Generálny prokurátor, neštandardné vyjadrenie a dedinský blázon

 

 | dennikn.sk | JÁN MAZÁK |  SOBOTA 10. MARCA 2018 19:13 |

Prokurátor Vasiľ Špirko. Reprofoto N

S definíciou neštandardnosti by som bol na mieste doktora Čižnára dosť opatrný.

Nemiešam sa, spravidla, do vecí, ktoré patria do kompetencie a odbornosti iných ľudí, orgánov alebo inštitúcií, najmä ak som nebol nikdy súčasťou orgánu, ktorý koná, rozhoduje a informuje.

Napriek tomu som nazbieral odvahu, hlboko pod postojom prokurátora Vasiľa Špirku, aby som napísal niekoľko slov, výlučne, k postoju generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, k jeho verejnému stanovisku.

Čo ma výsostne popudilo?

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár nazval vystúpenie prokurátora Špirka „záhradnou párty“. Spôsob, akým to povedal (Vasiľ Špirko), je vraj „dosť neštandardný“.

Otvorene. Považuje Jaromír Čižnár – mimochodom, tak ako Špirko odborne prokurátor telom a dušou – za dosť štandardný spôsob, akým sa dostal do funkcie generálneho prokurátora? Alebo má problém s pamäťou? Pôvodne chcel s voľbou na tento post počkať, kým nerozhodne Ústavný súd. Nepočkal.

Ústavný súd rozhodol jednoznačne. Profesor Jozef Čentéš mal byť vymenovaný za generálneho prokurátora. Ale súčasne uznal, že už to nie je možné. Úrad najvyššieho prokurátora bol totiž obsadený a Ústavný súd nemal možnosť z neho vypudiť toho, kto sa tam dostal bez toho, aby počkal, či mdlé rozhodnutie bývalého prezidenta bolo alebo nebolo porušením ústavy. V tomto okamihu sa otvorila dodnes nezodpovedaná otázka: aká je legitimita súčasného generálneho prokurátora, ak obsadil funkciu, ktorá ústavne patrila inej osobe?

Takže s definíciou neštandardnosti by som bol na mieste doktora Čižnára dosť opatrný. Platí to najmä v prípade prokurátora Vasiľa Špirka, ktorý vyčítanou „neštandardnosťou“ na rozdiel od úradujúceho generálneho prokurátora nezískal obrovskú, nezaslúženú funkciu, moc, ale len osočovanie a priamo ponižovanie od svojich nadriadených. Nechcem písať ani o ďalších existenčných problémoch, ktoré by také odvážne stanovisko mohlo so sebou priniesť. Mocní v našej krajine totiž, žiaľ, vynikajú v pomstychtivosti.

Viem, disciplinárne konanie voči Vasiľovi Špirkovi sa skončilo objektívne. Generálny prokurátor do toho nezasiahol. U neho to ani, podľa mňa, neprichádzalo do úvahy. Rozhodli teda ľudia, ktorí si svoju nezávislosť a nestrannosť uplatnili v celom rozsahu.

Nepíšem však len v reakcii na neštandardné vyjadrenia generálneho prokurátora. Napokon, má právo, formálne, vytýkať svojmu podriadenému, že využil svoju ústavne zaručenú slobodu na vyjadrenie v rozpore s jeho mocenským postavením a zákonom o prokuratúre.

Iná otázka ma omína. V mojom obľúbenom seriáli Četnícke humoresky je v jednej epizóde svedkom zločinu dedinský blázon. Skvelý četnícky veliteľ Arazím jeho svedectvo najprv zľahčuje, ale jeho zástupca mu pripomína: Nie je dôležité, kto informáciu poskytuje; rozhoduje, či je alebo nie je pravdivá.

Som si istý, že všetci vieme, že to je jediná cesta, ako sa vyrovnať s verejným stanoviskom prokurátora Vasiľa Špirka, ktorý, navyše, nie je blázon. Hovorí pravdu, alebo nie? Skúsme zistiť dôkaznú hodnotu jeho slov a potom, ak sa potvrdia, povedané slovami klasika, rozpútajme peklo.

Nehľadajme výhovorky, drobné pochybenia (na súdoch a prokuratúre je ich denne požehnane), neútočme, ale spýtajme sa poctivo. Ako naložíme so stanoviskom prokurátora Slovenskej republiky, ktorý nechce súdiť, len vyšetriť, či to, čo mu oznámili, by mohlo byť zločinom?

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Dobré napísaný článok. Vyznieva tak dôveryhodne. Kedysi som na túto stránku prispieval. Sú to už roky, čo som prestal. Mylne som sa nádejal, že moje pripomienky môžu predsa len niekomu pomôcť. No, bol som označovaný za notorického sťažovateľa, kverulanta, atď. To už tak býva, keď si niekto myslí, že je nezraniteľný. Veľmi ma rozrušilo to, čo sa teraz udialo a ešte deje na Slovensku. Spomienky ma vrátili do doby, keď som musel znášať to najhrubšie ponižovanie. Prečítajte si, a konečne už s tým niečo spravte. http://svobodnyzivot.cz/index.php/ostatni/36-keby-to-priznali-ako-to-funguje-tak-by-sa-im-zrutil-cely-system

  • Hosť (Dalibor Kotacka)

    Odpoveď na: Zdenek Melničák

    Vitajte spät, Zdenek !! Aj ja mávam nutkanie so všetkym skončit, pretože si myslím, ze to nemá v tejto zabudnutej , nevyvinutej spoločnosti význam a urobím dlhú prestávku, ale vrátim sa vždy spät. Väčšinou mi nikto seriózne neodpovie, sú to väčšinou nadávky, alebo ma posielajú k psychiatrom. Vy máte to zlé už hádam za sebou, mňa to ešte len čaká. Vela vody už odtieklo, ale tu sa mi stále predhadzuje akási zákonnost a ako si sudcovia zodpovedne robia "svoju prácu". Už sa mi párkrát stalo, že mi bolo povedané, že toto je stránka pre odborníkov, ale akosi ich v diskusii nevidno a nepočut !! Niekto by mohol mat názor na "http" vo Vašom príspevku, ale najde sa aspoň jeden ?? Sotva. Najkrajším prikladom pre mňa je , ako hodnotia prácu sudcov ich kolegovia sudcovia s hodnotením "výborný", ako napr. predsedníčka OS Brezno Cvengová o kolegovi a supermanovi Šulejovi. Ten horehronský chumaj v mojom prípade vypotil doslova "perly ducha", ale samozrejme odborníkov to nezaujíma, arogancia moci naživo. Podal som na toho sudcu nie jednu stažnost, ale Cvengová si do hodnotenia sudcu (vyrobené kolegami) pri príležitosti jeho povýšenia na vyšší súd dovolí napisat, že proti nemu neboli podané žiadne stažnosti. VOW !!

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Generálny prokurátor, neštandardné vyjadrenie a dedinský blázon

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri