Warning: include(/www/s/u/u23979/public_html/plugins/kunena/community/dump.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /www/s/u/u23979/public_html/includes/framework.php on line 2

Warning: include(/www/s/u/u23979/public_html/plugins/kunena/community/dump.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /www/s/u/u23979/public_html/includes/framework.php on line 2

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/www/s/u/u23979/public_html/plugins/kunena/community/dump.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php53/share/pear') in /www/s/u/u23979/public_html/includes/framework.php on line 2
Komédia na súdoch: prečo nie sú prípady Majského a Čuňu uzavreté

Komédia na súdoch: prečo nie sú prípady Majského a Čuňu uzavreté

| 14. dec 2017 o 18:40 TREND | Autor: Marián Leško |

Jozef Majský na súde.(Zdroj: Vladimír Šimíček - SME)

Treba sa pýtať, kde sme – ako súdruhovia z NDR – urobili chybu.

Nedávno sa do popredia dostali dva súdne prípady, ktoré sa tiahnu verejným životom už pätnásť rokov a ich koniec je stále v nedohľadne.

Prvý sa týka bývalého viceprimátora Košíc Eugena Čuňa a jeho dvoch spoločníkov (Viktora Kašpera a Ladislava Pirovitsa), druhý podnikateľa Jozefa Majského a dvoch jeho spoluobžalovaných (Dávida Brtvu a Patrika Pachingera).

Prijímanie úplatku či trestný čin založenia zločineckej skupiny sú dostatočne spoločensky nebezpečné činy na to, aby orgány polície a prokuratúry i súdna moc prejavili snahu čo najskôr tieto prípady uzavrieť.

Ak sa to ani po pätnástich rokoch nepodarilo, treba sa pýtať, kde sme – ako súdruhovia z NDR – urobili chybu. Možnosti sú dve.

Prvá možnosť je, že si zainteresovaný policajt, prokurátor alebo sudca neplnil svoju zákonnú povinnosť a v takom prípade by mal byť za svoju nečinnosť disciplinárne potrestaný.

Druhá možnosť je, že si všetci zúčastnení povinnosti plnili, ale naše zákony sú také riedke, že kto chce, môže naťahovať svoj prípad donekonečna.

V takom prípade by sa mala legislatíva zmeniť, aby také niečo možné nebolo. Ale ani jedno, ani druhé sa nedeje. Hoci diať by sa malo aj prvé, aj druhé.Stačí letmý pohľad do chronológie prípadu Majský, Brtva, Pachinger, aby sme zistili, že od začiatku stíhania po obžalobu ubehli dva roky. V novembri 2005 malo byť prvé pojednávanie, ale keď obžalovaný J. Majský poslal péenku, tak sa ďalšie pojednávanie konalo až v januári 2007. Špecializovaný trestný súd potreboval tri roky na to, aby dospel k prvému rozsudku.

Ale keď mu Najvyšší súd prípad vrátil, na druhý rozsudok už potreboval osem rokov, lebo všetci traja obžalovaní a ich právni zástupcovia využili každú príležitosť, aby sudcovia museli pojednávania odročiť. A predstavitelia moci v štáte – nielen súdnej, ale aj výkonnej a zákonodarnej – sa tomu iba prizerali.

Najvyššiemu súdu v roku 2007 stačilo pár mesiacov na to, aby prípad vrátil na nižší stupeň. Ale ten istý Najvyšší súd po druhom rozsudku a po odvolaní obžalovaných už potreboval dva roky, aby vytýčil čo i len termín prejednávania...

Obžalovaní a ich právni zástupcovia hrajú na to, aby k právoplatnému rozsudku vôbec nedošlo alebo došlo čo najneskôr, a sudcovia i legislatíva im v tom nedokážu zabrániť. Je výsmechom súdneho systému, že prípad košického viceprimátora Najvyšší súd už štyrikrát vrátil súdu nižšej inštancie a všetko nasvedčuje tomu, že komédia bude mať aj ďalšie diely.

Zásada, že neskorá spravodlivosť nie je žiadna spravodlivosť, sa aj na Slovensku spomína často. Menej známy je výrok Williama Penna, zakladateľa Pennsylvánie, podľa ktorého je neskorá spravodlivosť nespravodlivosťou. Jeho výrok je pre pomery na Slovensku výstižnejší.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Komédia na súdoch: prečo nie sú prípady Majského a Čuňu uzavreté

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri