Sociálna poisťovňa preverí Harabinovu péenku

| dennikn.sk | Veronika Prušová |

Štefan Harabin v Spišskej Novej Vsi. Foto N – Ján Krošlák

Sudca Najvyššieho súdu a prezidentský kandidát Štefan Harabin sa po operácii zotavoval viac ako mesiac, v práci nebol, chodil však za svojimi priaznivcami.

Štefana Harabina preverí v najbližších dňoch posudkový lekár Sociálnej poisťovne. Skontroluje dodržiavanie jeho liečebného režimu, potvrdil hovorca poisťovne Peter Višváder.

Sudca Najvyššieho súdu a prezidentský kandidát bol totiž od polovice októbra práceneschopný, no v rámci vychádzok stíhal stretnutia s priaznivcami.

Harabin bol v posledných týždňoch v Topoľčanoch, neďalekých Oponiciach a Ružindole. Minulý týždeň vo štvrtok si v rámci vychádzky odskočil aj do Spišskej Novej Vsi. Prezentoval tam svoju knihu Súdnosť. Denníku N tvrdil, že má výnimku na vychádzky. Tie sú zvyčajne štyri hodiny denne, a to dve dopoludnia a dve poobede. Sudca Harabin ich vraj má dlhé, akokoľvek chce.

Do práce na Najvyšší súd sa vrátil v pondelok.

Podnetom na prešetrovanie péenky a dodržiavania liečebného režimu môže byť pre Sociálnu poisťovňu aj článok alebo reportáž v médiách. Podnet môže dostať aj od zamestnávateľa alebo anonymne.

Hrozí mu odobratie dávky

Pri preverovaní porušenia liečebného režimu nie je dôležitý moment prekvapenia, vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Višváder. Posudkový lekár overí, či pacient v konkrétnom čase mal od ošetrujúceho lekára povolené vychádzky a či dôvod jeho práceneschopnosti, teda diagnóza, mu vôbec umožňoval presun z miesta pobytu počas péenky. „Tieto skutočnosti treba preveriť u ošetrujúceho lekára a v pacientovej zdravotnej dokumentácii,“ vraví hovorca poisťovne.

Harabinovi operovali koleno. Denníku N vysvetľoval, že musí veľa chodiť, aby sa mohol čo najskôr vrátiť do práce. Cesta do Spišskej Novej Vsi z Bratislavy trvá bez prestávky viac ako tri hodiny. Zhruba jeden a pol hodiny trvá cesta autom do Topoľčian, čiže pacient namiesto vychádzky sedí. Beseda s priaznivcami trvala v Spišskej Novej Vsi viac ako tri hodiny. Harabin ju presedel.

Štefan Harabin v Spišskej Novej Vsi. Foto N – Ján Krošlák

Harabin tvrdil, že má výnimku na vychádzky. Tie sú totiž spravidla štyri hodiny denne, a to dve dopoludnia a dve poobede. Je to však na ošetrujúcom lekárovi, aké vychádzky pacientovi povolí. Sociálna poisťovňa akceptuje v niektorých prípadoch aj dlhšie vychádzky, a to sa podľa hovorcu spravidla deje pri onkologických a psychiatrických ochoreniach.

Ak by Sociálna poisťovňa zistila porušenie liečebného režimu určeného ošetrujúcim lekárom, poistencovi by odobrali nemocenské. Stratil by dávku odo dňa, keď porušil liečebný režim, do konca péenky, najviac však za 30 dní.

Sudca Najvyššieho súdu zároveň na stretnutí v Spišskej Novej Vsi tvrdil, že má nahlásené dve miesta pobytu počas péenky, a to Bratislavu a Tatry. Lenže Sociálna poisťovňa reagovala hneď, že adresa na doklade o PN môže byť uvedená iba jedna. Ak ju chce pacient zmeniť, musí to príslušnej pobočke poisťovne oznámiť.

Sudcovia majú nárok na celý príjem

Keď ochorie sudca, tak zo zákona môže získať príplatok, aby nič zo mzdy nestrácal. Dostane vlastne priplatené k nemocenskému do výšky svojho platu. V prípade Harabina plat vychádza na zhruba štyritisíc eur mesačne v čistom, ak vychádzame z jeho majetkových priznaní. Za uplynulý rok totiž priznal príjem z funkcie sudcu necelých 60-tisíc eur v čistom, sudcovia majú nárok aj na trinásty a štrnásty plat.

O príplatku do výšky celej mzdy rozhoduje predseda súdu. Bežní zamestnanci v čase péenky majú nárok na náhradu príjmu od zamestnávateľa len počas prvých desiatich dní jej trvania, a to nie v plnej výške. Prvé tri dni je to 25 percent denného vymeriavacieho základu a potom do desiateho dňa 55 percent. Potom dostávajú nemocenskú dávku od Sociálnej poisťovne, a tá je 55 percent z denného vymeriavacieho základu, čo je maximálne necelých 60 eur.

Šéfka Najvyššieho súdu Daniela Švecová už reagovala, že súkromné aktivity sudcov a ani spôsob, akým ich vykonávajú, nikdy nekomentovala. „Ak by sa však potvrdilo, že zo strany sudcu došlo k porušeniu liečebného režimu, považovala by to za etické i morálne zlyhanie.“

Švecová predpokladala, že Sociálna poisťovňa si po medializácii sudcovu péenku všimne. „Predpokladáme, že o medializovaných informáciách v danej veci majú vedomosť aj kompetentné inštitúcie, ktoré majú všetky zákonné právomoci konať a celú situáciu preveriť, respektíve vyhodnotiť ich relevantnosť,“ povedala hovorkyňa Alexandra Važanová.

Štefan Harabin v Spišskej Novej Vsi si stretnutie s priaznivcami užíval. Foto N – Ján Krošlák

Podobne reagoval aj minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), ktorý povedal, že „ak je niekto práceneschopný, má určený liečebný režim a ten musí dodržať. Ak je zjavné, že ho nedodržuje, je vecou kompetentných orgánov, aby konali“.

Aj predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková odkazovala na Sociálnu poisťovňu, ktorá môže dodržiavanie liečebného režimu kontrolovať. Názor na to, či bolo etické, keď Harabin nechodil na súd, ale za priaznivcami sa vybral, Praženková neprezradila. Súdna rada, ktorej predsedá, je najvyšším orgánom sudcov.

Prípad z minulosti

O príplatkoch k nemocenskej pre sudcov sa veľa diskutovalo v roku 2010, keď súdna rada pod vedením Harabina historicky po prvý raz odobrala príplatok k nemocenskej dávke bratislavskej sudkyni Marte Laukovej. Išlo o sudkyňu, ktorá odmietla rozhodnúť podľa „lístočka“ od vedenia súdu. Začala mať problémy a preradili ju z trestnej agendy. Skončila práceneschopná.

Jej péenke však neverila predsedníčka súdu a členka súdnej rady Helena Kožíková, ktorá aj navrhla sudkyni príplatok odobrať. Dôvody svojho rozhodnutia vtedy pre médiá nevysvetľovala. Hovorca rady Juraj Sopoliga médiám povedal, že súdna rada sa rozhodla odobrať príplatok po dlhej diskusii. Sudkyňu vtedy na zasadnutie nepozvali.

Rozhodnutie o odňatí príplatku, ktoré podpísal vtedajší šéf súdnej rady a predseda Najvyššieho súdu Harabin, priniesla Laukovej jej dcéra. Sudkyňa v tom čase ležala na jednotke intenzívnej starostlivosti. Následne sa jej priťažilo. V máji jej zobrali príplatok, v septembri 2010 vo veku nedožitých 56 rokov zomrela. Niekoľko dní po jej smrti súdna rada uznala, že Lauková svoju práceneschopnosť nesimulovala, a spätne jej rodine príspevky vyplatila. 

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Sociálna poisťovňa preverí Harabinovu péenku

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri