrí.

Jankovská a Hudák nie sú jedinými sudcami, ktorí koketovali s politikou. Viera Petríková, ktorá je teraz  na Najvyššom súde, vystriedala v roku 2009 vo funkcii ministra spravodlivosti Štefana Harabina (obaja za HZDS), ktorého Súdna rada zvolila na čelo Najvyššieho súdu.

V roku 2012 neúspešne kandidoval za SaS do parlamentu aj sudca Najvyššieho súdu Peter Paluda, ani on sa talára vtedy nevzdal. Urobila to len Jana Dubovcová, ktorá sa do parlamentu prebojovala za SDKÚ. V deň, keď ohlásila kandidatúru, sa aj vzdala funkcie sudkyne.

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
 • Hosť (Jana Lukáčová)

  Dobrý deň prajem,

  ja mám rovnako výhrady voči tomu, aby aktívny sudcovia prichádzali z justície do funkcií a z funkcie odchádzali späť do justície a ktoré sú vnímané ako politické, napríklad štátni tajomníci, poslanci, predsedovia štátnych podnikov a podobne. Ešte by som uviedla, že aj predseda Štátnej správy hmotných rezerv SR pán Kičura je tiež sudcov s prerušeným výkonom. Predsedu úradu menu vláda. Je možné považovať takéhoto sudcu za apolitického v prípade, ak sa vráti späť do sudcovskej funkcie. Pán Madej nie je to odbornosti, je to o morálke a etike a tie sú tiež (mali by byť) súčasťou práva a osobnosti, aj nesudcu. Jednoznačne by sa mal novelizovať zákon, že sudcovia, ktorí chcú vykonávať funkcie v štátnej správe či v parlamente, im funkcia sudcu zaniká. Videli sme to aj pri pani Fulcovej či pánovi Sádovskom v Súdnej rade, ústavný súd jednoznačne uviedol, že funkcia predsedu súdu je nezlučiteľná s funkciou s členstvom v Súdnej rade, napriek tomu sa funkcií nevzdali, sú nominanti vlády a pritom súdia v aktívnej sudcovskej funkcii. Môže byť takýto sudca nezávislí. Ak je účastníkom konania člen vládnej strany, člen vlády, poslanec a ja to rozhodujem a pritom som nominantom vlády v Súdnej rade, je to v poriadku ? No nie je. Apelujme na sudcovské združenia, a vy ich kolegovia odsúdte verejne takýchto sudcov.

 • Hosť (Jana Lukáčová)

  Odpoveď na: Jana Lukáčová

  Ospravedlňujem sa za gramatické chyby, ale písala som to v rýchlosti cestou.
  Pekný deň všetkým

 • Hosť (Ľudovít)

  Konečne dobre robí pani Žitňanská. Jankovský, podpredseda súdu v Považskej Bystrici, berie od môjho ex-svokra, poslanca za mesto Pov. Bystrica (Františka Martausa - aj pesničku už má od dcérky - Nádherný svätý) každý mesiac prachy, vraj za nájom :-). Moja EX býva u neho v byte, ale na súde prehlasuje, že Jankovského nepozná, dva krát, až na polícii je donútená priznať farbu. Amorálnosť a hnus, avšak aj takí sú ľudia. Jeho žena je inak vedúca sociálnej kurately, tej nejde o deti a ich zdravie a budúcnosť, ale tak keď je raz kšeft za byt, koná ako si praje zákazník. Nezastavia sa ani v prípadoch maloletých, nemajú kúska morálky a cti. A a nezabúdajme, čo sa píše o nejakých mafiánoch Čongrádiovcoch a že Jankovský je s nimi od detstva kamarát. A Jankovská, čo chce ísť do súdnej rady, je ich rodina. Pekná sebranka, všade majú prsty! Treba si uvedomiť, že vlády sa menia, ale mafiáni v súdnej rade budú roky, je to veľmi podstatné voľba a zrejme takto odrovnať nezávislosť súdnej rady je už niečo, čo nechce ani Žitňanská, hoci MOST paktuje so SMEROM a našom top mafiánom Ficom. Inak viac je tu: https://martinhajduch.blog.sme.sk/c/425624/co-ma-spolocne-byvaly-minister-spravodlivosti-judr-tomas-borec-a-nimand-ludovit.html (prípadne aj tu: http://blogpb.blog.pravda.sk/2017/06/09/supermarket-trestnych-konani-vyber-a-zaplat-2/ )

 • Hosť (Ľudovít Hajduch)

  Róbert Jankovský (podpredseda Okr. súdu Pov. Bystrica) berie prachy aj od jednej vplyvnej rodiny tu v Považskej Bystrici, rodiny poslanca mestského zastupiteľstva Pov. Bystrice svätého Františka Martausa. No a tento sudca vydá jedno uznesenie, ktoré istú osobu z tejto rodiny chráni (túto osobu nazvem napr. klient). Druhá strana prípadu sa sťažuje na zaujatosť, ale sudca Jankovský prehlási podpisom "nie som zaujatý" a krajský súd teda vyhodnotí celú zaujatosť tak, že sudca nemôže klamať, a ak nie je zaujatý no tak nie je zaujatý. (písomne rozhodnutie súdu). Klient na súde, opakovane a písomne tvrdí, že NEPOZNÁ sudcu Jankovského a že dokonca skrz nejaké iné problémy nepozná ani jeho ženu, Eriku Jankovskú (vedúcu sociálnej kurately). Táto vedúca vydáva taktiež hodne pochybné správy, veľmi manipulatívne, písané kooperatívne s klientom a jednostraným spôsobom. Náhoda? Všetko je vraj v poriadku aj podľa ÚSPVR PB (až asi o rok súdy konečne akceptujú pochybenia a ustanovia k prípad soc. kuratelu z Trenčína, čiže to Jankovskej zoberú). A teraz k pointe, sudca Jankovský a jeho žena z kurately sa VRAJ s klientom vôbec nepoznajú. Písomne to tvrdí OPAKOVANE klient na súde. Avšak na polícií na výsluchu klienta sa neskôr dokáže, že klient klamal. Klient už v tom čase riešil bývanie a dnes dlhodobo býva V BYTE TOHTO SUDCU... a cez tretiu osobu mu vyplácajú akože nájom. Nuž kto vie, čo to je, keď je to platené cez toho vplyvného poslanca Martausa, človeka s konexiami v našom meste. Možno ide o 150€, možno o 500€, možno o viac. (meno sudcu Jankovského je dokonca stále napísané v rozpise služieb na upratovanie v dotyčnom paneláku, a toto upratovanie vykonáva klient a je teda jasné, že keď klient vie, kedy má upratovať, čo je vtedy, keď je na rade Jankovský) Súdne a iné konania sa ešte neskončili, ani nájom sa ešte neskončil. Ako je ale možné, že takéto dokázané KLAMANIE NA SÚDE nikto nerieši?!? Nie je azda klamanie na súde trestným činom? Ako je možné, že i keď sú tieto ich vzťahy dokázané, že sudca môže stále riešiť aj prípady spojené s klientom, lebo "on si myslí, že nie je zaujatý". Aj z výpovede upratovačky, ktorá na tom byte upratovala vyplýva, že klient sa s rodinou Jankovským musel poznať už v inkriminovanom období.

  A teraz, keď čítam, čo stvára táto štátna tajomníčka Jankovská, tak bezpochýb všetkému verím. Proste Jankovskí sú Jankovskí, všetci ich poznajú, ale čo na tom. A poznáme aj ich kamarátov, ale ich menovať, to už človek hazarduje so životom.

  Polícia nedávno riešila problém so sudcom tu v Pov. Bystrici a záver bol taký, že oni nemôžu trestnoprávne stíhať sudcu, že sudcovia sú nezávislí a že to môže iba ich nadriadený. Súdna rada ale napísala jasne, kým nebude konať polícia, oni konať nebudú. Mne to príde ako mafiánsky začarovaný kruh štátnej a sudcovskej svojvôle, ktorý občania nemajú ako prelomiť, ale musia v ňom žiť. Inak, tu je viac článkov o rôznych, údajne mafiánoch: http://necenzurovane.net/14/jankovska.html (ak by niekto potreboval podklady vyššie uvedených tvrdí, môžem zaslať, ak to pomôže)

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Štátna tajomníčka Jankovská sa vidí v Súdnej rade, Žitňanská je proti

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri