Warning: include(/www/s/u/u23979/public_html/components/com_j2xmlimporter/controllers/functions.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /www/s/u/u23979/public_html/libraries/import.php on line 2

Warning: include(/www/s/u/u23979/public_html/components/com_j2xmlimporter/controllers/functions.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /www/s/u/u23979/public_html/libraries/import.php on line 2

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/www/s/u/u23979/public_html/components/com_j2xmlimporter/controllers/functions.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php53/share/pear') in /www/s/u/u23979/public_html/libraries/import.php on line 2
Bielymi vranami sú Hlávková a Szalai. Ocenili aj ochranára a psychológa

Bielymi vranami sú Hlávková a Szalai. Ocenili aj ochranára a psychológa

| sme.sk | 17. nov 2017 o 18:30 |

Desiaty ročník ocenenia Biela vrana vyzdvihol mladých ľudí aj aktivistov, ktorí búrajú predsudky a idú proti prúdu.

BRATISLAVA. V čase, keď korupciu a klientelizmus vníma za vypuklý problém väčšina spoločnosti a pravidelne o nej hovorí aj prezident Andrej Kiska, dostali ocenenie Biela vrana dvaja mladí ľudia, ktorí na pochybné štátne zákazky upozornili.

Bývalí zamestnanci ministerstva zahraničných vecí Zuzana Hlávková a Pavol Szalai informovali pred rokom o podozrivých zákazkách počas slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.

Rada Bielej vrany ich ocenila za dôslednú a poctivú obhajobu verejných financií a opakovanú snahu o nápravu vnútri inštitúcie.

„Ale aj následnú odvahu pomenovať problémy a pokúsiť sa o nápravu verejne napriek mocenskej prevahe, ktorá stála proti nim počas tejto najprestížnejšej udalosti posledných rokov na Slovensku,“ odôvodnili organizátori.

Druhým laureátom je psychológ Štefan Straka, ktorý už desať rokov učí Rómov ekologickému farmárčeniu.

Ocenenie dostal aj ochranár Erik Baláž za vytrvalosť pri získavaní ľudí pre ochranu prírody. Baláž stál na čele záchrany Tichej a Kôprovej doliny pred vyrúbaním po kalamite v Tatrách.

„Dnes, keď extrémistické politické sily čoraz agresívnejšie útočia na slobodnú a autentickú občiansku spoločnosť, je dôležité si pripomínať, ako konkrétne aktívni občania, ich iniciatívy a organizácie pomáhajú ľuďom, ohrozeným komunitám, či životnému prostrediu,“ povedal výkonný riaditeľ Via Iuris Milan Šagát.

OCENENIE BIELA VRANA

  • Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Udeľuje sa ľuďom, ktorí preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu a mohli pri tom podstúpiť rôzne príkoria, či zažiť odsúdenie. Laureátov 10. ročníka vybrala Rada Bielej vrany, ktorej členmi sú: historik Ivan Kamenec, bývalý sudca Ústavného súdu a Európskeho súdneho dvora Ján Klučka, novinár Tomáš Němeček, kazateľ Cirkvi Bratskej Daniel Pastirčák a predsedníčka Ligy za ľudské práva Zuzana Števulová. V Rade majú zastúpenie aj Aliancia Fair-play a VIA IURIS.

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Bielymi vranami sú Hlávková a Szalai. Ocenili aj ochranára a psychológa

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri