Elektronizácia za sto miliónov spomalila súdy

| etrend.sk | 09.05.2018, 08:54 | Zuzana Petková | © 2018 News and Media Holding |

Zdroj: Maňo Štrauch

Advokáti, notári či exekútori musia už mesiace so súdmi komunikovať elektronicky. IT systémy, ktoré nastavil štát, však v praxi nefungujú dobre. Sťažujú sa na ne obe strany, sudcovia aj účastníci konaní.

Moderné technológie mali podľa pôvodných plánov vlády zrýchliť súdne konania, znížiť administratívu a riziko nezákonnej manipuláce so súdnym spisom. A teda zvýšiť kontrolu a transparentnosť justície. Už prvý cieľ – skrátiť dĺžku súdnych sporov – spochybňujú štatistiky ministerstva spravodlivosti.

Ako na TREND konferencii Právnické fórum 2018 upozornila sudkyňa Anna Križáková z Okresného súdu Bratislava V, vlani opäť narástla priemerná dĺžka súdneho konania, a to vo všetkých agendách. Súdy teda v dôsledku zavádzanej elektronizácie nezrýchľujú, ale práve naopak. „Elektronizácia priniesla do súdneho procesu mnohé komplikácie a hlavne chaos,“ dodala A. Križáková.

Najväčšie zlyhanie 

Elektronizácia justície stála vyše sto miliónov eur. Slovensko ich čerpalo z eurofondov. Najvýraznejšie zlyhanie je podľa sudkyne badateľné v očakávaní, že zmeny odbremenia sudcu od administratívy a zlepší sa práca so súdnym spisom. Aká je realita?

A. Križáková opísala, aké sú problémy s elektronickým súdnym spisom. Podania prichádzajú na súd vo viacerých vo svete neštandardných formátoch, z ktorých v zásade nie je možné kopírovať text. Pri vypracovaní rozsudku z nich treba odpisovať. 

Technické spracovanie je také, že jednotlivé dokumenty sa otvárajú zdĺhavo, nie je možná práca s dvomi alebo viacerými naraz, čo opätovne časovo brzdí sudcov a vyšších súdnych úradníkov. Systém podľa A. Križákovej často padá. 

Rovnako nepoužiteľné sú zvukové záznamy pojednávaní bez zápisníc. ,,Nie je mysliteľné, aby si sudca pri zahltenosti súdov prehrával hodiny záznamov, ktoré sú často iba neprehľadným zhlukom zvukov, a vyberal z nich dodatočne podstatné skutočnosti, ktoré musí uviesť do odôvodnenia rozsudku," poznamenala A. Križáková. 

Sudca pátra po písomnostiach 

Za veľký nedostatok označila sudkyňa doručovanie písomností z vonkajšieho prostredia, kde chýba prehľadná a spoľahlivá notifikácia došlých podaní. V praxi to znamená, že z podateľne súdu, kde sa sústreďujú elektronické podania a odkiaľ sa nahrávajú k jednotlivým spisom, môžu byť nahraté na štyri rôzne miesta. 

,,Pre sudcu a jeho asistenta sa potom začína dramatický pátrací proces. Žiaľ, často sa až priamo na pojednávaní od prítomnej procesnej strany dozvedia o tom, že možno aj niekoľko mesiacov spätne bola súdu elektronicky zaslaná zmena žaloby či vyjadrenie," uviedla A. Križáková. To má za následok zmarenie pojednávaní a predĺženie konaní. Elektronické podania strán sa niekedy nedostanú do spisu vôbec. 

V papierovom spise sudca vedel, či pracuje s podpísaným originálom alebo kópiou. V elektronickom súdnom spise nie je možné overiť originalitu podania v čase. Sudca teda nevie, či pracuje s originálom. Pôvodne pracovali strany a súd s jedným originálnym súdnym spisom. Dnes pracujú s piatimi aplikáciami, pričom sudca má iný náhľad na elektronický spis ako advokát a nie je garantované, že vidia totožný obsah. 

Napriek tomu, že zákon dovoľuje sudcom prácu z domu, v domácom prostredí sa na služobnom notebooku nemôžu pripojiť na svoju pracovnú plochu cez zabezpečenú VPN ‑ virtuálnu privátnu sieť. ,,Z potreby praxe vyplýva doslova nutnosť vyhotovovať spis duálne ‑ okrem elektronického súdneho spisu aj v listinnej forme," vraví A. Križáková. Vzrástli tak aj ekonomické náklady. 

Ťažkosti so Slovensko.sk 

Súdy a právnici pracujú s IT systémami, ktoré patria pod ministerstvo spravodlivosti. Tie museli prepojiť aj s portálom Slovensko.sk, určeným na komunikáciu v celej verejnej správe. Cez Slovensko.sk majú napríklad advokáti prístup do svojich elektronických schránok. 

Z ostatnej novely zákona o eGovernmente účinnej od vlaňajška podľa A. Križákovej vyplýva, že úrad podpredsedu vlády, teda správca modulu elektronického doručovania, dostáva rozsudok určený stranám sporu v elektronickej podobe bez anonymizácie. Môže rozhodnutie dať do listinnej podoby a môže ho doručiť prostredníctvom poštového podniku. K osobným údajom či obchodným tajomstvám má podľa A. Križákovej prístup exekutíva aj súkromný podnikateľský subjekt. 

Podľa exekútora Stacha Chladného lepšie fungujú IT systémy, napríklad ežaloby, ktoré spadajú pod rezort spravodlivosti. Prínosom je aj komunikácia s jediným exekučným súdom, ktorý je v Banskej Bystrici. Štátu však vytkol, že pred spustením portálu Slovensko. sk neurobil žiadnu kampaň a podnikateľské subjekty často nevedia, ako využívať napríklad elektronické schránky. Opísal situáciu, keď sa zamestnávateľovi doručí do dátovej schránky zásielka o zrážkach zo mzdy a nič sa neudeje. Kontaktovať ho musí telefonicky exekútor a informovať, ako ďalej postupovať. 

Elektronizácia justície sa najviac dotkla advokátov. Podľa Jána Kutana zo Slovenskej advokátskej komory školením prešlo 2?500 advokátov, problémy majú najmä straší. ,,Advokáti sú veľmi konzervatívny stav a stále preferujú písomnú formu," pripustil. Aj on pomenoval viaceré nedostatky, napríklad doručovanie do dátových schránok na poslednú chvíľu pred uplynutím zákonných lehôt či fakt, že sa do nich nemôžu advokáti prihlasovať vlastnými advokátskymi preukazmi. 

Aké sú riešenia 

Do projektov elektronizácie justície sa investovalo 112 miliónov eur, prevažne z eurofondového Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS). Len nedávno ministerstvo zverejnilo informáciu, že bude musieť vrátiť 14 miliónov eur z eurofondov, lebo verejné obstarávania neboli v poriadku. Peniaze si bude musieť požičať. Bývalá ministerka Lucia Žitňanská (Most‑Híd) vtedy uviedla, že ide o zmluvy podpísané ešte za predchádzajúcej vlády. 

Žitňanskej predchodca Tomáš Borec zase uviedol, že všetky projekty starostlivo pripravili, boli skontrolované a schválené. Ministerstvu bola udelená takzvaná korekcia, teda oprava. Prostriedky bolo povinné uhradiť na účet ministerstva financií. Keďže nemali dostatočné financie, dohodli sa s úradom vlády na splátkach. 

Korekcie sú zvýšenou finančnou spoluúčasťou obstarávateľa pri eurofondoch, ktoré sa udeľujú po audite ministerstva financií. Pri vážnych pochybeniach môže byť korekcia zvýšená až na 25 percent hodnoty zákazky. Pochybenia sa našli pri piatich IT projektoch. Štátna tajomníčka ministerstva Mária Kolíková sa na konferencii TRENDU už nechcela vracať do minulosti. Podľa nej by sa mal štát aj súdy oprieť o tie systémy, čo boli šité na mieru a fungujú. ,,Napríklad exekučné konania v Banskej Bystrici. To sú lastovičky, ktoré ukazujú, že sa to dá," zdôraznila. Rezort podľa nej robí maximum pre to, aby IT moduly fungovali čo najlepšie. Chce tiež zvýšiť zručnosti pracovníkov justície, aby s nimi vedeli pracovať. Aj preto chystá nový zákon o justičnej štátnej službe. 

Sudkyňa A. Križáková navrhuje aj ďalšie riešenia, nielen legislatívne. Malo by sa podľa nej upustiť od formy vedenia spisu výlučne v elektronickej forme. Slovensko by sa tiež mohlo inšpirovať funkčnými postupmi v porovnateľnom justičnom prostredí v Českej republike, Rakúsku či Nemecku.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Elektronizácia za sto miliónov spomalila súdy

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri