Mečiar a Fico. Dvaja muži, ktorí stvorili dnešného Harabina

| sme.sk | 16. júl 2017 o 16:54  MATÚŠ BURČÍK |

Premiér Robert Fico s vtedajším predsedom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom pred začiatkom ustanovaujúcej schôdze parlamentu v roku 2012. (Zdroj: ARCHÍV - SME)  

Sudca Štefan Harabin si ďalej užíva moc. Vydáva sporné rozhodnutia, neslušne útočí na oponentov a politikov. Ako Harabin vyrástol?
 

BRATISLAVA. Ako je možné, že so sudcom Štefanom Harabinom si nikto nevie rady? Aj keď už nie je šéfom Najvššieho súdu, stále sa mu darí vzbudzovať pozornosť spornými rozhodnutiami.

Keď verejne komentuje politiku a spoločenské dianie, nevyhýba sa hanlivým výrazom a urážkam. Sám prezentuje politické názory. Hovorí sa o ňom ako o možnom kandidátovi na prezidenta v roku 2019.

Zásady etiky, ktoré schválila Súdna rada v roku 2015, hovoria, že k základným hodnotám sudcu patria nezávislosť a spravodlivosť, ale aj zdvorilosť, diskrétnosť, dôvernosť a tolerancia.

"V občianskom živote, pri výkone funkcie sudcu, aj po jeho skončení sa sudca musí zdržať všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu alebo ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov," definuje ich základné povinnosti zákon o sudcoch.

Za previnenie trest

Ak sudca poruší zásady a povinnosti môže to viesť k jeho disciplinárnemu stíhaniu. Za previnenie ho možno potrestať napomenutím, zrážkami z platu či preradením na nižší súd. Najprísnejším trestom je strata funkcie sudcu.

Aj keď Harabin čelil už viacerým disciplinárnym stíhaniam, vždy ho oslobodili.

V máji ho disciplinárny senát odmietol potrestať za výrok, že šéfka Najvyššieho súdu Daniela Švecová je svojím spôsobom chudera a môže skončiť na psychiatrii.

V marci ho spolu s členmi jeho senátu Gabrielou Šimonovou a Viliamom Dohňanským oslobodili v kauze prepustenia muža obžalovaného z prania špinavých peňazí. Návrh podávala Švecová, podľa ktorej senát rozhodoval svojvoľne. Predseda disciplinárneho senátu Erik Uhlár však rozhodol, že v kauze sa nedá konať. Členov senátu nemožno stíhať za rozhodnutie, ktoré sa prijíma tajným hlasovaním, tvrdí. Nik nevie preukázať, kto ako hlasoval. Vzťahuje sa to aj na prípadné trestné konanie voči členom senátu za ich rozhodnutie. 

 

Doživotie na slobode? 

 

V marci Harabinov senát prepustil z väzby muža obvineného z rasového útoku, v odôvodnení spochybnil všetky dôkazy, ktoré polícia proti nemu zhromaždila. Najnovšie začiatkom júla už po druhý raz zrušil rozsudok nad členmi mafiánskej skupiny sýkorovcov vrátane údajného bossa Róberta Lališa, ktorý pôvodne dostal doživotie. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta‑Hídu v piatok reagovala, že problém s Harabinom by si sudcovia mali medzi sebou vyriešiť sami. Harabin má však v justícii stále veľa priaznivcov. 

 

Sudca youtuber 

 

Aj medzi bežnými ľuďmi si popularitu buduje tak, že na internetovom kanáli youtube zverejňuje videá, na ktorých komentuje verejné témy. Tvrdí v nich napríklad, že prezident Andrej Kiska a premiér Robert Fico zo Smeru sú najväčšími praktizujúcimi fašistami na Slovensku. Po zrušení Mečiarových amnestií hovoril o Ficovom právnom idiotizme. Harabin naďalej zastáva názor, že amnestie na kauzu únosu prezidentovho syna z roku 1998 sú nezrušiteľné. Ako predseda senátu Najvyššieho súd pritom môže v budúcnosti riešiť aj kauzu únos, kde je podozrivá Lexova SIS. V poslednom videu z júna Harabin útočí na bývalého politika a herca Milana Kňažka, ktorého označuje za šaška. "Za federácie bol odvolaný z funkcie ministra zahraničných vzťahov za to, že neriadil jemu zverený rezort, ale popíjal alkohol." V apríli denník Plus jeden deň zverejnil video, na ktorom Harabin za bieleho dňa popíja v podniku pri jeho byte v Bratislave, vykrikuje a má zlú artikuláciu. Pri odchode ho museli spoločníci podopierať. V júnovom príhovore na youtube tiež Harabin povedal, že Slováci nemajú čo robiť v Európskej únii. Vyslovil sa za vznik "slovanskej únie". Argumentuje štrajkom robotníkov v bratislavskom Volkswagene. "Neviem si predstaviť, aby ruská firma v Moskve, v prípade členstva v slovanskej únii, platila ruského zamestnanca o 300 percent viac, ako tá istá ruská firma v Bratislave slovenského zamestnanca." Prečo si to nevie predstaviť, nevysvetlil. 

 

Správni a nesprávni 

 

Keď Harabina v roku 1998 parlament prvý raz zvolil za predsedu Najvyššieho súdu, takmer nikto ho ešte nepoznal. On však už vtedy poznal správnych ľudí. Bolo to za vlády HZDS s SNS, ktorú viedol Ján Slota, a Združením robotníkov Slovenska. Spory sa začali po Mečiarovom páde a nástupe vlády Mikuláša Dzurindu. Ministrom spravodlivosti bol Ján Čarnogurský z KDH, ktorý v justícii rozbehol zmeny. Od funkcionárov súdov si napríklad vyžiadal majetkové priznania, čo predtým nebolo zvykom. Vláda pripravovala novelu ústavy, ktorá mala justíciu reformovať. Pre Harabina, ktorý to ostro kritizoval, sa stal Čarnogurský rýchlo nepriateľom. Už tam sa začali aj spory s budúcim ministrom Danielom Lipšicom, ktorý bol za KDH na ministerstve vedúcim úradu a často zmeny komentoval. 

 

Odvolávanie ako príklad 

 

Modelovým príkladom ďalšieho Harabinovho fungovania bol v roku 2000 Čarnogurského pokus odvolať ho z funkcie predsedu Najvyššieho súdu. Vtedajšia koalícia SDK‑SDĽ‑SMK‑SOP na to mala v parlamente dosť hlasov. "Predsedovi Najvyššieho súdu nestačí byť iba bezúhonným v zmysle čistého trestného registra alebo priemerného občianskeho profilu. Predseda Najvyššieho súdu v každej krajine má spĺňať najvyššie požiadavky na svoju odbornú a morálnu bilanciu," povedal už vtedy Čarnourský v parlamente. Opozičné HZDS a SNS Harabina bránili s tým, že na odvolanie nie je žiadny zákonný dôvod. Najviac na jeho obranu vystupovali poslanci Peter Brňák, ktorý je dnes ústavným sudcom, a Ján Cuper, známy ako advokát bývalého šéfa SIS za HZDS Ivana Lexu. "Klebety, bulvár a politika zvíťazili nad ústavou," tvrdil Brňák. "Pán minister, vy ste sa nečestne znova tu zachovali bez akejkoľvek štipky mravnosti," pridal sa proti Čarnogurskému aj Cuper. V rozprave, ktorá trvala niekoľko dní, sa Harabina zastali aj Slota či minister vnútra Gustáv Krajči, ktorý po zrušení amnestií čelí obvineniu za zmarené referendum z roku 1997. Ďalej aj neskorší prezident Ivan Gašparovič, vtedy podpredseda HZDS, a vtedajší poslanec HZDS Dušan Jarjabek, ktorý je teraz v Smere. A napokon aj Robert Fico. 

 

Prvá pomoc od Fica 

 

Fico v tom čase vystúpil z vládnej SDĽ a rozbiehal svoj Smer. Čarnogurského návrh podľa neho zaváňal "politickým revanšom a odstraňovaním ľudí, ktorí sa jednoducho tejto vládnej koalícii nepozdávajú". Harabin za porušenie svojich práv podľa neho nezákonným odvolávaním žiadal odškodnenie 22 miliónov korún (vyše 730 000 eur). So žalobami na ochranu dobrého mena na vysoké sumy neskôr pokračoval najmä proti médiám, ktoré ho kritizovali. Prvý raz použil aj ďalšiu páku, ktorá sa mu neskôr v praxi čiastočne osvedčila. Obrátil sa so sťažnosťou na medzinárodné inštitúcie. Uspel u spravodajcu generálneho tajomníka OSN pre nezávislosť sudcov a právnikov Dato Param Cumaraswamyho, ktorý sa za neho postavil. Ako predseda súdu, či neskôr minister, bol Harabin známy aj tým, že často chodil na zahraničné služobné cesty, kde nadväzoval neformálne kontakty s dôležitými ľuďmi v justičnej oblasti. 

 

Karty sa rozdali 

 

Parlament napokon Harabina neodvolal. V tajnom hlasovaní ho zrejme podržali niektorí poslanci SDĽ a SOP. "Som presvedčený, že opäť zlyhali ľavičiari. Títo ľudia už nemôžu čakať, že budeme jednoznačne podporovať ich návrhy, stratili sme k nim dôveru," reagoval šéf klubu KDH František Mikloško. Po voľbách 2006 sa Mečiar s Ficom dohodli, že Harabin bude ministrom spravodlivosti. Mečiar chcel z neho až šéfa Ústavného súdu. Plán stroskotal na prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, s ktorým už boli v konflikte. Ten vybral Ivettu Macejkovú. V roku 2009 sa koalícia Smer, HZDS a SNS uzniesla, že Harabin bude na Najvyššom súde opäť predsedom. "Viete, ako to je. Je to o politike. Rezorty sú rozdelené a lídri rozhodli, že to bude takto," priznal v roku 2010 šéf ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka zo Smeru. 

 

Vážiť si Mečiara 

 

Obdivom k Mečiarovi sa Harabin netajil nikdy. "Je architektom slovenského štátu, a to si treba vážiť. Bez neho by slovenský štát nebol a nebol by ani denník SME v Slovenskej republike," povedal v júni 2015. Denník SME pritom vznikol, keď sa vládna moc v roku 1993 rozhodla umlčať kritickú Smenu. Jadro redakcie odišlo a založilo SME. S Ficom mal Harabin dobré vzťahy až do ďalších volieb predsedu Najvyššieho súdu v roku 2014. Vtedy sa Smer od neho odvrátil. Súdna rada Harabina nezvolila a zvíťazila Daniela Švecová. 

 

Sudca sa musí zdržať všetkého, čo by mohlo narušiť dôstojnosť a vážnosť funkcie. Zákon o sudcoch a prísediacich 

 

Prezident Kiska a premiér Fico sú najväčšími praktizujúcimi fašistami na Slovensku. Štefan Harabin, predseda senátu Najvyššieho súdu 

 

Predsedovi Najvyššieho súdu nestačí byť iba bezúhonným v zmysle čistého trestného registra alebo priemerného občianskeho profilu. Ján Čarnogurský, minister spravodlivosti (KDH) v roku 2000 

 

Zaváňa to politickým revanšom a odstraňovaním ľudí, ktorí sa jednoducho tejto vládnej koalícii nepozdávajú. Robert Fico, predseda Smeru v roku 2000 

 

Viete, ako to je. Je to o politike. Rezorty sú rozdelené a lídri rozhodli, že to bude takto. Mojmír Mamojka, poslanec Smeru v roku 2009   

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Mečiar a Fico. Dvaja muži, ktorí stvorili dnešného Harabina

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri