Warning: include(/www/s/u/u23979/public_html/plugins/kunena/community/dump.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /www/s/u/u23979/public_html/includes/framework.php on line 2

Warning: include(/www/s/u/u23979/public_html/plugins/kunena/community/dump.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /www/s/u/u23979/public_html/includes/framework.php on line 2

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/www/s/u/u23979/public_html/plugins/kunena/community/dump.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php53/share/pear') in /www/s/u/u23979/public_html/includes/framework.php on line 2
Skutočné vlastníctvo vyjde najavo pri 800 firmách

Skutočné vlastníctvo vyjde najavo pri 800 firmách

| sme.sk | 15. sep 2017 o 19:59 PETER KOVÁČ |

Protischránkový zákon presadila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.(Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Nový register má podľa mimovládky už v začiatkoch viaceré chyby. Schránky je však podľa nej ľahšie preskúmať.

BRATISLAVA. Funguje necelých sedem týždňov a verejnosť už prekvapil viacerými zisteniami. Napríklad tým, že podnikateľ a český politik Andrej Babiš vlastní na Slovensku osem poľnohospodárskych družstiev, ktoré poberajú európske agrodotácie.

Alebo tiež tým, že pri pochybnom rozdeľovaní eurofondov na ministerstve školstva zarobila aj firma Norberta Havalca, známeho z emisnej kauzy.

Tieto, ale aj ďalšie vlastníctva ukázal nový Register partnerov verejného sektora, ktorý vznikol po prijatí takzvaného protischránkového zákona.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) vopred prisľúbila, že nová legislatíva ukáže, komu štát posiela peniaze z verejných zákaziek.

Odhalia stovky firiem

Nových zistení o skutočnom vlastníctve firiem by malo ešte pribúdať.

Po riadnom zabehnutí registra by sa takto verejnosť mohla dozvedieť pozadie približne 800 spoločností, odhadla mimovládka Transparency International Slovensko.

Pôjde najmä o akciovky a družstvá, ktoré na rozdiel od eseročiek nezachytáva obchodný register.

„V novom registri je spolu 13 percent firiem, ktoré majú jednu z týchto dvoch doteraz málo transparentných foriem,“ vysvetlil odhadované číslo šéf Transparency Gabriel Šípoš.

Nájdu sa chyby

Protischránkový zákon si zatiaľ vyslúžil pochvalu od viacerých odborníkov či organizácií. Za dobrý krok ho považuje aj partner a vedúci advokát HMG Advisory Group Ján Gajan. Zároveň však upozorňuje na problémy, ktoré nová povinnosť registrácie môže spôsobiť drobným živnostníkom.

„Register zaťaží firmy ďalšími administratívnymi povinnosťami, veľkí hráči prežijú, pre malých to však môže byť neprekonateľná prekážka,“ povedal.

Na viaceré nedostatky registra upozornila v rámci svojej analýzy aj Transparency International. Nepozdávajú sa jej najmä vysoké ceny za registráciu, keďže firmy platia za tento krok od 240 do 600 eur a do 100 eur pri zmene a doplnení údajov.

„Je pravdepodobné, že súkromné firmy sa budú tieto náklady snažiť prenášať do ceny svojich služieb pre štát, čiže aspoň časť týchto poplatkov v skutočnosti zaplatia verejné inštitúcie v cene zákaziek vo verejnom obstarávaní,“ upozornil Šípoš.

Ďalšou výčitkou boli po analýze chyby, ktoré v novom registri našla mimovládka. Analýza ukázala, že napríklad pätina ľudí označených v registri za verejných funkcionárov nimi v skutočnosti nie sú.

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Skutočné vlastníctvo vyjde najavo pri 800 firmách

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri