Sudcovia nechcú reformu. Ale istoty komunistických čias

| 11.07.2017; www.etrend.sk; eTREND, , s. ‑; Zuzana Petková |

V podstate sa nestalo nič prekvapujúce. Členovia Súdnej rady si za predsedu nezvolili zástupcu reformného krídla v justícii. Vybrali si sudkyňu, o ktorej doteraz nebolo počuť skoro nič. Ani v dobrom ani v zlom. 

 Súdna rada je najdôležitejší orgán v súdnictve. Určuje zásady aj personálne obsadenie súdov. V utorok si jej zástupcovia volili šéfa, kandidáti boli dvaja ‑ sudca Dušan Čimo a Lenka Praženková, sudkyňa Najvyššieho súdu. 

Justíciu povedie v ďalšom období L. Praženková. Na Najvyššom súde rozhoduje obchodno‑právne spory. Ak ste neboli ich účastníkom a o sudkyni ste doposiaľ nepočuli, nie je to vaša vina a neznamená to, že ste sa málo zaujímali o oblasť spravodlivosti. Ani právni experti o nej veľa nevedia. 

Neprehliadnite 

 Žitňanská má poslednú šancu elegantne vycúvať zo spolku, kam nepatrí

 Názor | Ministerka spravodlivosti hrozí demisiou, ak do Súdnej rady prejde nominantka...

 Vybrali novú predsedníčku Súdnej rady

 V tajnom hlasovaní získala 12 z 15 platných hlasov

Bez tváre alebo s ňou 

Nie je známe, že by niekedy otvorene povedala svoj názor na predchádzajúcu éru Štefana Harabina. Nebúrila sa ani vtedy, keď voči jej kolegom viedol diskriminačné disciplinárne konania. Nikto z advokátov či právnikov, s ktorými TREND pravidelne komunikuje o právnych témach alebo rieši každoročné oceňovanie Judikát roka si nepamätá žiadne jej rozhodnutie, ktoré by významne ovplyvnilo právnu prax na Slovensku. 

Naopak, o sudcovi Dušanovi Čimovi toho verejnosť vie dosť. Je členom nezávislého združenia Za otvorenú justíciu, ktoré sa postavilo Š. Harabinovi, keď ešte disponoval absolútnou mocou nad súdnictvom. Združenie sa snaží o otvorenú komunikáciu a je kritické aj do vlastných radov. Naposledy bol D. Čimo signatárom otvorenej výzvy slovenských právnych kapacít, že Mečiarove amnestie je možné zrušiť ústavným zákonom. Aj táto iniciatíva napokon k zrušeniu amnestií prispela. 

Skutočnosť, že D. Čimo dostal v utorkovej voľbe v Súdnej rade len tri hlasy a L. Praženková 12 je viac než symbolická. Drvivá väčšina slovenských sudcov nechce reformu, ale potichučky zotrvať v súčasnom status quo justície, ktorá nemá síce veľkú dôveru občanov, avšak má svoje statusové istoty ešte zo socialistických čias. Sudcovia to ukázali už skôr, keď si do Súdnej rady nedávno volili zástupcov a jedným z nich sa stala Harabinova pravá ruka ‑ bývalý štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Daniel Hudák.

Obraz spoločnosti 

Súdna rada sa skladá nielen zo sudcov, ktorých si vyberú oni sami, ale aj zo zástupcov prezidenta, vlády a parlamentu. Na jednom mene sa nedávno zasekla vládna koalícia. Poslanec Róbert Madej zo Smeru navrhol sudkyňu Moniku Jankovskú, ktorá je momentálne štátnou tajomníčkou za Smer na ministerstve spravodlivosti. Ministerka Lucia Žitňanská (Most‑Híd) s tým nesúhlasí a hrozí odchodom z vlády. 

M. Jankovská je totiž politickou nominantkou a nie odbornou. Koaličná kríza ešte nie je zažehnaná, keďže Národná rada voľbu M. Jankovskej len odložila. 

Ak bude napokon zvolená, bude to len potvrdením trendu, ktorý v Súdnej rade nastal. Najlepšie ho vyjadrila samotná ministerka na nedávnom stretnutí s novinármi. Od Súdnej rady netreba mať veľké očakávania, je len obrazom justície. A justícia je len taká "vyspelá", ako je aj naša spoločnosť. 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Hosť (Lívia Horváthová)

    S doktrokou Praženkovou som mala tú "česť", ešte keď pojednávala na Okresnom súde Bratislava I. Pôsobila na mňa tak, ako by sudca pôsobiť nemal. Nepružné konanie, často zvyšovala hlas, neprimerane v súdnej sieni kričala, vyhrážala sa pokutami. V justícii je roky. K čomu (komu) bola dobrá jej voľba ?
    Ja si myslím, že jedine k tomu, aby verejnosť nadobudla ešte väčšiu nedôveru voči justícii ako takej. Jej voľba do Súdnej rady je neštastná a tvorí obraz o stave justície na Slovensku, lebo ju tam zvolili sudcovia. Politici v snahe zapáčiť sa verejnosti a získať mandát sú potom ochotní prijímať zákony, aké sú v Poľsku či Maďarsku.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Sudcovia nechcú reformu. Ale istoty komunistických čias

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri