Ficove previerky sudcov deformovali ústavu, upozornil Ústavný súd

https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/2/38/3882672/3882672_1200x.jpeg?rev=3| domov.sme.sk | 31. jan 2019 o 19:35 PETER KOVÁČ |

O presadenie previerok sa presadil expremiér Robert Fico a exminister spravodlivosti Tomáš Borec.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Je kandidát na sudcu rekreačným užívateľom drog? Alebo pravidelným? Absolvoval psychiatrické liečenie? Spolupracoval s ŠtB?

Kým za posledné štyri roky mohli kladné odpovede na tieto otázky ukončiť nádeje viacerých právnikov na to, že sa z nich stanú sudcovia, po novom sa už Súdna rada spomínané údaje o kandidátoch nemusí ani dozvedieť.

Stredajším rozhodnutím Ústavný súd ukončil plošné preverovanie budúcich sudcov, ktoré presadila ešte jednofarebná vláda Smeru v roku 2014. S nápadom prišiel vtedajší premiér Robert Fico, keď kandidoval za prezidenta.

"Strácame trpezlivosť so stavom, ktorý v justícii dnes je," vyhlásil vtedy Fico. Opozícia ho už v tom čase varovala, že previerky skončia na Ústavnom súde.

Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská to vtedy nazvala "kampaňový marketingový ťah Roberta Fica".

Fico, ktorý dnes kandiduje za ústavného sudcu, ešte minulý týždeň vysvetľoval poslancom, že nepovažuje za problém, že Ústavný súd zrušil viaceré zákony jeho vlády.

V rozhodnutí dosluhujúcich sudcov Ústavného súdu sa píše, že previerky narúšajú deľbu moci v štáte a súvisiacu nezávislosť súdnej moci.

Súdy sa totiž museli spoliehať na posudky, ktoré vypracúval Národný bezpečnostný úrad. Kandidátom najskôr poslal podrobný dotazník a potom ich začal lustrovať, pri čom si mohol pomáhať aj informáciami od tajných služieb či odpočúvaním.

Odborníci už vopred upozorňovali na riziko, že zozbieranými informáciami by niekto mohol v budúcnosti sudcov vydierať.

Stopli piatich

Rozhodnutie privítala predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková. Práve rada pod vedením predošlej šéfky Jany Bajánkovej napadla previerky na Ústavnom súde.

Budúce previerky pritom rozhodnutie úplne nevylúčilo. Okrem iného sa v ňom píše, že problémom nie je samotné overovanie spôsobilostí kandidátov na sudcov, ale to, že ho robil NBÚ podriadený výkonnej moci.

Previerky by sa teda dali do zákona vrátiť, no v inej podobe, hovorí sudca Dušan Čimo z iniciatívy Za otvorenú justíciu.

"Bude treba vymyslieť taký mechanizmus, ktorý by preverovaným umožnil lepšie sa oboznámiť s výsledkami preverenia a zároveň sa v tomto procese lepšie brániť," vysvetľuje Čimo, ktorý je aj členom Súdnej rady.

Rada by sa podľa neho mala viac podieľať aj na získavaní informácií, ktoré doteraz dostávala len od NBÚ. Na základe nich by posúdila, či kandidáta posunie na vymenovanie prezidentovi.

Rozhodnutie o kandidátovi rada prijímala na neverejnom zasadnutí a nemusela ho ani odôvodniť. Predchádzalo mu krátke vypočutie kandidáta, na ktorom sa mohol vyjadriť k prípadným výhradám.

"Boli aj prípady, ktoré boli sporné, no vyriešili sa po doplnení podkladov od uchádzačov. Súdna rada potom rozhodla, či títo kandidáti spĺňajú predpoklady," hovorí Čimo.

Zamietavé stanovisko Súdnej rady však bolo pomerne zriedkavé. Z 306 kandidátov, ktorých dosiaľ preveroval NBÚ, rada neodporučila päť ľudí.

Štyria z nich sa preto sťažujú na Ústavnom súde.

Rušia sa aj ústavné zákony

Pôvodným cieľom previerok, ktoré obhajoval ešte minister spravodlivosti za Smer Tomáš Borec, mala byť "očista sudcovského zboru od takých sudcov, ktorí sa správajú korupčne či ktorých majetky nezodpovedajú legálnym príjmom".

Ako sa k zrušeniu postavia vládne strany, zatiaľ nie je jasné. Minister spravodlivosti Gábor Gál z Mosta-Hídu zatiaľ nepovedal, či previerky upraví, aby mohli pokračovať v inej podobe. Odkázal, že si musí nález podrobne preštudovať aj s odôvodnením.

Nález je dosiaľ najtvrdším, k akému dospel Ústavný súd. Vôbec po prvý raz vyhlásil, že v rozpore s ústavou je ústavný zákon. Ústavní sudcovia to odôvodnili snahou chrániť jadro ústavy.

Odlišné stanoviská k rozhodnutiu pripojili sudcovia Lajos Mészáros, Marianna Mochnáčová, Ladislav Orosz aj Rudolf Tkáčik.

Prijať protiústavný ústavný zákon Smeru pomohli poslanci opozičného KDH. Ostatné opozičné strany hnutie obvinili, že podporu vykšeftovalo za vetu o ochrane manželstva muža a ženy, ktorá sa dostala do ústavy takisto.

Aj v zahraničí sa podľa Čima stáva, že ústavné súdy odmietnu ústavné zákony, ale len sporadicky. Zaujímavé preto podľa neho bude zdôvodnenie nálezu.

Ústavný súd previerky sudcov v minulosti už raz riešil, boli jedným z dôvodov, prečo vyhlásil za protiústavnú existenciu vtedajšieho Špeciálneho súdu.

Ako preverovali sudcov.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Ficove previerky sudcov deformovali ústavu, upozornil Ústavný súd

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri