Žitňanskej novela narazila. Je na Ústavnom súde

S podaním, ktoré na Ústavný súd odoslala Jana Bajánková, súhlasí aj jej nástupkyňa na poste predsedníčky Súdnej rady Lenka Praženková.| hnonline.sk | 08.08.2017, 00:00 | Autor: Martin Ducár |

Zdroj: TASR - S podaním, ktoré na Ústavný súd odoslala Jana Bajánková, súhlasí aj jej nástupkyňa na poste predsedníčky Súdnej rady Lenka Praženková

Bývalá predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková napadla zmeny sudcovských zákonov. 

Novela sudcovských zákonov z dielne ministerstva spravodlivosti sa ocitla na Ústavnom súde. Sťažnosť sem poslala ešte koncom júna bývalá predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková. Exšéfka sudcov napadla dve nové ustanovenia zákona o Súdnej rade. Majú byť protiústavné. 

Zvyčajne nesudcovia 

Od júla totiž zákon odporúča parlamentu, prezidentovi a vláde vyberať členov Súdnej rady spravidla z radov nesudcov. To sa nepáčilo ešte v medzirezortnom pripomienkovom konaní nielen samotnej rade, ale napríklad aj Najvyššiemu súdu či Združeniu sudcov Slovenska. Parlament však zákon schválil v podstate bez zmien. Ministerka Lucia Žitňanská argumentovala, že vychádzala z programového vyhlásenia vlády. Koalícia sa v ňom zaviazala presadzovať, aby nominanti politických mocí neboli sudcovia, pričom sa týmto má eliminovať apriórne podozrievanie sudcov zo spriaznenosti s tou‑ktorou politickou stranou. Žitňanská taktiež tvrdila, že zmenou sa napĺňa samotný zmysel Súdnej rady, ktorý je v tom, aby v nej bola súdna moc konfrontovaná aj s inými odborníkmi z praxe. Podľa nej síce trio parlament, prezident a vláda môžu za člena rady nominovať aj sudcu, no primárne by mali vymenovať nesudcov. 

V čom je problém 

Bajánková sa teraz v sťažnosti odvoláva na porušenie ústavného práva na prístup k verejnej funkcii za rovnakých podmienok. Podľa odporcov novinky prijatá úprava uprednostňuje kandidátov z radov nesudcovskej právnickej obce. V dokumente bývalej predsedníčky sa taktiež píše, že parlament schválením novely zaviedol ďalšiu podmienku pre členov Súdnej rady, ktorú text ústavy nepredpokladá. Je ňou nesudcovský stav. Ústava hovorí len o bezúhonnosti, vysokoškolskom právnickom vzdelaní a najmenej 15 rokoch odbornej praxe. Žitňanská v reakcii pre HN hovorí, že nie je žiaden dôvod, aby akokoľvek menila svoje stanovisko, aby členovia Súdnej rady vymenovaní prezidentom, parlamentom a vládou neboli sudcovia. "Ústava jednoznačne pripúšťa, aby do Súdnej rady boli za nesudcovské zložky moci vymenovaní nesudcovia. Som presvedčená o tom, že to tak aj má byť a je to v súlade s tým, čo zamýšľal zákonodarca pri prijatí novely ústavy," objasňuje svoj postoj ministerka. 

Pochybné zverejňovanie 

Exšéfka Súdnej rady napadla aj ustanovenie novely, ktoré hovorí o tom, že členovia Súdnej rady majú po novom právo, aby sa ich stanovisko vznesené počas zasadnutia pripojilo k rozhodnutiu Súdnej rady. To znamená, aby bolo zverejnené. V sťažnosti Bajánková vysvetľuje, že takáto úprava je protiústavná v prípadoch, keď musia členovia o uznesení hlasovať tajne. "Jednoznačne porušuje ústavný princíp tajnosti voľby, lebo vylučuje, aby nikto nemohol zistiť, ako kto hlasoval či aký bol obsah jeho rozhodnutia a súčasne si volič splnil povinnosť zachovania tajnosti," píše sa v sťažnosti. 

Podpora od terajšej šéfky 

Bajánkovej podania na Ústavný súd sa zastala aj súčasná predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková. I keď súhlasí s tým, že aj nesudcovia, ako napríklad významné osobnosti práva, profesori či uznávaní advokáti, môžu byť dobrými členmi Súdnej rady a prínosom pre jej fungovanie, dodáva, že podstatné je to, aby všetci potenciálni kandidáti, ktorí spĺňajú podmienky, mali v procese výberu rovnaké postavenie. "Aktuálne znenie zákona o Súdnej rade však podľa nej vytvára nerovnú pozíciu, keď sú sudcovia z možnosti byť nominovaní vládou, parlamentom a prezidentom nepriamo vylučovaní či stavaní na druhú koľaj," tvrdí pre HN Praženková. 

Ústava jednoznačne pripúšťa, aby do Súdnej rady boli za nesudcovské zložky moci vymenovaní nesudcovia. Lucia Žitňanská, ministerka spravodlivosti  

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Žitňanskej novela narazila. Je na Ústavnom súde

Kontakt

Občianske združenie
P.O.BOX 112, 840 05 Bratislava
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Naši partneri