Warning: include(/www/s/u/u23979/public_html/plugins/kunena/community/dump.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /www/s/u/u23979/public_html/includes/framework.php on line 2

Warning: include(/www/s/u/u23979/public_html/plugins/kunena/community/dump.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /www/s/u/u23979/public_html/includes/framework.php on line 2

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/www/s/u/u23979/public_html/plugins/kunena/community/dump.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php53/share/pear') in /www/s/u/u23979/public_html/includes/framework.php on line 2
Žitňanská očakáva nominácie do Súdnej rady, chce nesudcov

Žitňanská očakáva nominácie do Súdnej rady, chce nesudcov

| sme.sk | 18. sep 2017 o 16:26 TASR |

Lucia Žitňanská.(Zdroj: SME/Gabriel Kuchta)

Ministerka sa neobáva, že by rada mohla byť dlhší čas vo väčšej miere nekompletná.

BRATISLAVA. Ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka vlády Lucia Žitňanská (Most-Híd) oslovila právnické fakulty a mimovládne organizácie, aby ponúkli návrhy kandidátov, ktorí by zastupovali vládu v Súdnej rade.

Už 27. septembra končí päťročné funkčné obdobie dvom z troch zástupcov vládnej moci v najvyššom samosprávnom orgáne súdnictva. Vláda zatiaľ nástupcov nevybrala. Ministerka spravodlivosti verí, že miesta neostanú dlhší čas neobsadené.

O tom, že chce priniesť na vládu mená kandidátov, informovala Žitňanská minulý týždeň.

Mená možno nestihnú schváliť

"Oslovila som právnické fakulty a mimovládne organizácie, aby dali nejaké návrhy kandidátov, aby sme mali aj z iného ako politického spektra možno návrhy vhodných kandidátov a mali z čoho vyberať," uviedla v stredu 13. septembra po zasadnutí vlády. Mená chce následne predstaviť partnerom v koalícii.

Potvrdila pritom, že by malo ísť o nesudcov, ako je to aj stanovené v programovom vyhlásení vlády. "Ja v každom prípade presadzujem nesudcov," zdôraznila.

Je pravdepodobné, že vláda nestihne schváliť mená nových členov Súdnej rady do konca funkčného obdobia súčasných jej zástupcov. Istý čas tak budú chýbať traja z celkom 18 členov Súdnej rady. Od 28. júna je neobsadené už miesto jedného z troch zástupcov parlamentu. Nástupcu sudkyne Najvyššieho súdu Aleny Šiškovej sa nepodarilo zvoliť ani na septembrovej schôdzi zákonodarného zboru.

Voľba bola opäť odložená pre spor vládneho Smeru a ministerky spravodlivosti, ktorá nesúhlasí s tým, aby za parlament v Súdnej rade sedela štátna tajomníčka za Smer a zároveň sudkyňa s prerušeným výkonom funkcie Monika Jankovská.

Nemyslí si, že opustí vládu

Žitňanská sa neobáva, že by Súdna rada mohla byť dlhší čas vo väčšej miere nekompletná. "Ja pevne verím, že nie," uviedla počas piatkového (15.9.) stretnutia s novinármi. Ministerka je presvedčená, že sa jej podarí nájsť s koaličným partnerom riešenie ohľadom voľby člena Súdnej rady v parlamente.

"Myslím si, že k tomu vôbec nedôjde," reagovala na minulotýždňovej vláde na otázku, či je stále aktuálne, že by mohla opustiť vládu pre nomináciu Jankovskej.

Budúci týždeň v Súdnej rade skončia sudcovia Eva Fulcová a Ľuboš Sádovský, ktorí boli vymenovaní za jej členov vládou SR. Znovu obsadením týchto miest sa ukončí personálna obnova Súdnej rady pred jej tretím funkčným obdobím. Na konci júna v rade zasadlo sedem nových zástupcov sudcov, ktorí vzišli z májovej voľby.

Funkčné obdobie sa skončilo okrem iného aj doterajšej predsedníčke Jane Bajánkovej a podpredsedovi Jánovi Vankovi. Súdna rada si 11. júla zvolila novú predsedníčku, ktorou sa stala sudkyňa Najvyššieho súdu Lenka Praženková. Podpredsedu bude Súdna rada voliť na septembrovom zasadnutí.

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Žitňanská očakáva nominácie do Súdnej rady, chce nesudcov

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri