Svedkovia proti Jankovskej mali tlačovku, brániť ju prišiel jej svokor

| dennikn.sk | Monika Tódová

Monika Jankovská a jej svokor, ktorý ju dnes prišiel brániť na tlačovú besedu. Foto – N a Ondrej Janíček

Muž, ktorý mal byť obeťou vydierania, za ktoré Jankovská ako sudkyňa odsúdila Ondreja Janíčka s Jozefom Strelčíkom, dnes tvrdil, že obvinenie spravil pod nátlakom polície.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) ani po niekoľkých týždňoch neodpovedala na otázky, ako naložila s podozreniami voči štátnej tajomníčke Monike Jankovskej (za Smer) a čo v tejto veci vyšetruje.

V pondelok zorganizoval tlačovú besedu Ondrej Janíček, ktorého v roku 2002 Jankovská ešte ako sudkyňa súdu v Trenčíne odsúdila za vydieranie. Prvýkrát na nej verejne vystúpil aj Tibor Jurisa, teda muž, ktorého vraj Janíček vydieral. On aj jeho obchodný partner Jozef Strelčík roky tvrdia, že ich Jankovská odsúdila na objednávku mafiánskeho bosa Petra Čongrádyho. Ten chcel ovládnuť trenčiansky bar Fatima, ktorý prevádzkovali. Obaja tvrdia, že Jankovská za to zobrala úplatok tri milióny korún (stotisíc eur).

Vozili ho v aute s lopatou

Jurisa v pondelok povedal, že jeho problémy sa začali, keď mal dlh asi jeden milión korún na svojom obchodnom dome. Vtedy ho vraj navštívil člen podsvetia Zúbek, ktorého neskôr odsúdili za vraždu, a povedal mu, aby mu pomohol prevziať Fatimu, kam ho aj odviezli. Opisoval, ako mu cestou naznačovali, že ho môžu zabiť a v kufri majú lopatu.

Vo Fatime im vraj Janíček so Strelčíkom povedali, aby prišli na druhý deň, Jurisa tvrdí, že mu to zachránilo život: išiel hneď na políciu a bol okamžite zaradený do ochrany svedkov, čím sa začalo „moje peklo na tomto svete“. 

„Prišiel za mnou policajt a povedal mi, že buď podpíšeš, že Janíček so Strelčíkom sa ti vyhrážali so zbraňou v ruke, alebo si prepustený na ulicu a staraj sa o seba.“ Jurisa povedal, že sa bál o život, a tak fingovanú výpoveď podpísal. Na jej základe neskôr Janíčka odsúdili. Jurisa doteraz nikdy nevypovedal na hlavnom pojednávaní, Janíček už roky žiada obnovu konania.

„Potom povedali, aby som ešte podpísal, že Čongrády Ľuboš ma tiež nejak vydieral. Toho človeka som v živote nevidel, nevedel som, ako vyzerá, a tiež som naňho niečo podpísal. Bolo to pre mňa zdrvujúce, že policajti si môžu niečo takéto dovoliť,“ povedal Jurisa. O Čongrádyho bratovi sa hovorilo, že mal problém s drogami a vyrábal problémy, ktoré vyrábali podsvetiu zbytočné problémy. Chceli ho preto dostať do väzenia, aby sa tam upokojil.

 

Ondrej Janíček pred reštauráciou Fatima. Vrchná časť mu patrí, baru sa zmocnilo podsvetie. Foto N – Tomáš Benedikovič

Jurisa hovorí, že po dvoch mesiacoch ho z programu ochrany svedkov vyradili a on ušiel do Česka.

Na súde nevypovedal

Počas súdneho pojednávania mu telefonovala sudkyňa Monika Jankovská, aby prišiel vypovedať. „Povedal som samozrejme, nie je problém, prídem, ale trebárs do Martina, do Bratislavy na políciu, aby ma odviezli a potom aby ma zo súdu odviezli nazad.“ Jurisa nechcel, aby ho niekto sledoval a prípadne mu ublížil. Jankovská to podľa neho odmietla. „Vysvetľoval som jej to, ona povedala, že ak neprídem, dá mi 50-tisícovú pokutu. Pani Jankovská, radšej ju zaplatím, ako prídem o život,“ hovoril Jurisa.

Prečo sudkyňa rozhodla bez toho, aby si priamo vypočula svedectvo kľúčového svedka? Ešte v marci Denníku N povedala, že sa jej nepodarilo zabezpečiť jeho účasť. „Urobila som všetko pre to, aby som ju zabezpečila. Preto mi neostávalo nič iné, len čítať jeho výpovede,“ vysvetľovala. Na telefonát s Jurisom si nespomenula.

„Ak bol, tak je o tom úradný záznam,“ dodala. O telefonáte píše priamo v rozsudku. „Ak by bol krajský súd toho názoru, že bolo nutné ho vypočuť priamo na pojednávaní, tak mi ten rozsudok zruší,“ hovorila Jankovská.

Jurisa svoje pondelkové vystúpenie vysvetlil tým, že rodina ho presvedčila, aby dal veci do poriadku a prišiel na tlačovku povedať pravdu. „Chcel som to mať už dávno za sebou a nechcel som o nikom na Slovensku počuť, ale je to nečestné a mal by som to dať na staré kolená na poriadok, preto som tu.“

Hovorili viacerí

Na tlačovke bol aj muž, ktorý sa predstavil ako Pekár. Tvrdil, že od Čongrádyovcov vedel, že chceli prevziať Fatimu. Bar dnes vlastní firma manželky bývalého šéfa Národnej protikorupčnej jednotky Márie Krajmerovej.

Na tlačovú besedu mal prísť aj Michal Vida, no nestalo sa tak. Janíček si myslí, že má strach. Jeho a Janíčkovu videonahrávku o korupčnom správaní Jankovskej dostali médiá pred niekoľkými týždňami. Vida však po tom, čo to zverejnili médiá, prišiel na NAKA a svoju výpoveď stiahol a ospravedlnil sa Jankovskej. Tvrdil, že na výpoveď ho nahováral Janíček aj policajti.

Na tlačovú besedu prišiel aj svokor Moniky Jankovskej a otec sudcu Róberta Jankovského, teda Jankovskej švagra, a oboch členov rodiny obhajoval. Janíček z korupcie obviňuje aj sudcu Jankovského.

Janíček je obvinený z ohovárania Jankovskej. Vo veci obnovy konania súd zatiaľ nerozhodol. Štátna tajomníčka za Smer všetky obvinenia odmieta a médiá teraz požiadala o zverejnenie opravy. Tvrdí, že noviny sú zodpovedné za to, komu dávajú priestor na vyjadrenie a čo ten človek hovorí.

Na otázky Denníka N, čo hovorí štátna tajomníčka na vystúpenie Jurisu, ministerstvo spravodlivosti odpovedalo, že minister spravodlivosti Gábor Gál sa k prípadu do právoplatného rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní nechce vyjadrovať.

Generálna prokuratúra povedala, že podozrenia voči Jankovskej preverí, výsledok zatiaľ nie je.

 

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Svedkovia proti Jankovskej mali tlačovku, brániť ju prišiel jej svokor

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri