Warning: include(/www/s/u/u23979/public_html/plugins/system/p3p/functions.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /www/s/u/u23979/public_html/includes/framework.php on line 4

Warning: include(/www/s/u/u23979/public_html/plugins/system/p3p/functions.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /www/s/u/u23979/public_html/includes/framework.php on line 4

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/www/s/u/u23979/public_html/plugins/system/p3p/functions.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php53/share/pear') in /www/s/u/u23979/public_html/includes/framework.php on line 4

Warning: include(/www/s/u/u23979/public_html/backup/components/com_newsfeeds/session.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /www/s/u/u23979/public_html/libraries/import.php on line 2

Warning: include(/www/s/u/u23979/public_html/backup/components/com_newsfeeds/session.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /www/s/u/u23979/public_html/libraries/import.php on line 2

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/www/s/u/u23979/public_html/backup/components/com_newsfeeds/session.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php53/share/pear') in /www/s/u/u23979/public_html/libraries/import.php on line 2
V Lexovom hoteli ožili časy mečiarizmu. Ste kvet národa, hovorili expremiérovi

V Lexovom hoteli ožili časy mečiarizmu. Ste kvet národa, hovorili expremiérovi

Štefan Harabin.| sme.sk | 27. sep 2017 o 18:35 LUCIA KRBATOVÁ |

Štefan Harabin. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

Mečiarovi sympatizanti útočili na televízneho kameramana, vypočuť si ho bez oficiálnej pozvánky prišiel aj bývalý šéf STV Jozef Darmo.

BRATISLAVA. Na stole pred salónikom bratislavského hotelu Tatra sú rozhodené desiatky výtlačkov nacionalistického časopisu Extra Plus, dovnútra postupne prichádzajú prevažne dôchodcovia, vidno aj poslanca extrémistickej ĽSNS Stanislava Drobného, či mladých s odznakmi extrémistického Slovenského hnutia obrody.

Prišiel aj expremiér Vladimír Mečiar, vnútri sa zvítal s bývalou členkou HZDS Evou Zelenayovou, ktorá dnes píše do Slovenských národných novín vydávaných Maticou slovenskou.

Novinárom spočiatku odpovedá na otázky pokojne. Mierne ho rozruší, keď sa ho pýtajú, či sa neobáva vyšetrovania po zrušení amnestií, ktoré udelil pred 19 rokmi, čím zablokoval potrestanie vinníkov únosu Michala Kováča ml.

Sám seba nezaprie. Pri otázke, z akých peňazí financoval vilu Elektra v Trenčianskych Tepliciach sa rozčúli. "Choďte do prdele," povie. V minulosti za rovnakú otázku rozdával údery päsťou.

Mečiar sa usadí, vedľa neho je sudca Najvyššieho súdu a exminister spravodlivosti za HZDS Štefan Harabin.

Oboch pozvali viaceré nacionalistické spolky ako Slovenské hnutie obrody či Panslovanská únia, rečniť na konferenciu Právny štát.

Konala sa v hoteli, ktorý ovláda rodina bývalého šéfa SIS za Mečiarovej vlády Ivana Lexu. Podľa obžaloby je práve Lexa za únosom Kováča ml.

Hosťom mal byť aj ústavný sudca Milan Ľalík, ktorý vystúpil proti zrušeniu Mečiarových amnestií, keď o nich Ústavný súd na jar rozhodoval. Na konferenciu nakoniec neprišiel.

"Každý sudca sa môže zúčastniť na akejkoľvek konferencii, ale, samozrejme, že účasťou na takomto type konferencie dáva verejnosti na známosť aj niečo o sebe," zhodnotila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Účasť podľa nej vypovedá o mentálnom svete samotných aktérov.

Chcete počuť o dreve? Tak o dreve

Kým za čias najväčšej slávy HZDS v 90. rokoch rečnil Mečiar na mítingoch pred tisíckami ľudí, v stredu si ho prišla vypočuť asi stovka priaznivcov.

"Hneď, ako vidím pána Mečiara, je mi tak krásne. Keby som teraz išiel doktorovi na testy, nič mi nenájdu," rozprávali sa dvaja dôchodcovia cez krátku prestávku pri stolíkoch s občerstvením.

Pred prestávkou vystupoval asi hodinu Harabin, ktorý má vlastnú reláciu na konšpiračnom Slobodnom vysielači a je známy viacerými spornými rozhodnutiami, napríklad, keď oslobodil policajtov odsúdených za korupciu. Viackrát spomenul, že Mečiarove amnestie sú nezrušiteľné.

Mečiarovi nestačili na prejav ani dve hodiny. Skákal od jednej témy k druhej. Vyše pol hodiny rozprával o tom, akým "nástrahám" musel čeliť pri rozdeľovaní Česko-Slovenska. Publikum mu tlieskalo.

V zápale reči mu spadol z pultu mikrofón verejnoprávnej RTVS. "STV padla," povedal, čím priaznivcov rozosmial. Keď sa zdalo, že bude končiť, niekto z publika zakričal, že problém je aj životné prostredie a drevo. Mečiar sa hneď chytil a začal rečniť o dreve.

Mečiarovec zaútočil na kameramana

Viacerých jeho poslucháčov vyrušil príchod kameramana televízie Markíza, ktorý mal na hlave čiapku. Počas vystúpenia na neho začali pokrikovať, aby si ju dal dolu, vraj je neslušný.

"Je to novinár, čo čakáte?" reagovali ďalší. Starší pán sa po chvíli zodvihol, prišiel k nemu a chcel ho prinútiť zložiť si čiapku. Keď sa mu to nepodarilo, v hľadisku niekto poznamenal, že čiapku nosí, lebo "možno je hermafrodit".

V publiku sedel aj bývalý šéf STV za Mečiarovej vlády Jozef Darmo. "Prišiel som, lebo ma zaujíma, aký osud čaká tento štát," povedal. Mečiar si podľa neho zaslúži pozornosť, no neplánoval ho osloviť či pozdraviť. Oficiálnu pozvánku nedostal, vstup si vybavil "bokom".

Po konci vystúpenia zostal Mečiar s publikom diskutovať. "Ste kvet národa," chválil ho pán, ktorý sa dostal k mikrofónu.

Na film o sebe do kina nepôjde

Pred začiatkom konferencie sa Mečiar čudoval, prečo by práve on nemohol hovoriť o právnom štáte. Na verejnosti sa objavil po dlhšom čase. Naposledy vystupoval v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy, keď bola živá téma zrušenia Mečiarových amnestií.

"Celá politická garnitúra Slovenska sa ku mne správa, ako by som bol persona non grata," odôvodnil, prečo prišiel na konferenciu.

Onedlho má prísť do kín film mladej režisérky Terezy Nvotovej o Mečiarovi. Do kina si film vraj nepríde pozrieť. "Ja nechodím nikam," povedal. Na nakrútenie filmu vraj súhlas nedal.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé V Lexovom hoteli ožili časy mečiarizmu. Ste kvet národa, hovorili expremiérovi

Kontakt

Občianske združenie
P.O.BOX 112, 840 05 Bratislava
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Naši partneri