Bola to záhradná párty, povedal o Špirkovom vystúpení generálny prokurátor

| dennikn.sk | VERONIKA PRUŠOVÁ | MONIKA TÓDOVÁ | PIATOK 9. MARCA 2018 |

Jaromír Čižnár a Dušan Kováčik. Foto – TASR

Prokurátor Vasiľ Špirko stále pracuje. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa s ním stále nestretol, nepočul teda vysvetlenie, prečo Špirko vystúpil s vážnymi podozreniami voči Kaliňákovi pred novinármi.

asiľ Špirko je stále prokurátorom a pracuje, povedal generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Štvrtkové vystúpenie prokurátora o trestnom oznámení na Roberta Kaliňáka nazval Čižnár „záhradnou párty“.

Špirko pred novinármi hovoril o korupcii ministra vnútra Kaliňáka aj exministra dopravy Jána Počiatka. Okrem toho vyhlásil, že na ministra vnútra, policajného prezidenta a šéfa NAKA a šéfa protikorupčnej jednotky podáva trestné oznámenie pre sabotáž.

„Spôsob, akým to povedal, je dosť neštandardný. Keď je taký národný hrdina, tak to mal urobiť hneď a nie čakať na to, ako dopadne komisia,“ reagoval Čižnár. Pýtal sa, prečo prokurátor čakal na rozhodnutie disciplinárnej komisie, ktorá ho riešila a očistila. Generálny prokurátor sa pýtal, prečo Špirko vystúpil akurát v čase, keď je na Slovensku Komisia Európskeho parlamentu, ktorá sa už na to pýtala.

Špirko porušil podľa Čižnára povinnosti

Šéf prokuratúry zatiaľ nepovedal, či voči Špirkovi vyvodí zodpovednosť za štvrtkové vystúpenie. „Je to porušenie a neviem, čo z toho budem vyvodzovať,“ konštatoval Čižnár s tým, že prokurátor možno konal v dobrej viere. Nevie si však vysvetliť, prečo takto vystúpil deň pred avizovanými protestmi po celom Slovensku.

„Ak si niekto spraví súkromný brífing, neoznámi to nikomu z nadriadených ani hovorkyni, porušuje príkaz generálneho prokurátora, kde je jednoznačne stanovené, ako sa to robí,“ pripomenul šéf špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik, ktorý zapochyboval o tom, že Špirko vystúpil ako občan.

Čižnár vytkol Špirkovi, že nepožiadal jeho alebo špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby sa s novinármi stretol oficiálne v budove prokuratúry, a robil brífing pred budovou. Kováčik povedal, že s podriadeným kolegom stále nehovoril. Vo štvrtok popoludní, po výstupe pred novinármi, odišiel vraj prokurátor bez dovolenia z práce. V piatok ráno, keď sa s ním chcel stretnúť, zase v práci ešte nebol. Chce počuť vysvetlenie, prečo Špirko konal tak, ako konal.

 

Napriek tomu, že disciplinárna komisia Špirka oslobodila, Čižnár stále hovoril o tom, že jeho zápisnice boli „vyrobené veľmi pofidérnym spôsobom“. Práve v nich svedok, daňový podvodník Ľuboš Varga, opisoval korupciu na ministerstve vnútra.

Čižnár hovoril aj o tom, že prokurátora ešte neoslobodili vo všetkých bodoch – ešte jedno podozrenie voči nemu preverujú.

Informácie na Kaliňáka preverujú

Kováčik ani Čižnár nespochybnili právo Špirka podávať trestné oznámenie, o ktorom vo štvrtok hovoril pred médiami. Špeciálny prokurátor však hovoril, že by tak mal urobiť čo najskôr, pretože zatiaľ mu jeho vystúpenie skôr pripomína výstup politika. „V živote som sa nestretol s tým, aby človek, ktorý je fundovaný, takýmto spôsobom išiel podávať trestné oznámenie,“ povedal Kováčik s tým, že ide o veľmi závažné oznámenie, avšak aj oni, ako vedenie prokuratúry, musia rešpektovať prezumpciu neviny.

Informácie, na ktoré Špirko upozornil, sa však podľa Čižnára aj Kováčika preverujú. Podozriví boli vraj vypočutí a prípad sa stále vyšetruje. Rieši ich konkrétny prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Kto bude riešiť najnovšie trestné oznámenie Špirka, však Čižnár nepovedal. „Špirko ešte nič nepodal. Sabotáž, to si myslí on, nech si pozrie skutkovú podstatu sabotáže, potom sa budem rozhodovať, komu to dám,“ reagoval šéf prokuratúry. 

Kolegovia sa Špirka zastali

Prokurátori Jozef Kandera z generálnej prokuratúry a Ján Hrivnák zo špeciálnej prokuratúry sa Špirka zastali.

„Je to odvážny chlap,“ povedal o verejnom vyhlásení kolegu Kandera. Bol prekvapený, keď mediálne vystúpenie Špirka videl, pretože, ako hovorí, „takto sa to nerobí, ale už asi nevedel, ako inak“. O tom, či hrozí teraz Špirkovi nejaký postih, Kandera povedal, že si myslí, že nie. Pripomenul, že práve vďaka generálnej prokuratúre bolo prvé obvinenie voči Špirkovi zrušené a nakoniec aj celé disciplinárne konanie. „Okrem toho si myslím, že on nevystúpil ako prokurátor, ale ako občan.“

Špirko má podporu aj od Hrivnáka z Úradu špeciálnej prokuratúry. Hrivnák hovorí, že ho znepokojuje dianie na Slovensku. „Odsudzujem brutálny čin vraha, ktorý pripravil o život dvoch mladých ľudí. Kauzu, o ktorej hovoril kolega Špirko, bližšie nepoznám, a preto ju nemôžem hodnotiť. Som však zhrozený z toho, že v našej krajine niekto zastrašuje prokurátora za to, že si plní svoje povinnosti a má záujem preukázať závažnú trestnú činnosť,“ hovorí Hrivnák.

„Zo zákona má prokurátor povinnosť stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvie, bez ohľadu na to, kto trestný čin spáchal. Pri presadzovaní princípu rovnosti pred zákonom má kolega moju podporu, rovnako ako on, aj ja som na strane spravodlivosti a pravdy,“ povedal Hrivnák. Hovorí, že prokurátor by mal byť vo vyjadreniach o živých veciach, ktoré dozoruje, zdržanlivý.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Hosť (Dalibor Kotacka)

    Ked som sa stazoval na vykon prokuratorov GPSR vcetne Čentéša, ktorí utajovali skutočnost, že vtedajší velvyslanec SR v USA--Martin Butora oznámil na medzinárodný odbor GPSR, ze som zločinec, prokurátor Kandera sa ich takisto zastal. Bola to podobna situacia ako v pripade Kuciak-Kušnírova, ked sa v médiách objavila správa, že taliansky prokurátor oznámil skutočnosti o talianskych mafiánoch práve na tento "medzinárodný odbor" GPSR !! Prečo to všetko tak utichlo a komuže sa už na tomto svete dá dôverovat ?????

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Bola to záhradná párty, povedal o Špirkovom vystúpení generálny prokurátor

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri